Як розпочати новий рік, щоб підготувати міцне підґрунтя для майбутніх хороших результатів? Що насамперед потрібно зробити фрилансеру, щоб отримати більше клієнтів та цікавих завдань? Як забезпечити власний комфорт та підвищити працездатність?

Описали 8 кроків, які має зробити кожен фрилансер, щоб цей рік був успішним.

Крок 1: перегляньте ціни на свої послуги

Регулярно змінювати розцінки на свої послуги варто кожному фрилансеру, незалежно від сфери діяльності. Ціни мають збільшуватися пропорційно до того, як розвивається ринок і зростає ваш професійний рівень. Якщо протягом року ви здобули нові навички й можете використовувати їх з користю для замовників, подумайте, наскільки вони підвищують вашу цінність.

Навіщо фрилансеру періодично підвищувати ціну своєї роботи? По-перше, це приносить більше грошей, а разом з ними — більше можливостей. До того ж регулярне збільшення прайса просто необхідне фрилансеру, щоб:

  • не вигоріти;
  • мати натхнення рухатися вглиб професії;
  • відчувати професійне зростання;
  • мати достатньо мотивації для навчання та підвищення кваліфікації;
  • комфортно почуватися в умовах інфляції та інших стресових факторів.

Початок року — час для перегляду вартості ваших послуг.

Детальніше про те, як підвищувати ціни, щоб не втратити замовників, читайте у статті:

10 порад, як підвищити ціни та не втратити замовників
У статті говоримо про 10 способів мінімізувати ризики втрати постійних замовників після підвищення цін на послуги на сервісі Freelancehunt.

Крок 2: оновіть портфоліо

Як і розцінки, портфоліо теж потребує регулярного оновлення. Давайте будемо чесними: протягом року, коли ми зайняті новими проєктами, не завжди згадуємо про нього. За цей рік рівень вашого професіоналізму точно виріс, а отже, змінилася і якість робіт. Доповніть портфоліо новими кейсами за останні 3-6 місяців.

Підкресліть свої сильні сторони та покажіть, як ви розвивалися протягом минулого року. Видаліть старі, неактуальні роботи й кейси за тими напрямками, за якими більше не хочете працювати. Замініть їх проєктами, які вам цікаві та з якими плануєте пов'язати майбутнє.

Памʼятайте, що правильно оформлене портфоліо допомагає привернути увагу потенційних клієнтів та отримати на 20% більше нових проєктів.
Як правильно оформлювати портфоліо та заробляти більше
Як правильно оформлювати роботи в портфоліо, щоб привернути увагу потенційних клієнтів та отримати на 20% більше нових проєктів.

Крок 3: актуалізуйте дані у профілі

Оновіть дані у профілі. Можливо, у вас з'явилися нові навички та вміння, про які ви хочете розказати замовникам. Додайте цю інформацію до профілю, щоб підвищити свою цінність для потенційних клієнтів.

Нагадуємо, що ви можете заповнити резюме 4 мовами, доступними на сервісі. Чому це важливо? Замовник побачить резюме тією мовою, яку він використовує в профілі. Наприклад, якщо резюме у вас українською, а замовник з Польщі й мова у нього польська, то він його не бачить. А якщо у замовника обрано українську локалізацію, то він зможе з ним ознайомитися.

Також не забувайте, що чим якісніше та повніше заповнений профіль, тим краще це впливає на сприйняття вашої кандидатури потенційним замовником.
Як покращити профіль фрилансера, щоб вигравати проєкти
Як і для чого покращувати профіль на сервісі Freelancehunt. 4 важливі пункти профілю. Поради від топового фрилансера.

Крок 4: нагадайте про себе замовникам, з якими успішно співпрацювали раніше

Залиште враження професіонала, який цінує своїх клієнтів. Напишіть всім замовникам, з якими успішно співпрацювали минулого року. Подякуйте за спільну роботу та висловіть готовність розглядати нові проєкти. Погодьтеся, що працювати зі старими клієнтами завжди приємно. Проєкт вам знайомий, очікування замовника — також, не треба знаходити підхід до нової людини.

Достатньо написати коротке повідомлення та подякувати за спільний проєкт. Це нагадає замовникам про вас та освіжить контакт, а також посилить гарне враження від співпраці. Напишіть у повідомленні:

  • над чим працювали разом,
  • над якими проєктами ви зараз працюєте,
  • які сфери для вас актуальні.

Приблизний текст може виглядати так:

Добрий день, [ім'я замовника]!

Дозвольте мені щиро подякувати за нашу успішну співпрацю минулого року. Було дуже приємно працювати над [назва проєкту] та іншими цікавими завданнями разом з вами. Я зацікавлений у виконанні нових проєктів.

Зараз я займаюся:
[послуга 1].
[послуга 2].
[послуга 3].

Ви можете ознайомитися з моїм оновленим портфоліо у профілі. Буду вдячний за можливість обговорити нові проєкти та взаємовигідні умови для нашої співпраці. Дякую за вашу довіру.

Якщо хтось із ваших знайомих шукає спеціаліста у [ваша галузь/послуга], буду радий отримати рекомендацію.

З найкращими побажаннями,
[ваше ім'я].
Як фрилансеру отримувати стабільний потік замовлень
Рецепт довгострокових клієнтських відносин на фрилансі. Hard skills, soft skills та клієнтський сервіс — три розділи статті, які ми розберемо.

Крок 5: сплануйте відпустку на найближчі 3-6 місяців

Важливо час від часу відпочивати, щоб відновити енергію та не вигоріти. Втомлена людина стає менш уважною, повільніше працює, їй складніше відновити у пам’яті потрібну інформацію. Відповідно, знижується і продуктивність.

