Як правильно написати — Т.Г.Шевченко чи Т.Г. Шевченко? 10кг чи 10 кг?

Більшість з нас у повсякденному житті чи роботі ставлять ці та схожі запитання майже щодня, якщо тільки не вважають себе Девідом Карсоном (Від редакції: Девід Карсон — американський графічний дизайнер, артдиректор. Створив інноваційний дизайн журналу Ray Gun та власну експериментальну типографіку).

Звичайно, відповіді можна легко «нагуглити», але не все так прозоро, навіть з речами, які здавались і так зрозумілими.

Minutiae significant

«Дрібниці мають значення» (лат.)

Тема типографіки настільки цікава, суперечлива й багатогранна, що обговорювати її можна нескінченно довго. У цій статті я не розповідатиму, чим відрізняється апрош від шпації, гарнітура від шрифту або ще краще — швейцарська типографіка й новий рядок, Антиква та Гротеск. Кожна ця тема — матеріал для окремого обговорення.

У процесі розробки сайту під ключ для одного державного наукового закладу я зіткнувся з проблемою впорядкованості та єдиного стилю написання статей, описів, оголошень, іншого контенту. Причому в одній статті, навіть в одному абзаці, траплялися різні варіанти лапок, перемішаних із символом дюйма, мінусів замість тире та дефісів, незрозумілих скорочень тощо.

Безумовно, це не вперше у моїй практиці, і зазвичай ці проблеми вирішувалися досить легко: в InDesign — за допомогою скрипту (тут із жахом згадується старий, добрий чи не дуже, Quarkxpress), у вебі — за допомогою PHP чи JS плагінів. Але це був інший випадок. З погляду граматики статті були написані бездоганно, але з типографікою не впорався жоден плагін. Для мене, людини, невиліковно хворої на надмірний перфекціонізм, це було занадто.

Тому я вирішив написати для контент-менеджера невелику довідку зі створення єдиного стилю текстового наповнення, якою хочу поділитися з колегами по цеху. Хочу підкреслити, що жодним чином не претендую на 100% правильність, навпаки: буду радий зауваженням, виправленням і коментарям. І якщо ця тема буде цікава широкому загалу — профіт матимуть усі. Тож подаю нижче текст цієї довідки та додаю список посилань на джерела:

Пам'ятайте, що заголовки, абзаци, варіанти накреслення існують не «для краси». Кожен з елементів виконує окрему функцію й працює за певними правилами граматики та типографіки.

Заголовки

Бувають 6 видів і позначаються за ієрархією: h1, h2, h3, h4, h5, h6. Використовуються для відокремлення статей, глав, абзаців тощо. Тут є 2 основних правила:

  1. Неправильно використовувати вищий за ієрархією заголовок всередині нижчого заголовка.
  2. Не варто використовувати надто довгі заголовки. Оптимальна довжина — 60 знаків. Якщо ж є потреба в більших конструкціях, розділіть їх на заголовок і підзаголовок, який буде нижчим за ієрархією.

Абзац

Абзац (параграф) — одне чи кілька речень, які пов'язані між собою за змістом. Тут також особливо важливі 2 моменти:

  • Не робіть надто довгі абзаци — понад 8 рядків, особливо з переліком всередині. Вони будуть нечитабельними й важкими для сприйняття.
  • Якщо всередині абзацу є перелік будь-чого, використовуйте ненумеровані чи нумеровані списки.

Накреслення

Пряме накреслення, звичайний текст (Regular) — використовується для набору основного тексту. Це найбільш зручний для читання варіант.

Курсив (Italic) — використовується для акценту всередині звичайного тексту.

Жирний текст (Bold) — використовується для ще більшого акценту всередині звичайного тексту.

Жирний курсив (Bold Italic) — використовується для акценту всередині жирного тексту.

Не використовуйте у звичайному тексті для акценту КАПСЛОК! Це вважається поганим тоном, на кшталт крику. Для акцентів у тексті використовуйте варіанти накреслення. Взагалі ніколи не використовуйте капслок*.

