Через обстріли об’єктів інфраструктури майже на всій території Україні почалися проблеми з електропостачанням і зв’язком. До зими є ще трохи часу, щоб підготуватися до перебоїв зі світлом, теплом та інтернетом. Зібрали актуальні рекомендації, які допоможуть за будь-якого розвитку подій.
Бонус — огляд девайсів, які рекомендує команда Freelancehunt з власного досвіду. Наші фрилансери також діляться своїми порадами та розповідають, як вони підготувалися до темних часів.
У нашій статті:
- Що робити під час блекауту — алгоритм дій
- Залишаємося на зв’язку
- Якщо пропаде інтернет
- Топ порад від фрилансерів Freelancehunt
Що робити під час блекауту — алгоритм дій
- Якщо ви знаєте графік відключення електроенергії, підготуйтеся заздалегідь. Виконуйте роботу наперед, коли у вас є така можливість. Так ви мінімізуєте ризики та зможете вчасно надати готовий результат. Попереджайте замовника, якщо у вас проблеми зі світлом і ви не встигаєте виконати роботу.
- Завжди контролюйте, щоб усі пристрої, які потрібні вам для роботи (планшет, телефон, ноутбук), були заряджені на 100%. Вмикайте режим енергозбереження. Якщо раптом вимкнуть електроенергію, ви зможете ще декілька годин працювати ⚡⚡⚡.
- Не забувайте про повербанки, які теж мають бути заряджені. Для підзарядки смартфона протягом дня підійдуть моделі на 5000-10 000 mAh, а більш потужних акумуляторів ємністю понад 10 000 mAh може вистачити на 2-3 дні. За допомогою повербанків більшої потужності можна заряджати ноутбуки.
Вибір команди
Powerbank Xiaomi Redmi Power Bank 10000
Надійний повербанк у своєму ціновому сегменті. Можливість повного зарядження різних моделей телефонів — 1,7-2 рази. Має два роз'єми USB Type A для підключення пристроїв. Легкий та компактний, не забере багато місця.
Powerbank Xiaomi Zmi PowerPack No. 20 25000
Зовнішній акумулятор високої потужності для зарядки ноутбуків, ультрабуків, планшетів, мобільних робочих станцій, телефонів та інших пристроїв. За його допомогою можна одночасно заряджати 3 пристрої до 100 W, ємності вистачить на зарядку 2 ноутбуків одночасно. Сам powerbank заряджається через USB C усього лише за 2 години.
4. Тримайте під рукою ліхтарики для кожного члена сім’ї. Також приготуйте запасні батарейки до них. Для освітлення кімнати добре підійдуть світлодіодні лампи, які живляться від USB.
Вибір команди
Компактний акумуляторний LED ліхтарик USB COP BL-511 158000 W
Плюси:
- Доступна ціна (близько 200 грн).
- Є режим лампи, що зручно для квартири.
- Потужне світло для невеликого розміру.
- Заряджається від USB (можна також через powerbank).
- Час зарядки — до 2 годин.
- Є захист від перезарядження та розрядження.
Мінуси:
- У режимі лампи працює до 1,5 години.
Налобний ліхтар Bailong BL-8101 XPE+COB
Модель виробляє потужний потік світла у 2 режимах — дальньому спрямованому та ближньому розсіяному. Заряджається за допомогою USB-кабелю від будь-якого пристрою. Ємного акумулятора вистачає на довгий час експлуатації. Вологостійкий та протиударний.
5. Портативне радіо на батарейках 📻. Так ви будете в курсі актуальної інформації про події.
Вибір команди
Акумуляторний радіоприймач GOLON RX-9966UAR Brown
Приймає радіостанції на 11 каналах: FM/AM/SW1-9. Живиться від мережі, вбудованого акумулятора 6V чи 4 елементів живлення типу R20. Має гучний звук. Є можливість відтворювати аудіофайли MP3 з карти пам'яті SD і флешки, підключати мультимедійні комп'ютери, телефони, МР3 через USB кабель.
6. Якщо є можливість, купіть електрогенератор, але пам’ятайте про правила безпеки. Користуватися ним можна тільки у добре провітрюваному приміщенні зі справною вентиляцією чи на відкритому повітрі. У квартирах використовувати генератор не можна.
Вибір команди
Інверторний генератор Hyundai HG3300I
Компактний та майже безшумний генератор підійде для підзарядження всіх видів гаджетів та побутової техніки. Автономна робота протягом 4 годин. Має 4-тактний бензиновий двигун з повітряним охолодженням та інверторною технологією. Місткість паливного бака — 7 л.
