Питання продуктивності актуальне в різні часи та в різних умовах. З початку війни в деяких людей можуть з’явитись такі думки: «Що робити, якщо раптом через стрес продуктивність почне знижуватися?» Відразу заспокою, що стрес — це необхідний стимул для розвитку. Головне те, що ми обираємо робити зі стресом. У цій статті разом с психологом ми розберемо це питання, а також навчимося покращувати свої результати.
Як адаптуватися до нових реалій
Українці — сильна нація. Хтось працює 24/7, хтось зараз накопичує сили, хтось допомагає ЗСУ та поєднує роботу з волонтерством. Якщо почати ставитися до цієї надпродуктивності як до нової норми, то ми менше втомлюватимемся. Це не буде критично на нас впливати. Можемо порівняти зі спортом: раніше ви тренувалися 2 рази на тиждень, а згодом дійшли до 5 тренувань. Це нова норма, до якої адаптувалися. Це ваше особистісне зростання.
Стрес викликають зовнішні фактори, але навіть нічим не примітні ситуації ми можемо сприйняти, як щось жахливе для себе. До того ж ми можемо нафантазувати собі проблеми й у них повірити. Звучить дивно, правда? Це відбувається, або коли нам нудно, або коли ми звикли думати певним, не дуже ефективним чином.
Саме тому для профілактики стресу варто звертати увагу на свої думки. Якщо вони на тему ситуації в країні й вас збивають від досягнення цілей, то цьому варто приділити увагу. Тривога є різна — ситуативна та фонова. Важливо навчитися розрізняти та знати, що із цим робити. Підкреслю: все, що відбувається у світі, має нейтральний відтінок, і тільки наше сприйняття ситуації, наші думки щодо цього відносять події до негативних чи позитивних.
Ситуативна тривога — це коли для неї є реальні причини. Ми розуміємо, що щось конкретне може якось нас стосуватися. Ця тривога допомагає і виводить нас на потрібну діяльність. Її можна використати з користю для себе. Наприклад, у вас є хвилювання, що долар може зрости. Тоді варто сконцентруватися на тому, щоб підвищити вартість своїх послуг. Це адекватна тривога, яка одразу ж мотивує на пошук відповідей на запитання: «Що я можу зробити, щоб вирішити ситуацію та знизити стрес?»
Фонова тривога — це коли ви весь час хвилюєтеся з приводу чогось, але для цього немає реальних причин. Якщо ви постійно думаєте про негативні ситуації, то це навпаки може заважати працювати. Це називається румінація. Якщо відчуваєте, що вас охоплює фонова тривога, то ставте собі запитання: «З якою метою я про це думаю та як можу поліпшити ситуацію?»
Якщо ж впоратися самому важко, можна звернутися до психолога чи коуча.

Тепер, коли ми трохи ознайомилися з психоосвітою та профілактикою стресу, перейдемо до конкретних рекомендацій, щоб не тільки зберегти, а й збільшити продуктивність.
6 способів збільшити продуктивність
Рекомендую використовувати такі способи підвищення продуктивності:
- Знайдіть сенс. Зрозумійте, які цінності роботи відповідають вашим внутрішнім цінностям, сьогоднішнім цілям та планам розвитку.
Наприклад:
- я виконую зараз цю роботу, оскільки це відповідає моїм планам щодо підвищення в майбутньому;
- я хочу втримати роботу в непрості часи;
- я бажаю допомогти родині матеріально;
- ця робота розвиває конкретні навички.
2. Розділяйте. Намагайтеся не працювати та відпочивати в одному й тому самому місці. Якщо є можливість, користуйтеся коворкінгом або працюйте в кафе. Також як варіант можете працювати в іншій кімнаті чи на кухні. Важливо, щоб місце відпочинку не асоціювалося з роботою.
3. Тайм-менеджмент. Плануйте роботу за годинами, щоб була структура. Мета тайм-менеджменту — не зробити з вас робота, а орієнтовно організовувати день, щоб ви економили та не втрачали свій час. Також приділяйте увагу плануванню вихідних. Випишіть, чим саме ви б хотіли зайнятися, та дотримуйтеся плану.

4. Відпочивайте. Обов’язково відновлюйтеся. Життя та робота — це не спринт, а марафон. Якщо достатньо не відпочивати, то втома накопичуватиметься. Вам важливо бути надефективним кілька днів чи зберігати продуктивність протягом тривалого часу? Тому піклуйтеся про себе та зверніть увагу на сон, хобі.
5. Менше стресів. Дозуйте читання новин. Також приділіть увагу своєму оточенню. Намагайтеся спілкуватися з людьми, які поділяють ваші цінності та підтримують вас. Якщо ви будете знаходитися серед ефективних людей, то із часом перейматимете їхні звички та захочете не відставати від них.
6. Хваліть себе. Коли ми в потоці праці, то можемо не помічати, як досягаємо встановлених цілей. Згодом це може вважатись нормою — летіти вперед, не озираючись. У такому шаленому ритмі нам може здатися, що нічого не змінюється й ми стоїмо на місці. Але це не так. Ви просто не звертаєте увагу на досягнення. Записуйте свої цілі та помічайте досягнення їх. Робіть аналіз раз на місяць.

Підіб'ємо підсумок
Підбиваючи підсумок, хочу наголосити: якщо ви будете відслідковувати свій психологічний стан, то легко зможете зберегти продуктивність. Важливо те, як ви ставитеся до стресу: чи це щось руйнуюче, чи, навпаки, ваша найближча зона зростання. Не створюйте самі собі стрес, адже з будь-якої ситуації можна вийти переможцем. Інструменти для цього у вас уже є.
Запам’ятайте: ми самі відповідальні за свій настрій та свою продуктивність!