Кожен спеціаліст на фрилансі знає, що для успіху тут недостатньо самих лише hard skills. Важливо володіти набором відповідних м’яких навичок для організації якісної співпраці з клієнтами та своєї діяльності загалом. Раніше ми вже розповідали про їх важливість у skills set фрилансера. Тепер детальніше означуємо кожен soft skill окремо. Про комунікативну майстерність, управлінську магію, основи менеджменту продажів та креативність поговорили. Сьогодні розберемо ще одну надважливу навичку та зону відповідальності на фрилансі — фінансову грамотність.
Поради топових спеціалістів щодо фінансової грамотності
Скористайтеся корисною інформацією від нас та порадами від топових фрилансерів, щоб вивести свою фінансову грамотність на новий рівень.
Виберіть прийнятну модель ціноутворення та розрахуйте вартість своїх послуг
Вміння визначити справедливу ціну своїх послуг, щоб і конкурентоздатним залишатися, і не демпінгувати, напряму впливатиме на доходи. Тут немає фінансового менеджера чи бухгалтера, як і немає фіксованої ставки. Зате є можливість аналізувати дані інших спеціалістів, корисні матеріали в розділі зі статистикою цін та дієві поради щодо вибору моделей ціноутворення у статті:

Денис Задорожний — топ-1 у спеціалізації «Інтернет-магазини та електронна комерція»:
Щодо вартості послуг, то я орієнтуюся на такі фактори:
1. Комісія сервісу + комісія банку + виведення коштів. Якщо замовник не з України, то чек завжди буде більшим. Тому цей фактор обов'язково треба враховувати насамперед.
2. Складність проєкту. Якщо замовник вимагає особливої уваги до проєкту і він досить складний, то чек відповідно також буде вищим. З огляду на те, що я працюю самостійно і не «годую» офіс та команду, чек у мене все ж нижчий за аналогічні послуги у студії.
3. Завантаженість. Якщо я перевантажений роботою і приходить новий замовник, то чек на його проєкт буде вищим на 20-30% ніж зазвичай, адже мені доведеться працювати у позаробочий час.
4. Якщо проєкт легкий, наприклад, траплялися замовники, які просили лише виставити структуру сайту, — тоді достатньо мінімальної оплати в 100-150$ + хороший відгук на Freelancehunt.
Звісно, однозначну схему ціноутворення сформувати неможливо, бо кожен проєкт індивідуальний. За 3 роки роботи на сервісі у мене не було однакових проєктів.
Олександр Куксін — топовий копірайтер:
У фінансовому плані хочу порадити уважно рахувати свої робочі витрати. Платні сервіси та послуги, такі як антиплагіат, профіль Plus на Freelancehunt, Google One та інші варто відмінусовувати від вашого заробітку. Треба також міркувати, як їх оптимізувати. Наприклад, купити той же Plus на рік зі знижкою та не використовувати платний антиплагіат, де цього не вимагає замовник.
Марина Михайлюта — топовий копірайтер:
Я формую вартість роботи на основі таких критеріїв:
1. Мова написання. Ринок працює так, що тексти англійською коштують на 30-50% більше. Контент іншими, менш популярними мовами, коштуватиме ще дорожче. На це я зважаю найперше, оцінюючи вартість роботи.
2. Складність ТЗ. Якщо це звичайний текст для outreach, ціна може бути нижчою, ніж за seo-статтю. Чим більше критеріїв перевірки в завданні, тим дорожчою буде робота.
3. Тематика. Вузькопрофільні теми, такі як бухгалтерія, юриспруденція, медицина, ІТ, потребують спеціальної освіти та знань. Тому вартість таких текстів вища.
4. Стиль тексту. Замовники частіше шукають виконавців для створення інформаційних, інформаційно-технічних, технічних та рекламних текстів. З власного досвіду скажу, що рекламні креативи є найдорожчими, хоча за обсягом можуть бути короткими.
5. Обсяг роботи. Якщо клієнт звертається з великим проєктом, наприклад, написати 1000 описів товарів, вартість прораховується індивідуально. У такому випадку я готова надати знижку та обговорити прайс, адже такі замовлення економлять мій час на пошук нових проєктів.
Звісно, якби були універсальні інструкції, було б набагато легше. Але розмаїття спеціалізацій, послуг та завдань настільки велике, що майже кожен випадок унікальний.
Ведіть облік замовлень та фінансів
Ще один з важливих скілів фрилансера — навички ефективно вести фінансовий облік своєї діяльності. На фрилансі відповідальність за дотримання норм законодавства в плані звітності та оподаткування покладена на кожного спеціаліста окремо. Тому важливо мати мінімальні знання та вміння у цій сфері також.
Якщо з оформленням чи оподаткуванням виникають складнощі, завжди можна звернутися за бухгалтерськими послугами до спеціалістів сервісу. За допомогою консультації бухгалтера нескладно розвинути необхідні скіли на базовому рівні.
