У попередньому матеріалі ми поділилися основами неймінгу, а також підходами та фішками у створенні якісних назв. У цій статті поговоримо про можливі складнощі в роботі, прийоми для пошуку натхнення від професійних неймерів та дамо поради для спеціалістів цього напрямку, які прагнуть перемагати у конкурсах на Freelancehunt.

З якими складнощами стикаються сучасні неймери

  • Назви англійською чи латиницею. Проблеми часто виникають через те, що неймери з України та деяких сусідніх країн часто не дуже добре знають і розуміють англійську мову. Тому з такими прикладами треба працювати дуже обережно, прискіпливо придивлятися до особливостей цільової аудиторії.
  • Обмеження лише назвою. Річ у тому, що представники цільової аудиторії чи потенційні клієнти ніколи не сприймають назву бренду як абстрактне слово без інших складових. Тому під час розробки назви для компанії чи продукту варто відразу, хоча б на рівні ідеї, описати графічний супровід концепції.

    Через графічні елементи компанія транслюватиме цінності, які хоче запропонувати клієнтам, і цей процес варто контролювати саме власникам бізнесу. Краще не дозволяти, щоб аудиторія вибудовувала вільний ряд власних асоціацій за відсутності їх у компанії.
  • Охороноздатність — ця досить поширена проблема виникає через те, що занадто велика кількість назв, слів та словосполучень уже зайнята іншими представниками бізнесу. Тому перед зверненням до замовника з пропозицією варто перевіряти назву не тільки як торговельну марку та на унікальність у доменній зоні, але також зробити чек-ап ще, як мінімум, у пошукових системах, соцмережах і на відеохостингах.

Якщо ви вже знаєте про основні проблеми вітчизняних неймерів, можна також спробувати повчитися на їхніх помилках.

Яких помилок припускаються 90% неймерів

Ми не будемо враховувати типові та примітивні помилки, як-от невиконання умов ТЗ. Краще зосередимося на більш цікавих професійних моментах.

  • Назву складно знайти у пошукових системах. Припустимо, ви розробляли назву для автомайстерні, яка працює за принципом індивідуального підходу до кожного замовника. У зв’язку із цим засновники бізнесу обрали назву «Creative Car Service».

    Уявіть, що середньостатистичний клієнт починає гуглити «Creative». Система миттєво підкидає йому цілу купу варіантів, далеких від послуг автосервісу. Навіть якщо загуглити «Creative Car», видача буде нерелевантною до запиту потенційного клієнта. Отже, щоб вивести компанію з такою назвою у топ пошукових систем методами SEO, знадобиться збільшений бюджет. З контекстною рекламою також можуть виникнути додаткові складнощі.
  • Зайняте доменне ім’я. Якщо замовник не ставить таку умову в ТЗ, її наче можна ігнорувати. Але рано чи пізно виникне питання замовлення сайту та реєстрації адреси. На цьому етапі й з’являються проблеми, оскільки доменні імена зі словами Creative Car Service, як правило, зайняті. І, якщо йти шляхом компромісів, можна отримати сайт із зовсім несхожою назвою та ще й не в тій доменній зоні.

    У випадку з Creative Car Service нам пощастило, і домен виявився вільним у зоні com. Але, на жаль, у більшості випадків буває навпаки.
  • Зайнята торговельна марка. Більшість замовників не ставлять цю умову як обов’язкову складову ТЗ на розробку неймінгу. Можливо, вони сподіваються, що все перевірить професійний виконавець. Але він зі свого боку теж може сподіватися на замовника. Отже, якщо вибрана назва виявиться вже зайнятою, процес розробки неймінгу доведеться починати з нуля.

    Тому краще витратити кілька хвилин на одному з таких ресурсів, щоб пересвідчитися, що наш Creative Car Service ніде не зареєстрований:

Важливо! Що більша кількість класів вільна для назви вашої торговельної марки, то краще вона захищена від копіпасту й то більше суміжних послуг ви можете надавати. Звісно, якщо відкриєте потрібні КВЕДи у податковій. Але це вже зовсім інша історія.

  • Назва не має «вірусного ефекту». Припустимо, що ви сказали клієнту телефоном, як називається ваша компанія. Одна людина запише слово Creative, інша Kriative, хтось подумає, що пишеться Creatiwe, й у таких клієнтів уже виникнуть труднощі з пошуком та рекомендаціями. Отже, все це означає, що назва буде погано «віруситися».

    Ба більше, якщо такий клієнт спробує знайти вашу компанію в інтернеті та кілька разів спіткнеться, скоріш за все, він піде до конкурентів з простішою та зрозумілішою назвою. Неймом, який гуглиться, а отже «віруситься» без проблем.

