Обов’язкова складова формули успіху на фрилансі — soft skills виконавця, в якій би спеціалізації він не працював. Про skills set загалом та важливість м’яких навичок зокрема ми вже розповідали у попередніх матеріалах. Тепер вирішили підготувати серію окремих публікацій, присвячених ключовим soft skills, щоб обґрунтувати необхідність їх вдосконалення та дати корисні поради фрилансерам. Почнемо з найважливішого — зі спілкування.

Для чого фрилансеру комунікативні навички

Взаємодія клієнта з виконавцем на фрилансі здійснюється без посередників, тому успіх проєктів напряму залежить від якості комунікації сторін. Крім того, всі замовники, з якими ми спілкувалися в рамках підготовки матеріалів для блогу, наголошують, що якісна комунікація — вагомий критерій для повторної чи тривалої співпраці з фрилансером. Щоб не бути голослівними, підкріпимо викладені думки цитатами замовників Freelancehunt:

Спілкування — це критичний момент. Замовник про це не скаже, але через непрофесійний підхід у спілкуванні можна легко втратити клієнта. Навіть якщо людина — гарний спеціаліст, у терміни вкладається, але з нею неприємно спілкуватися, то співпраця не продовжиться, адже немає довіри та хорошого вайбу,Деніел Соніс, топовий замовник.
Перше, що я можу як замовник попросити кожного фрилансера: спілкуйтеся! За нинішніх умов усі розуміють, що можуть бути проблеми з дедлайнами та інші різні обставини. Ключове — це спілкування! Дмитро Андрусик, замовник з 5-річним досвідом.
Постійне спілкування необхідне. Завдяки цьому ви отримаєте більш якісний результат,Валентина, замовниця із 6-річним стажем.

Ми також запитали Влада, Customer Success team Lead на Freelancehunt, наскільки важлива комунікація на фрилансі:

Ключовий фактор успішної співпраці — це якісна ділова комунікація, побудована на взаємоповазі, емпатії та бажанні почути партнера, а не тільки на потребі бути почутим.

Багаторічна практика роботи вказує на те, що замовники майже завжди надають перевагу виконавцям, які їх чують та ніколи не перетинають особистих кордонів. Навіть попри те, що технічні навички таких спеціалістів можуть бути менш розвиненими, якщо порівняти з фрилансерами, які не працюють над soft skills та більше зосереджені на розвитку технічного аспекту своєї професійної особистості.

Поради щодо комунікації із замовниками

Проаналізувавши історії успіху топових фрилансерів, досвід замовників та дані від Команди турботи, можемо поділитися важливими порадами щодо спілкування на сервісі.

Бути активним та проявляти емпатію

Активність — це щирий інтерес до завдання замовника, бажання якнайкраще та якомога швидше розв’язати його проблему. Можна дати пораду стосовно ТЗ, почати обговорення під проєктом в разі потреби, або просто висловити своє зацікавлення завданням у тексті ставки. Це позитивно впливає на сприйняття вас як зацікавленого виконавця.

Щодо емпатії, то всі згодні, що зараз не найлегші часи для українців, тому важливо підтримувати один одного та бути щирими. Повірте, якщо ви чимось допоможете клієнту і справите гарне враження, він захоче звертатися до вас знов і знов.

Важливо відразу порозумітися, для цього — дізнатися, що потрібно клієнтові, які у нього проблеми. Зробити все, щоб розв'язати його проблему, а не просто максимально швидко закрити завдання,Василь С., топ-1 у спеціалізації «Інфографіка».

Не боятися запитувати

Кожен із замовників обов’язково каже про це, розповідаючи про свою співпрацю з фрилансерами. Запитання — це прояв серйозного ставлення, а не низької експертності. Звісно, коли вони стосуються суті проєкту, важливих деталей, побажань клієнта, узгодження умов, а не механіки роботи, яку ви й так маєте знати. Запитання гарно працюють на фрилансерів уже не етапі формування тексту ставки — показують, що ви детально ознайомились із завданням та заглибились у проблему замовника.

Я особисто на це дуже зважаю: якщо людина щось запитує, то вона однозначно заглибилася в завдання, і мені з нею буде значно простіше працювати,Дмитро Андрусик, замовник сервісу з 5-річним досвідом.
Коли людина запитує щось важливе для з’ясування деталей роботи, це тільки плюс. Часто помітно, що фрилансери бояться запитувати. Але якщо спеціаліст щось не знає і намагається це вирішити, то він виглядає більш професійно в моїх очах,Деніела Соніс, топовий замовник та фрилансер.

Показувати експертність

Тут маємо на увазі 2 аспекти: варіанти виконання завдання замовника у ставках та підказки й поради безпосередньо в процесі роботи. У тексті ставки фрилансер може вказати, чим саме він буде корисним, написавши про свої сильні сторони та запропонувавши один зі шляхів розв’язання проблеми замовника. У процесі ж роботи клієнтові, який не є експертом у ніші, ви можете дати влучну пораду, показати рішення під іншим кутом зору й допомогти вибрати оптимальний варіант. Фриланс — це якраз той випадок, коли ініціативність на вагу золота.

