Присутність в інтернет-просторі — це запорука успіху будь-якого сучасного бізнесу. Ця необхідність особливо загострюється під час війни, коли офлайн-бізнес не завжди має змогу продовжувати свою роботу і йому доводиться мігрувати в інтернет. Але з різних причин власники бізнесів не завжди комплексно підходять до цього питання.
Через обмеженість власних ресурсів чи досвіду, особливості ведення проєктів чи експерименти всередині компанії просування бізнесу краще делегувати фрилансерам Freelancehunt. Для цього виконавцям важливо детально ознайомитися з особливостями компанії, дослідити сферу її діяльності та створити унікальний і персоналізований підхід до виконання завдань. Обмежившись лише базовими способами розповісти про себе, важко отримати довгостроковий результат та перевершити конкурентів.
Якщо власник бізнесу планує надалі розвивати справу, залучати більше клієнтів та збільшувати прибуток, йому разом з маркетологами варто розробити комплексну стратегію просування. Про те, як це зробити, розкажуть спеціалісти SE Ranking.
Для чого просувати бізнес в інтернеті
Перед тим, як розробляти стратегію просування в інтернеті, важливо визначити її кінцеву ціль. Вона має відповідати місії та загальним цілям компанії, а також загальній маркетинговій стратегії розвитку комерційної діяльності. Для цього фрилансеру потрібно тісно співпрацювати із замовниками та приділяти увагу навіть незначним деталям.
Зверніть увагу, що повністю копіювати стратегії інших компаній — погана ідея, адже підходи для різних компаній та різної продукції дуже відрізняються. Наприклад, просувати інтернет-магазин варто по-іншому, ніж освітню платформу.
У процесі просування в інтернеті найчастіше ставлять такі завдання:
- познайомити потенційну аудиторію з компанію та продукцією;
- виділити продукт серед конкурентів та підкреслити його цінність для споживача;
- спочатку стабілізувати продажі, а далі їх збільшувати;
- збільшити цільову аудиторію;
- збільшити прибуток;
- підвищити конверсію з потенційного споживача на активного;
- розширити геолокацію ведення бізнесу тощо.
В умовах війни можуть з’явитися додаткові вимушені завдання, як-от переведення офлайн-бізнесу в інтернет, повернення довоєнних показників, адаптація бізнесу до обмеженої логістики та інших ресурсів.
Важливо, щоб поставлені завдання були чіткими, а їх результат можна було виміряти й оцінити. Так можна відслідковувати проміжний результат і за необхідності вносити корективи.
Інструменти та методи просування бізнесу в інтернеті
То які канали просування включає комплексна стратегія просування?
Розберімося разом, які канали просування включає комплексна стратегія, які з них підходять різним видам бізнесу, та в чому переваги і недоліки кожного методу просування. Замовник має розуміти, що універсального маркетолога на фрилансі знайдеш не завжди, тому за кожен канал можуть відповідати різні виконавці.
1. Вебсайт компанії
Вебсайт — це один з основних способів розповісти про бізнес світу. Це може бути як простенький лендинг (односторінковий сайт), так і повноцінний багатосторінковий ресурс з різними сервісами — усе залежить від потреб та бюджету замовника.
За допомогою сайту можна продавати товари та сервіси, надавати освітні й розважальні послуги, ділитися досвідом, спілкуватися з потенційними клієнтами, і як результат — формувати репутацію бренду. Саме сайт — обличчя будь-якого бізнесу.
Структура та наповненість сайту мають відповідати потребам замовника. Існують різні конструктори сайтів, серед яких фрилансер може обрати той, що підходить саме для його проєкту. Наприклад, WordPress чудово підійде для малого бізнесу, BigCommerce корисний для великих роздрібних мереж, а Wix із сотнями готових шаблонів може стати універсальним рішенням. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну багато користувачів також обирали Tilda, але ми наполегливо закликаємо не фінансувати сервіси країни-агресора.
Що ще почитати на цю тему:

Яка б не була мета сайту, він має бути корисним, зручним у використанні та містити актуальну інформацію. Інакше користувачі просто не будуть довго на ньому затримуватися. Вебсайт має швидко завантажувати сторінки, мати зрозумілу навігацію, мінімум реклами та зручний інтерфейс. Не забувайте також адаптувати мобільну версію сайту.
Замовити розробку сайту будь-якої складності можна у фрилансерів сервісу.
