Продовжуємо розповідати історії успіху топових фрилансерів на Freelancehunt. Сьогодні знайомимося з Євгенієм С. — топ-1 у спеціалізації «Анімація» та топ-2 «Відеореклама». За 4 роки на сервісі він співпрацював із 47 замовниками і має 100% успішно закритих проєктів.
В інтервʼю Євгеній розповів про переваги фрилансу проти офісної роботи, специфіку в організації роботи з клієнтами та дав поради новачкам, як досягти успіху. А ще поділився корисними ресурсами, де спеціалісти у сфері анімації можуть підвищувати свій професійний рівень.
Вихід у топ-1 у спеціалізації «Анімація» — за рік
На фрилансі я майже 5 років — 10 квітня буде ювілей, як зареєструвався на Freelancehunt. До цього працював в офісі. І тут, мабуть, історія скоріше банальна: хотілося розвиватися самостійно, ставити нові завдання перед собою, зростати як спеціаліст і особистість. Все це я знайшов на фрилансі.
Спочатку зареєструвався на кількох фриланс-біржах, які знайшов в інтернеті. Freelancehunt завжди виділявся більшою кількістю релевантних і цікавих для мене проєктів, тому я залишився і досі працюю тут. Які для мене головні плюси сервісу:
- Широкий доступ до потенційних клієнтів. Freelancehunt забезпечує мені можливість працювати з клієнтами з усього світу, що дозволяє розширити мій клієнтський базис та отримувати проєкти різноманітної складності та масштабу.
- Зручність та прозорість. Платформа надає інструменти для зручного спілкування з клієнтами та організації проєктів. Також система оцінювання та відгуків дозволяє як мені, так і клієнтам бути впевненими у виборі партнера для співпраці.
- Гнучкість. Я можу вибирати проєкти, які мені цікаві, та встановлювати свій власний графік роботи. Це дозволяє мені зберігати баланс між роботою та особистим життям.
- Захист платежів. Система Сейф на Freelancehunt гарантує, що я отримаю оплату за свою роботу, а клієнт — результат, який відповідає його очікуванням.
До фрилансу я вже працював у сфері анімації, проходив курси, навчався за спеціальністю, пов’язаною з графікою. Потім працював у компанії, яка створювала відео. Багато чого там навчився, це був дійсно гарний досвід.
Потім вирішив розвиватися самостійно. Freelancehunt став гарною платформою, де було зручно стартувати з нуля і не менш зручно продовжувати працювати, вже маючи досвід.
Для мене особисто фриланс має декілька переваг, якщо порівняти з офісною роботою:
- Фриланс дозволяє мені бути більш самостійним і керувати своєю кар'єрою, не залежати від робочого графіку чи керівництва.
- Це можливість працювати над різними проєктами та клієнтами, що додає різноманітності й цікавості до моєї роботи.
- І нарешті — це свобода графіку та локації. Я можу працювати з будь-якого місця, коли мені зручно, що дозволяє ефективно організовувати свій час.
До топ-1 у спеціалізації «Анімація» я йшов трохи більш ніж рік. Точно не пам’ятаю конкретного дня, коли це сталося, можливо навіть я не відразу помітив. Працював тоді з постійним замовником і всі проєкти проводив через Сейф. Це дуже допомогло підвищити рейтинг. Часто буває, що замовники проводять тільки перший проєкт через Сейф, а потім намагаються вийти на персональний зв’язок.
Якщо потрібен гарний рейтинг і зростання на сервісі, варто співпрацювати на сервісі, а не переходити на сторону. Постійний потік відгуків точно допомагає рейтингу зростати.

Особиста формула успіху на фрилансі
Про цікаві проєкти
Я створюю рекламні анімаційні відео, експлейнери, презентації. По суті, ця послуга на межі анімації та відеореклами, а також на стику творчості й прагматичного бізнесового підходу. І саме цим напрямок мені і подобається. Поєднання цих речей робить його таким самобутнім і цікавим. Через це в роботі майже відсутня рутина.
Мої клієнти — підприємці, стартапери, організації. Це люди, яким я допомагаю донести цінність їхнього продукту чи послуги за допомогою відео. Специфіка роботи така що кожен проєкт дуже унікальний і цікавий. Сьогодні це може бути презентація нової нейромережі, яка змінює підхід до навчального процесу, а завтра — рекламний ролик для продажу битих машин з Америки. Або дуже важливий і значущий соціальний ролик для підтримки дітей із цукровим діабетом та їхніх батьків чи жартівлива новорічна реклама АЗС, в якій у Санти закінчився бензин у його робо-оленях.
