«Ну які технології, ти ж дівчинка», «Дівчатка мають смачно готувати, а не в комп’ютерах розбиратися», «Підеш навчатися на вчительку, ніяких там IT». Мабуть, такі стереотипні висловлювання доводилося чути багатьом дівчатам, які захоплювалися комп’ютерними технологіями та планували вступати до вишу саме на таку спеціальність. Але гендерні стереотипи, нав’язані ще з дитинства, відповідно впливають на свідомість та вибір майбутньої професії, тому з потенційних спеціалісток у сфері IT жінки перетворюються на сумлінних дружин, чудових господинь і гарних матерів. Якщо пощастить, то ще й опановують якийсь фах — з роду «жіночих» професій, звісно. Про те, чому в Україні й світі досі існує проблема гендерної сегрегації праці та як її подолати, далі в матеріалі.
Що каже статистика
Згідно з дослідженням U-Report, яке проводив UNICEF для Фонду ООН у галузі народонаселення у 2017 році:
- 31,2% респонденток вважають, що дівчата менше, ніж хлопці, орієнтовані на кар’єру в науково-технічній сфері, оскільки недостатньо обізнані;
- 27,8% заявили, що їм не цікаво;
- 23,2% не впевнені у своїх силах і талантах;
- 17,1% вважають сферу IT чоловічою;
- 12,1% зазначили негативний вплив на сімейне життя;
- 11,9% опитаних погано вчили в школі відповідні предмети;
- 8,9% переймаються через ризик високої конкуренції;
- 4,8% спиралися на гендерні стереотипи.
Певна кореляція відповідей також спостерігалася залежно від віку. Чим молодшими були респондентки, тим частіше вони відповідали, що дівчата менше орієнтовані на кар’єру в сфері наукових технологій, оскільки це чоловічі професії:
- 14-17 років — 30,2%;
- 18-19 років — 29,6%;
- 20-24 роки — 25,8%;
- 25-34 роки — 24,2%.
Та зазначали те, що їм не цікаво:
- 14-17 років — 19,2%;
- 18-19 років — 16,4%;
- 20-24 роки — 16,7%;
- 25-34 роки — 14,1%.
За словами опитаних, дівчат мотивуватиме до вибору кар’єри в науково-технічній сфері руйнування гендерних стереотипів про роботу, стажування в IT-компаніях, сприяння обізнаності щодо можливостей, історії успіху жінок у цій сфері, заохочення вчителів у школі.
Що таке STEM-освіта і навіщо вона дівчатам
STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) — це такий підхід до освітнього процесу, який включає практичне поєднання науки, технологій, інженерії та математики. Для українського навчального простору цей підхід є відносно новим, проте вже здобув неабияку популярність серед шкіл, вишів та гуртків.
Також уже кілька років діє всеукраїнський проєкт #дівчата-STEM, метою якого є заохочення дівчат 14-24 років навчатися та працювати в науково-технічній сфері. Під час навчання 20 успішних у STEM-кар’єрі жінок стають менторками для 20 учасниць, діляться знаннями та допомагають створювати мініпроєкти. Також #дівчата-STEM організовує різні тематичні заходи: вебінари, марафони, зустрічі з науковицями, віртуальні екскурсії тощо.
Подібне спрямування має і така ініціатива, як «Трамплін до рівності». Лала Зінкевич, керівниця проєкту, зазначає: «У межах нашої діяльності ми намагаємося реалізовувати саме такі активності, які сприяють установленню цього зв’язку: організовуємо навчальні візити дівчат до ІТ-компаній, зустрічі із жінками та дівчатами, які досягли успіху в ІТ.

Крім того, щоб заохотити дівчат вивчати технічні предмети та показати їм можливості для подальшого розвитку, ми проводимо хакатони, курси блогінгу, STEM-філіали (на сьогодні вже існує 44 філіали, які працюють у 16 регіонах України, та залучено більш ніж 1500 учасниць)».
Сучасні IT-дівчата — які вони?
Для того, щоб краще зрозуміти інтереси та захоплення дівчат, які навчаються на спеціальностях, пов’язаних з комп’ютерними технологіями, або просто цікавляться цією темою, ми поспілкувалися зі студентками різних курсів і вишів. Спробували дізнатися про те, чи стикалися вони з дискримінацією та упередженнями під час навчання, а також чому їх надихає сфера IT і чи бачать вони у ній перспективи.
Анастасія Неалова, студентка 4 курсу Інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ, спеціальність «Інженерія програмного забезпечення».

