Уявити успішного фрилансера без добре розвинених конкретних soft skills — завдання із зірочкою. Адже сам спеціаліст займається як власне роботою, так і своїм просуванням та організаційними питаннями. Тому ми підготували серію публікацій про необхідні на фрилансі м’які навички й те, як їх розвивати. Про комунікативну майстерність, управлінську магію та менеджмент продажів уже поговорили. Настав час з’ясувати, яке місце у skills set фрилансера займає креативність.

Чи всім фрилансерам потрібно бути креативними

Так, незалежно від спеціалізації. Проте не варто лякатися, адже це зовсім не передбачає якихось надзусиль. Достатньо добре вивчити особливості платформи, вміти аналізувати конкурентів та знаходити власні переваги у порівнянні. Це стосується:

1. Можливості розвиватися, щоб брати в роботу все складніші та цікавіші проєкти:

Практично кожен проєкт — це якісь нові речі. Це може бути якась нова сфера, і ти просто розбираєшся практично, робиш тести, шукаєш рішення від інших людей. Починаєш з пошуку готового рішення і можливості адаптувати його під потреби проєкту. Якщо немає — шукаєш відповіді в суміжних питаннях, де можна частково взяти ідеї, використовуєш свій досвід, щоб сформувати щось власне. Найчастіше — це синтез: знаходяться готові рішення, додається щось своє і виходить унікальне в конкретному проєкті, — Юрій Шмигля, топовий Unity-розробник.

2. Варіантів просування себе як експерта:

Малоочевидною є креативність у роботі бухгалтера, проте це необхідна навичка у моїй професії, особливо на фрилансі! Минулого тижня, наприклад, на консультації замовник попросив: «А тепер розкажіть мені якісь лайфхаки для ФОП!». Тож потрібно бути готовою до таких запитань. А ще вміти нестандартно подати матеріал консультацій, зокрема, у вигляді: «Чек-лист правильної роботи з ПРРО», «Топ-5 ризиків щодо єдиного податку» чи «10 лайфхаків для ФОП».

Так я стаю більш зрозумілою для замовників, людям цікавий і зручний такий підхід до консультацій, шанси на успішний проєкт та повторну співпрацю зростають у рази, Катерина С., топовий бухгалтер.

3. Перспектив, якщо ви прагнете в майбутньому створити свій бренд чи команду на Freelancehunt:

Завдяки креативності в підході до побудови команди та автоматизації роботи я значно спростив низку внутрішніх процесів, пов'язаних зі створенням якісних продуктів. Тож можу сказати, що у кожній справі потрібно додати бодай дрібку креативності, і тоді результат приємно вас здивує, — Деніел Соніс, топовий розробник, створив команду на сервісі.

Основні складові креативності на фрилансі

Академічні знання з креативності отримати неможливо, вона розвивається виключно практичним шляхом. У контексті необхідних для успіху на фрилансі soft skills ми не говоримо про власне креативні напрямки роботи. Під креативністю маємо на увазі підхід до роботи загалом, що налічує три важливі елементи.

Уміння зацікавити та заінтригувати текстом ставки

Можливість пропонувати варіанти виконання завдання потенційного клієнта ще на етапі написання тексту ставки значно підвищує шанси на співпрацю. Крім цього ви також можете окреслити етапи роботи, порадити рішення, що допоможе оптимізувати чи зекономити, вказати на помилку. Це допомагає показати зацікавленість та професійність, спонукає замовника почати обговорення. Порівняймо шаблонну ставку та більш кастомізовану:

та

А з вигідною опцією Plus ці пропозиції легко приховати від інших фрилансерів 😉.

Уміння продумати власні фішки та бонуси

Що може стати конкурентною перевагою на фрилансі та допоможе привертати увагу більшої кількості замовників? Звісно власна фішка/безплатний бонус, про який обов’язково варто згадувати у тексті ставки та під час листування. Ось один з варіантів такого бонуса:

У завданні замовник вказав 7 пунктів запитань, а натомість отримав відповіді у 10 пунктах. Окрім відповідей щодо ПРРО мені було важливо донести інформацію про наявні податкові ризики та шляхи їх усунення під час роботи з ПРРО, а також мої професійні поради, що можна змінити й покращити,Катерина С., топовий бухгалтер на сервісі.

До того ж з приводу такого креативного завдання завжди можна попросити допомоги у ШІ. Ось, наприклад, які варіанти бонусів для клієнтів бухгалтера запропонував ChatGPT:

💡
1. Покрокова інструкція з автоматизації облікових процесів.
Підготовка короткого посібника з автоматизації облікових процесів за допомогою сучасного програмного забезпечення (наприклад, 1С, QuickBooks тощо). Це допоможе клієнту спростити та прискорити свою роботу.

2. Щомісячний огляд змін у податковому законодавстві.
Надання короткого огляду актуальних змін у податковому законодавстві, які можуть вплинути на бізнес клієнта.

3. Зразки необхідних документів.
Підготовка шаблонів найпоширеніших бухгалтерських документів (наприклад, актів виконаних робіт, рахунків-фактур, договорів тощо). Це зекономить час клієнта і забезпечить правильність оформлення документів.


