У бухгалтерії я вже 15 років і прагну розвиватися саме у цій справі. За ці роки накопичила чимало досвіду в різних галузях — від виробництва й гуртової та роздрібної торгівлі до сфери послуг. Мені подобається моя робота: я генерую порядок.

Проте у 2023 році вирішила кардинально змінити підхід до роботи та своє професійне життя. Причина цьому — вигорання. Я тривалий час працювала у великій компанії, яка активно розвивалася. Коли відчула, що робота забирає надто багато ресурсів і особистого часу, наважилася на зміни.

Змінила місце роботи, більше часу присвятила собі, саморефлексії: це допомогло зрозуміти, що не я повинна залежати від роботи, а вона від мене. Коли навантаження стало менше, подумала, що було б добре мати інші невеликі проєкти, які приноситимуть додатковий дохід, але не будуть обтяжливими у плані зобов’язань. Саме тому прийшла на фриланс.

Пошук надійного сервісу не забрав багато часу: загуглила, знайшла статтю про топ-5 фриланс-платформ в Україні, зареєструвалася на всіх, заповнила всюди профілі. Але практично відразу зрозуміла, що деякі з них «мертві»: там нема жодного руху. А якщо проєкти й траплялися, то схема роботи була незрозумілою і здавалася ненадійною.

Freelancehunt мені сподобався тим, що це «живий» ресурс: тут багато активних замовників та фрилансерів. Попри те, що я — новачок, тут можу на рівні з іншими робити ставки та змагатися за проєкти, які мені цікаві. Перевага фрилансу для мене у тому, що, якщо захочу — фриланс-проєкти будуть, якщо ні — можу відмовитися. У такий спосіб я легко корегую свою зайнятість і дохід — мені так зручно.

У цій статті розглянемо такі питання:

Перша співпраця: що допомогло так швидко отримати в роботу проєкт

Перший проєкт на Freelancehunt я взяла в роботу через 3 тижні після реєстрації. Думаю, що отримала його завдяки ретельно заповненому профілю і тому, що у ставці я підкреслила своє цілковите розуміння запиту замовника стосовно нововведень.

Моя ставка вигідно вирізнялася на фоні інших. Крім того, хоч я і новачок, проте не збиралася демпінгувати, тому пропозиція у фінансовому плані була не найнижчою. Я маю достатньо досвіду, щоб розуміти, яка оплата за якісну консультацію спеціаліста з бухгалтерського обліку вважається гідною.

Розповім про цей кейс детальніше.

Кейс: бухгалтерська консультація — фінансовий компас для підприємців

Інформація про замовника

Замовник у цьому проєкті — власник невеликого бізнесу, інтернет-магазину, який працює як ФОП. Більшість замовників у категорії «Бухгалтерські послуги» — це, власне, представники малого бізнесу, приватні підприємці або ж люди, які лише планують відкрити власну справу чи роблять перші кроки у бізнесі.

Завдання та цілі проєкту

Замовнику була потрібна консультація щодо роботи з ПРРО (програмним реєстратором розрахункових операцій). А саме відповіді на 7 запитань.

Бюджет проєкту

Вартість консультації становила 1000 грн. Комісію сплачував замовник, а працювали ми через Сейф на сервісі.

Реалізація завдання — від підготовки до консультації

Робота над завданням складалося з кількох етапів — від індивідуального підходу до написання ставки до безпосередньо надання консультації.

  1. Найперше, під час формулювання своєї ставки я зазначила, що чудово розумію запит замовника, адже саме в цей час набули чинності нововведення щодо роботи з ПРРО, відповідно до яких кожна крамниця чи інтернет-магазин зобов’язані тепер працювати з програмним реєстратором. Думаю, що ця фраза вже на етапі ставок допомогла нам порозумітися.
  2. Перед погодженням умов я попросила замовника відповісти на уточнювальні запитання. Це допомогло переконатися, що я правильно зрозуміла запит, а також дізнатися більше про специфіку бізнесу. Така інформація значно впливає на якість консультації.
  3. Маючи всі необхідні дані, я провела їх професійний аналіз на основі матеріалів Податкового кодексу та інших нормативних актів та занотувала окремі тези, які були важливі замовнику.
  4. Після цього був один з основних етапів — робота над роздатковим матеріалом консультації відповідно до поставлених запитань. Я вважаю, що текстовий роздатковий матеріал — це обов’язкова складова податкової консультації, адже масив необхідної інформації досить великий. Усна інформація забувається, а текстовий матеріал можна освіжити в пам’яті. Звісно, певні аспекти стануть неактуальними із часом, адже специфіка податкової системи у зміні законів, нормативних актів. Але десь близько року цей роздатковий матеріал точно залишатиметься корисним.
  5. Готовий матеріал консультації я надіслала замовнику, і ми домовилися про телефонну розмову, під час якої ще раз пройшлися всіма питаннями. Оскільки попередньо клієнт мав змогу прочитати підготовлений матеріал, то вже під час розмови з'явилося кілька нових запитань, які ми теж обговорили.

