Попри війну та проблеми в Україні, попит на послуги фрилансерів продовжує зростати. На початку осені ми писали про те, що, порівнюючи з літом минулого року, попит на послуги фриланс-спеціалістів виріс на 30%. Восени стартував і бізнес-сезон, з початком якого попит також продовжив зростати. Станом на середину жовтня ми спостерігали продовження цього зростання — кількість виконанних проєктів збільшилася на 38%, а оборот на 45% проти аналогічного періоду минулого року.

Ми провели опитування серед замовників, чому бізнес частіше звертається за послугами фрилансерів. Пропонуємо до вашої уваги аналітику за результатами цього опитування.

Причини зростання попиту на послуги фрилансерів


«Сезонність на фрилансі спостерігається з початку жовтня і до середини квітня. Цей рік був винятком, оскільки війна внесла свої корективи. Попри літо, ринок продовжував зростати. За нашими прогнозами, ринок продовжить зростати як мінімум до травня наступного року», — розповідає керівник компанії Freelancehunt Валентин Зюзін.

Тут усе просто — причиною такого стрімкого зростання попиту на ринку фрилансу є попит на спеціалістів серед малого та середнього бізнесу, а також зручний формат співпраці на проєктній основі. Не всі можуть наймати потрібних спеціалістів у штат і забезпечувати їх постійною роботою. Є дуже багато різнопланових разових завдань, з якими чудово справляються фрилансери.

За даними дослідження, попит на послуги фрилансерів генерує малий та середній бізнес. Зазвичай це ФОП чи компанії, в яких працюють від 2 до 50 осіб. Також є завдання від великих компаній, але їх усього 4,1%.

Більшість підприємців (62,1%) замовляють послуги в кількох категоріях, що дає можливість виконувати різнопланові завдання і не наймати спеціалістів у штат. Це також свідчить, що у замовників є успішний досвід співпраці з фрилансерами й вони часто користуються їхніми послугами.

Переважно проєкти на фрилансі замовляють компанії з Ecommerce та торгівлі — 22,7%, IT-компанії — 18,7%, вебстудії — 13,6%, консалтингу та сфери послуг — 12,1%. Також по допомогу звертаються стартапи (9,6%), яким потрібні спеціалісти для швидкого та якісного виконання завдань за достатньо доступною ціною.

Часто звертаються агентства з маркетингу (8,1%) і дизайну (6,1%). Рідше — представники промисловості (5,1%) та компанії у сфері навчання (2,0%).

Тут потрібно зазначити, що половина замовників звертається по допомогу до фрилансерів мінімум 1 раз на місяць, а є й ті, хто співпрацює з кількома виконавцями на проєктній основі тривалий час. У такий спосіб можна замовити на фрилансі не тільки переклад тексту чи зміни на сайті, а й налаштування реклами в Google та розробку нових картинок для NFT-колекції.

Найбільше замовлень у категоріях «Програмування» — 22,5%, «Дизайн» — 21,1% і «Робота з текстами» — 16,8%. Також популярні «Просування» (8,5%) та «Послуги» (7,9%).

В яких випадках бізнес звертається до фрилансерів

Здебільшого бізнес шукає фахівця на фрилансі для виконання конкретного завдання (18,9%) або ж не хоче брати спеціаліста в штат, оскільки для нього немає постійного завантаження (19,4%). Також бувають випадки, коли свої співробітники не встигають (9,4%), чи підприємці не наймають спеціаліста в штат, оскільки це дорого (7,6%).

Зазвичай послуги фрилансерів, наприклад, з налаштування реклами чи розробки сайту, дешевші, ніж в агентств (12%), а формат співпраці зручніший завдяки фриланс-сервісам, які допомагають з пошуком і гарантують безпечну роботу.

Можна сміливо зауважити, що саме під час кризи бізнес починає оптимізувати свої витрати, але водночас експериментує та шукає нові можливості для зростання й розвитку. Саме бізнес є тригером збільшення попиту на фрилансерів в Україні. Війна спонукала багатьох шукати нові можливості, щоб заробити гроші, працюючи віддалено. І тут на допомогу прийшли сервіси фрилансу.

Бізнес зі свого боку має знати, що на фрилансі можна знайти потрібного спеціаліста. Найкраще вони працюють за чітко описаним ТЗ, а формат співпраці з ними зручний та безпечний, що також дозволяє заощадити гроші на роботі з віддаленими спеціалістами.