Продовжуємо знайомити читачів з успішними спеціалістами сервісу. Сьогодні підготували інтерв’ю з Андрієм Вавриком — топовим фрилансером у 4-х спеціалізаціях: «Фільмування» «Відеореклама» «Обробка відео» «Аудіо та відеомонтаж». Він успішно завершив майже 250 сейфів та співпрацював із 70 замовниками.
Дізналися, чому Андрій надає перевагу роботі на фрилансі, які навички вважає необхідними для подолання викликів і налагодження довгострокової співпраці та де знаходить натхнення. Крім того, він запропонував 8 порад для початківців, які прагнуть досягти успіху на Freelancehunt.

Про переваги фрилансу
На фрилансі ти маєш свободу, бо підлаштовуєш роботу під свій графік. Можна працювати з різними проєктами, із замовниками, які тобі подобаються. Ти більш-менш незалежний, і зараз це особливо важливо. Якийсь період я жив за кордоном, працював там на фрилансі. Переїхав в іншу країну — працював на фрилансі. Повернувся в Україну і знову ж працюю на фрилансі. Це дуже комфортно.
Чому Freelancehunt? Тому що це платформа № 1 в Україні. Особливо зараз, коли можна співпрацювати із замовниками з Ізраїлю, США, Польщі. Тобто тепер сервіс стає міжнародним, і це новий досвід та нові можливості. Ну і тут я став топом, тому не бачу сенсу розпочинати з нуля на новій платформі.
Шлях до успіху зайняв у мене близько 3-4 років. Спочатку в одній спеціалізації вийшов у топ, потім побачив, що можна підтягнути другу. Коли зрозумів принцип, то більше зосереджувався на проєктах тих спеціалізацій, де ще можна підтягнути рейтинг. Якщо була можливість вибирати — проєкт у спеціалізації, де я вже в топі, чи в тій, де ще трохи недотягую, то вибирав другий варіант. Так розширював коло проєктів і зміг увійти в топ у 4 спеціалізаціях.
Про м’які навички та їх роль у подоланні викликів
Soft skills на фрилансі важливі. Особливо комунікабельність, вміння зрозуміти потребу клієнта, поставивши себе на його місце, та загалом гнучкість у роботі. Крім того, важлива здатність швидко навчатися. Адже буває, що робота вимагає нових умінь, і якщо можеш швидко довчитися, то це теж зіграє тобі на руку. Ну і стресостійкість необхідна теж, тому що замовники бувають різні, з різним менталітетом, потребами, статусом. До кожного треба знайти підхід, зрозуміти, що саме потрібно цій людині, виявити терпіння і досягти у такий спосіб позитивних результатів співпраці.

Тільки з досвідом починаєш розуміти, який замовник чого хоче. Якщо клієнт відразу надає чітке ТЗ — це вже набагато приємніша й легша співпраця. Якщо ж замовник ще точно не знає, чого хоче, то й підхід, відповідно, буде іншим. Із часом ти вже інтуїтивно розумієш, як до якої людини підійти, що сказати і як попросити, щоб співпраця вдалася.
Зараз, звісно, я вже можу собі дозволити вибирати замовників для співпраці. Але, озираючись назад, розумію, що виконував проєкти, за які зараз не взявся б. Проте знову ж, це досвід: зараз я це розумію, бо вже зіткнувся з викликами й подолав їх.
Проте для кожного «надто вибагливий» клієнт може бути різним. Комусь складно довго чекати на відповідь, коли терміни зриваються. Комусь надважлива приємна комунікація. Хтось хоче спілкуватися виключно конкретною мовою. В кожного бувають моменти, коли потрібно вийти із зони комфорту. Щось ти можеш собі дозволити, а щось не можеш.
Кожному з фрилансерів-новачків треба це пройти й зрозуміти: що допустимо, а що ні.
Довгострокова співпраця
Зараз переважно замовники самі звертаються, оскільки бачать, що я в топі, й розуміють, що надаю послуги високого рівня. Але час від часу я також роблю ставки під проєктами на платформі. Або якщо завдання дозволить розширити досвід, або коли це довгострокова співпраця, яка буде мені цікавою.
Як видно у профілі, зараз у мене 244 виконаних проєкти й 70 замовників. Виходить 1 клієнт 3-4 рази зробив замовлення. Співвідношення постійних співпраць до разових замовлень зараз близько 60% до 40%.
Думаю, що налагоджувати та підтримувати довгострокову співпрацю мені допомагають:
- Приємні бонуси. Я завжди намагаюся дати замовникові більше, ніж він очікує. Так він розуміє, що я також зацікавлений у його результаті, а не лише в тому, щоб заробити.
- Швидка комунікація. Я завжди намагаюся бути на зв’язку, консультую, розповідаю своє бачення, щоб ми спільно досягли успіху, як і в нашому маленькому проєкті, так і загалом у сфері замовника.
- Співвідношення ціна-якість. Безпідставно не завищую прайс, водночас зберігаючи якість виконання роботи.

