Всім привіт. Мене звуть Марія Літарова. Я директор агенції копірайтингу. Зараз наша команда посідає 5-8 рядок у категорії «Копірайтинг» на Freelancehunt. Мені, як фрилансеру із 7-річним досвідом роботи у ніші, завжди було цікаво дізнатися, як інші компанії будують свої імперії та виходять у топ. Сьогодні в ролі оповідача — я та моя команда. Приємного для всіх читання.
2016 — 1 рік. Стартап. Дурна скромність
Перш ніж почати писати цю статтю, я відкрила дані у CRM за 2016 рік:
- 06.10.2016 — наше перше замовлення на 45 грн.
- Обсяг статті: 3000 символів.
- Прайс: 15 грн/1000 символів.
- Маржа: 0.
Щоб не засмучувати фрилансерів-початківців з нульовою маржинальністю, скажу, що з таким цінником ми пропрацювали місяць і плавно почали підійматися до… 20-35 грн/1000 символів 🙂.
Помилка: ми неправильно оцінили місткість ринку та платоспроможність клієнтів. Уже на цьому етапі можна було сміливо піднімати прайс до 70-80 грн і виходити на інший рівень клієнтів, а не займатися благодійністю, продаючи високу якість за ціною, нижчою від ринкової.
Висновок: дивіться на цінники та прайс послуг топів. Забирайте 50% від їхніх цін і ставте отримане число собі як базове. Так у вас збережеться мотивація й не буде спокуси демпінгувати. Пам'ятайте, що скромність — це для невдах.
2017 — 2 рік. Правила просування, портфоліо
Лише на другий рік ми таки відкрили Базу знань Freelancehunt та вчиталися у правила просування своїх послуг. Того самого року у нас з'явилося портфоліо, ми виділили категорії статей, теми, створили презентації та сайт. Ми опанували роботу на біржі та стали регулярно працювати над своєю сторінкою. Це дуже нудний пункт, адже іноді здається — кому потрібна ця показуха у вигляді картинок, а за фактом — по одежі зустрічають.
Помилка: думати, що клієнту важлива тільки якість ваших послуг, а не те, як вони оформлені. Можливо й так. Але навіть найелітніша кава втратить половину свого шику та шарму, якщо її наллють у звичайний пластиковий стаканчик.
Висновок: на старті 50% вашого часу та уваги приділяйте своєму профілю та портфоліо. Ваше завдання — красиво упакувати свої послуги. Це не марнування часу, а внесок у подальший розвиток.
2018 — 3 рік. Поставтеся до фрилансу як до роботи. Терпіння
Найцікавіший рік. 2018 у нас була сформована база клієнтів, ми набрали штат авторів. І тут спокуса — піти з продажу в якість. Але робити цього категорично не можна. Думаю, якби наше агентство не запровадило такі практики, як щоденний пошук клієнтів, ведення проєктів та участь у Конкурсах, ми так би й залишилися пасти задніх наприкінці рейтингу. Так, молодці, пишуть добре, але не топ.
Помилка: сприймати фриланс як хобі та мистецтво у відриві від продажів.
Висновок: щонайменше 20 годин на тиждень приділяти роботі з клієнтами, веденню переговорів, пошуку замовлень та проєктів.
20 годин на тиждень = 3 години/день за 7-денного робочого тижня.
Або
4 години/день за 5-денного робочого тижня.
2019 — 4 рік. МакДональдз
Попередній рік регулярної роботи з клієнтами прищепив нам дуже цінну для фрилансера рису: стабільність. Ми не пропадаємо, не хворіємо, повертаємо кошти, якщо клієнту щось не подобається, вносимо правки та коригуємо без додаткового прайсу й підтримуємо зв’язок 24/7. Повірте: на фрилансі так роблять одиниці. Вже просто відповісти клієнту впродовж 5 хвилин — ваш мегабонус. Але... чи користуєтеся ви ним?
У 2019 році ми вирішили перейти на новий рівень. І це було, напевно, найскладніше випробування. Вся команда була впевнена, що ціна 70-80 грн за копірайтинг — це наша межа, і збільшити свій рейтинг та чек можна тільки взявши на себе додаткові послуги. А ви теж так думаєте? 😉
Помилка, якої ми припустилися в цей період: стали брати всі замовлення поспіль: і лендинги, і прототипування, і транскрибацію, і пости про ЗОЖ та тренування, які точно не вписувались у наш профіль цифрової команди. На цих замовленнях ми втрачали якість, набивали один арбітраж за іншим і втрачали клієнтів, не знайшовши консенсусу.
Висновок: не робити, як усі. Стати МакДональдзом у копірайтингу.
