Я працюю на фрилансі все своє кар’єрне життя. Мені не знайома корпоративна культура, офісні теревеньки, фіксована заробітна плата. Та навіть враховуючи те, що я ніколи не знала іншого формату роботи, хвилювання за свою стабільність у мінливому фрилансерському світі — вкрай знайома мені штука. Точніше, була: останні чотири роки я працюю практично з одними й тими самими клієнтами.

Коли я замислилася над тим, як так вийшло, що мої відносини із замовниками стали виключно довгостроковими, я сформувала декілька порад. Ними хочу поділитися з вами у рамках цього матеріалу.

Рецепт довгострокових клієнтських відносин

Long-term проєкти — заповітне бажання чи не кожного фрилансера. Хто б відмовився позбутись основного недоліку фрилансу — постійного та доволі хаотичного колообігу нових проектів і замовників? Думаю, ніхто. А отже, і діяти тут треба комплексно. Пропоную такий алгоритм:

  1. Довгострокові відносини з’являються, коли наші ставки часто виграють — тоді у нас є змога обирати тривалі проєкти.
  2. Велику кількість виграшних ставок забезпечує наша привабливість для переважної більшості клієнтів.
  3. Привабливості для клієнтів можна досягти за допомогою крутих hard skills, soft skills та клієнтського сервісу.

Так, свого часу я зрозуміла, на що треба напирати, щоб у мене з’явилися переважно довгострокові проєкти і я не переживала про стабільність свого доходу, а працювала з упевненістю та комфортом. Hard skills, soft skills та клієнтський сервіс — три розділи цієї статті, на складових яких ми зосередимося нижче.

I. Прокачуйте hard skills

Hard skills для фрилансера — це всі ті професійні вміння, які дозволяють вам працювати за спеціальністю. До цього терміну відносяться конкретні та вимірні навички, які можна розвинути через навчання, практику та досвід роботи: володіння програмами Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign для дизайнерів, вміння планувати, організовувати та контролювати проєкти для проджекта, грамотність та фантазія для копірайтера тощо. І ось чотири поради, які допоможуть вам прокачати hard skills на шляху до довгострокових проєктів.

Знайдіть основну нішу

У світі фрилансу існує величезна кількість спеціалістів, які пропонують різноманітні послуги. Конкурувати з ними може бути складно, особливо на спільному ринку. Але якщо ви сфокусуєтеся на вузькій ніші, то шанси виділитися та залучити клієнтів суттєво зростають.

Замовники зазвичай шукають спеціалістів, які спеціалізуються на їхній конкретній проблемі. Якщо фрилансер заявляє про свою експертизу у вузькій галузі, це допомагає викликати довіру та привернути увагу клієнтів.

А як це впливає на стабільність проєкту? Все дуже просто: якщо ви працюєте у невеликій ніші, інколи може виявитися так, що на всьому сервісі досконало вузькоспрямовану проблему клієнта розумієте тільки ви. Шанс зустріти такого професіонала — один на мільйон, а отже, замовник сам буде зацікавлений у тому, щоб не відпускати вас та долучати до команди.

Монетизуйте декілька навичок відразу

Робота з довгостроковими проєктами потребує не лише відточених навичок, а й стратегічного підходу до монетизації своїх здібностей. Подумайте, які суміжні послуги ви могли б запропонувати замовникам? Це відкриє перед вами одразу кілька дверей:

  • послуги можна буде надавати комплексно — це завжди більш привабливо для клієнта;
  • сюди ж ідуть знижки чи бонусні пропозиції за купівлю кількох послуг — так можна домовитися на вигідні умови довгострокової співпраці, від яких виграють усі;
  • фрилансери, які знаються не тільки на своїй ніші, а й на суміжних, справляють краще враження і здаються більш надійними — а отже, кращими кандидатурами для роботи на постійній основі.

У разі потреби підтягніть рівень знань у тих чи тих галузях. Що більше навичок у вас в арсеналі, то більше можливостей для залучення нових клієнтів.

Віддавайте перевагу потенційно довгостроковим проєктам замість разових

Очевидна, проте не менш важлива порада, — робіть ставки переважно на довгострокові проєкти замість разових (або ж аналізуйте, у якого нібито разового проєкту є потенціал стати довгостроковим). Якщо ви дизайнер, перед яким стоїть вибір відгукнутися на завдання зі створення рекламного креативу чи відфотошопити кілька кадрів з особистої фотосесії, вибір варто зробити на користь першого варіанту.

