У попередній статті ми розглянули основні кроки, які проходить кожен клієнт під час вибору фрилансера, що саме впливає на рішення клієнта на етапі ставки та як оптимізувати ці моменти. Також навчилися відстежувати ефективність ставок і профілю. На прикладі таблиці показав, як аналізувати дані щодо ставки та що можна покращити.
Сьогодні подивимося, як і для чого покращувати ваш профіль на сервісі.
Структура опису профілю та портфоліо
Що робити, коли клієнти переходять на ваш профіль, але тільки мала частина з них (до 30%) вам пише? У такому разі можна припустити, що щось не так з профілем.
У профілі замовники хочуть побачити ваш досвід і репутацію як спеціаліста. Тому важливо правильно використати цю можливість. Для цього є багато пунктів, які потрібно заповнити. Проте я сфокусуюся на тих моментах, які значною мірою впливають на сприйняття вашої кандидатури потенційним замовником.
1. Опис профілю (резюме) — високий пріоритет
В описі профілю частою помилкою є те, що він або взагалі не заповнений (дуже часто), або має інформацію, яка не стосується вашої спеціалізації та не розкриває вашу цінність як фрилансера для виконання завдання. Наприклад, згадка про шкільну освіту чи попередні місця роботи поза теперішньою спеціальністю.
Важливо розуміти, що опис профілю — це не те саме резюме з Work.ua. Тут ваше завдання — розкрити себе як спеціаліста та цінність своєї послуги.
Як це зробити:
- Використовуємо зображення в описі профілю, щоб візуально зачепити клієнта і донести ключові переваги та успіхи у картинці. Як приклад — мій профіль. Проте також рекомендую переглянути профілі ваших конкурентів і зрозуміти, як вони себе позиціонують та що пишуть.
- На початку намагаємося розкрити основні переваги: досвід, цінності під час роботи, найкращі кейси (приклади робіт).
- Потім детальніше розкриваємо свій досвід: ніші, напрямки та типи бізнесу, в яких працювали.
- Також важливо розкрити свої послуги й те, що в них входить. Тому описуємо кожну зі своїх послуг та які етапи роботи до неї входять.
Наприклад, для копірайтерів це не тільки написання контенту. Його можна розділити на кілька послуг, які відрізняються:
- написання SEO-текстів,
- створення контенту під лендинги для продажу,
- для продуктів,
- воронок продажу в чат-ботах/e-mail тощо.
Для програмістів:
- робота з окремими CMS,
- PWA,
- додатки (окремо iOS/Android),
- функціонал для сайтів (чи робите анімовані сайти, зі складною логікою тощо),
- різні мови програмування та фреймворки, що використовуєте.
- У кінці профілю додаємо теги: перелічуємо ключові слова, що допоможуть показуватися клієнтам, які шукають послуги, пов’язані з вашою тематикою. Це важливо, оскільки може приносити звернення клієнтів без необхідності робити ставки. Проте на цей фактор ще впливає ваш рейтинг (чим вищий рейтинг, тим вище ви будете показуватися за окремим ключовим словом).
Ось статистика відвідування профілю за ключовими запитами, які вказані в моєму описі:
- Зовсім нещодавно з’явилася функція, де можна зробити опис профілю кількома мовами. Раджу це зробити, оскільки якщо опис профілю не заповнений якоюсь однією мовою, то замовник, у якого в профілі вибрана інша мова, не побачить вашого опису. А отже, успіх виграшу вашої ставки автоматично знижується.
2. Успішність, рейтинг та останні відгуки — високий пріоритет
Ці блоки неможливо редагувати самостійно — це ваша статистика та результат роботи на сервісі. Тому дуже важливо завжди тримати високу планку роботи з клієнтом, щоб не отримати негативні відгуки та не зіпсувати статистику. Ключ до цього — якісна комунікація із замовником. Детальніше про те, як ніколи не отримувати негативні відгуки, я розповім у наступній статті.
3. Портфоліо — високий пріоритет
Портфоліо дуже важливе, оскільки показує ваші вміння та конкретні результати роботи. За даними опитування, яке проводить Freelancehunt, 97% замовників зазначили, що переглядають портфоліо перед тим, як вибрати виконавця. Тому не забувайте регулярно його поповнювати. Це створюватиме враження постійної активності та експертності вас як спеціаліста.
Ось структура хорошого портфоліо:
- Заголовок. Має містити назву ніші, потенційні результати (якщо можливо) та суть завдання.
- Вказати в тексті посилання на сайт клієнта і коротко описати компанію (її найбільші плюси/значущі речі). Наприклад, кількість філій, оборот, кількість замовлень, клієнти, які працюють з компанією.
- Завдання, яке стояло перед вами на початку. Описати точніше проблему клієнта та його потреби. Зрозуміло, що потрібно підвищити продажі, зробити сайт, написати статтю і т. д. Але цілі можуть бути різні та точніші: збільшити кількість замовлень за категорією товарів; зробити швидкий сайт під необхідні метрики та з хорошим кодом для SEO-оптимізації; написати статтю, яка матиме хорошу конверсію у переходи на сторінку товару та купівлю.
- Як ви підходили до виконання завдання — аналіз проблем, вивчення аудиторії, тест гіпотез.
- Результати до початку роботи з вами та після (тільки якщо в такому є сенс у вашому випадку).
- Опис процесу вашої роботи. Чому ви вибрали такий варіант отримання результату, а не інший.
- Відгук клієнта про роботу. Фото клієнта, його ім’я, посада.
В ідеалі можна оформити ці пункти одним чи кількома зображеннями, де зручно і привабливо показати всі елементи, згадані вище. Це покращить читабельність та допоможе розставити правильні акценти. Якщо ж це для вас складно/довго/дорого — не проблема. У такому разі просто опишіть усе текстом та не витрачайте час на дизайн.
Важливо: можна адаптувати кожне портфоліо 4 мовами — додати назву та опис роботи. Замовники з інших країн зможуть ознайомитися з вашими роботами зручною для себе мовою. Це збільшить шанси на співпрацю з іноземними клієнтами.
Детальніше про те, як правильно додавати роботи до портфоліо, читайте у статті:

4. Швидкість відповіді — низький пріоритет
Швидкість відповіді вираховується кожні два тижні. Бажано тримати її у зеленій зоні: відповідати протягом 60 хвилин або швидше на перше повідомлення клієнта, щоб отримати зелену позначку «відповідає миттєво» чи «впродовж пари годин».
Мінімальна рекомендована планка — протягом 8 годин:
Також варто заповнити всі можливі поля у решті профілю:
- Теги.
- Володіння мовами.
- Підпис.
- Навички та мінімальні ціни до них.
- Пройти верифікацію паспортом.
Отже, якщо у вас дійсно якісний профіль та персоналізовані ставки, то варіант, коли клієнтам подобаються і ваша ставка, і ваш профіль, але вони вам узагалі не пишуть, неможливий.
Звісно, неможливо сподобатися 100% замовників. Навіть мені з моїм підходом, хорошим рейтингом та досвідом більшість клієнтів не відписує (це до 65% усіх ставок), а контракт маю тільки з менш ніж 10% тих клієнтів, з ким почав листуватися.
Щоб досягти хороших результатів, мені знадобилося понад три роки! Тому важливо працювати з розрахунку на довготривалий підхід, не розчаровуватися після одного чи кількох невдалих місяців та продовжувати працювати над ставками і профілем.