В інституті, де я навчаюся, на моїй спеціальності дуже мало дівчат, переважно хлопці. На фірмах, де я працювала або проходила практику, дівчат-розробниць, крім мене, не було. Хоч я і вважаю, що в цій сфері як дівчата, так і хлопці можуть стати найкращими, стереотипи про те, що програмування — це суто чоловіча робота, ще досі продовжують своє існування. Проте дівчат у сфері IT за останні роки стало значно більше, і впевнена, що їхня кількість зростатиме ще.
Інколи я бачу сповнені подивом погляди тих, хто дізнається, що я програмістка. Багато шкільних вчителів взагалі не вірили, що в мене вийде. Стереотип, що жінкам не місце в IT, відіграє свою роль. Відходячи від теми, розповім, як я зіштовхуюся з людьми, які живуть лише стереотипами і не хочуть приймати іншої реальності. Я — білявка. І перша думка деяких людей — це те, що розумом мене не наділили. Коли люди дізнаються, що я закінчила школу із золотою медаллю, вступила на спеціальність «Інженерія програмного забезпечення», працюю в IT-фірмі, а ще й керую автомобілем, мене сприймають так, начебто я — якесь інопланетне створіння.
Повертаючись до сексизму, можу твердо сказати: якщо ти зацікавлений/а в цій професії та відкритий/а до постійного навчання, то не важливо, якої ти статі. Фірмам завжди потрібні світлі та розумні голови.
На мою думку, IT — одна з найперспективніших сфер у наш час, у якій завжди є розвиток. Адже нові технології активно розвиваються, і з неймовірною швидкістю з'являються нові напрямки, у яких кожен/на може знайти те, що йому до душі.
Інформаційні технології ніколи не зупиняться. Старт уже давно було покладено, а далі — тільки більше, ширше та масштабніше. Зробивши свій вибір, я жодного разу не пошкодувала, і не було таких моментів, коли хотілося все покинути. Тут велика кількість можливостей, мені цікаво все, що відбувається в цій сфері. Я люблю долати складнощі, адже лише вони роблять нас сильнішими.
Світлана Кухарук, студентка 3 курсу юридичного відділення Відокремленого структурного підрозділу «Рівненський фаховий коледж Національного університету біоресурсів і природокористування України».

Поки не замислювалася над питанням гендерних стереотипів, я навіть не звертала увагу на те, що в школі, де навчалася, інформатику викладали тільки жінки. І їх у жодному разі не стосувалися упередження, які часто можна почути про жінок в ІТ. Кожна з них насправді висококваліфікована, і завдяки їм я маю досить непогані навички.
Завдяки тому, що вчительки змогли прищепити зацікавленість технологіями, зараз я (хоч і навчаюся на юридичному) цікавлюся сферою Legal Tech і хочу розвиватися в цьому напрямку. А ще, наприклад, у моєму коледжі завідувачкою відділення програмування є жінка, і це насправді руйнує досить багато стереотипів навколо жінок в ІТ.
Аніта Подопригора, студентка 3 курсу Інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ спеціальності «Інженерія програмного забезпечення».

Я не раз чула, що професія програміста створена для чоловічої частини планети. Напевно, це пов’язано з тим, що дівчата не так часто обирають цей напрямок. Проте я завжди цікавилася математикою та добре її розуміла. Серед усіх технічних напрямків найбільш популярною та актуальною мені здалася сфера IT, тому я спробувала і не шкодую про свій вибір.
Впевнена, що ця професія є перспективною, бо ми живемо у світі технологій, і знання із цієї сфери будуть на часі ще багато років.
Справа у психології
Інколи у школах можна помітити, що вчителі приділяють більше уваги дівчатам, коли справа стосується гуманітарних дисциплін, і завзятіше навчають хлопців, якщо йдеться про точні та технічні науки. Разом з психологинею Анастасією Сєрковою ми спробували з’ясувати, чи впливає це на вибір майбутньої професії.

— Чи відрізняється сприйняття технологій і точних наук дівчатами та хлопцями?
— Імовірніше, дівчата більше схильні до гуманітарних наук саме тому, що так кажуть. Якщо з народження чути такі фрази, то й сама свято в це повіриш. Немає жодних доказів, які б підтверджували цю теорію. Схильність до точних наук та технологій — це сфера особистих інтересів та здібностей людини, що жодним чином не залежить від її статі.
— Чи впливають гендерні стереотипи на те, що в IT більше хлопців?
— Саме гендерні стереотипи на це і впливають. Коли діти із самого малечку чують інформацію про «жіночі» та «чоловічі» професії, то й вибір вони будуть робити відповідно до того, як себе ідентифікують.
— Тоді як зруйнувати ці стереотипи та заохотити дівчат займатися IT?
— По-перше, слід припинити сприймати (та позиціонувати) професії з прив’язкою до певної статі. Усе залежить від інтересів та можливостей самої людини. Варто почати створювати умови, в яких як дівчата, так і хлопці могли б спробувати власні сили в цій сфері (гуртки, клуби, секції). Долучатися до різних проєктів та не боятися пробувати. Якщо не спробуєш, то ніколи і не зрозумієш, чи твоя це справа. Зміни в уявленнях суспільства потребують часу та активних дій з боку небайдужих і зацікавлених осіб.
Гуртки — для всіх
Насправді в багатьох містах України вже давно існують різноманітні заклади для навчання дітей та підлітків програмуванню, технічній грамотності та електроніці. Питання тільки в тому, наскільки вони орієнтовані на дівчат і чи зацікавлені самі учениці та їхні батьки в такій спеціальності.
Анна Смирнова, завідувачка відділу STEM-освіти Запорізького обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді «Грані», зазначає, що наразі центр пропонує розвивати свої вміння й здібності у робототехніці та web-програмуванні, і дівчата є у групах кожного напрямку.