Богдан Чернорот — топовий фрилансер у спеціалізаціях «Візуалізація і моделювання», «Створення 3D-моделей», «Предметний дизайн»:
Якщо для людини фриланс є постійним місцем роботи, треба ставитися до цього як до свого маленького бізнесу. Наприклад, я почав вести облік замовлень та фінансів. Рекомендую використовувати CRM-систему, в якій буде зручно вести облік виконаних робіт. Бо коли спочатку пишуть 1-2 людини, можна все тримати в голові. А вже далі на місяць може бути 50-60 клієнтів, частина з яких — постійні, або довгострокова робота, тому легко заплутатися.
Я використовую популярний сервіс SendPulse. Там є безплатна CRM-система для одного користувача, але заявки треба заповнювати вручну. Проте на фрилансі по-іншому й не вийде. Але це дуже зручно.
Це важливо також з психологічного погляду — завжди мати змогу побачити, оцінити рівень та темпи зростання своїх доходів.

Вчасно та грамотно підвищуйте ціни на свої послуги
Ще одна ключова навичка в межах фінансової грамотності фрилансера — вміння вчасно, обґрунтовано й без втрат замовників підвищувати вартість своїх послуг. Як часто і на скільки — вирішувати тільки вам. Хтось бере за правило робити це щорічно на певний відсоток, хтось збільшує через зростання попиту. Правильного варіанта немає, але підвищення цін допомагає не вигорати, мати ресурси на покращення hard skills та відчувати професійне зростання.
Тут є три основні моменти:
- Потрібно обґрунтувати необхідність собі, щоб потім якісно донести її до замовників.
- Необхідно вміти аналізувати ринок, щоб не вийти далеко за межі вниз чи вгору.
- Треба побудувати правильну комунікацію з клієнтом.
Частота підвищень цін індивідуальна. З постійними замовниками безпечно робити це 2-3 рази на рік. Дещо компенсувати новину для постійного клієнта можна за допомогою якогось бонуса чи знижки. Прайс на разові проєкти зазвичай же більш ситуативний. Щоб не вибиватися надто із загальної картини, варто орієнтуватися на статистику цін на сервісі.
Олександр Гармаш — топ-1 у спеціалізаціях «Створення сайту під ключ» та «Прототипування»:
Щодо підвищення цін на послуги, я керуюся кількома важливими аспектами. По-перше, регулярно аналізую ринок та порівнюю свої ціни з прайсами інших спеціалістів того ж рівня. По-друге, враховую складність та обсяг проєктів, які беру в роботу. Зазвичай переглядаю ціни раз на пів року або після завершення великих проєктів, коли відчуваю, що мій досвід і рівень майстерності зросли. Такий підхід дозволяє залишатися конкурентоспроможним, справедливо оцінюючи свою працю.
Руслана Кірієнко — топовий дизайнер інтерфейсів та сайтів:
Зазвичай вартість моїх послуг автоматично збільшується через курс, бо я оцінюю проєкти саме в доларах. До речі, кожні 3-4 місяці регулярно збільшую прайс, бо отримую нові знання та покращую свої навички в дизайні.
Детальніше про те, як правильно підвищувати ціни, щоб не втрачати замовників, читайте у цьому матеріалі:

Привертайте увагу замовників не демпінгом, а професійним підходом
Якщо ви прагнете добре заробляти на фрилансі та розвиватися як спеціаліст, тримайтеся якомога далі від бажання трооошечки знизити вартість своєї роботи навіть на старті. Ні до чого хорошого це не призводить, адже виконання тих же завдань задешево потягне за собою вигорання, — це по-перше. А по-друге, замовники зовсім не женуться за низькими цінами, про що свідчать дані опитування 2023 року.
Катерина Свідрик — топовий бухгалтер на сервісі:
Перший проєкт на Freelancehunt я взяла в роботу через 3 тижні після реєстрації. Моя ставка вигідно вирізнялася на фоні інших. Думаю, що отримала його завдяки ретельно заповненому профілю і тому, що у ставці я підкреслила своє цілковите розуміння запиту замовника стосовно нововведень. Хоч я була новачком, проте не збиралася демпінгувати, тому пропозиція у фінансовому плані була не найнижчою. Я маю достатньо досвіду, щоб розуміти, яка оплата за якісну консультацію спеціаліста з бухгалтерського обліку вважається гідною.
Активно користуйтеся платформою
Вигідні інвестиції на фрилансі — це не тільки підвищення кваліфікації. Це також корисні можливості від сервісу, що дозволяють більше заробляти. Звісно ж, це профіль Plus.
Василь С. — топовий фрилансер у спеціалізації «Інфографіка»:
Після того, як я отримав оплату від свого першого клієнта, мої сумніви щодо «тут заробляють тільки ті, хто тут давно і з платним акаунтом» розвіялись. До речі, про платний акаунт. Придивившись до переваг профілю Plus, зрозумів, що він мені потрібен. Хоча я не збирався ні за що тут платити, бо економія🙂. Але оскільки на сервісі я вже заробив і без Плюса, отже, з Плюсом зможу більше. Дивлячись на це як на інвестицію, не шкода тих грошей. Тому вже наступного місяця я був з Plus.