За умови, якщо ваша робота сподобається обом замовникам, з більшою ймовірністю забезпечити вас довгостроковим навантаженням зможе тільки клієнт з креативами. Тому робити ставки на разові та потенційно довгострокові проєкти варто хоча б у співвідношенні 30/70.

Як фрилансеру зрозуміти, що його ставка працює
У статті наш топовий фрилансер детально пояснює, як вигравати більше проєктів, правильно доносити цінність своїх послуг та показує алгоритм роботи.
Це ідеальний момент для того, щоб нагадати вам про наш інструмент Plus. Детальніше про те, що він дає, ви можете прочитати тут. А я лише скажу, що, за нашою статистикою, ставки фрилансерів з Plus перемагають у 2,2 раза частіше у публічних проєктах, а пропозицій персональних стає у 1,9 раза більше. А ще він бустить ваш рейтинг, тож ви розумієте, як із цим інструментом збільшується ймовірність знайти гідний довгостроковий проєкт.

Досліджуйте ринок

Регулярне дослідження ринку допоможе фрилансеру бути в курсі актуальних трендів та змін. Якщо у вашій сфері відбувається зсув на користь певних технологій (як це нещодавно було з AI-сервісами, що заполонили весь інтернет-простір і викликали гігантський попит на відповідних спеціалістів), ви зможете швидко адаптувати свої послуги та портфоліо до нових запитів.

Більше вмінь — більше замовлень — більше ймовірність знайти довгострокові проєкти. Тримаючи руку на пульсі, ви значно зменшите кількість проблем на кшталт конкуренції та вагань про справедливу ціну своєї роботи.

II. Не забувайте про soft skills

Soft skills — це ваші людські якості, які роблять свій вагомий внесок у рівень професійності:

  • вміння працювати в команді;
  • дотримання термінів;
  • здатність вирішувати конфлікти;
  • прагнення до саморозвитку;
  • надійність тощо.

Роботодавцям і замовникам завжди важливо бачити баланс між soft та hard skills без перегинів. Нижче поговоримо про те, які саме soft skills допомогли мені побудувати довгострокові відносини з клієнтами.

Персоналізуйте взаємодію

Індивідуальний підхід до замовника підвищує ступінь вашої клієнтоорієнтованості, а отже, ви стаєте більш привабливим варіантом для співпраці.

Що таке персоналізована взаємодія? Це мінісигнали прихильності клієнту, які ви періодично йому надсилаєте:

  1. Наприклад, можна робити ставки до проєктів із шаблонним текстом (адже це швидше і легше), а можна дещо змінювати його кожного разу — і це сигналізує про те, що ви приділили увагу опису завдання.
  2. Можна спілкуватися із замовниками виключно у діловому стилі, а можна використовувати доречні жарти і простіший тон — це буде сигналом про те, що з вами можна побудувати теплі стосунки.
  3. Можна щиро цікавитися суміжними аспектами проєкту, щоб просигналізувати, що вам важливо не просто виконати свою роботу, а дати результат.

Якщо разове завдання може виконати будь-хто з кваліфікованих спеціалістів, то працювати в команді довгостроково хочеться з тим, хто може запропонувати щось більше.

Ставтеся до фрилансу як до власного бізнесу

Між фрилансом і власним бізнесом є багато спільного: по суті, що те, що те — робота на себе. Які аспекти бізнесу можна впровадити у свою фрилансерську діяльність:

  1. Професіоналізм — швидка і чітка комунікація з клієнтами, дотримання термінів, якісне обслуговування.
  2. Маркетинг — просування своїх послуг через особистий бренд, соціальні мережі, рекламу тощо.
  3. Репутація — розуміння важливості повторної співпраці та рекомендацій, які можуть надійти з боку задоволених замовників.

Будь-який бізнес зацікавлений у збільшенні Lifetime Value — сукупного прибутку, який один клієнт приносить вам протягом усього періоду вашої співпраці. Тож свою фрилансерську кар’єру варто будувати за принципами створення і розвитку бізнесу — тоді й результат буде відповідним.

