Ми зібрали добірку цікавих кінокартин та сюжетів, які занурять вас у часи перемог і битв, дозволять ще краще дізнатися про незламність українського духу.
20 фільмів, які розповідають про Україну
Кінознавці Довженко-Центру зібрали 20 фільмів про Україну для The Guardian. Кінострічки розповідають про всі війни, революції та випробування нашої держави.
1. «Кисневий голод» (1992) — один з перших українських фільмів часів незалежності від режисера Андрія Дончика. Сценарій написав Юрій Андрухович. За основу історії було взято особисті спогади сценариста й режисера з досвіду служби в армії. Щоб зняти фільм, знадобилося три роки — спочатку заважала цензура, а потім фінансові проблеми.
2. «Чорнобиль. Хроніка важких тижнів» (1987) — один з перших фільмів, знятих після аварії на ЧАЕС. У кінокартині показано, як приймалися ключові рішення для ліквідації аварії. Після завершення знімання в усіх учасників знімального процесу діагностували значне перевищення дози опромінення, а режисер згодом помер.
3. «Завтра свято» (1987) — фільм на прикладі життя провінційної птахофабрики розповідає про глибоку соціальну кризу радянського суспільства.
4. «Стіна» (1988) — київські художники Ада Рибачук та Володимир Мельниченко понад 10 років працювали над Парком пам'яті на Байковій горі у Києві. Поряд з будівництвом залів прощання київського крематорію вони розробили Стіну пам'яті — серію монументальних рельєфів, які розповідали про різні періоди з історії. 1982 року місцева влада вирішила зупинити роботу над проєктом і залити бетоном уже готові рельєфи. Фільм став публічною підтримкою художників, які тривалий час виборювали свою роботу.
5. «Щаблі демократії» (1992) — кінокартина розповідає про публічні масові акції, що відбувалися в Києві протягом останніх років «перебудови» та першого року незалежності.
6. «Varta 1, Львів, Україна» (2015) — український документальний фільм, який розповідає про події під час Євромайдану. А саме коли у Львові після Ночі Гніву активісти взяли на себе роль правоохоронних органів і за допомогою Zello-каналу Varta1 координували свої дії.
7. «Майдан» (2014) — документальна хроніка Євромайдану, яка охоплює події кінця 2013 року і до найкривавішого протистояння. Свою стрічку Сергій Лозниця розділив на чотири частини: «Пролог», «Урочистість», «Бойові дії» та «Постскриптум».
8. «Чорний зошит Майдану» (2014) — історії від героїв, для яких Майдан став невіддільною частиною життя. Ви познайомитеся з людьми, які відстояли свою гідність. Фільм був знятий студентами КНУ театру, кіно та телебачення імені І. І. Карпенка-Карого.
9. «Євромайдан. Чорновий монтаж» (2014) — український документальний фільм, знятий режисерами ініціативи Вавілон'13. Кожен з них надав найкращі кадри, які згодом сплелися у калейдоскоп революції. Глядач зможе прожити завдяки кінокартині три місяці боротьби, відчути та побачити революцію на власні очі.
10. «Все палає» (2014) — фільм розповідає про події Революції гідності. Ви опинитеся в епіцентрі подій та зможете простежити, як мирний протест перетворився на кровопролитні зіткнення.
11. «Зима у вогні: Боротьба України за свободу» (2015) — документальний фільм спільного виробництва США, Великої Британії та України. Кінокартина стала номінантом на премію «Оскар» 2016 року в категорії «Найкращий документальний фільм».
12. «Земля блакитна, ніби апельсин» (2020) — у центрі сюжету сім'я, яка живе у «червоній зоні» на Донбасі. Ганна сама виховує 4 дітей. Йде 6 рік війни. Обстріли не припиняються. Проте незважаючи ні на що сім'я залишається дружною, кожен має свої захоплення і кожен знімає фільм про своє життя під час війни.
13. «Зошит війни» (2020) — фільм створений з особистих відеозаписів з телефонів та камер українських бійців. «Я відбирав матеріал, бо хотів показати побратимство як явище. Професійним документалістам потрібно було б провести місяці у компанії героїв, щоб здобути такий рівень довіри, такий рівень психологічного доступу. Цей матеріал минає цей громіздкий процес. Тож мені важливо було вихопити моменти, які показують стосунки між людьми, саме побратимство. Це явище, з яким ми познайомилися нещодавно.» — режисер Роман Любий.