Потрібно створити власну стратегію якісної комунікації з клієнтом: чітко уточнювати потрібні деталі та лаконічно і зрозуміло пояснювати, чим саме ти можеш бути корисним,Василь С., топ-1 у спеціалізації «Інфографіка».

Вчасно повідомляти про складнощі

На фрилансі, як і будь-де, трапляються ситуації, за яких виконання роботи ускладнюється, стає дорожчим чи тривалішим у часі. Крім того, виникають також непередбачувані обставини, зважаючи на війну. Якщо так трапилося — не мовчіть! Якомога швидше та в коректній формі поясніть усе замовнику, обґрунтувавши чи запропонувавши альтернативу.

Щоб повідомити про складнощі максимально м’яко, краще уникати формулювань з виразним негативним підтекстом:

  • «Дякую за вашу думку, але дозвольте запропонувати інше рішення» замість «Ви помиляєтеся».
  • «Я знаю, як допомогти вам у цій ситуації (або у цьому питанні)» замість «У вас проблеми».
  • «Я бачу тут такий спосіб виконання завдання…» або «Розглянемо такий варіант. Він буде більш прийнятний, оскільки…» замість «Це неправильно».
  • «Можливо, для цього знадобляться додаткові ресурси, але я зроблю все, що від мене залежить» замість «Це складно зробити».
Ключове — це спілкування. Коли ви поставили одну ціну, а в процесі реалізації зрозуміли, що роботи більше і вона коштує дорожче, — напишіть про це. Не факт, що ви домовитеся з клієнтом, що він погодиться, але в усіх буде розуміння ситуації, Дмитро Андрусик, замовник сервісу з 5-річним досвідом.

Бути ввічливим

За будь-яких обставин радимо не забувати про правила ділового спілкування та елементарну ввічливість. Кожна співпраця — це нова ділова угода, де сторони — партнери, тому й спілкуватися треба відповідно. Щоб не порушувати загальноприйняті правила, радимо заздалегідь обумовити зручні години для комунікації, звертатися до клієнта з повагою, дякувати за відповіді на запитання та уточнення, а також перепрошувати за необхідності.

Ну і, звичайно, вислів «ніщо нам не обходиться так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість», знає майже кожен. Рекомендую застосовувати на практиці,Василь Гоцко — топ-1 у спеціалізації «Послуги диктора».

Як прокачати комунікативні скіли

Перша і найважливіша порада — практикувати наведені вище рекомендації. Тільки в реальних ситуаціях ви можете побачити свої слабкі сторони й отримати фідбек. Корисним буде також перегляд діалогів з колишніми клієнтами:

  • Чи були ви активними під час спілкування?
  • Чи не боялися запитувати?
  • Чи радили й пропонували щось?
  • Чи могли коректно, обґрунтовано й вчасно повідомити про складнощі?
  • Чи були ввічливими?

Проте покращити комунікативні навички допоможуть також поради, досвід, історії успіхів та поразок інших. Найкраще шукати це все у книгах, адже так ви ще й словниковий запас поповнюєте, що не менш важливо для ефективності спілкування. Пропонуємо невелику добірку цікавих книжок для покращення комунікативних скілів.

Домовитися можна про все! Як досягати максимуму в будь-яких перемовинах

Все наше життя — суцільні перемовини, а якщо так, — станьте професійним перемовником! У цьому допоможе книга британського професора, творця оригінальної переговорної теорії Гевіна Кеннеді. Сучасна тактика і стратегія ведення перемовин включає безліч секретів і хитрощів. Але спочатку зловіть кролика 😏.

Я чую вас наскрізь. Як порозумітися будь з ким

Хотіли б отримати поради щодо ефективної комунікації від досвідченого психіатра, коуча та бізнес-консультанта? Ця книжка розкаже, як говорити з людьми так, щоб вони дослухалися, та як легко вирішувати конфліктні ситуації за допомогою переконливих та влучних слів.

Перемовини без поразки. Гарвардський метод

Тут все про успішні переговори за гарвардським методом — коли учасники комунікації сприймаються як одна команда на шляху до розв’язання проблеми. Провідним фахівцям Гарвардського переговорного проєкту можна довіряти 😉.

Ділове листування та комунікація українською

Якщо ж бажаєте підійти до питання покращення комунікативних навичок більш ґрунтовно та комплексно, пройдіть відповідний курс. Ми знайшли цікавий, що гарно закриває потреби фрилансерів.

Найбільша платформа онлайн-освіти в Україні Prometheus спільно з LITOSVITA навчать вас:

Висновок

Як бачимо, навички ефективного спілкування на фрилансі надважливі. Їх можна покращити завдяки безперервній практиці, нашим порадам та корисностям з книжок, курсів й інших навчальних матеріалів. Головне тут — розпізнати й чесно визнати свої недоліки, щоб знати, над чим саме ще треба попрацювати.

Поділіться в коментарях, що вам допомагає розвивати свої комунікативні скіли.