8 порад новачкам, які прагнуть стати топами
Якщо говорити про поради новачкам, які прагнуть стати топовими фрилансерами, я б виділив 8 основних.
1. Якісно оформити свій профіль
Треба підготувати якісне фото чи логотип. Створити лаконічний, простий, але інформативний опис навичок і послуг. Дуже важливо виділити унікальні переваги та досвід. Наголосити на тому, що ти можеш запропонувати, але не можуть дати інші. Ну і, звісно, вчасно оновлювати дані, щоб у профілі була актуальна інформація. Тобто треба додавати нові досягнення, результати, статистику, відгуки.
2. Створити портфоліо
Звісно, у новачка його може не бути взагалі або воно буде скромне. Проте, якщо навіть замовлень ще не було, можна власноруч зробити портфоліо, використавши матеріали зі стоків, розробивши власний сайт, дизайн, відео чи статті.
Краще постаратися, щоб портфоліо було досить різноплановим. Щоб воно показувало, що ти як виконавець можеш запропонувати широкий спектр послуг.
Оскільки замовники насамперед звертають увагу на релевантні роботи у портфоліо: чи виконував ти схожу роботу й чи зможеш виконати ту, що цікавить саме їх.

3. Докласти всіх зусиль, щоб отримати перший досвід
На початку важливо братися за будь-які замовлення, щоб набути досвіду, отримати відгуки, покращити навички комунікації з клієнтами. З кожним завданням репутація та рейтинг зростатимуть, а це відкриватиме доступ до нових проєктів з більшими чеками й можливостями.
4. Працювати на перспективу
Як на мене, дуже важливо працювати на перспективу. Маю на увазі, тримати в голові думку, що клієнт може повернутися з новим замовленням. Якщо подивимося на топових виконавців у різних категоріях, то побачимо, що у більшості зі 100-200 проєктами у два-три рази менше замовників.
Люди повертаються. Це треба розуміти й уже під час першої співпраці надавати послуги — відео, сайти чи будь-що інше — на найвищому рівні, щоб залишити позитивне враження.
Варто відразу намагатися створити дружні взаємини, щоб збудувати довгострокові відносини з клієнтом.
5. Ставити все нові й нові цілі
Наприклад, можна сфокусуватися на одній спеціалізації й стати топом чи експертом у цій ніші. Можна поставити ціль за рік виконати певну кількість успішних проєктів. І щоразу рухатися далі. Це допоможе підвищувати кваліфікацію й мати більше замовників.
6. Не гнатися за кількістю проєктів, а зберігати якість
Якість має бути на першому місці, якщо є бажання стати хорошим виконавцем. Краще, як на мене, виконати менше замовлень на високому рівні, ніж більше замовлень з низькою якістю. Висока якість виконання роботи сприяє хорошій репутації й збільшує ймовірність повторної співпраці.
7. Уникати негативних відгуків
Вважаю, що на Freelancehunt важливо намагатися уникати негативних відгуків. Буває, що починаєш проєкт і розумієш, що клієнт вибагливий, або виникають складнощі. Й ти вже підозрюєш, що може бути негативний відгук. Важливо в цей момент увімкнути терпіння й докласти більше зусиль, щоб все-таки завершити цей проєкт на позитивній ноті.
Я помітив, що погані відгуки сильно впливають на репутацію. Навіть якщо в тебе 50 позитивних відгуків, а 1-2 негативних, то потенційний замовник насамперед прочитає негативний відгук. Це як з яблуком. Навіть якщо воно здається ідеальним, коли ми бачимо на ньому чорну пляму, то зразу придивлятимемося до неї. Варто постаратися, щоб таких «чорних плям» у репутації фрилансера не було.
8. Розуміти, що не все відразу
Успіх на фрилансі миттєво прийти не може. Потрібен час, потрібні зусилля, інколи навіть роки, щоб стати топом і напрацювати клієнтів. Спочатку може бути складно. Особливо перший місяць, два, три. Але з кожним новим проєктом позиція фрилансера зростає, розширюється портфоліо, він уже має більше досвіду. І завдяки наполегливості й терпінню поступово можна досягати цілей і стати топом.
Секретний інгредієнт успіху та джерела натхнення
За освітою я маркетолог. Маркетинг сьогодні дуже дотичний до відео, адже багато компаній «ставлять» саме на відеоконтент. Він передає емоції, спонукає до дій, здатен «зачепити» споживача. Знання з маркетингу допомагають створювати відео, які потрапляють в топ. Тому співпраця цих сфер завжди дуже вдала. Можна сказати, що це секретний інгредієнт мого успіху.
А тримати руку на пульсі трендів та не вигорати мені допомагає:
- Запозичення досвіду західних колег, особливо з ринку США. Там, як і в будь-якій сфері, спеціалісти у моїй ніші завжди на крок попереду.
- Відпочинок. Раніше це були подорожі за кордон. Це додавало натхнення, оновлювало бачення. Зараз це подорожі Україною. Якщо загнати себе в роботу й не відпочивати, стає складніше працювати й проявляти креативність.
Дякуємо Андрієві за цікаву розмову та поради для новачків і зичимо успіху в роботі на сервісі!
