Існує міф, що робота на фрилансі — це більше про разову співпрацю. Якщо ж проаналізувати профілі на сервісі й подивитися, як замовники взаємодіють з фрилансерами, бачимо, що багато хто працює з тими самими виконавцями довгостроково.

Не завжди є необхідність наймати людей у штат, тому клієнти часто користуються послугами фрилансерів. Переваги для замовників:

  • Зниження витрат, бо не потрібно утримувати й обслуговувати персонал.
  • Ефективніший розподіл завдань і навантажень.
  • Використання більш прогнозованої бізнес-моделі тощо.

Відповідно на довготривалу співпрацю є запит з боку замовників, і цією можливістю варто користуватися. Розгляньмо переваги такого формату для фрилансерів.

Переваги довгострокової роботи для фрилансерів

Основна та найочевидніша перевага — збільшення LTV (доходу, отриманого за весь час роботи з клієнтом). Зазвичай цей показник рахують разом з вартістю залучення клієнта для вимірювання ефективності підприємства. Зазначу, що діяльність фрилансера варто прирівнювати до роботи підприємства. Все тому, що, крім професійної діяльності, він виконує також функції маркетолога, піарника, обліковця, менеджера з роботи з клієнтами тощо.

Але якщо компанії переважно рахують час, витрачений на виконання всіх завдань, то на фрилансі додаткові обов'язки щодо забезпечення діяльності рідко беруться до уваги. І залучення замовників — один з найважливіших напрямків діяльності. Тут важливо розуміти, що час, витрачений на пошук нових клієнтів, — це теж частина роботи фрилансера. Скоротивши її, можна приділити більше часу виконанню проєктів та отримувати більший дохід відповідно.

Є й менш очевидні переваги довгострокової співпраці на фрилансі, як-от:

  • Налагоджений та відшліфований процес роботи.
  • Передбачуваність комунікації.
  • Наявність певного напрацьованого взаєморозуміння, що зі свого боку впливає на емоційну складову співпраці та знижує рівень стресу.

Окремо зазначу: ймовірність того, що постійні клієнти рекомендуватимуть вас іншим, — значно вища.

Як підготуватися до перетворення короткострокових проєктів на довгострокові контракти

Щоб підготуватися, раджу виконати такі дії:

  1. Проаналізуйте всіх, з ким ви вже працювали, і складіть список тих, з ким можна було б продовжити співпрацю.
  2. Оцініть усі свої професійні навички та можливості. Тут буде не тільки ваша основна спеціалізація, а й компетенції у суміжних напрямках.
  3. Створіть привабливе портфоліо. Портфоліо має бути з якісними роботами, чітко структурованим, красиво оформленим і легко доступним. Виберіть найкращі роботи та оформте їх в одному стилі. Стисло опишіть переваги співпраці з вами. Попросіть попередньо оцінити враження від перегляду когось, кому довіряєте. Якщо працюєте в широкій ніші й маєте багато конкурентів, то чим менше часу потрібно на оцінку ваших професійних навичок, тим краще.
  4. Продумайте комунікації з клієнтами заздалегідь: що ви пропонуєте, які можливі відповіді отримаєте і як на них відреагуєте. Спробуйте максимально адаптувати пропозицію персонально під кожного.
Як фрилансеру отримувати стабільний потік замовлень
Рецепт довгострокових клієнтських відносин на фрилансі. Hard skills, soft skills та клієнтський сервіс — три розділи статті, які ми розберемо.

Стратегія перетворення разових проєктів на довгострокову співпрацю

1. Насамперед забезпечте високу якість робіт. Це найважливіше. Ніхто не буде повертатися за низькою якістю в умовах високої конкуренції.

2. Вивчіть потреби клієнта, з'ясуйте, які у нього завдання, яка мета. Не соромтеся запитувати, чим ви ще можете бути корисні та чи плануються схожі проєкти далі.