Вони допоможуть продовжувати комунікацію з клієнтом на сервісі та мати більше шансів на тривалу співпрацю. Крім того, 1 та 3 варіант — це шаблон, який просто потрібно буде зробити один раз. А 2 пункт у списку — і так обов’язковий елемент професійної діяльності бухгалтера, тому залишиться тільки виокремити найважливіше та оформити це у лаконічне повідомлення. Інформацію про цей бонус чи вашу фішку варто також додати до резюме. Про нього і поговоримо далі.

Уміння нестандартно оформити резюме

Багато спеціалістів нехтують таким важливим елементом свого профілю, не заповняючи резюме, або пишучи там якусь загальну інформацію. Проте цей інструмент — ще одна можливість наголосити на своїх перевагах та завоювати увагу потенційних замовників. І в контексті креативності маємо тут цінну пораду для виконавців:

Візуальна презентація себе як спеціаліста — надважлива складова успіху на сервісі фрилансу. Навіть якщо це не пов’язано з дизайном, графікою. Зрозуміти це допоміг досвід з попередньої роботи менеджером: продукт треба представляти візуально, щоб він був привабливим та гарним,Василь С., топовий фрилансер, Новачок року 2023.

Порівняймо звичайний текстовий опис з креативними форматами у рамках однієї спеціалізації:

Так, особливо актуально це для творчих спеціалізацій, але інші виконавці також можуть акцентувати на важливому та зацікавлювати більше замовників у такий спосіб. Як це зробили, наприклад, розробники:

Як фрилансерам розвивати креативність

Найпростіший спосіб знаходити щось нове — бути уважним користувачем платформи й не лінуватися аналізувати. Профілі конкурентів, резюме та портфоліо топів у своїй та суміжних спеціалізаціях можуть надихнути, подати ідею чи думку «а так було б ще краще». А детальне вивчення описів проєктів та ТЗ дозволить сформувати свою унікальну «торговельну» пропозицію у тексті ставки.

Крім того, варто час від часу споживати відповідний контент та читати книги, що допомагають розвивати креативність. Пропонуємо кілька цікавих видань та ресурсів.

Курс

Ignite Your Everyday Creativity на Coursera
Цей курс від Державного університету штату Нью-Йорк допомагає виявити й покращити свою креативність з фокусом саме на розв’язання завдань і проблем. Що не менш важливо для фрилансера, навчання сприяє розвитку навичок аналізу креативного середовища та вчить оцінювати ідеї.

Користь від курсу буде подвійною, адже мова викладання англійська, проте українські субтитри теж є 😉.

Книги

Посібник із креативного мислення

Книга про те, як за допомогою креативного мислення ставати переможцем у боротьбі з професійними викликами. Цей посібник має безліч прикладів для «подумати», концепцій, методик та шаблонів для практичного застосування, що підкріплені актуальними дослідженнями поведінки та мислення. Проте це посібник, тому радимо розтягнути читання, перевіряючи поради й концепції на практиці у своїй діяльності.

Економіка бунтівників. Уроки креативності від піратів, гакерів, бандитів та інших неформальних підприємців

Ця книга розкаже про виняткових особистостей, які рухають світ, залишаючись у тіні. Здавалося б, чого можна навчитися у піратів, хакерів та колишніх лідерів вуличних банд? Винахідливості! Креативно мислити й отримувати профіт за сприятливих умов — одна справа, і зовсім інша — коли ти — новатор-бунтівник. То чому б не скористатися з їхнього досвіду?

Думай як у NASA. Звички, ідеї та стратегії для досягнення неможливого

Уявити найнепередбачуваніше та придумати кілька шляхів його розв’язання? Легко, коли ти спеціаліст з космічних польотів! Проте такий підхід можна застосовувати не тільки для міжпланетних місій. Бізнес, професійний розвиток, експертність у конкретній ніші — це видання стане в пригоді будь-якому спеціалістові, щоб розширити кругозір та освіжити мислення. Книга місцями складна, але мегапізнавальна й однозначно корисна.

Ще більше цікавих та корисних книжок для розвитку креативності знайдете у статті:

Топ-10 книжок для розвитку креативності та творчого мислення
Склали топ-10 базових книжок, які допоможуть розвинути креативність, навіть якщо вам здається, що вона на нулі. Як розвивати творче мислення.

Висновок

Певною мірою креативити на фрилансі доводиться всім виконавцям, незалежно від спеціалізації. Тому пам’ятайте:

  • Тільки щире зацікавлення проєктом та детальне вивчення його опису дозволить запропонувати унікальне рішення чи ідею.
  • Влучна пропозиція чи бонус здатні не тільки виділити вашу ставку, а й змотивувати клієнтів повертатися з новими завданнями.
  • Креативно оформлений профіль показує замовникам ваш серйозний підхід до роботи на фрилансі та полегшує процес оцінки ваших компетенцій.

Уміння знаходити цікаві рішення та творчо реагувати на нові виклики — це також і винахідливість, і трошки хитрість. Тому не соромтеся шукати натхнення всюди, де тільки можете, зокрема — у профілях та ставках конкурентів😉.