«Що б нового ми не створювали, маємо дати людям можливість переходити від старих інструментів та ідей до нових»
— Б'ярн Страуструп, програміст, автор мови програмування С++
Кожна освічена людина хоче мати гарне майбутнє та хороший заробіток. Ми вступаємо до ВНЗ на спеціальність «Комп’ютерне програмування» здобувати освіту, отримуємо диплом. Після отримання диплома шукаємо роботу, і тут нас запрошують на співбесіду. Ви розмовляєте, вони дивляться ваші матеріали, роботи та документи. Кажуть, що ви їм підходите, і роботодавець зателефонує.
Ось нарешті перетелефонували та кажуть: «Ви нам підходите, Андрію (уявне ім’я). Ви молодий амбітний хлопець, але є великий мінус… Ми бачимо, що ви не стресостійкий та не можете працювати в команді. Розвивайте свої soft skills, побачимося через рік». Наступного дня вам трапляється на очі стаття, де написано, що в Гарвардському та Стенфордському університетах проводилися дослідження, які показали, що 15% кар’єрного успіху забезпечують hard skills, тоді як решта 85% — це soft skills.
Не має жодної людини, у якої б не було якихось навичок. Але це якщо брати загалом! А якщо я вам скажу про навички вчителя, то мені точно у відповідь прийдуть дієприкметники та дієслова. Мені всі розкажуть свою думку, яким має бути вчитель, та про його ідеальний характер. З прикладом зрозуміло — він дуже банальній, але працює на 100%.
А тепер запитаємо про IT-спеціаліста. Які в нього навички?
«Ну… Він цілий день сидить за своїм робочим столом та щось друкує в комп’ютері. А головне, багато заробляє грошей!!!»
Це середньостатистична відповідь людей, яких я запитала. Опитала 10 людей різного віку та професій (особливо моїй бабусі така думка імпонує найбільше).
Опитування показало, що люди дивляться тільки на «квіточку», але ще є коріння. А ще, щоб ця квіточка виросла, за нею має бути догляд (згадали природознавство чи біологію). Або можна пафосно розказати про айсберг.
Тепер серйозно: більшість дивляться на hard skills — це наші технічно-професійні навички. Але є ще soft skills, уже писала, що це «м’які навички». Гадаю, потрібно розказати про них.
М’які навички — це особисті звички та риси, які визначають, як ви працюєте самостійно та з іншими.
Добре, тепер розуміємо загалом, що це таке та як це стосується бекґраунда IT-спеціаліста. Якщо порівняти, що ж важливіше — hard skills чи soft skills — то відразу кажу: ВАЖЛИВО ВСЕ!
Прочитавши багато статей закордонних та вітчизняних авторів, відвідавши вебінари Soft Skills Marathon for Juniors 2021, хочу виділити 4 найважливіших soft skills для IT-спеціаліста.
Стресостійкість
Почнімо зі стресостійкості. Виділяю її як найважливішу навичку для IT-спеціаліста, оскільки він кожного дня стикається з різними проблемами, від елементарних до важких. Саме у цей момент потрібно зберігати своє нервово-психічне та фізичне здоров’я. Спеціалісту необхідно мати стійкі та позитивні переконання про власне «Я» і про особистий досвід у роботі. Пропрацювати свій минулий досвід, що призведе до розвитку «Я-концепція». Це дає внутрішній розвиток особистості, який із часом призведе до ресурсного зростання у професійній діяльності.
Є цікаві методики, які не забирають більш ніж 10 хвилин на виконання, наприклад, «Теппінг-тест». Є навіть додаток для швидшого проходження тесту. Наступна методика — це «Кільця Ландольта», коли можна перевірити уважність. Це один з найголовніших skills у період стресу й не тільки.