Переваги:
- розміщення будь-якого обсягу інформації;
- можна додавати інтерактивні інструменти, як-от онлайн-чат чи форма зворотного зв'язку;
- можливість створити безплатно сайт за допомогою CMS.
Недоліки:
- для створення ефективного сайту потрібні додаткові витрати на купівлю якісного хостингу та послуги розробників;
- потрібно постійно підтримувати вебсайт та контролювати актуальність інформації на ньому.
2. SEO (Пошукова оптимізація сайту)
Після створення вебсайту його потрібно зробити видимим для пошукових систем, щоб будь-який користувач інтернету міг його знайти.
Оскільки користувачі рідко дивляться далі першої сторінки видачі, завдання SEO полягає в налаштуванні сайту так, щоб пошукова система видавала його вище в органічній видачі під певні запити користувачів. Чим більший органічний трафік на сайті (тобто кількість користувачів, які перейшли на сайт з видачі пошукової системи), тим вищий показник конверсій.
Розрізняють on-page (внутрішню) та off-page (зовнішню) оптимізацію. Внутрішня спрямована на налаштування самої сторінки, її коду та контенту на ній, зовнішня — на збільшення кількості якісних посилань на сайт.
Перед тим, як розпочати оптимізацію вебсайту, потрібно провести SEO-аналіз конкурентів. Це дозволить фрилансеру побачити недоліки розробленої стратегії, доповнити свій список ключових слів ключами конкурентів, отримати детальну інформацію про їхній органічний та платний трафік, зібрати перелік сайтів зі зворотніми посиланнями на конкурентів та багато іншого.
Доручіть просування свого сайту SEO-спеціалістам Freelancehunt, щоб якнайшвидше побачити результат.
Серед переваг SEO:
- приріст органічного трафіку, що є найбільш стабільним джерелом доходу від сайту;
- довгостроковий ефект;
- широкий вибір SEO-платформ різного бюджету, які навіть допоможуть скласти план оптимізації.
Недоліки:
- перші вагомі результати з'являються в середньому через 6 місяців;
- після кожного оновлення алгоритмів пошукової системи можуть змінюватися позиції.
3. Контекстна реклама
На відміну від SEO інтернет-реклама приносить швидкий результат, адже є проплаченою. Тому якщо фрилансер планує швидко розкрутити бізнес замовника, інтернет-реклама стане необхідним каналом його просування.
Контекстна реклама висвічується користувачам відповідно до їхніх пошукових запитів. Так, якщо людина шукала «Вивчення англійської мови», їй висвічуватиметься реклама, в якій будуть такі самі ключові слова: реклама курсів англійської та мовних шкіл, навчальні додатки та програми, книги, а в окремих випадках — навіть сторінки приватних репетиторів, якщо вони мають вебсайт та оплатили таку рекламу.
Оскільки такі оголошення напряму відповідають інтересам користувачів, люди охочіше натиснуть на них та перейдуть на сайт. Найчастіше оплата за контекстну рекламу відбувається якраз після переходу користувача на сайт, або, іншими словами, pay-per-click (PPC). Цей формат реклами чудово підходить для інтернет-магазинів. Налаштувати таку рекламу в Google можна за допомогою рекламного сервісу Google Ads. Із цим завданням найкраще впораються спеціалісти з контекстної реклами сервісу.
Переваги:
- реклама налаштована на конкретну цільову аудиторію, тобто є шанс залучити більше зацікавлених клієнтів;
- оплата стягується за переходи, а не просто покази, тобто бюджет витрачається з максимальною користю;
- швидкий результат.
Але є і недоліки:
- неправильне налаштування призводить до марних витрат бюджету;
- висока конкуренція, адже конкуренти компанії-замовника теж можуть проплатити рекламу за тим самим ключовим словом;
- недовгостроковий результат.
4. Контент-маркетинг
Стратегія контент-маркетингу полягає в тому, щоб побудувати довірливі стосунки з потенційними користувачами/покупцями за допомогою регулярного подання корисної та цікавої інформації, пов'язаної з продуктом чи брендом. Цей спосіб не є напряму рекламним, але показує цільовій аудиторії експертизу компанії та досвід у потрібній їй сфері. Наприклад, це може бути ведення тематичного блогу на власному вебсайті, у соціальних мережах, огляди, бази знань, вебінари, навчальні матеріали, відеоматеріали тощо.
Люди все частіше читають статті для отримання інформації про товар чи послугу перед тим, як прийняти рішення про користування ними. Разом з корисним контентом клієнти залишаються довше зацікавленими у продукті та компанії.