7 прийомів неймінгу для найкращого результату

Ці прийоми варто брати за основу, якщо ви відчуваєте щось на кшталт «синдрому чистого аркуша». Не виключено, що цього буде достатньо, але часом використання таких методик — лише розминка перед тим, як розробити справді гідний варіант назви.

1. Іноземні слова

Просто випишіть 5-10 слів, які характеризують компанію. Далі використовуйте перекладач та подивіться, як ці слова звучать англійською, німецькою, французькою та що можна з них скомпонувати.

Приблизно так з’являються популярні продукти із цікавими іноземними назвами:

2. Власне ім'я чи прізвище

І не варто засмучуватись, якщо вас звуть не Роберто Каваллі чи Аді Дайслер. Навіть з досить простою комбінацією імені та прізвища, наприклад, «Андрій Миколайович (рос. Николаевич) Тищенко» можна зробити досить непоганий бренд.

Формула, як виявилося, проста. Прибираємо останню букву в імені та отримуємо екстравагантне Андре. Робимо абревіатуру з ПІБ, і ось у нас уже виходить загадкове прізвище Тан.

Саме таким прийомом скористався відомий український модельєр Андре Тан. Ну а з таким креативним неймом можна і нову колекцію одягу запускати, і мережу власних крамниць відкривати.

3. Топоніми

Наприклад, Стенлі, Тахат, Тубкаль та Спік — це назви деяких гірських вершин Африки. Погодьтеся, звучить досить оригінально. А тепер уявіть, скільки ще цікавих географічних назв залишається поза вашою увагою.

У цьому разі треба розв'язувати два питання. Перше — підібрати назву з вільним доменним ім’ям. Друге — вигадати переконливу ідею бренд. Треба ж якось пояснити цільовій аудиторії, чому ваша компанія з виробництва одягу називається саме «Тахат» чи «Тубкаль». Результат може перевершити сподівання. І ось яскравий приклад, який це підтверджує:

4. Магія закінчень

Наприклад, ви задумали розробити бренд шкільного одягу, але щодо назви взагалі немає ідей. На цей випадок є дуже проста схема.

Беремо, наприклад, слово Class і додаємо до нього різні закінчення:

  • Classex;
  • Classdex;
  • Classvil;
  • Classway.

Оскільки закінчень сотні, кількість варіантів може бути такою самою. Залишається тільки вибрати найбільш вдалий та за потреби перевірити вільний домен в обраній зоні.

Ось приклад назви, утвореної за допомогою «магії закінчень»:

5. Незвичний варіант

Візьміть словник, книгу, газету чи журнал та виберіть перше ліпше слово, яке потрапить вам на очі. Безперечний плюс такого варіанта — високі шанси, що доменне ім’я буде вільне. Залишиться тільки придумати легенду бренду, але це вже набагато простіше, ніж вибрати одне, те єдине головне й незамінне слово.

Ось кілька прикладів таких назв, які могли бути створені шляхом вибору випадкового варіанту. Іноді це не просто одне слово, а й ціле словосполучення чи речення:

1. Мультимаркет «Аврора»:

2. «Dominos Pizza» — піцерія:

3. «100 років тому вперед» — ресторація Євгена Клопотенка у Києві:  

6. Назва, яка говорить

Зробіть назву компанії чи продукту описовою. Нехай це буде одне, два чи три слова. Іноді цього достатньо настільки, що назва може одночасно виступати й слоганом, і частково навіть легендою бренду. Такий підхід особливо добре працює під час розробки неймінгу для кафе, барів та ресторанів.

Ось кілька всім відомих красномовних прикладів:

1. «Пузата Хата».

2. «На Децу-До-Газди».

3. «Найдорожча ресторація Галичини».

7. Фонетично прості назви

Це маленький джек-пот, але спробувати варто. Бо саме такі назви звучать легко та просто, запам’ятовуються швидко і, як ми писали вище, вірусяться ідеально.

Ось приклад з вітчизняного ринку фінансових послуг:

А ось відомий міжнародний бренд з фонетично вдалою назвою:

Та чи достатньо цих знань, щоб, наприклад, перемогти в Конкурсі з неймінгу на Freelancehunt? Насправді варто взяти до уваги ще кілька професійних хитрощів. Про них і поговоримо в наступному розділі.

Як діють ті, хто перемагає у Конкурсах неймерів

Багато хто з нас, беручи участь у Конкурсі неймерів, керується принципом: «Треба придумати красиву назву, яка сподобається клієнту». Досвідчений фрилансер, за плечима якого кілька десятків перемог у Конкурсах та який щоденно працює з клієнтами виключно чи переважно в ніші неймінгу, розмірковує дещо по-іншому.