Пропонуйте допомогу в інших проєктах

Уявімо, що ви успішно виконали разове завдання — нехай це буде розробка логотипа для інстаграм-сторінки. Якщо після закінчення співпраці ви звикли прощатися, наступного разу спробуйте запитати клієнта, чи не потрібні йому аналогічні послуги на довгостроковій основі. Це необов’язково мають бути логотипи, як у нашому прикладі: дизайнер цілком може взяти на себе створення єдиного стилю постів, оформлення хайлайтс, редагування фото товарів тощо.

Замовнику вигідно працювати саме з вами, адже ви вже знайомі з його продуктом. Саме так я потрапила у свої найтриваліші проєкти — просто спитавши, чи не потрібні мої послуги в інших завданнях. Так із SMM-менеджерки я поступово стала проджект-менеджеркою, а з піарниці — керівником відділу дизайну.

Це історія про те, що інколи запорукою довгострокових відносин стають не тільки ваші скіли та досвід, але й людське порозуміння.

III. Покращуйте клієнтський сервіс

Задоволені клієнти — це основа вашого успіху та запорука постійної зайнятості. А оскільки конкуренція на ринку дуже велика, то саме якісний клієнтський сервіс може стати тим елементом, що вирізнить вас з-поміж конкурентів. Нижче розповідаю про три фішки клієнтоорієнтованості, які я використовую у роботі із замовниками.

Обіцяйте менше, робіть більше

Замовники цінують вашу лояльність. Якщо ви перевищуєте очікування клієнтів, ймовірно, вони звернуться до вас знову або порекомендують вас іншим. Клієнти завжди шукають надійних та компетентних фрилансерів, тож роблячи більше, ніж було передбачено умовами співпраці, ви демонструєте свою відданість і бажання забезпечити найкращі результати.

Тут важливий баланс, адже у спробі дати якомога більше ви можете потрапити в невигідну для вас ситуацію. Існує золоте правило фрилансу: додаткова послуга, яку можна надати безплатно у вигляді бонусу, має забирати у вас не більш ніж 15 хвилин. А у вигляді чого ви вирішите її надати — подарунка, поради, додаткової одиниці роботи — вже на ваш розсуд.

Як стати ідеальним фрилансером разом з Freelancehunt
Основні правила, як стати ідеальним фрилансером. Використовуючи ці поради, ви збільшите свою цінність як фрилансер, а водночас і свій заробіток.

Працюйте на позитивні відгуки

Мабуть, не варто пояснювати, чому негативні відгуки псують вашу репутацію: у висококонкурентному світі фрилансу замовники краще віддадуть перевагу людині виключно з позитивними відгуками замість того, щоб давати другий шанс спеціалісту з кількома негативними.

Застрахувати себе від поганих фідбеків доволі просто. Для цього потрібно:

  • виконувати поставлені завдання, не обіцяти, якщо не впевнені;
  • не зривати терміни та не пропадати;
  • комунікувати ввічливо;
  • питати чесний відгук у приватній бесіді перед закінченням співпраці;
  • робити максимум для того, щоб згладити невдоволення замовника, якщо воно виникло.

Дотримуючись усіх цих пунктів, ви зводите ймовірність отримання негативних відгуків до нуля. Ви також можете попросити замовника поділитися з вами враженнями про вашу співпрацю в особистих повідомленнях, щоб мати уявлення про свою роботу з боку. Я неодноразово нагадувала клієнтам про це, і таке прохання ніколи не викликало проблем.

Підтримуйте відносини з колишніми клієнтами

Працювати зі старими клієнтами завжди приємно: проєкт вам знайомий, вимоги — також, не треба знаходити підхід до нової людини. Навіть якщо ви співпрацювали давно і в рамках короткострокового завдання, не буде зайвим нагадати про себе, надіславши коротке невимушене повідомлення з питанням, чи не потрібні їм зараз ваші послуги. На моєму досвіді було кілька ситуацій, коли така активність призвела до успішної повторної співпраці. Також інколи я могла попросити найближчих клієнтів порекомендувати мене як спеціаліста своїм друзям чи колегам: це дуже підтримувало у кризисні моменти.

Від редакції. Якщо вам сподобалася стаття і ви також хочете поділитися своєю думкою із читачами, пишіть нам. Чекаємо на ваші історії!