Окрім виклику довіри та зацікавлення у користувачів, актуальний і унікальний контент впливає на SEO. Пошукові системи все більше орієнтуються на релевантність та користь контенту на сторінці, тому SEO-оптимізований контент без цінності для читача не принесе вам очікуваного результату.
Щодо текстового контенту на сайті, ідеї для публікації насамперед базуються на результатах аналізу ключових слів, який проводять за допомогою автоматизованих SEO-платформ, про які ми згадували вище. Якщо контент буде розміщуватися на інших каналах (через соціальні мережі чи в розсилках), варто звернути увагу на теми, якими люди охоче діляться. Зробити це можна за допомогою таких сервісів, як Buzzsumo.
До обов’язкових інструментів контент-маркетингу також належить Google Analytics, де можна побачити, які сторінки приносять найбільше трафіку, яка поведінка відвідувачів на тій чи тій сторінці, та оцінити показники конверсій.
Переваги:
- контент-маркетинг позитивно впливає на репутацію та сприяє довірливому ставленню до бренду;
- кращі результати у пошуковій видачі;
- залучення великої кількості зацікавлених користувачів (якісного трафіку).
Недоліки:
- через велику кількість контенту в інтернеті важко створити щось цікаве й унікальне;
- контент-маркетинг потребує багато часу та довгострокове планування.
5. Відеомаркетинг
Все більше і більше компаній включають відеомаркетинг до своєї стратегії просування бізнесу. Як показує дослідження, 81% маркетологів стверджують, що завдяки відеомаркетингу зросли їхні продажі. Споживачі краще розуміють продукт і на момент купівлі вже мають чітке уявлення про нього, оскільки побачили певні переваги та недоліки на відео.
Формати відео можуть бути найрізноманітнішими: рекламні ролики, огляди та відеоінструкції, вебінари, інтерв’ю з експертами тощо. Фрилансерам рекомендується використовувати професійні інструменти відеомаркетингу, як-от Biteable чи Animaker, щоб зробити анімацію цікавішою. Для просування на YouTube корисними інструментами стануть TubeBuddy, який відповідає за оптимізацію відео, та YouTube Analytics для відслідковування й аналізу результатів.
Окрім найпопулярніших каналів відеомаркетингу — YouTube та соціальних мереж — відеоролики ефективно розміщувати на корпоративному сайті, сторінках онлайн-магазину та навіть в електронних листах. Під їх описами доцільно додавати посилання на інші сайти та соціальні мережі замовника для збільшення трафіку.
На Freelancehunt є багато фрилансерів, які створять якісне відео для просування вашого бізнесу.
Переваги:
- відео легше привертають увагу та краще запам'ятовуються у порівнянні з текстовими матеріалами;
- збільшення конверсій та продажів;
- YouTube та спеціалізовані майданчики можуть стати додатковими каналами трафіку.
Недоліки:
- потрібно постійно придумувати креативні ідеї — відео має зацікавити з перших секунд, щоб його додивилися до кінця;
- для створення якісних відео потрібне спеціальне обладнання.
6. SMM (просування у соціальних мережах)
Statista вважає, що до 2025 року кількість користувачів соціальних мереж зросте до 4,4 мільярда людей. Сьогодні соціальні мережі — це не лише платформи для міжособистісного спілкування, але й досить потужні інструменти для просування бізнесу.
У соціальних мережах комунікація завжди двостороння. Тобто маркетинг у соціальних мережах, наприклад Facebook чи Instagram, не тільки поширює інформацію про продукт чи послугу, а й дозволяє користувачам ділитися своїми враженнями та відгуками.
За допомогою такої двосторонньої комунікації, зручних інструментів реклами та аналітики можна дізнатися про потенційних клієнтів замовника: їхні симпатії та антипатії, болючі точки, професійні інтереси тощо. Усе це дасть чітке уявлення про те, на чому потрібно зосередити свої зусилля. Імідж бренду будується за допомогою дружнього спілкування в чаті, реакцій на коментарі, регулярних постів, stories та прямих трансляцій.
Для створення креативів чудово підійде інструмент Canva. Він містить великий вибір шаблонів для різних соціальних мереж, а також чимало безплатного контенту.
Спеціалізовані платформи, як-от Hootsuite та Buffer, допомагають автоматизувати SMM-процеси, створити план публікацій і навіть підібрати найефективніший час для соціальної активності. Вони пропонують різні цінові діапазони та підписки, тому вибір фрилансера залежатиме не лише від запропонованого функціонала, але 1 від фінансових можливостей.