Кожен проєкт — це нова історія, новий бізнес чи ідея.
Це можуть бути як міжнародні проєкти, наприклад, презентація складних ІТ-рішень у сфері телекомунікацій для партнера світового гіганта Veon, так і дуже важливі проєкти в рамках нашої країни для держустанов, які диджиталізуються, створюють онлайн-кабінети і стають зручнішими. Або спільні проєкти України з Канадою зі створення хабів, де місцева поліція може комунікувати з громадянами, проводити лекції й у такий спосіб ставати ближчими одне до одного.
Основний принцип роботи
Кожен проєкт починається з якісної комунікації. Замовники — профі у своїй справі. І моє завдання, навіть якщо це суперскладна тема, — витягти з них найбільше, розібратися в цьому, познайомитися з нішею загалом, переглянути конкурентів, пропусти через себе і придумати, як їхній проєкт показати, пояснити, презентувати так, щоб уже їхні клієнти наочно зрозуміли суть, переваги та цінність саме для них. І водночас бажано, щоб вони ще трошки кайфонули від самого ролику.
Про вигорання
Зараз робота, навпаки, рятує від вигорання, від тієї реальності, в якій ми знаходимося, на жаль. Я можу спілкуватися з людьми з різних сфер, дізнаватися щось нове, а головне — допомагати цим новаторам, ентузіастам. Це круто, і розуміння цього допомагає рухатися вперед та не вигорати.
Вартість послуг — на що орієнтуватися
Під час формування ціни на анімаційні проєкти я орієнтуюся на складність, обсяг роботи, терміни виконання та мої власні витрати на ресурси й час. Загальноприйняті критерії включають ринкові ціни, рівень конкуренції та професійний досвід.
Що має вміти та знати спеціаліст з анімації
Звичайно, абсолютна база — це hard skills. Ви маєте вміти створювати технічно коректні, приємні оку продукти. Вам потрібна постійна жага до розвитку, бажання створювати, пробувати нове. Щоб бути у тренді й розвиватися в анімаційній сфері, я постійно вивчаю нові техніки, відстежую тренди в дизайні та анімації, дивлюся купу реклами (різної — і хорошої, і поганої), переглядаю роботи інших виконавців.
На допомогу приходить дуже круте ком’юніті у сфері анімації. Люди з усього світу постійно діляться своїми роботами, новими інструментами, техніками. У вільному доступі є купа туторіалів, уроків. Просто станьте частиною цього ком’юніті, дивіться на роботи інших, надихайтеся ними, додавайте щось своє.
На фрилансі найчастіше ми всі працюємо з бізнесом. І тут важлива ваша додаткова вартість та нові компетенції, окрім того, щоб бути просто інструментом у руках замовника. Тому потрібно шукати суміжні точки зростання. Якщо говорити про відеорекламу, анімацію, потрібно також розвиватися в маркетингу — читати спеціалізовану літературу, відстежувати тренди, знайомитися з дослідженнями, навчитися користуватися метриками. Дуже корисно аналізувати свої минулі роботи, дізнаватися у замовника фідбек від його ЦА, наскільки та чи та ідея спрацювала або не спрацювала.
Технічно ви можете створити чудовий ролик із супервізуалом. Але який сенс, якщо клієнт твій плаче, бо його подивилося мало людей або ролик не виконав завдання.
Тому і важливі суміжні компетенції — це може стати вашою конкурентною перевагою.
Корисності для спеціалістів з анімації
☑️ Для новачків можу порадити канали закордонних YouTube-блогерів, які викладають невеличкі туторіали. Надихайтеся та використовуйте їх у роботі:
☑️ Щоб бути в курсі нових допоміжних інструментів Adobe After Effects, чудово підійдуть канали aescripts + aeplugins та Mt. Mograph. На них ви зможете переглянути додаткові інструменти та обрати те, що потрібно саме вам.
☑️ Рано чи пізно кожен аніматор стикається з потребою використання Виразів (expressions) у своїй роботі. Щоб розібратися що це, як це працює і які є можливості, чудово підійде плейлист «World of Expressions — After Effects Training» з каналу Animoplex.
☑️ Якщо пірнати в цю тему глибше, з платних курсів у Motion Design School є курс «Expressions trip». У ньому, окрім ознайомлення із самими виразами, є чудова можливість навчитися створювати системи установок в After Effects. Якщо їх правильно використовувати, вони суттєво підвищать продуктивність роботи.