Просто зараз згадайте прилавок старого-доброго Мака: 3 гамбургери, кола, шейк, морозиво — і за 30 сек ваше замовлення готове.
Завдання на вечір: переглянути фільм «Засновник» (2019 р.) і зробити собі позначки. Відпишіться у коментарях зі своїми висновками. Гаразд?😉
2020 — 5 рік. Пастка вічного студента
Скажу крамольну річ — не кожному замовнику потрібен текст за AIDA або копірайтер, який прочитав «Пиши, скорочуй». Оскільки це не гарантує, що автор:
- зрозумів, що прочитав;
- застосовував ці принципи у своїй роботі;
- не зірве терміни;
- просто раптово не передумає, що копірайтинг не його, і не втече із сервісу та вашого проєкту серфити на Балі.
Часто в замовленнях важливі прості речі: вислухати клієнта, промовчати, коли не питають, спитати, а що хотілося б, зробити відеодзвінок та познайомитися.
Повірте, фраза «я прочитав 100500 книг з копірайтингу» вже нікого не вражає. А ваше знання про те, що клієнт любить 2 ложечки цукру та лимончик у чай, будує стосунки не на 1 ніч, а на все життя.
Помилка: не розвивати в собі soft-skills, зациклитися на сертифікатах, навчанні та черговому курсі. Бачити в клієнті екзаменатора, а не людину, яка звернулася по допомогу.
Висновок: почати слухати клієнта, побачити його проблему, підсвітити та допомогти розв'язати. Ще раз — допомогти розв'язати проблему. Не написати текст 😉.
2021 — 6 рік. Крипта. Відрізняйтеся
У 2021 році в мене почалася особиста криза. На цілий рік я пішла з копірайтингу в крипту. Через 5 років мені стало нецікаво писати про косметику, бади та інші теми, про які писали всі та з яких починала і я. Хотілося професійно зростати, стикатися з викликами, бути в курсі сучасних технологій та резонансних тем. У ніші копірайтингу я такого розвитку не бачила.
Цікаво, що коли я повернулася до копірайтингу вже після початку війни 2022 року, виявилося, що мої компетенції та пристрасть до блокчейну дозволили реорганізувати штат і набрати авторів, шалено закоханих у крипту, внаслідок чого ми різко стали відрізнятися від усього ринку. Ми легко можемо продати White Paper, огляд NFT, зріз ринку DeFi. І до того ж знаємо, що стоїть за кожним цим словом.
Помилка: писати на теми, які хочуть клієнти, а не ви. Вигоряння безпосередньо пов'язане з вашою чесністю щодо самого себе. Клієнти це відчувають. Якщо ви пишете абияк тільки тому, що встановлений високий прайс, це як гра в «Адвокаті диявола» — карма завжди поверне вам назад ваш компроміс із самим собою.
Висновок: відрізняйтеся. Усі пишуть про авто-сантехніку-комп'ютери, а ви не розбираєтесь у технічній тематиці та закінчили фармацевтичний виш? Супер. Беріть лише тему ліків — від медицини до ветеринарії. Робіть огляди на бренди, склади, ведіть блоги. Повірте, на ринку дуже багато фейків та низькопробних матеріалів. Здивуйте ринок якістю послуг, і він відповість вам взаємністю.
2022 — 7 рік. Війна. Командна робота
24 лютого підняло нас усіх з ліжка о 5-й ранку і на 2 місяці зупинило роботу агентства. Сказати, що продовжувати роботу було страшно, не сказати нічого. Тільки віра та підтримка команди, готовність авторів перейти на поетапну оплату замість миттєвої дали змогу зробити неможливе — працювати, брати замовлення та виплачувати стабільні зарплати, коли весь бізнес в Україні був у стагнації.
Помилка: недооцінювати команду. Не вірити у ринок. Не вірити у перемогу.
Висновок: працюйте у зв'язці з клієнтом та командою. Знаходьте компроміси, вибудовуйте діалог, створюйте win-win рішення. Складні часи дають найміцніші та найвідданіші зв'язки.
Результат
Шлях, який пройшло наше агентство копірайтингу, легко можна трансформувати із 7 років у 7 місяців. Буду рада, якщо досвід, яким ми поділилися, стане вашим компасом на бурхливих водах сучасного фрилансу.
P. S. Напишіть, будь ласка, у коментарях, який пункт вам найбільше відгукнувся. На якому етапі розвитку своєї кар’єри ви перебуваєте? З якими випробуваннями вже стикалися на фрилансі? Як їх подолали?
Від редакції. Якщо вам сподобалася стаття і ви також хочете поділитися своєю думкою із читачами, пишіть нам. Чекаємо на ваші історії!