7. Підготуйте достатні запаси води та їжі тривалого зберігання: тушонку, рибні та овочеві консерви, дитячі пюре в пакетиках та баночках, розчинні супи, каші швидкого приготування, пюре, хлібці, сухофрукти, горіхи, печиво, шоколад, консервовані каші з м’ясом.
Намагайтеся рідше користуватися холодильником, це збереже продукти у належному стані близько 4 годин, у повному морозильнику — до 48 годин, у напівпорожньому — до 24 годин. За низької температури на вулиці продукти можна зберігати на балконі чи навіть прилаштувати за вікном.
8. У термоси можна заливати окріп, яким потім заварювати розчинні супи чи каші. А термокружки, які надійно тримають тепло, використовуйте для чаю та кави.
Вибір команди
Термокухоль Contigo Byron16 470 мл
Кришка із системою SNAPSEAL на 100% запобігає проливанню. Дуже зручно користуватися — натисніть на кнопку однією рукою, щоб відкрити клапан. Завдяки подвійним стінкам напої зберігаються гарячими 6-7 годин, холодними — близько 12. Зручно тримати термочашку за прорезинену верхню частину, яка до того ж захищає корпус від нагрівання.
9. Якщо у вас електроплита, придбайте портативну газову плиту для приготування їжі. Газові балончики до них ідуть у комплекті або докуповуються окремо. 1 балончика вистачає приблизно на 2 години роботи. Будьте дуже обережні під час використання газових балонів та дотримуйтеся правил безпеки. Не можна готувати їжу на таких плитках у житлових приміщеннях. Також слідкуйте, щоб кімната добре провітрювалася.
Вже зараз ви можете почати економити та ощадливо споживати електроенергію.
Додаткову інформацію, як підготуватися до надзвичайної ситуації, читайте у довіднику.
Залишаємося на зв’язку
Що робити, щоб зберегти заряд смартфона якнайдовше? Держспецзв’язку рекомендує:
- Заряджайте телефон за кожної можливості.
- Увімкніть режим енергозбереження. Ярлик із цією функцією розташований на панелі швидких налаштувань, а також у налаштуваннях (Батарея, Живлення тощо).
- Якомога рідше вмикайте екран, установіть енергоефективні налаштування екрана:
🔸 увімкніть стандартну плавність дисплея замість високої, якщо у смартфоні є відповідне налаштування,
🔸 встановіть енергоефективні шпалери: чорний фон для OLED/AMOLED-дисплея, світлий — для IPS,
🔸 вимкніть автообертання екрана.
- Видаліть неважливі для вас додатки, які активно використовують батарею, або додаткові акаунти в цих застосунках. Щоб дізнатися рівень енергоспоживання додатків, перейдіть у Налаштування → Батарея → Використання батареї.
- Вимкніть автозавантаження, автооновлення та синхронізацію застосунків, особливо, якщо у вас підключено кілька акаунтів.
- Обмежте кількість додатків у «несплячому» режимі. Залиште тільки найважливіші для життя: месенджер, дзвінки, «Повітряна тривога».
- Вимкніть розпізнавання голосових команд, вібрацію, зайві комунікації (GPS, Bluetooth).
- Відмовтеся від перегляду відео та ігор на смартфоні.
Як діяти, коли батарея майже розряджена:
- Увімкніть режим «Екстрена економія енергії».
- Переведіть смартфон у режим польоту, якщо є альтернативний звʼязок.
- Домовтеся з близькими, коли маєте виходити на зв’язок. Заздалегідь домовляйтеся про час і місце зустрічей, якщо не зможете відновити зв’язок.
- Випишіть на папір усі важливі номери телефонів на випадок, якщо батарея сяде.
Якщо пропаде інтернет
1. Найпоширеніший вихід із ситуації, коли пропадає домашній Wi-Fi, — перейти на мобільний інтернет. Його можна роздати зі смартфона на планшет чи ноутбук і продовжити працювати. Але майте на увазі, що під час масового відключення електрики мобільні мережі зазнають сильного навантаження, отже, швидкість мобільного інтернету може зменшитися.
2. Можлива ситуація, що електрика й інтернет є в інших районах вашого населеного пункту. Тоді варто змінити локацію та продовжити роботу.