Залаштунки анімації: як створюється топовий ролик
Раніше замовники приходили зі своїми ідеями, сценаріями, текстом для закадрової озвучки чи навіть із записом диктора. І я був ніби тільки інструментом: втілював у життя їхні ідеї. Створював чи брав готові ілюстрації, анімував це все, збирав і віддав готовий продукт. Зараз же частіше замовники приходять з дуже загальною ідеєю, типу: «У нас є ІТ-продукт чи послуга і нам треба відео, допоможіть». Максимум — вони показують якийсь приклад того, що сподобалося, чи в якому напрямку хотіли б рухатися, або також знаходять це в моєму чи іншому портфоліо. Із цим і працюю.
Пошук ідей та натхнення
Зараз, мабуть, усе працює, як у книзі «Кради як митець», — коли ти дивишся, пропускаєш чужі роботи через свій досвід, думаєш, як це можна було зробити краще. Або думаєш, як це можна було б перенести на інший тип контенту чи продукт. Так і з’являються нові ідеї.
Мене дуже часто надихають елементи кінематографа: якийсь ракурс чи рух камери. Це навіть може бути художній фільм, у якому режисер придумав цікаво скомпонувати два екрани смартфонів, показуючи листування. Ти думаєш: «О, цікаво». І запам’ятав. І коли, наприклад, треба реклама якогось додатка для смартфона, згадуєш про цей перехід, щоб показати переміщення інформації між смартфонами. Тобто шукаєш натхнення в усьому, що пов’язане з відео й анімацією.
Не менш важливо тренувати надивленість. Чим більше надивленості, тим більше ідей буде генеруватися на основі накопиченого досвіду. Це, до речі, стосується як класних робіт, так і поганих. Бо вони теж можуть надихати. Можна відрефлексувати чужу роботу — подумати, чому вона не працює і що можна було б зробити краще. Така обробка чужих помилок може бути дуже корисною.
Процес
- Перший етап — спілкування. Замовники в цілому розповідають про свій бізнес, його сенси та переваги, заповнюють бриф. Проте найчастіше потрібен діалог з відкритими запитаннями та відповідями. Далі треба зануритися в тему, переварити інформацію, пропустити її через себе і подумати, як це все подати з погляду анімації та майбутнього відео так, щоб це було зрозуміло, цікаво та наочно.
- Далі, зазвичай, створюється текст для диктора. Це своєрідний скелет, на який будемо накидати «м’ясо» — доповнювати візуально, розкривати. Текст треба написати та віддати замовнику: він оцінює, править та може доповнити як знавець своєї справи. Адже все індивідуально: може варто щось додати, зробити на чомусь акценти, детальніше про щось розповісти, а про щось, можливо, краще не згадувати.
- Маючи загальну канву, продумуємо сценарій. Чи це буде сторітелінг і ми покажемо сенси через персонажа. Чи це буде просто презентація. Якщо просто презентація, то з чого вона складатиметься, які візуальні рішення підійдуть цьому бренду чи продукту.
- Далі треба намалювати розкадрування та описати їх текстом, щоб замовнику було зрозуміло. Бо часто те, що можу уявити я, не точно так само може уявити клієнт. Тому доводиться відмальовувати щось від руки, робити скетчі, описувати це текстом: що в який момент де з’являється, як воно рухається, що воно відображає чи символізує. Разом затверджуємо цей етап.
- Потім — створення ілюстрацій та анімування. Паралельно треба записати демо з диктором — короткий пробник. Його ми слухаємо із замовником, даємо дикторові рекомендації стосовно інтонації, подачі. Записуємо кінцевий варіант озвучування.
- Далі все це потрібно скомпонувати з анімацією й саунд-дизайном, зібрати в готовий продукт. В кінці — показати його клієнтові й затвердити.
Тренди в анімації
Тренди в анімації дуже швидко змінюються, але деякі все ж тримаються вже кілька сезонів. Наприклад, використання ізометричної анімації стає все популярнішим, оскільки вона надає більше можливості показати технологічні речі та складні системи. Також варто звернути увагу на анімацію у стилі ретро та колажну анімацію, яка створює відчуття ностальгії та додає проєктам оригінальності.
Але варто розуміти, що тренди — річ дуже мінлива, й не завжди варто за ними «гнатися». Бо те, що круто виглядало вчора, сьогодні вже може вважатися моветоном і ваш ролик швидко втратить актуальність. Тому я раджу більше піклуватися, щоб ролик був гарним та візуально приємним, цікавим і зрозумілим цільовій аудиторії, — тоді ніякі зміни трендів вам не страшні.