Особливості проєкту

Я намагалась підготувати матеріал максимально структуровано для легкого сприйняття, адже розумію, що мій замовник не спеціаліст з обліку та оподаткування. Обов’язково додаю посилання на конкретні пункти і статті законів чи інших нормативних актів. Під час підготовки бухгалтерських чи податкових консультацій важливо обґрунтовувати інформацію чинним законодавством. Адже навіть якщо замовник матиме іншу точку зору, саме норми законодавства — це тверда основа таких консультацій.

У завданні замовник вказав 7 пунктів запитань, а натомість отримав відповіді у 10 пунктах. Окрім відповідей щодо ПРРО мені було важливо донести інформацію про наявні податкові ризики та шляхи їх усунення під час роботі з ПРРО, а також мої професійні поради, що можна змінити й покращити, зокрема щодо автоматизації роботи з ПРРО.

Результат

Як результат замовник отримав вичерпні відповіді у доступній формі, а також професійні поради й рекомендації від кваліфікованого бухгалтера. Безумовно, ця консультація допоможе замовнику уникнути багатьох можливих проблем і штрафів з погляду оподаткування бізнесу, а поради щодо автоматизації роботи з ПРРО можуть полегшити роботу та вивільнити час на інші справи.

Бухгалтерська консультація на фрилансі
Консультація бухгалтера для ФОП
Бухгалтерська консультація для підприємців

*Від редакції: надаємо фрагменти консультації.

Специфіка бухгалтерської консультації як послуги на фрилансі

Податкова консультація — доволі індивідуальне завдання, адже кожен бізнес має свою специфіку. Навіть якщо це бізнес в одній галузі, то завжди є відмінності: один власник будує бізнес в одному річищі, інший — з якимись своїми особливостями. Тому важливо розуміти специфіку конкретного бізнесу і відповідно до цього вибудовувати консультацію. Якщо в одному випадку буде працювати одне професійне судження чи порада, то в іншому випадку це може бути неактуальним.

Тому, коли я готую податкову консультацію, завжди ставлю уточнювальні запитання, яких може бути доволі багато. Мені важливо розібратися, зрозуміти детальніше, чим займається підприємець чи фірма, скільки у них торговельних точок, які у них відкриті КВЕД, і навіть плани на майбутнє. Консультація передбачає багато попередньої роботи.

Податкова консультація — це не просто вибірка певних норм закону. Це робочі, практичні відповіді, які допоможуть замовнику вести бізнес.

Це напряму впливає на діяльність бізнесу. Зараз, коли майже весь роздрібний бізнес, у тому числі інтернет-магазини, повинен працювати з ПРРО, високий запит у замовників на консультації саме на цю тему. Зокрема, просять про допомогу у реєстрації ПРРО, консультації стосовно того, коли й у яких випадках формувати фіскальні чеки, які можуть бути порушення і як їх уникати, щоб не отримати штрафи.

Це важливо налаштувати так, щоб бізнес міг безпроблемно функціонувати. Також бухгалтер може підказати, як це можна автоматизувати, щоб менеджери чи інші працівники не витрачали зайвий час на рутинну роботу. І загалом щоб цей перехід був зрозумілим та не був стресовим для працівників. Адже дехто, почувши про звіти, податки, фіскальні чеки, починає стресувати, дехто демотивується. Коли ж є зрозуміла та чітка інформація, яка пояснює всі моменти, — будь-якій людині легше працювати з нововведеннями.

На часі: про переваги ПРРО для малого бізнесу

З 1 жовтня 2023 року малий бізнес зобов’язали використовувати ПРРО. У зв’язку із цим виникло безліч хвилювань. Тому останнім часом цей запит дуже актуальний в контексті бухгалтерської консультації.

Ми дійсно йдемо до того, що ПРРО матиме кожна торговельна точка. Проте все не так страшно, як хтось думає. Розумію також, що не кожен підприємець має бухгалтера, але з ПРРО цілком можна впоратися самостійно, звісно, якщо є бажання.