14. «Какофонія Донбасу» (2018) — у фільмі показуються дві сторони медалі: перша — події на Донбасі очима радянської пропаганди, друга — реальне життя людей. Кінокартина поєднала в собі унікальні архівні матеріали, інтерв'ю з очевидцями, відео із соціальних мереж.
15. «Сильніше, ніж зброя» (2014) — фільм показує еволюцію українських реалій від стихійної спроби захоплення Адміністрації Президента 1-го грудня до кривавих боїв у руїнах Донецького аеропорту.
16. «Явних проявів немає» (2018) — фільм про героїв України та про те, як змінюється життя після того, як війна закінчується. У центрі сюжету опинилася дівчина, яка щойно повернулася із зони бойових дій та стала на шлях реабілітації.
17. «Атлантида» (2020) — події переносять нас у недалеке майбутнє, 2025 рік. Територію Донбасу визнано непридатною для проживання, Україна перемогла у війні з Росією. За словами автора фільму: «Це катастрофа, яка не просто зупиняється на найближчому оточенні, а просочується скрізь через людей, усі мають справу з якоюсь минулою травмою і намагаються витягнути із себе щось подібне до життя».
18. «Донбас» (2018) — в основі фільму лежать документальні матеріали з аматорських роликів на YouTube, які знято на території самопроголошених ДНР та ЛНР.
19. «Кіборги. Герої не вмирають» (2017) — художній фільм про оборону Донецького аеропорту під час війни на Донбасі. Події розгортаються у вересні 2014 року в Донецькому аеропорту. Українські військові вже чотири місяці відбивають атаки противника. На двотижневе чергування сюди надходить група молодих добровольців, які навчаються, беруть участь у бойових діях та продовжують жити.
20. «Додому» (2019) — фільм розповідає про те, як у кримського татарина Мустафи помирає його первісток Назім. Батько приїжджає до Києва, куди його два сини поїхали після анексії Криму, аби повернути молодшого сина Аліма додому, а старшого поховати на батьківщині в Криму згідно з мусульманськими традиціями.
7 книжок про історію України
1. Олександр Палій «Короткий курс історії України» — у книзі розказано шлях України від прадавніх часів до незалежності. Класична література для тих, хто бажає отримати базову інформацію про становлення нашої країни.
2. О. Зінченко, В. В’ятрович, М. Майоров «Війна і міф. Невідома Друга світова» — співробітники Українського інституту національної пам'яті розвінчують міфи Другої світової війни.
3. Зірка Мензатюк «Як я руйнувала імперію» — одна з перших спроб українських письменників поговорити про тоталітаризм з дітьми. У центрі сюжету опиняється 13-літня школярка Яринка, яка гостить у бабусі в селі під Чернівцями. Там вона знайомиться з однолітками та разом вони стають свідками, а деколи й учасниками важливих змін у державі.
4. Оксана Кісь «Українські жінки у горнилі модернізації» — 9 дослідниць розповідають нам про те, як соціальне становище жіноцтва змінювалося під час історичних зрушень. Також читач дізнається про роль жінки в українській родині, її буття, цінності, світогляд.
5. Таня Терен «RECвізити. Антологія письменницьких голосів» — трилогія душевних і глибоких інтерв’ю про найзнаковіших письменників нашої країни: Юрія Андруховича, Лариси Денисенко, Івана Дзюби, Івана Драча, Сергія Жадана, Оксани Забужко, Юрія Іздрика, Ігоря Калинця, Івана Малковича та інших.
6. Володимир В`ятрович «Україна. Історія з грифом секретно» — книга розповідає про розсекречені архівні матеріали Комітету державної безпеки СРСР з 1918 року. Дослідження та аналіз джерел показує, де правда, а де — чергова маніпуляція.
7. Наталя Гуменюк «Загублений острів» — збірка репортажів з окупованого Криму. Авторка ділиться розповідями про життя півострова, куди їздила упродовж 2014–2019 років.
Дивилися цікавий фільм або читали книжку про Україну? Діліться в коментарях.