3. Продумайте, які ще потреби замовника ви можете закрити. Наприклад, якщо ви надаєте послуги верстки й знаєте перевірених дизайнерів, то під час створення сайту можете пропонувати комплексну послугу.

4. Розробіть гнучкі умови оплати, які будуть вигідними для довгострокової співпраці. Це можуть бути як знижки, так й інші стимули. Наприклад, можливість однієї 15-хвилинної безплатної консультації на місяць, яка також буде додатковим шансом нагадати про себе.

5. Демонструйте цінність. За можливості використовуйте звіти, показуйте не лише обсяги виконаних робіт, а й іншу інформацію, що може бути корисною клієнтам. Завжди намагайтеся дати трохи більше, ніж очікує замовник — це буде чудовою конкурентною перевагою.

Побудова довірливих стосунків з клієнтами

Стосунки — те, на чому насамперед будується довгострокова співпраця на фрилансі. Для налагодження гарних стосунків потрібно бути відкритим, чесним, дотримуватися домовленостей, брати відповідальність за помилки. Клієнт має бути зацікавлений довгостроковою роботою з вами, йому має бути комфортно, і в разі виникнення схожих завдань він повинен насамперед згадати про вас.

Обов'язково просіть зворотний зв'язок після кожного виконаного проєкту, навіть якщо із замовником працюєте вже давно. Вам можуть просто посоромитися сказати, що результатом незадоволені чи є певні питання. Це важливий момент, оскільки легкість залучення на проєкт нового фрилансера є перевагою для клієнта і недоліком для вас.

Використовуйте зворотний зв'язок для поліпшення взаємодії. Пам'ятайте, що зауваження — це подарунок, який допомагає покращуватися. Складні ситуації виникають у всіх, а від того, як саме ви будете з них виходити, залежить подальша співпраця. Клієнти, з якими ви пройшли певний шлях і змогли розв'язати всі питання, як правило, найбільш лояльні. Більше порад щодо якісної комунікації знайдете у статті:

Навіщо та як фрилансерам покращувати комунікативні навички
Комунікативні навички — найважливіші із soft skills на фрилансі. Чому це так і як їх вдосконалити — читайте у новій статті на Freelancehunt.

Особистий шлях

Моєму профілю на сервісі понад 7 років, але працювати на фрилансі я почав значно раніше. Як і більшість, саме з разових замовлень. Налаштовував контекстну рекламу, значну частину часу витрачаючи на рутинні завдання. Спочатку мені чомусь навіть не спадало на думку, що рекламу важливо не тільки налаштовувати, а й оптимізувати.

Основна концентрація і зусилля були спрямовані на залучення нових замовників і виконання разових робіт. Після того, як зрозумів, що значно цікавіше працювати довгостроково, я почав концентруватися на потребах клієнта, показувати важливість аналітики та оптимізації, підсилив це кейсами та відгуками, розробив автоматизовану систему звітності AdsTool. Цей сервіс підтягує за API необхідну статистику з Google Ads та Analytics і виводить у зручному табличному форматі основні показники, які необхідні для оптимізації реклами.

Час, що звільнився, використовував для наймання та навчання співробітників у команду. Середній термін довгострокової роботи із замовниками зараз — 3,5 року.

Висновки

Попри поширену думку про разову співпрацю, робота на фрилансі часто передбачає довгострокові взаємини з клієнтами, що приносить значні переваги як фрилансерам, так замовникам. Збільшення LTV, передбачуваність комунікацій і зниження стресу роблять довгострокові взаємини більш вигідними.

Для успішного переходу від короткострокових проєктів до тривалої співпраці слід аналізувати потреби замовників, розвивати портфоліо, покращувати не тільки hard, а й soft skills, а також пропонувати додаткові послуги. Якість роботи, розуміння потреб клієнта і демонстрація цінності ваших зусиль відіграють ключову роль у встановленні довірливих довгострокових взаємин.