Делегування завдань на фрилансі
Специфіка саме моєї роботи у тому, що замовники замовляють послугу під ключ. Я рідко беру проєкт, який би був, скажімо, суто на анімацію, бо такі коштують менше й може бути більше правок через розбіжності в баченнях. Тому я сконцентрувався на створенні під ключ комплексного продукту для замовника. Тут часто доводиться звертатися на аутсорс, і замовники про це знають. Але у мене є невеличка команда, що складається з колишніх колег та фрилансерів. Наприклад, є диктори, з якими я постійно працюю на Freelancehunt як замовник.
Делегування на фрилансі — це дуже зручно.
Досвід співпраці з фрилансерами крутий не тільки з професійного погляду, коли треба делегувати робочі завдання, а й взагалі у житті.
Коли ти стикаєшся з якимись практичними речами, що поза твоєю компетенцією, наприклад, ремонт квартири чи ремонт авто, то завдяки досвіду роботи з фрилансерами маєш необхідні soft skills. І вже розумієш:
- як правильно і точно ставити завдання;
- як доносити інформацію;
- що виділяти важливим;
- як порівнювати ціну роботи й навички різних виконавців;
- як краще перевіряти й оцінювати роботу тощо.
Тому це дуже крутий досвід. А ще такого плану комунікація двох фрилансерів (бо я ж фрилансер також) — взагалі топ у плані якості та результативності взаємодії. Завдяки своєму фриланс-досвіду я знаю, як створити якісне ТЗ, а інші спеціалісти — як правильно на нього відповісти й втілити в життя моє завдання.

Поради новачкам, як досягти успіху
Новачкам на фрилансі я б порадив збирати якомога більше досвіду і портфоліо. Робіть недорогі проєкти, щоб отримати перші відгуки та рекомендації.
У сфері відеореклами та анімації ключове — розуміння технічних аспектів створення відео у поєднанні з креативністю й здатністю сприймати і реалізовувати ідеї замовників.
Наступний етап — пропонувати й створювати вже свої ідеї для клієнтів та їхнього бізнесу.
Чому варто:
- Так ви зможете професійно рухатися вперед. У вас буде мотивація розібратися, вивчити щось нове тут і зараз. Це краще, ніж планувати десь колись пройти якісь курси, бо, можливо, воно потім знадобиться. Спойлер — не пройдете.
- Нове вміння чи знання точно засвоїться, бо ви відразу його використаєте.
- Ваше портфоліо поповнюватиметься новими, складнішими роботами.
Звичайно, братися відразу за дуже складний проєкт, не знаючи, як його виконати, не варто. Бо ви просто підведете клієнта, отримаєте поганий відгук. А потім можете не мати шансу на схожий проєкт, навіть якщо цього разу змогли б його подужати.
Тому також важливо адекватно оцінювати терміни — чи вистачить вам часу розібратися в чомусь новому. Можливо, варто трохи зменшити бюджет для клієнта, щоб виправдати його очікування. Скажіть замовнику чесно: «Я створював схожі проєкти, але ось тут є новий для мене елемент, з яким цікаво буде попрацювати. Якщо підходить — працюймо: ви отримаєте знижку, я — новий досвід та класну роботу для портфоліо».
Перспективи та плани на майбутнє
З розвитком цифрових технологій попит на відеорекламу та анімацію продовжує зростати. Я прагну постійно вдосконалювати свої навички та вивчати нові техніки, щоб залишатися в лідерах. Наприклад, 3D-анімація стає все популярнішою, оскільки пропонує більше глибини й реалістичності. А доповнена реальність (AR), на мою думку, — взагалі технологія майбутнього, яка скоро буде активно використовуватися в рекламі та повсякденному житті. Тому мій фокус у технічному плані зараз на цих напрямках.
Крім того, я також розглядаю можливість розширення свого бізнесу шляхом створення власного студійного агентства з відеореклами та анімації. Це цікаво з двох поглядів: щоб розвивати нові таланти у цій сфері та допомагати клієнтам з відеорекламою та її просуванням більш комплексно. Це нові виклики, новий рівень відповідальності, до якого потрібно прагнути й розвиватися.
Дякуємо Євгенію за цікаву та змістовну розповідь. Бажаємо досягати нових вершин та успішно втілювати амбітні плани в життя!
Хочете розповісти свою історію успіху на фрилансі? Пишіть нам: editor@freelancehunt.com.