Він ставить собі запитання, нащо взагалі цьому клієнту неймінг? Гарна новина в тому, що на це питання є універсальна відповідь. Треба зробити придатним до реєстрації поточне визначення клієнта та зберегти впізнаваність компанії чи продукту.

Завдання може звучати й так: розробити назву для компанії чи продукту клієнта, якщо він створює новий бізнес або готовий до ребрендингу.

Зазвичай усе проходить у 3 етапи:

  1. Розробка неологізму. Ми писали про це на початку статті, але зараз зупинимося більш детально.
  2. Розробка короткого слогана.
  3. Розробка концепції.  

Щоб отримати слово, на яке можна спиратися під час реєстрації бренду та з яким точно не виникне проблем, варто дотримуватися двох умов. Важливо, щоб такого слова не існувало в мові, якою ви розробляєте назву. Щоб бренд вийшов справді сильним, треба, щоб таке слово мало описовий характер.

Увага! Всі назви, використані далі, взяті з голови автора, будь-які збіги мають випадковий характер.

А тепер уявіть, що до вас звернувся замовник, який є власником магазину «Спорттовари» у невеличкому місті. Йому треба зареєструвати назву та залишити закладені сенси, зберегти впізнаваність.

Ви добре розумієте, що зареєструвати назву «Спорт товари» нереально. Але якщо спробувати змінити її на «Спорттоварія» — усе відразу стає на свої місця і додаткових питань не виникає.

Якщо піти далі та створити слоган, він може звучати так: «Спорттоварія» — все, що потрібне для спорту в Бердичеві. Про розробку концепції поговоримо іншим разом.

Також існують словесні елементи, які не підпадають під охорону. Такий собі народний скарб. Ось вони:

Якщо підлаштувати під наші спорттовари shop чи label, ефект буде ще той. Але у багатьох випадках ці слова справді рятують власників бізнесу та допомагають розробити прийнятний у всіх сенсах варіант.

Які ще кейси можливі з неологізмами? Припустимо, замовник має магазин квітів, хоче масштабуватись у мережу і вирішив зареєструвати нову назву. Перед неймером поставлена одна умова: слово «квіти» має обов’язково залишитись у назві. Тобто усілякі «Чарівні пелюстки» відразу відпадають.

Якщо поглянути на список слів, що не підпадають під охорону, можна запропонувати назву «Ательє Квітів». Якщо така назва незареєстрована, замовник вже отримує досить потужний нейм для розвитку мережі квиткових магазинів.

Якщо це вже використано до нас, продовжуємо пошуки. Наприклад, варіант «Квітельє», як «квіткове ательє» чи «квітковий сомельє», точно матиме право на життя. Та й шансів, що така оригінальна назва зайнята, зовсім небагато.

Щоб не кидати слів на вітер, подивімось, як виглядають справді вдалі назви від найкращих неймерів Freelancehunt. Зауважте, що кожну із цих назв уже використовують цілі компанії чи окремі продукти.

Топ-10 прикладів неймінгу в різних нішах від провідних неймерів Freelancehunt

1. Neo Garden

Назва для компанії з вирощування яблук. Щоб перемогти, зовсім не обов’язково вигадувати щось супер креативне, адже такі прості та універсальні назви високо цінуються.

2. Свої стіни

Розробка неймінгу для компанії, що надає послуги з ремонту квартир, офісів та будинків. Вдала назва і не менш вдалий слоган. Радимо запам’ятати цей прийом. Він точно стане у пригоді в наступних Конкурсах.

Все дуже просто: візьміть назву продукту та додайте до неї влучний прикметник. Результати можуть бути такими: Твої квіти, Швидке таксі, Яскраві солодощі. Головне — не стримувати уяву.

3. Rylevoy

Бізнес з продажу автозапчастин.  Ідеальний варіант неймінгу, коли всі завдання вдається розв’язати лише одним словом.

4. KidSvit

Завжди цікаво, як популярні торговельні мережі вибирають назви для своїх магазинів. Мабуть, не без допомоги виконавців з Freelancehunt.

Щоб отримати схожий результат, запишіть просте і зрозуміле українське слово англійськими літерами. Використовувати англіцизми й частини англійських слів також не заборонено: ZooMarket, PivoPub, VinoGrad, TechnoMaster, PizzaSmak тощо.

5. WELSTRUM

Розробка неймінгу для торговельної марки. Компанія займається відновлювальними джерелами енергії. Особливий акцент на переносних електростанціях. Цікавий прийом: у назві українське слово написане латиницею.

6. Interexy

А ось і перемога в Конкурсі на розробку назви для IT-компанії. Як кажуть: усе геніальне просто. Так воно і є. Маємо типовий приклад неологізму, створений з кількох англійських слів. На жаль, автор нейму не вказав, які саме слова використовував. Тому цей варіант також може бути просто новим вигаданим словом на зразок «Uber» чи «Amazon».