Вміння працювати в команді
Наступний skill, про який хочу розповісти, — це вміння працювати в команді. Тобто наші задатки спілкуватися з людьми, доносити свою точку зору та знаходити компроміс у різних ситуаціях. Також це емпатія до оточення й розуміння психології поведінки людей у різних ситуаціях, вміння слухати. Навчитися працювати в команді — це можливість ефективніше виконувати своє задання або мету, вміння не соромитися ставити запитання та разом з командою шукати вихід, оскільки кожен дивиться зі свого боку й досвіду в роботі. Результатом дослідження Google та Патріка Ленсіоні, які вивчають роботу в команді, є висновок, що ВЛ = ЕК, де ВЛ — це взаємодія людей, що дорівнює ефективності команди (ЕК) у роботі. Виділили 5 дисфункцій до неефективної роботи:
- відсутність довіри,
- страх конфлікту,
- відсутність відповідальності за обов’язки,
- уникнення підзвітності,
- байдужість до результатів.
Ці 5 порушень призводять до невмілої та неконструктивної роботи в команді, оскільки така робота — це конструктор LEGO, де кожна частинка є важливою й потрібною. Додам одне: must have на все життя — розвиток емоційного інтелекту. Можна класно себе перевірити за тестом Холла на емоційний інтелект. Раджу всім для розуміння себе та прокачування skills.
Креативність
Далі в нас іде креативність. Розвиток цієї навички дає змогу швидко та якісно подивитися на завдання з іншого боку й розв'язати проблему з клієнтом. Тут хочу розповісти про три найважливіші критерії:
- Метафоричність — розвиток асоціативного мислення, робота в незрозумілому контексті. Вміти помічати у складному просте та навпаки.
- Оригінальність — запропонувати ідеї, які не мають нічого спільного із загальноприйнятими.
- Гнучкість — тут широке пояснення, думаю, непотрібне. Відповідає на три запитання: «Де? Як? Навіщо?» Відповідь: «Неважливо. Головне, що я готовий». Потрібно додати, що питання креативності в контексті гнучкості вивчав та досліджував Марк Ранко.
Тепер хочу згадати психологічний тест для вимірювання креативного мислення. Тест Е. Торренса — один з найвідоміших тестів, який розкриє такі показники: ваші окремі креативні задатки, вербальну та образну креативність. Рекомендую до прочитання книгу «Номер 1. Як стати найкращим у тому, що робиш» Ігоря Манна. Без спойлерів та довгих розповідей.
Тайм-менеджмент
Залишилася одна навичка, яку ми не розглянули, — це тайм-менеджмент. Ми всі знаємо відчуття, коли горить дедлайн. У цей момент ти нервуєш, нічого не встигаєш. Одним словом, усе бісить. Знайоме це відчуття? Вітаю, вам потрібно працювати над цією навичкою та розвивати її, оскільки це:
- Дисципліна та виховання свого «Я».
- Вміння розподілити грамотно свій час та спілкування з колегами.
- Організація свого простору навколо та прибирання факторів, які можуть відволікати.
Але цю проблему просто так не вирішити. Багато науковців пропонують розв'язання цієї проблеми через колесо життя, щоб з’ясувати свої пріоритети й те, на що потрібно виділяти більше часу. Робити цю вправу слід хоча б три рази на місяць та обов’язково вести блокнот, де відстежувати динаміку.
Людина має безліч можливостей для свого подальшого розвитку. Зараз у нашій країні відбувається стрімке зростання та динаміка розвитку soft skills і допомоги молодим людям. Україна переходить від вузьких спеціалістів з дипломами до сучасно розвинених та гнучких професіоналів. Хочу закінчити думку цитатою, яка влучно сюди підходить:
«Гнучкість мислення — це здатність людини пропонувати різноманітні ідеї, підходити до проблеми з різних боків, використовувати різні стратегії розв'язання» (Джо Гілфорд).
Ця робота підготовлена у межах конкурсу Scholarship від Freelancehunt.
Більше інформації про soft skills — у Спецпроєкті в Instagram.
