Сьогодні висвітлюємо ще одну історію успіху на сервісі: нею поділився Владислав, розробник під iOS (iPhone та iPad) і спеціаліст з технічної документації. Він розповів, як за 8 місяців опанував ринок фрилансу та увійшов до топ-10 відразу у двох спеціалізаціях.
Історія Владислава буде особливо корисною новачкам. Як наважитися перейти на фриланс, із чого почати, як уникнути потенційних складнощів та як розвиватися. Проте його поради також стануть у пригоді всім, хто вже працює на сервісі й прагне оптимізувати роботу, покращити якість співпраці із замовниками та підвищити рівень доходу.
Про досвід у розробці та рішення перейти на фриланс
За фахом я працюю вже 10 років. Після закінчення ВНЗ відразу потрапив у компанію та почав працювати. Потім так склалося, що я переходив з однієї компанії до іншої й у цьому проміжку вирішив трохи відпочити. Мій стан у ті 2 тижні не можна схарактеризувати позитивно. Він став для мене індикатором того, наскільки фізіологічно та ментально я втомився на роботі. Там постійно вимагали більше, наполегливо пропонували овертаймити. Такий досвід я повторювати не хотів.
Так я прийшов до фрилансу як до формату роботи, який дозволяє планувати свій час і не перепрацьовувати.
Спочатку я працював на закордонних майданчиках: Upwork, Toptal і Freelancer.com, адже вони найбільш розрекламовані. Але було багато мінусів, через які я звернув увагу на вітчизняні платформи. Відразу у пошуку з’ясувалося, що Freelancehunt — лідер за всіма показниками, тому прийняв рішення спробувати працювати тут.
Про Freelancehunt
Великим плюсом платформи є Plus, який може оформити навіть початківець. Я придбав його вже через місяць-два, хоча колеги радили зробити це з першого дня. Найважливіше те, що він коштує небагато і відбивається швидко. Якщо сильно прагнути, то за місяць замовлення на 500 грн знайти можна.

Ще одна перевага — простота інтерфейсу, його продуманість та інтуїтивність. Я маю багато досвіду в суміжних практиках, як-от проєктування UX-інтерфейсів, ергономіка, користувацький досвід, тому можу оцінити з професійного погляду. Як би це парадоксально не звучало, у 2024 році із цим ще бувають проблеми на деяких сайтах.
Переваги фрилансу
Ключова перевага — можливість планувати свій час і відносно вільно ним розпоряджатися. Ти можеш перерватися і піти у своїх справах. Наприклад, зустрітися з друзями, яких давно не бачив, і зробити це посеред робочого дня. Або якщо виникли складнощі, то можеш відволіктися на них. У випадку офісної роботи, як мінімум, довелося б іти на килим до керівництва, пояснювати, випрошувати, переносити на інший день. Просто так тебе не відпустять: примусять чи на вихідних відпрацювати, чи з відпустки компенсувати. А тут максимум — написати замовнику й перепросити, попросивши більше часу. Організувати це простіше.
Ще одна перевага, яка, мабуть, не відображає загальноприйнятого погляду на фриланс, — це можливість залишати за собою останнє слово під час вибору замовника. Якщо ти працюєш у софтварній компанії, то робиш те, що доручають. Можна, звісно, піти на інший проєкт, якщо компанія велика. Але якщо компанія середньої ланки, то кожен проєкт надважливий і відмовитися не вийде. На фрилансі ж ти можеш відмовитися виконувати завдання, яке не до душі.

Перші кроки на платформі
Перший крок — максимально релевантно, з дотриманням вимог та порад платформи й усіх інструкцій заповнити свою сторінку. Я відразу зауважив, що багато топових фрилансерів приділяють цьому аспекту недостатньо уваги. Виконують завдання, мають замовлення, а оформити свою «вітрину» не вважають за необхідне. Я ж до цього підійшов максимально відповідально, почерпнув кілька ідей з профілів інших виконавців. Для оформлення портфоліо теж скомпонував кілька ідей. Платформа дозволяє додавати зображення, то чому б ні? Мало того, я зробив усе трьома мовами, щоб інформація індексувалася залежно від мовних налаштувань користувача.
Тоді почав шукати замовлення. Зареєструвався 11 січня, і перше завдання з’явилося майже відразу. Мабуть, в інших нішах не так швидко це стається, але мобільна розробка — вузькоспеціалізована сфера. Я зробив ставку й мав необережність вказати, що можу виконати завдання навіть сьогодні. Розраховував, що поки виберуть виконавця, робота почнеться наступного дня. А замовник, якому потрібно було терміново оновити програму, о 19:00 написав, щоб я виконував, якщо готовий 😅. Я виконав. Звісно, зараз уже так не роблю: коли з’являється певна постійність, починаєш більше цінувати work-life баланс.