Я не один виконавець, а один з десятків, які відгукнулися. Багато хто залишає посилання на портфоліо, а тепер до кожного потрібно заходити, шукати у портфоліо роботи за схожою тематикою, повертатися назад. І так разів 40!
Не кожному вистачить терпіння, тому ваше портфоліо можуть і не побачити. І тут я бачу найважливішу, на мою думку, перевагу профілю Plus — можливість відразу до повідомлення додати роботу з портфоліо. Це суттєво полегшує першу комунікацію з потенційним замовником.
Крім цього функції профілю Plus, які допомагають більше заробляти, — це:
- Приховані ставки — вашу ставку побачить тільки клієнт. інші фрилансери не зможуть перехопити вашу ідею чи унікальну пропозицію, а тому шансів отримати проєкт у роботу значно більше. Звісно, за умови, що ставка якісна і ви добре зрозуміли «біль» замовника.
- Пріоритет показу ставок — ваші ставки знаходять вище, ніж пропозиції виконавців без активного Plus. Це гарантує, що замовник точно прочитає ваш відгук, і робить вас більш конкурентоздатним.
- Список рекомендованих спеціалістів — ви потрапите до списку 10 виконавців, яких для співпраці платформа пропонує замовнику на сторінці проєкту. Якщо ви активний фрилансер з гарним портфоліо, шанси отримати роботу значно зростають.
Як заробляти ще більше за допомогою Plus, детально розповіли у статті:

Що допоможе розвивати фінансову грамотність
Ми не втомлюємося радити цікаві та корисні ресурси, книги й застосунки. Це ефективний спосіб ненав’язливо та з мінімальними зусиллями покращити м’які навички.
Трекери
Spendee
Трекер для планування бюджету та відстеження витрат зі зрозумілим інтерфейсом і лаконічним дизайном. Він дозволяє не тільки відстежувати доходи та витрати, а й заощаджувати на конкретні події, як-от подорож. Цікава також функція колективного бюджету і можливість кастомізації: назви категорій, зображення та гео.
Goodbudget
Ще один корисний інструмент для заощаджень. Програма посіла третє місце поміж фінансових додатків у Google Play та AppStore. Розподіляючи гроші у віртуальні конверти за категоріями, ви ефективніше можете планувати витрати. Оренда, транспорт, комунальні платежі, продукти, розваги тощо, — всі категорії будуть забезпечені з цим додатком. Також він дозволяє робити виписки та завантажувати транзакції в CSV, переносити невикористані кошти на новий період. А для зручності користувачів дані автоматично дублюються до десктопної версії.
Подкаст «Фінансова терапія»
Це повноцінне завершене реаліті-шоу в форматі подкасту. В ньому герой гасив кредит в 100 000 грн, вивчаючи тонкощі фінансової грамотності. Допомагала у цьому ведуча Галина Тритяк — консультантка з фінансових питань. Впродовж шоу вона вчить героя правильно накопичувати, формувати фінансову подушку, якісно розпоряджатися коштами й донатити, вибиратися з боргових ям.
Доступний на Spotify, Apple Podcasts, YouTube.
Книги
Шлях до фінансової свободи
Позбутися стереотипів про гроші та багатство, якісно заощаджувати, уникати боргів, підвищувати доходи, — про все це можна дізнатися з цієї простої, але важливої книги. Так, фінансова грамотність — непроста наука, але вже в процесі її освоєння ви можете значно покращити свої стосунки з грошима. До того ж допомагатиму вам у цьому сам Бодо Шефер. Напевно, не варто сумніватися у порадах щодо фінансової грамотності, якщо їх дає мільярдер і той, кого журналісти прозвали «фінансовим Моцартом»😏.
Психологія грошей. Нетлінні уроки багатства, жадібності й щастя
Не вірите, що тема грошей — одна з найважливіших у житті людини? У цій книзі автор розповість 19 історій, у яких представить різні дивні способи сприймання грошей. Через їх призму він прагне навчити читачів осягнути важливість стосунків людини з фінансовими ресурсами. Книга пропонує трансформувати своє фінансове мислення, щоб з легкістю приймати «грошові» рішення та поступово відмовитися від мислення «нестачі».
Підсумуємо
Як бачимо, фінансова грамотність на фрилансі потребує деяких зусиль. Але більшість із них спеціалісти й так роблять інтуїтивно. То чому б не систематизувати їх, полегшивши й спростивши собі рутину:
- прийнятна модель ціноутворення убезпечить вас від необхідності щоразу моніторити ринок, щоб вказати вартість конкретної роботи;
- облік замовлень та фінансових операцій за ним дозволить бути спокійним та бачити прогрес своєї діяльності;
- регулярне обґрунтоване підвищення цін допоможе професійно зростати та не вигорати;
- уникання демпінгу забезпечить тільки якісні співпраці та відчуття цінності себе як спеціаліста;
- використання корисних функцій сервісу допоможе розвиватися та бути більш конкурентоздатним.
А які навички, правила та корисні звички формують вашу фінансову грамотність на фрилансі?