3. Якщо зв’язок вашого оператора зникне, ви можете підключатися до мережі інших операторів. Для цього у «Налаштуваннях» оберіть розділ «SIM-картки», «Мобільні мережі» чи «Стільниковий зв’язок», оберіть опцію «Мобільна мережа», «Підключення» чи «Обрати мережу» та вимкніть автоматичний режим. На екрані з’явиться перелік доступних мереж, ви зможете змінити його на одну з мереж у списку.
4. Ще одна корисна порада, якщо під час вимкнення у вас слабкий мобільний інтернет або він зовсім зник. У багатьох інтернет-провайдерів у розподільних щитах стоїть резервне живлення. Що це одначає: після вимкнення електроенергії протягом кількох годин ви можете користуватись інтернетом, якщо забезпечите живлення для роутера. Зазвичай для роутерів іде живлення 12 вольт, яке можна підключити навіть від автомобільного акумулятора.
Спершу потрібно звернутися до свого провайдера, який надає доступи до інтернету, й уточнити, чи є така можливість. Ця фішка надасть доступ до інтернету на час від 1,5 до 6 годин.
Топ порад від фрилансерів Freelancehunt
Наші фрилансери заздалегідь підготувалися до аварійних відключень та діляться своїми лайфхаками.
Тарас Кузів, перекладач
Готуватися до роботи в умовах відсутності електроенергії я почав ще в травні. Тоді я старався зібрати набір, з яким міг би певний час попрацювати навіть у сховищі в метро. Для роботи мені потрібен ноутбук, смартфон, мишка, інколи навушники.
- Сучасний ноутбук спокійно витримує 8-10 годин роботи, якщо не працювати з графікою. Ноутбук намагаюся не розряджати більш ніж до 40%, після 15:00 обов’язково заряджаю до максимуму і далі не вимикаю від мережі.
- Маю 2 повербанки ємністю 10 000 mAh. Повербанки заряджаються довго. Так, при виході з дому я можу один з них взяти із собою, а інший залишити на зарядці. Якщо обидва повербанки заряджені, ношу із собою обидва. Повербанк на 10 000 mAh дозволяє двічі зарядити смартфон від 20 до 100%.
- Всі кабелі та блоки живлення для пристроїв рідні, щоб гаджети заряджалися з максимально можливою швидкістю.
- Завжди маю із собою всі необхідні кабелі й блоки живлення в достатній кількості. Так я можу будь-де зарядити всі свої пристрої одночасно.
- Для бездротової мишки завчасно купив десяток запасних батарейок.
- Через вимкнення електроенергії пропадає Wi-Fi, тому маю сім-картки двох мобільних операторів з інтернетом на випадок, якщо одна з мереж буде перевантаженою та інтернет стане повільним.
- Роздаю інтернет на ноутбук через точку доступу Wi-Fi на смартфоні, рідше через кабель USB (USB-модем), бо тоді смартфон починає заряджатися від ноутбука.
- Коли немає світла, зменшую час користування гаджетами без потреби. Якщо немає, чим зайнятись, вмикаю подкаст чи аудіокнигу і слухаю за вимкненого дисплея смартфона, щоб сповільнити розрядження акумулятора.
Дмитро, маркетолог
Купувалася потужна сонячна портативна батарея для відпочинку на природі схожого формату:
Майже всі вони з контролером, до якого потрібно буде під‘єднати акумулятор та саму сонячну панель. Також потрібно буде ще докуповувати інвертор, якщо немає можливості відрегулювати напругу, яка подається на ноутбук (близько 19 V залежно від моделі). Рекомендую використовувати інвертор, щоб не пошкодити сам ноутбук від перепаду струму на сонячній панелі.
Акумулятор обирав гелієвий з великою кількістю циклів. З досвіду використання, достатню, щоб на день заряджався акумулятор та паралельно працював ноут навіть на сумарному розсіюванні. Самого акумулятора без сонячної панелі вистачить на декілька днів (20 А/г) залежно від завдань, які будуть виконуватися на ПК.
Мобільний інтернет рекомендую використовувати с портативного модема з резервним живленням, наприклад цей. Є можливість під‘єднати зовнішню антену та зловити сигнал мобільної вишки на відстані до 60 км залежно від антени. Фактично, якщо в вашому місті зник мобільний зв’язок, ви зможете зловити сигнал із сусіднього міста.