Топ-5 позитивних моментів використання ПРРО:

  1. Сьогодні 90% бізнесу вже працюють з ПРРО, а не старими РРО. Не потрібно купувати великий касовий апарат — ПРРО може бути у вас у смартфоні чи ноутбуці. Чеки не обов’язково друкувати, можна легко налаштувати їх автоматичне надсилання клієнту через SMS, будь-який месенджер або на емейл. Касову зміну ПРРО також вміють автоматично закривати.
  2. Одночасно з ПРРО є можливість підключити або інтегрувати різні види еквайрингу. Це означає, що ваш клієнт отримає на порядок вищий рівень сервісу з різноманітними способами оплати.
  3. Програмні РРО активно інтегруються з обліковими та CRM-системами, Новою Поштою. Тобто у більшості випадків фіскальні чеки можуть формуватися та видаватися клієнту автоматично.
  4. Аккаунт ПРРО дає змогу сформувати цілу низку звітів за товарообігом, що також важливо для малого бізнесу. Особливо для того, який не має окремої облікової програми. Використання ППРО додає більше контролю та прозорості. І мова не лише про податкову, а й про власників бізнесу.
  5. Інтерфейс сучасного ППРО простий, інтуїтивний та дає змогу абсолютно кожному впоратися з його функціями не гірше, ніж зі звичайним смартфоном.

Сподіваюся, що я додала більше оптимізму та ентузіазму тим, хто у своїй діяльності починає працювати з ПРРО. Як людина, яка щодня працює з ПРРО, можу впевнено порекомендувати Checkbox.

Кому і в яких випадках потрібні послуги бухгалтера на фрилансі

Я помітила, що на фрилансі замовники бухгалтерських послуг — це переважно малі підприємці: або ФОП, або власники невеликих фірм. Дехто навіть самостійно веде ФОП, сплачує податки, складає звітність і звертається до бухгалтера за консультацією чи допомогою тільки тоді, коли виникають питання.

За аналогією до обов’язкового щорічного чек-апу організму в лікаря, варто щороку робити чек-ап свого ФОП.

Це важливо, адже від помилок ніхто не застрахований, а кваліфікований бухгалтер може це перевірити й вказати на недоліки. Якщо це робити щорічно, то підприємець може уникнути багатьох проблем. Інколи, коли клієнти просять взятися за ведення їх бізнесу, я знаходжу дуже багато проблем та недоліків. Особливо, коли власники самостійно ведуть підприємницьку діяльність.

Тому важливо робити такий чек-ап з допомогою бухгалтера, щоб мати змогу займатися розвитком бізнесу, а не розв'язувати питання, в яких ви не спеціаліст і не маєте ним бути.

Послуги бухгалтера на фрилансі точно стануть у пригоді тим, хто має свій невеликий бізнес та працює як фізична особа-підприємець. Навіть за умови самостійного ведення я раджу взяти собі за звичку раз на рік робити чек-ап у спеціаліста-бухгалтера.

Попросіть у професіонала:

  • переглянути стан розрахунків з бюджетом;
  • перевірити стан документообміну з контрагентами;
  • проаналізувати зареєстровані та фактичні види діяльності;
  • переглянути банківську виписку та транзакції;
  • проконсультувати щодо нововведень, які ФОП потрібно знати.

Бухгалтери-фрилансери зроблять це оперативно, дистанційно і в рази швидше, ніж підприємець.

Бухгалтер на фрилансі допоможе швидко відкрити ФОП, сформує необхідний перелік потрібних видів діяльності, допоможе обрати оптимальну систему оподаткування. Закриття ФОП я б також радила довіряти відповідним спеціалістам, адже в цьому разі важливо розвʼязати абсолютно всі підприємницькі питання, а не лише подати заявку на закриття.

З власного досвіду: поради та корисні ресурси для бухгалтерів

Треба уважно читати Податковий кодекс, хоча це і дуже нудно 🙂. Крім цього, буду радити YouTube-ресурси, оскільки вважаю, що саме вони найбільше відповідають сьогоднішньому стилю життя більшості людей:

  1. Податковий блог Мар’яни Кавин — регулярні огляди бухгалтерських кейсів, змін законодавства і багато іншого.
  2. Про податки ФОП — Михайло Смокович — канал як для бухгалтерів, так і для тих, хто сам займається справами обліку і податків свого ФОП.
  3. Yankiv — ФОП, податки та суди — канал для бухгалтерів і власників бізнесу.
  4. Бухгалтерська кухня Позової — канал наставника бухгалтерів Світлани Позової. Вона пропагує підвищення престижу професії бухгалтера і записує надзвичайно цікаві інтерв’ю з топами бухгалтерської сфери. Мені імпонує її місія: вивести бухгалтера з тіні, щоб ці спеціалісти не недооцінювали себе і мали баланс між роботою та всіма іншими життєвими сферами.

Від редакції: бажаємо Катерині успіхів і натхнення в улюбленій роботі та ще більше цікавих проєктів на сервісі!