«Інтенсивно ІТ-освіта для школярів/ок почала розвиватися саме останні 5-7 років, тому поки важко говорити про динаміку прогресу. Дуже велику роль у профорієнтації саме на ІТ-сферу відіграє її «модність» та можливість віддаленої роботи. Спеціаліст/ка у сфері ІТ з достатнім рівнем англійської мови може знайти собі роботу в будь-якому місці земної кулі. І саме це, я вважаю, і є сильним «магнітом».
Ще одним фактором залучення більшої кількості дівчат до інформаційних технологій є те, що дедалі більше жінок обирають спочатку побудову кар’єри, а вже потім — створення родини. А така проєктна робота, яка є в цій сфері, — це завжди ненормованість робочого часу, що часто не подобається іншим членам родини», — зауважила вона.
Анастасія Чадаєва та Любов Філатова, розробниці STEM-курсів у STEM-школі «INVENTOR», також заявляють, що заняття в їхній школі орієнтовані рівноцінно як на навчання дівчат, так і хлопців, адже стать чи гендер не мають значення під час засвоєння нових знань.
«Програмування та навчання ІТ загалом — для всіх, кому це цікаво. Залучення дівчат до навчання ІТ буде актуальним доти, доки ми не зламаємо стереотип, що ІТ — це винятково чоловіча сфера інтересів.
Ми на шляху руйнування міфів про «нежіночі захоплення». Наприклад, наша учениця входила до першої збірної України на Всесвітній олімпіаді з робототехніки у 2009 році. Тоді команда посіла 6 місце серед усіх команд світу. Тож стать не визначає здібностей до тих чи тих дисциплін. Усе залежить від власної зацікавленості предметом і бажання вчитися!
Під час вибору гуртків головне питання — чи зацікавлено батьки ставляться до своєї дитини, чи дослухаються до неї. Якщо дитина цікавиться танцями чи музикою, то варто обрати саме ці заняття, а не змушувати студіювати JavaScript. Впевнено можемо сказати, що до наших шкіл ходять діти, батьки яких з повагою ставляться до інтересів своїх синів і дочок», — запевнили розробниці.
Замість висновків
Розмова з представницями дитячих освітніх центрів, психологинею та студентками, які захоплюються сферою комп’ютерних технологій, а також аналіз статистичних даних дали зрозуміти, що певні позитивні зрушення у зацікавленості дівчат в ІТ усе таки є.
На вибір спеціальності та професії впливає тиск батьків, а також стереотипи, кліше й установки, які є доволі поширеними в сучасному суспільстві. Масова культура (медіа, фільми, серіали, книги) також має певний вплив на формування негативного образу дівчат, які захоплюються IT. Це стосується як зовнішності, так і інтересів. Згадайте типовий образ дівчат-айтівиць у серіалах: неохайні, завжди носять окуляри, цікавляться тільки комп’ютерами та не мають успіху у хлопців. Насправді все це є лише помилковими уявленнями, які не мають нічого спільного з реальністю.
Підсумувати аналіз хотілося б твердженням Лали Зінкевич, керівниці проєкту «Трамплін до рівності»: «Під час навчання на обраній технологічній спеціальності присутній психологічний тиск, коли навіть викладачі часто сприймають дівчат несерйозно, і їм потрібно доводити свої знання та вміння, показувати, що вони гідні навчатися на таких факультетах. Існують також складнощі під час рекрутингу, розподіл ролей у колективі, коли дівчат насамперед бачать тестувальницями, а не тімлідами, програмістками тощо. Для того, щоб забезпечити доступ дівчат до всіх сфер, слід передусім забезпечити їх підтримку на обраному шляху, розвивати практики менторства, більше говорити в медіа щодо внеску, який жінки роблять для розвитку технічних галузей».
Від редакції. Стаття була створена в рамках соціального проєкту для студентів. Гадаємо, що багатьом дівчатам, особливо тим, що починають працювати у сфері IT чи тільки думають обрати цей напрямок для кар'єри, вона буде цікавою. Усіх жінок вітаємо зі святом і бажаємо натхнення, краси, любові та успішного подолання будь-яких перешкод!