Марія Кичигіна, вебдизайнерка
10 порад, як фрилансеру в Україні адаптуватися до відключень електрики
Мене звуть Марина, я вебдизайнерка-фрилансерка з Харкова. Коли розпочалася війна, я ні на день не виїжджала з міста. Ймовірно, це було безумство — залишатися під звуками обстрілів і ризикувати життям, але ми прийняли це рішення та пристосувалися. Тому я маю досвід, яким можу поділитися. Можливо, це буде комусь корисно.
Частина перша. Про те, як жити
1. Переїхати до приватного будинку з квартири. Ми поїхали першого ж дня. Раніше ми арендували квартиру, але тепер живемо з моїми бабусею та дідусем у приватному будинку в місті. У місті краще, ніж у селі, — світло полагодять швидше. Коли масштабно вирубає світло, перестають працювати насоси, які качають воду. На 4 поверх залишкового тиску не вистачає, тому води немає відразу. У нас же на 1-му поверсі та в колонці на вулиці ще тече вода, і цього вистачає, щоб негайно набрати невелику діжку. Водночас запаси питної та технічної води мають бути завжди. Також ми купили маленький побутовий фільтр для води. Пам'ятаю, як у березні питну воду просто не було де купити.
2. Купити бензиновий генератор. У нас був старий радянський генератор. У нього звичайно витрата бензину більше рази у 2-3, ніж у нових. Але те, що він у нас ВЖЕ був, — це добре. Якщо пощастить, можна знайти та купити такий саме приблизно за 5000 грн.
Або купити новий — батьки чоловіка замовили сучасний, виробництва Чехії. Коштував 17 000 грн, що чимало.
Для роботи генератора обов'язково варто запастися бензином та мастилом для двигуна. Бензин ми набрали в усі каністри, що знайшли, а їх зараз дефіцит. У середньому порожню каністру можна купити за 1000-1500 грн. Обов'язково перевірте, щоб вона не протікала. Якщо у старій каністрі розсихається прокладка кришки, можна вирізати зі шматочка гуми нову. І лайфхак від діда: поліетилен. Говорить, він не гірше. Але щодо безпеки методу, тут уже вирішуйте самі.
Навіщо потрібен генератор? Звичайно, цілий день під тарахкотіння та запах бензину не попрацюєш: невигідно й незручно. Але зарядити телефони, ліхтарики та підтримати холодильник — обов'язково.
3. Чим зігрітися, окрім теплих ковдр та гарячих напоїв? Адже за вимкненням електрики може не бути й газу. Погано тим, у кого все на електриці — і опалення, і кухонна плита. Моя подруга живе у квартирі якраз у такому будинку, вона замовила маленьку газову пічку зі змінними газовими балонами. Ненадовго їх вистачає, але все-таки це набагато краще, ніж під під'їздом кип'ятити чайник на дровах.
До речі, про дрова. У приватному будинку добре було б передбачити опалення дров'яним котлом. Ви бачили які зараз ціни на дрова? Ми теж не зраділи, і… ось лайфхак. Щоправда, він дуже сумний і підходить для міст, де багато розбитих будинків… Ну а я, як уже сказала, з Харкова. Ми все літо їздили та дивилися, хто викидає віконні рами та двері там, де їх порозбивало снарядами. І в той момент, коли міська влада змінює вікна на нові, старі рами з битим склом можна завантажити собі до машини й уже вдома перепиляти на дрова, а шибки витягнути. Ціле скло взагалі зараз у дефіциті — коштує 700 грн/м. Бабусі біля під'їздів навіть раді — сміття комунальникам вивозити допомогли.
Але не одні ми такі розумні. Це був цілий квест з пошуку дров — хто перший встигне. Одного разу ми пиляли дерево, що впало після прильоту ракети. Живі дерева в місті пиляти категорично заборонено — штраф! Тільки те, що впало та викинули. На свій страх і ризик. Зате ми тепер з дровами і, напевно, близько 1000 доларів заощадили (на наш 2-поверховий будинок).
4. Освітлювальні прилади. Що це може бути:
- Свічки або гасова лампа. Зробіть запас сірників і сховайте у сухому місці далеко від дітей.
- Ліхтарики, обов'язково на акумуляторах. Батарейки сідають надто швидко, тому це не варіант, а зарядити акумулятори можна завжди — коли вмикають світло, у друзів, від генератора. А ще можна заряджатися від автомобільного прикурювача, але як його купити і поставити, я не розбираюся. Знаю, що це нескладно і коштує він недорого. Автомобільний акумулятор теж йде в хід у крайньому разі.