Вихід у топ: стратегія роботи, скілсет, пошук клієнтів, попит та конкуренція
Вважаю, що так швидко досягнув успіху завдяки досвіду. На фриланс я прийшов не з нуля, а маючи відповідний досвід і скіли, необхідні для роботи в цій спеціалізації. Суб’єктивно складно оцінити, але, думаю, це відбулося також завдяки якості роботи й задоволеності клієнтів. Адже від якісного виконання замовники не підуть шукати інші варіанти.
Стратегія роботи на сервісі
Я собі обрав за правило працювати так, щоб клієнт був задоволений завжди, і працювати над замовленням доти, поки результат не сподобається на всі 100%. Вважаю, що це ключовий момент, адже людина, яка приходить на платформу фрилансу в пошуках рішення, заслуговує його отримати.
У моїй спеціалізації це людина, переважно необізнана у сфері, і якщо ти не зробиш усе якнайкраще, то самостійно вона навіть не зможе усунути якусь помилку. Тому, як порівняти з іншими сферами, наприклад, копірайтингом, у якому можна зрозуміти, що написано, оцінити й навіть виправити власноруч, тут так не вийде. Дуже вузькоспеціалізована кваліфікація має бути, майже як у лікаря. Тут ти так само відчуваєш відповідальність за рішення, які пропонуєш клієнту.
Необхідно мати цілісне розуміння того, що потрібно замовникові з його ідеєю. Якщо така візія є, якщо ви досягаєте синергії, взаєморозуміння, «хімія спілкування» виникає з перших хвилин комунікації, можна констатувати, що замовник залишиться задоволеним співпрацею й отримає бажаний результат.
Щоб зберігати якість роботи, коли потік завдань збільшується, варто фільтрувати замовлення за рентабельністю. Із часом варто стати більш перебірливим і брати в роботу тільки завдання з не гіршими умовами, ніж були в попередніх проєктах. І це не тільки фінансові критерії. Це насамперед умови комунікації. Тут треба зважати на те, чи:
- приємно спілкуватися загалом;
- є чіткі вимоги та якісне їх формулювання;
- цінує замовник твій час і прагне його зекономити;
- вчасно виходить на контакт;
- не витрачає робочий час на порожні безпредметні обговорення.
Скілсет
Soft skills надзвичайно важливі й становлять орієнтовно 40% від загального скілсету. Хоча б тому, що технічні скіли ти можеш набути: почитати, вивчити щось нове, адже практично будь-яка технологія доступна для ознайомлення. Якщо ти не володієш навичками комунікації, то їх теж можна розвинути, але це складніше й довше.
Як прокачати комунікативну майстерність, читайте у матеріалі:

Також важлива уважність, уміння дослухатися та розуміти, що саме потрібно клієнтові. Треба намагатися не виконувати роботу формально — щоб швидше закрити проєкт. Варто вкладатися в кожне завдання як автор, щиро бажаючи зробити його насправді унікальним. Мабуть, таке прагнення — вловити бажання клієнта — й зіграло мені на руку.
Секрети пошуку клієнтів
Маю власний підхід, суть якого у детальному аналізі вимог замовника з прогнозуванням того, що потрібно користувачеві, тобто кінцевого результату. Багато я бачу шаблонних ставок, в яких фрилансери пишуть знеособлені речі типу «цікаве замовлення, готові взятися, зробимо на вчора». Як замовник я б не співпрацював з такими виконавцями.
Необхідно мислити як замовник, відштовхуючись від того, що йому потрібно. Я завжди намагаюся навіть той обсяг інформації (нерідко він дуже малий), яку клієнти надають, максимально проаналізувати й на його основі щось запропонувати. Часто буває, що опис проєкту — це кілька речень, і фрилансери у ставках пишуть, що можуть оцінити завдання лише з детальним ТЗ. Але ж зрозуміло, що коли людина його не додала, то на це є причини: або ТЗ нема, або на цьому етапі клієнт не готовий його показувати.
У таких ситуаціях потрібно запропонувати щось, маючи тільки ці кілька речень. На допомогу приходить досвід, адже спеціаліст точно стикався із чимось схожим і може припустити, які рішення будуть потрібні в тому чи тому випадку.
Виходити треба з того, що є. Можна запропонувати замовнику якесь розгорнуте рішення, наприклад: «Ви вказали, що потрібен екран авторизації. Пропоную зробити його за допомогою логіна в соцмережах». Клієнт прочитає таку ставку, побачить персональний підхід до свого кейсу. Шанси спеціаліста, відповідно, значно зростають.
Я часто ставлю себе на місце замовника: як би я хотів, щоб до мого завдання ставилися. І виконавцю, який не пошкодував власних зусиль й запропонував щось нешаблонне, я б надавав перевагу.

