Одна французька письменниця казала: «Люди, які читають книги, завжди будуть керувати тими, хто дивиться телевізор». Складно не погодитись.

Щоб написати книгу, одна (бажано розумна) людина має витратити свій час та вкласти в текст знання, аби інша людина витратила вже свій час та цю книгу прочитала. Звучить логічно, що ті, хто готовий інвестувати у навчання, пожинатимуть плоди цих інвестицій.

Успішні фрилансери як ніхто інший розуміють важливість постійного розвитку, зокрема завдяки книгам. Зупиняєшся у навчанні — твоя сфера прогресує, замовники йдуть до інших виконавців, які тримають носа за вітром.

То які ж книжки варто читати фрилансерам? Що варто поставити на книжкову поличку та з яких видань періодично струшувати пил, гортаючи їх? Нумо розбиратись.

Фриланс здорової людини

Свіженьке видання авторства Тетяни Гонченко — людини, що працює з текстами вже 16 років, 4 з яких на фрилансі. Сама авторка називає себе амбасадоркою фрилансу.

Буде цікаво не тільки тим, хто працює з текстами, а взагалі всім, адже Тетяна висвітлила роботу фрилансерів з обох боків: виконавця та замовника. Тут є все:

  • поради для організації роботи,
  • де брати клієнтів,
  • як вести комунікацію,
  • розвивати особистий бренд,
  • вкладатись у дедлайни,
  • боротися з прокрастинацією.

І все це з кейсами та коментарями людей, які надають послуги, та тих, хто їх замовляє.

Несподівана радість звичайності

Притримайте запитання про те, що тут робить книга, пов’язана з психологією. Бо після її прочитання це запитання зникне.

Якщо ви бодай колись впадали в розпач через те, що навколо суцільний успішний успіх, картали себе за те, що робите недостатньо, заробляєте замало, не маєте автівки. як у того однокласника, чи останнього айфона, як у подруги. — прочитайте цю книгу. Вам стане легше сприймати себе як професійно, так і чисто по-людськи.

Різнобарвний менеджмент

Цільова аудиторія цієї книги — підприємці, а фрилансери ними і є. Нам теж потрібно налагоджувати взаємодію, вибудовувати чітку комунікацію з командами та окремими спеціалістами. Саме в цьому і допоможе розібратися видання.

Якщо ви стикалися з тим, коли пояснюєте щось людині й вам здається це максимально зрозумілим, а співбесідник зовсім вас не розуміє — відповідь у цій книзі.

Взаємодія з ворогом

З деякими людьми не хочеться працювати ні за які гроші. З деякими замовниками працюєш «через не можу» тільки тому, що проєкт дуже цікавий. Якісь замовники доводять до того, що хочеться кинути свою професію та зайнятися квітами чи ліпити глечики. Та є хороші новини — цю негативну взаємодію можна виправити. І Адам Кехейн підкаже як.

Він допомагав цілим країнам, то фрилансерові вже точно зможе.

Як начинити гадюку салом

Думаю, складно знайти в Україні людину, яка не чула про Євгена Клопотенка. Так от, людина, що допомогла йому стати настільки впізнаваним, — це Олександра Фідкевич.

Вона перетворила творчість на успішний бізнес і в книзі розповідає, як це зробити. Особисто мені хотілося б більше реальних прикладів у тексті, але прочитати її дійсно варто. Особливо, якщо ви працюєте з креативом і шукаєте способи його монетизації — на фрилансі, у маленькому бізнесі, у компанії, будь-де.

Ой, копірайтинг

Може здатись, що прихованим спонсором цієї статті став Євген Клопотенко, бо авторка цієї книги теж нині в його команді, але ніт.

Віка Смерека кілька років працювала на фрилансі до того, як потрапила в команду Євгена. У своїй свіжовиданій книзі буквально на молекули розбирає цей досвід. Тут і десятки порад з написання текстів, і не менше корисностей про те, як організувати роботу, де знайти клієнтів, як з ними комунікувати і як стати впізнаваним на ринку. І все це з кейсами, як ми любимо.

Як управляти своїм босом та Як обрати стиль лідерства

Останні два видання — це як бонус. Вони із серії Harvard Business Review та в них буквально 50-70 сторінок. Але цього достатньо, щоб вхопити основні думки й піти вивчати глибше ті тези, які зацікавили.

Ці два видання розкривають діаметрально протилежні теми, та обидві знадобляться фрилансеру:

  • Як управляти своїм босом — щоб зрозуміти, чому варто шукати підхід до кожного керівника/замовника.
  • Як обрати стиль лідерства — для тих, хто збирає команду і хоче зрозуміти базові принципи управління нею.

Висновок

Список можна продовжувати дуже довго, але тоді цей блог перестане бути про фриланс, а стане перетворюватися на книжковий. Мораль така — читайте! У наші надскладні часи книга може стати не тільки джерелом знань, а й способом абстрагуватися бодай трохи.

І доповнюйте список своїми рекомендаціями у коментарях, діліться своїми книжковими поличками 👇