7. NaPufe

Перемога в конкурсі неймінгу назви для магазину безкаркасних меблів. Ще один варіант, коли англійські літери роблять магію. Такий же прийом використаний для створення назви KidSvit, яку ви бачили вище. Але цей варіант можна сприймати як окремий хід, якщо сфокусуватися тільки на визначенні місця дії: Na Rozi, Pid Zamkom, Na Gori, Pid Lipoju тощо.

8. Кинг-Конги пинг-понга

Це той випадок, коли креатив вирішує все. Ця жартівлива влучна назва створена на замовлення команди ветеранів настільного тенісу.

Цікавий прийом, адже виконавець використав назву спортивного напрямку, поєднавши її з гіперболізованим описом засновників організації. Якщо пофантазувати, можна вигадати інші подібні назви: Фанати Зефіру, Адепти БейБлейдів, Свідки Перших Суші, Втікачі з Міста. Щоб отримати милозвучний варіант, треба ще постаратися. Якщо знаєте якісь цікаві схожі приклади, — поділіться в коментарях.

9. Wedberry

Ця назва, як і сам шрифт, нагадують якийсь дуже відомий бренд. І це добре — довіра клієнтів буде формуватися підсвідомо. Водночас вона унікальна та виконує свої завдання. Тому й вибрана як найкращий варіант із запропонованих виконавцем у персональному проєкті.

10. BIGGI POPS

Ця назва, як і сам шрифт, нагадують якийсь дуже відомий бренд. І це добре — довіра клієнтів буде формуватися підсвідомо. Водночас вона унікальна та виконує свої завдання. Тому й вибрана як найкращий варіант із запропонованих виконавцем у персональному проєкті.

Отже, ми переглянули 10 варіантів неймінгу, кожен з яких вартий перемоги в конкурсі з високим бюджетом. Але, якщо у вас зовсім немає часу на розробку назви чи ви хочете прискорити цей процес, цільові нейромережі завжди готові допомогти.

Нейромережі для неймінгу

ChatSonic

Це сервіс ШІ, який допоможе вам з будь-якими текстовими завданнями, адже налічує понад 80 інструментів для роботи. Зареєструйтеся та отримайте доступ до 10 000 слів безплатно. Безлімітний тариф коштує $16 на місяць для одного користувача.

Можливості ChatSonic:

  • розробка назви продукту;
  • написання статей, постів, рекламних текстів тощо;
  • переклад текстів;
  • редагування текстів;
  • генератор ідей;
  • аналізатор тексту;
  • плагіат-чекер.

Це безплатний онлайн-сервіс, який допоможе вам знайти ідеальне доменне ім'я для сайту, бізнесу чи проєкту. Як працює Lean Domain Search:

  1. Введіть назву компанії або продукту.
  2. Сервіс автоматично згенерує сотні варіантів доменних імен.
  3. Виберіть доменне ім'я, яке вам подобається.
  4. Перевірте доступність вибраного домену.
  5. Зареєструйте доменне ім'я, якщо воно доступне.

Переваги Lean Domain Search:

  • використання сервісу не потребує оплати;
  • просто введіть назву своєї компанії чи продукту і сервіс зробить все інше;
  • генерує варіанти доменних імен за лічені секунди;
  • ви отримаєте сотні варіантів на вибір;
  • сервіс дозволяє легко перевірити доступність вибраного домену;
  • може допомогти вам вигадати ідеї для назви продукту.

Namelix

Це безплатний онлайн-сервіс, який використовує штучний інтелект, щоб допомогти вам вигадати ідеальну назву для вашого бізнесу, блогу або проєкту.

Як працює Namelix:

  1. Введіть кілька ключових слів, які описують бізнес, продукт чи послугу.
  2. Виберіть стилістику назви: сучасну, креативну, професійну тощо.
  3. Вкажіть бажану довжину назви.
  4. Опишіть бренд чи сферу діяльності.
  5. Натисніть кнопку «Згенерувати».

Namelix згенерує десятки варіантів назв, які будуть відповідати вашим критеріям. Можете вибрати з них найбільш вдалу чи використовувати його як джерело натхнення.

Висновок

Отже, тепер ви знаєте про неймінг трохи більше та розумієте, у чому специфіка цього напрямку діяльності. Сподіваємося, цей матеріал стане добрим стартом для заглиблення у неймінг, а також міцним підґрунтям для перемоги в конкурсах та співпраці з новими клієнтами.

Може вам здається, що ми пропустили щось дуже важливе? Будемо вдячні, якщо скажете про це у коментарях😉.