Визначте дати відпустки в календарі та за необхідності попередьте замовників. Це дозволить налаштувати робочий графік та підготувати клієнтів до вашої відсутності.

Як зберегти продуктивність на фрилансі під час війни
Топ-6 рекомендацій від психолога для Freelancehunt, як впоратися зі стресом та залишитися продуктивним в умовах війни. Продуктивність на фрилансі.

Крок 6: забезпечте комфортне робоче місце

Від зручності робочого місця залежить ваша працездатність, тож створіть простір, де ви зможете ефективно працювати. За потреби оновіть необхідне обладнання та влаштуйте атмосферу, що сприяє концентрації.

Кілька простих правил, як облаштувати простір навколо себе з користю для здоров'я:

  • Оберіть зручне ортопедичне крісло, адже в ньому ви будете проводити весь свій робочий час. Сидіти на табуретці не лише небажано, а ще й небезпечно. У цьому разі відсутня опора для спини, і дуже скоро ви відчуєте втому та дискомфорт.
  • Забезпечте правильне розташування комп'ютера, клавіатури та миші, щоб уникнути зайвого навантаження на тіло. Крім того, враховуйте висоту столу та стільця, щоб забезпечити комфортне сидіння і підтримку спини.
  • Світло має рівномірно освітлювати робочий простір і не падати прямо на монітор, інакше вам доведеться постійно напружувати зір. Якщо працюєте в темний час доби, важливо також стежити за достатнім рівнем світла і правильними налаштуваннями яскравості монітора. У жодному разі не можна працювати в повній темряві.
  • Переконайтеся, що ваше робоче місце оснащене надійною технікою. Оновіть комп'ютер і програмне забезпечення, щоб уникнути затримок та забезпечити ефективну роботу.
  • Не забувайте провітрювати кімнату, інакше без доступу кисню ваш мозок відмовиться вам допомагати. Для цієї ж мети придбайте невибагливі кімнатні рослини, за якими легко доглядати, наприклад, драцену, хлорофітум, сансев'єрію, спатифілум, монстеру.

Особливу увагу приділіть психічному здоровʼю. Зараз це вкрай важливо для нас усіх.

Як прокачати стресостійкість та зберегти продуктивність
Топ порад від психолога, які допоможуть прокачати стресостійкість, знизити психологічне напруження та адаптуватися до сучасних реалій.

Крок 7: розробіть план саморозвитку

Протягом року ви напевно працювали над різними проєктами. Можливо, якийсь з них вам сподобався більше за інші? Або ви працювали з технологією чи сферою, яка вас більше цікавила?

Новий рік — гарний час подумати про те, в якому напрямку ви хочете розвиватися. Оберіть навички, які хочете розвинути, та встановіть регулярний графік навчання: скільки часу і в які дні ви будете приділяти отриманню знань. Щорічно оцінюйте свої сильні та слабкі сторони, а потім визначте, які нові навички, технології чи методики можуть покращити вашу ефективність.

Розробіть план саморозвитку, включіть туди читання професійної літератури, участь у вебінарах та курсах, отримання нових сертифікатів.

Як зробити смартфон інструментом для навчання та розвитку
Спеціалістка Freelancehunt ділиться досвідом: які додатки перетворять ваш смартфон на корисний інструмент для навчання та розвитку.

Крок 8: подбайте про фінансову безпеку

Розробіть бюджет і сплануйте фінанси на наступний рік. Визначте ваші доходи та витрати, створіть резервний фонд для несподіваних затрат. Фінансова стабільність дозволяє працювати більш спокійно та концентруватися на професійному розвитку.

Про що треба подбати фрилансеру:

  • Скласти реальний мінімальний і бажаний бюджет на місяць. Мінімальний включає тільки обов'язкові платежі, бажаний — додаткові витрати на непередбачені події (ремонт, відпочинок, різні форс-мажори тощо).
  • Відкладати 10% від доходу за місяць. Якщо є можливість, відраховуйте 20-30% від надходжень.
  • Накопичити кошти в еквіваленті 3-6 місячних бюджетів сім'ї з урахуванням кредитних платежів. Це стане надійним запасом у разі перерви в проєктах чи інших фінансових труднощів.
  • Встановити автоматичні перекази на фінансову подушку щомісяця. Це забезпечить регулярне зростання вашого фінансового резерву, навіть якщо ви забудете про це.
  • Спланувати доходи. Якщо їх не вистачає, скласти таблицю з можливими варіантами збільшення бюджету.
  • Аналізувати кожне падіння рівня доходів, підвищувати свою кваліфікацію.
  • Подумати про варіанти додаткового пасивного доходу, нехай навіть невеликого, але щоб він став стабільним джерелом фінансів і на найближчі роки, і в майбутньому.
Як фрилансеру розрахувати вартість своїх послуг
Існує кілька методик для визначення справедливої вартості вашої роботи. Про них та про порядок підвищення цін у прайсі розповідаємо у цій статті.

Підсумок

Регулярно актуалізувати знання, оновлювати дані профілю, нагадувати колишнім замовникам про себе, дбати про фізичне та ментальне здоровʼя, правильно розпоряджатися фінансами — ці кроки можуть перетворитися на постійні звички, що допоможуть фрилансерам досягти успіху. Витратьте трохи часу, щоб виконати пункти з нашого списку, і результат вас здивує.

Поділіться в коментарях, які кроки ви плануєте зробити цього року, а що вже встигли виконати.

Бажаємо вам продуктивної роботи на сервісі та багато нових замовлень!