*Не плутати з окремими випадками використання всіх заголовних літер у дизайні, назвах друкованих видань, пунктах меню, вказівниках тощо.

Лапки

Використовуйте тільки лапки-ялинки «…» (на клавіатурі Alt+0171 та Alt+0187). Якщо в цитованому тексті чи прямій мові, узятих у лапки, є інші цитування, — користуйтеся такими лапками: “…” (на клавіатурі Alt+0147 та Alt+0148).

Наприклад: «Це мій “Кобзар”», — сказав він.

Не використовуйте замість лапок символ дюйма "…", який знаходиться на латинській розкладці клавіатури, там, де буква «Є» чи цифра «2».

Рекомендації з оформлення текстів

Тире, дефіс, мінус

Всі мають різне накреслення і використовуються в різних випадках.

Тире — знак пунктуації.

Довге тире «—» (Em Dash, на клавіатурі Alt+0151) ще називається головне тире. Не переноситься на початок рядка, крім випадків прямої мови. Відокремлюється з обох боків пробілами.

Середнє тире «–» (En Dash, на клавіатурі Alt+0150). Використовується без пробілів для розділення числового діапазону. Наприклад: 11–12 годин.

Деіфс «‐» — знак орфографії. Використовується для позначення перенесення слова, префікса по-, подвійних імен та прізвищ, складних слів. Наприклад: по-перше, інсти-туту, Анна-Марія.

Мінус «−» — математичний знак. Доволі часто використовується замість дефіса чи тире, що є грубою помилкою.

Скорочення

Не зловживайте скороченнями, особливо суто професійними. Опис видання із сайту інституту: «... та ін.: кер. авт. кол. та за ред. ст. н.с та кер. від. ...». Погодьтеся, такий фрагмент виглядає, по-перше, смішно, по-друге, — не зовсім зрозуміло.

Також між двома ініціалами й між ініціалами та прізвищем треба після крапки ставити нерозривний пробіл.

Наприклад: неправильно: В.В.Городецький, В.В. Городецький, правильно: В. В. Городецький.

Рекомендації з оформлення текстів

У стандартних скороченнях значень метричних мір крапки не ставляться.
Наприклад: м — метр, мм — міліметр, см — сантиметр, год — година, хв — хвилина, га — гектар.

Скісна риска використовується при скороченні словосполучень. Після скорочених частин слів крапки не ставляться.

Наприклад: п/в (поштове відділення), а/с (абонентська скринька),
р/р (розрахунковий рахунок), м/хв (метрів за хвилину), км/год (кілометрів за годину).

Між числом і позначенням одиниці потрібно ставити нерозривний пробіл.

Тому треба писати так: 15 °C, 20 %, 130 К, 5 м.

Телефонний номер

E.123, міжнародний формат: +380 44 123 45 67.

E.123, національний формат: (044) 123 45 67.

Microsoft, міжнародний формат: +380 (44) 1234567.

Рекомендації з оформлення текстів

Неправильно: +38 044 1234567 чи +38 (044) 1234567.

Знаки валют

Можуть використовуватись як перед сумою, так і після.

Але в усіх статтях потрібно використовувати один стиль написання. Тут також є 2 основні правила:

  1. Якщо символ використовується перед сумою, пробіл не ставиться.
  2. Якщо після — ставиться нерозривний пробіл.

Наприклад: 500 млн $, $500 000 000, 10 ₴, ₴10.

Виключка

Вирівнює текст за лівим, правим краєм, центром та форматом.

Якщо ви не професійний дизайнер чи верстальник, не чіпайте ці кнопки взагалі! Особливо виключку за форматом (розподілення тексту за всією шириною сторінки). Особливо на сайтах.

Варіант «Мені подобається, щоб було по центру» — не найкращий. Він перетворює навіть найбільш цікавий та привабливий текст на нечитабельний.

Звичайно, це далеко не всі правила. І якщо стаття була корисною, пропоную вам доповнювати її своїми напрацюваннями.

Дякую за увагу!