У просуванні вашого бізнесу в соцмережах допоможуть перевірені SMM-спеціалісти.
Переваги:
- широка аудиторія, серед якої легко поширювати інформацію;
- взаємодія з аудиторією, можливість отримати прямий фідбек та швидко на нього відреагувати;
- охоплення аудиторії, яка не реагує на інші види реклами;
- чудовий таргетинг, а це означає, що реклама попаде точно в ціль.
Недоліки:
- забирає багато часу та зусиль, адже необхідно постійно додавати новий і цікавий контент;
- робота з гнівними коментарями (зокрема від недобросовісних конкурентів);
- кропітка обробка величезної кількості повідомлень та коментарів. Навіть невеликі помилки у відповідях можуть зіпсувати репутацію бренду.
7. Email-маркетинг
Email-маркетинг — це один з найдієвіших та найрентабельніших діджитал-інструментів. Щойно компанії вдасться зібрати базу адрес електронної пошти, можна надсилати людям повідомлення про акції, анонси продуктів або листи. На щастя, тисячі листів не створюються та не надсилаються вручну — автоматизовані платформи, як-от MailChimp чи SendPulse, допомагають фрилансерам створити ефективну email-кампанію та відслідковувати її результати, а також є найкращою альтернативою російському сервісу Unisender.
Є певні правила складання ефективного мейлу. Лаконічна та чітка тема листа, структурований текст, зображення, які швидко завантажуються, зрозумілий call-to-action, додавання посилань для переходу на вебсайт чи соціальні мережі — це лише деякі з правил.
Варто також додавати ключові слова, які частіше шукає цільова аудиторія. Із цим фрилансеру також допоможуть автоматизовані SEO-інструменти, наприклад, SE Ranking. Читач, який бачить знайомий собі пошуковий запит, охочіше скористається відповідною пропозицією.
Мета листа полягає не лише в інформуванні, але й у спонуканні до певної дії: скористатись акцією, зареєструватися на вебінар чи курс, купити товар зі знижкою, забронювати тур, скористатися демо-версією програми, спробувати її оновлення, повторити купівлю тощо.
На Freelancehunt послуги пропонують багато спеціалістів з email-маркетингу.
Переваги:
- персоналізований підхід до отримувачів розсилки;
- автоматизовані процеси збирання даних та розсилання повідомлень;
- низька вартість;
- результати розсилки легко збирати та аналізувати.
Недоліки:
- люди можуть надавати перевагу месенджерам та соціальним мережам;
- деякі листи можуть розцінюватись як спам та бути заблокованими.
Професійні поради фрилансерам та власникам бізнесів
Для ефективного просування бізнесу в інтернеті пропонуємо ще декілька порад, на які слід звернути увагу:
- Користуйтесь автоматизованими інструментами аналітики. Це допоможе відстежувати рентабельність інвестицій у той чи той канал комунікації.
- Зареєструйте бізнес у маркетплейсах. Вони можуть стати додатковим ресурсом надходження нових клієнтів.
- Оптимізуйте сторінку Google My Business. Це дозволить покрити регіональні запити користувачів. Потрібно лише застосувати налаштування за розташуванням під час запуску рекламної кампанії.
- Застосовуйте PR-методи просування: статті в онлайн-ЗМІ про новини компанії та оновлення продуктів, інтерв’ю, виступи на конференціях, організацію різноманітних заходів, спонсорську підтримку тощо.
- Співпрацюйте з волонтерами, перевіреними благодійними фондами чи блогерами. Так компанія не тільки допоможе людям, які постраждали від наслідків війни, але й чітко сформує свою позицію.
Підіб'ємо підсумки
Успішна стратегія просування бізнесу в інтернеті можлива тільки за умови комплексного та професійного підходу. Тому, щоб бізнес розвивався в онлайн-просторі, потрібно використовувати різні методи його просування, а саме:
- створення та підтримку якісного вебсайту,
- його оптимізацію із залучення на нього більше трафіку,
- різні види платної та безплатної реклами,
- контент- та відеомаркетинг,
- просування у соціальних мережах,
- e-mail маркетинг,
- просування в онлайн ЗМІ та багато іншого.
Фрилансеру потрібно обов'язково збирати та аналізувати проміжні результати, використовувати інструменти аналітики, співпрацювати з іншими професіоналами за кожним напрямком, підбирати методи просування, які підходять бізнесу його клієнта. Усі ці кроки неодмінно принесуть бажаний результат.