З початком війни причин для стресу побільшало. Переїзд до іншої області чи країни, постійна невизначеність, вимкнення світла, негативне інформаційне навантаження, втома, емоційне напруження. Це все негативно впливає на нашу працездатність. Поговоримо про стресостійкість, що це таке та чи можна її зміцнити. Адже зараз це особливо актуально.

Чи можливо адаптуватися до стресу

Стрес — це невіддільна частина адаптації до змін. Він необхідний. Перш ніж освоїтися в нових умовах, стати більш продуктивними та успішними, нам спочатку доведеться постресувати. Чим більше стресу, тим швидше знижується стійкість до нього. У разі, коли стресу забагато, психіка може не впоратись і є ризик певних фізіологічних (зниження імунітету, підвищений тиск) та психологічних проблем (тривожні розлади, панічні атаки, депресія). Якщо не сприяти адаптації та не давати собі відпочивати, то із часом може розвинутися дистрес — вичерпуються захисні сили організму та зриваються механізми адаптації, організм слабшає.

Стресостійкість задана природно, і суттєво змінити її не можна. Є певна планка стресу з народження, яку ви в змозі без шкоди для себе подолати. Але ми можемо прокачати навички, які допоможуть легше сприймати стрес і після нього швидше відновлюватись.

Топ рекомендацій від психолога, як прокачати стресостійкість

Рекомендації, які допоможуть виробити необхідні навички:

1. Не пийте каву зранку. По-перше, кава підвищує рівень тривожності, викликає внутрішнє почуття напруження та небезпеки. По-друге, кофеїн є антагоністом аденозинових рецепторів мозку. Кава не бадьорить, а «блокує» відчуття втоми. Тож після філіжанки цього напою зранку ми просто не відчуваємо, як виснажуємо свій організм. Саме так перенавантажуємо організм і нервову систему. По-третє, з біохімічного погляду ми вживаємо стимулятор кортизолу на піку свого власного кортизолу. Тобто збільшуємо гормони стресу, і кава не знижує стрес.

2. Будьте активними. Легко не займатися спортом під час стресу, але це корисно для вашого психічного здоров’я та допомагає запобігти негативному впливу стресу на ваше тіло. За даними американської асоціації хворих на тривогу та депресію, фізичні вправи й інша фізична активність можуть допомогти зменшити наслідки стресу. Адже під час тренування виробляються гормони задоволення.

3. Фільтруйте завдання. Іноді люди недооцінюють навантаження і переоцінюють свої сили, що призводить до хронічного стресу. Впоратися з багатьма речами в житті справді важко. Рішення полягає в тому, щоб навчитися говорити «ні». Іноді має сенс відмовитися від завдання чи проєкту, який ви не можете виконати, або делегувати його колезі.

Фриланс у період війни: як оптимізувати час та ресурси
Як фрилансерам налагодити робочий режим та оптимізувати час на реалізацію проєктів в умовах війни. Поради від спеціалістів.

4. Розмежовуйте відпочинок і роботу. Намагайтеся працювати й відпочивати не на одному просторі. Хорошим рішенням може бути робота в коворкінгу, там є сприятлива атмосфера. Тоді відпочинок не асоціюватиметься з роботою, а це вбереже вас від вигорання.

5. Подумайте над цінністю своєї роботи. Мозок влаштований так, що нам необхідно бачити результати та цінність роботи. Люди здатні витримати наднавантаження і стрес, якщо розуміють, для чого це роблять та який результат отримають. Це мотивує та робить нас більш витривалими. І навпаки, якщо ваша діяльність не приносить задоволення та реалізації, це шлях до вигорання.

Як зберегти продуктивність на фрилансі під час війни
Топ-6 рекомендацій від психолога для Freelancehunt, як впоратися зі стресом та залишитися продуктивним в умовах війни. Продуктивність на фрилансі.

Як знизити психологічне напруження

Знизити рівень психологічного напруження вам допоможуть такі техніки:

  1. Майндфулнес. Простіше кажучи, це практика медитування. Вам необхідно кожний вечір приділяти 10-15 хвилин медитації. Увімкнути спокійну музику. Прийняти будь-яке зручне положення. Спостерігати за своїми думками й відчуттями в тілі. Ключове тут — не звертати увагу на думки, а вчитися бути на позиції спостерігача.
  2. Аналіз ситуацій. Випишіть речі, які у вас викликали напруження та стрес. Далі аргументуйте ці думки, які є підтвердженням тому, що катастрофічні прогнози збудуться чи ситуація має винятково негативний відтінок. Потім випишіть контраргументи, що свідчать про протилежне: чому ситуація все ж таки не є такою жахливою; які можуть бути факти, що підтверджують це. І нарешті зробіть висновок й узагальніть за та проти. Необхідно скласти список дій для виходу з такої ситуації.

Висновок

Легше пережити кризу, якщо ви не зациклені на тому, що відбувається. Нам усім доведеться жити в нових обставинах, знаходити причини для щастя, приймати невдачі так само, як і перемоги. Якщо ви відчуваєте, що не справляєтеся, обов’язково зверніться до психолога.

Пам’ятайте, стрес — це про розвиток. Усе, із чим ви стикаєтеся вперше, може викликати стрес і хвилювання. Це нормальна реакція. Найголовніше, що ви адаптуєтесь у майбутньому і це буде вашою точкою зростання.