Попит на послуги
Перше місце поміж замовлень впевнено посідає ігрова індустрія. Мабуть, це пов’язано зі сплеском активності молоді. Простежується тенденція пошуку цікавіших ігор, іде боротьба за увагу користувача. А як привернути увагу користувача? Лише новими яскравими рішеннями. Ігрова індустрія дотична до мобільної, це одне ціле, адже за всіма рейтингами й опитуваннями найбільша частка геймінгу припадає на мобільні девайси. Також зріс попит на розробку застосунків для таксі, загалом транспорту, пасажирських спільних поїздок, застосунків для соціалізації.
Додаємо приклад виконаного Владиславом замовлення з розробки додатка для служби таксі:






Конкуренція
Конкуренція у моїй спеціалізації надзвичайно висока. Думаю, що це зумовлено великою кількістю знань, які є у відкритому доступі. Кожен, хто має комп’ютер, може вивчити щось, напрацювати навички й стати конкурентоспроможним на ринку. І, мабуть, єдиний спосіб не загубитися у цій конкуренції, — це надзвичайно високий рівень роботи та підтримки кваліфікації. Це коли постійно вчишся чогось нового, щоб йти в ногу із сучасними вимогами та тенденціями.
Поради новачкам
Найперше — сумлінно підходити до виконання завдань та нести певну відповідальність перед платформою, бути її амбасадором. Якщо клієнт вперше почув про Freelancehunt і звертається, нічого не знаючи, то враження про сервіс він складе на основі першої співпраці. Якщо спеціаліст не був добросовісним та сумлінним, тінь падає на платформу загалом. Тому потрібно мати соціальну відповідальність.
Також раджу належно ставитися до свого профілю та витискати максимум з тих можливостей, які дає платформа. Якщо вона дозволяє прикріпити схожий виконаний проєкт до ставки, то краще його таки додати. Якщо є релевантний досвід, то на ньому варто наголосити. Треба не боятися показувати свої сильні сторони.
Work-life balance
Необхідно вміти планувати свій час. Це особливо актуально початківцям, адже здається, що шлях до успіху — це коли працюєш 25 годин на добу. Насправді ж це шлях до вигорання, особистих негараздів і проблем з оточенням. На фрилансі велике значення мають навички управління часом. Найважливіше — чітко дотримуватися work-life балансу. Тому що тривале викривлення в той чи той бік спричинить багато проблем. Не треба думати, що сон для слабаків, і працювати на вихідних, яким би спокусливим це спочатку не здавалося.

Моя схема планування робочого часу дуже проста: 5/2 робочий тиждень. Тобто я маю роботу в будні й 2 повноцінних вихідних. Нічого більш досконалого людство так і не вигадало. Іноді про це доводиться попереджати також замовників, які вважають, що фрилансер має працювати день, ніч і вихідні. З цього випливає наступне: важливо цінувати не тільки забаганки клієнтів, а й своє здоров’я та час.
Як уникати складнощів
Я дуже ретельно підходжу до вибору замовників і намагаюся в такий спосіб відсікати потенційні складнощі. Роблю це, орієнтуючись на рекомендації, які дає сервіс в офіційній Базі знань. Аналізую рейтинг замовника, відгуки, скільки проєктів закрив/не закрив, коли востаннє був онлайн. Виконавця має насторожити, якщо у замовника відкритий 1 проєкт, а 2-3 місяці тому був опублікований ідентичний, скасований чи закритий без виконання. Відразу повинні постати логічні запитання.
З розповідей інших фрилансерів, складнощі також виникають тому, що клієнти нерідко або хочуть більший обсяг роботи за ті самі гроші, або мають приховані обсяги, які не видно спочатку.
Більше про червоні прапорці
Для мене червоні прапорці, які сигналізують про потенційні складнощі у співпраці, це передусім:
- Негаразди у відгуках. Диму без вогню не буває. Якщо у відгуках є нечіткі формулювання, двозначності й подібне, співпраці краще уникати.
- Наявність і якість ТЗ. Ніхто не вимагає знання технічних нюансів, але хоч тезове формулювання завдань має бути. Якщо ж замовник приходить з переконанням, що він платить, а тому ніяк інакше не повинен вкладатися в ідею, то немає жодної гарантії, що вона буде доведена до кінця.
- Звертаю увагу на ввічливість замовника та його вміння комунікувати, сприймати інформацію. Як людина себе позиціює в діалозі, так і в діловій активності вона поводитиметься.
Лайфхак для успішної співпраці
Щоб співпраця була успішною, необхідно ретельно обговорювати умови співпраці, детально розписувати регламент та узгоджувати чітке ТЗ до початку виконання. Якщо у замовника немає ТЗ, спочатку я пропоную його сформувати або ж хоча б чітко прокомунікувати. Створення якісного ТЗ дозволяє усунути двозначності, неоднозначності й регламентувати, що буде розроблено в межах конкретного обсягу роботи. Це гарантія того, що неприємні ситуації не виникатимуть. І замовнику в цьому разі зрозуміліше, що він хоче й отримає, і мені зрозуміло, що конкретно потрібно робити.
Замість висновків
Я вважаю, що кожному спеціалістові важливо мати професійні принципи. Якщо дотримуватися їх, незалежно від обставин, — матимеш постійність. Взірцем таких принципів для фрилансера може бути:
- відповідальність;
- чіткий контроль над часом;
- добросовісність;
- прагнення розвиватися та постійно професійно зростати, незалежно від спеціалізації.
Якщо ними керуватися, то, мабуть, це буде найкраща зі стратегій роботи на фрилансі.
Дякуємо Владиславу за цікаву розповідь. Бажаємо успішної роботи на сервісі та продуктивної співпраці із замовниками!