- Девайс, який я дуже полюбляю, — фітнес-годинник Mi Band 6 від Xiaomi. 1300 грн, багато класних функцій, але важливе для нас зараз — ліхтарик! У мене завжди вони на руці, і будь-якої миті мені буде чим підсвітити собі дорогу. Заряду вистачає на тиждень за умови звичайного використання.
- Звісно ж повербанк! Я купила на розетці теж від Xiaomi на 20 000 mAh, цього вистачає приблизно на 4 повні зарядки телефону. Коштував 1500 грн.
- Все, що з підсвічуванням. Якщо сіли всі ліхтарики, підсвітити можна, наприклад, аудіоколонкою. Я маю подаровану колонку Zound, вона з ручкою, і я часто її ношу із собою як зручний ліхтар. Ще й різні кольори є. Головне, не забувати заряджати.
- Присвітити можна й телефоном, в айфоні регулюється яскравість ліхтарика, якщо хтось не знав. Але не тримайте телефон на зарядці — можна пошкодити батарею, якщо постійно заряджати з 80% приблизно до 100%. Повербанк реально полегшує ці переживання — мастхев.
Частина друга. Про те, як працювати
5. Як працювати, коли світло можуть вирубити в будь-який момент? Звісно, попереджати замовника та не брати термінові замовлення. Я обов'язково говорю, звідки я, клієнти все розуміють. Але тільки не потрібно використовувати це як відмазку!
Одного разу у мене дійсно пропало світло надовго — пошкодження інфраструктури після обстрілів були серйозні. Я одразу сказала клієнту, що його термінове замовлення виконати не зможу, і щоб він не гаяв час та йшов шукати іншого дизайнера. Щоправда, через 5 днів він до мене повернувся, як і електрика. Клієнт походив горе-спеціалістами, і виявилося, що не таке вже й термінове було те замовлення. Можна почекати, потерпіти, аби я погодилася працювати з ним знову і намалювала дизайн добре. Це було мило.
Терміни називайте із запасом. Не варто ризикувати й думати, що «мені пощастить і я встигну це зробити». Краще зробити раніше — клієнт буде радий та щасливий 🙂.
6. Якщо домашній інтернет не працює, залишилося ще трохи доробити, а батарея на ноутбуці ще тримає — переносна точка доступу (Android) або режим модема (iOS). Роздаємо Wi-Fi на ноутбук та користуємося. Інструкції знайдете у Google, це елементарно. Також можна із цим ноутом сходити до кафе, якщо вони мають електрику.
7. Акумулятор у ноутбуку. Добре, якщо він тримає заряд довгий час. Я користуюся MacBook, але він у мене вже старенький — 2014 року. Нещодавно я зважилася замінити акумулятор. На жаль, зробила це пізно — батарея не те щоб зовсім мало тримала заряд... Вона здулася і деформувала тачпад! Зараз після заміни він уже почав натискатися нормально, але було зовсім неприємно і довелося навіть купувати мишу. Вартість заміни на MacBook приблизно $100 + робота.
8. Як працювати при спонтанних віялових відключеннях? Швидше за все, вночі їх буде менше через зменшені навантаження на енергосистему. Так, фрилансери — працювати вночі! Шкідлива порада, але нею можна скористатися. Я часто закінчую дизайн до першої години ночі й ставлю в телеграмі функцію відкладеного надсилання повідомлення на 8 ранку, в якому пишу: «Доброго ранку, дизайн готовий». І йду спати. Хе-хе. Цікаво, хто робить так само?
9. Швидке заряджання телефона. Особливо не коментуватиму, просто класна штука — зарядив і довго не чекаєш.
10. Не нервувати. Ну, відключили світло. Ну, все вже. Потрібно вигадати собі заняття, що розслабляє. Я, як вебдизайнерка, вже купила собі на зиму картину за номерами — сидітиму і малюватиму. Творчість завжди мене рятує. Знайдіть собі щось схоже.
Сподіваюся, мої поради та досвід комусь допоможуть 💛.
Висновки
Сценарії користування пристроями у кожного свої, тому й набір засобів у кожного буде унікальним. Рекомендуємо фрилансерам у своїх ставках під час зазначення терміну виконання проєкту враховувати ймовірність раптового вимкнення світла. Якщо ви пишете в ставці «Почну просто зараз, буде готово за годину», отже, у вас як мінімум є надійний сценарій дій і надійні засоби для роботи в умовах відсутності електроенергії.
Поділіться у коментарях, як ви підготувалися до вимкнення електрики та інтернету.