Сьогодні ми говоримо з постійним користувачем Freelancehunt, програмістом та засновником компанії WebStars — Назаром Качураком.
— Назар, розкажіть трохи про себе. Яка у вас освіта? Як ви прийшли у IT-сферу, як зареєструвались на Freelancehunt?
Родом я із Західної України, місто Коломия. Навчався в Коломийському коледжі комп’ютерних наук, за фахом програміст. Ще у той час я думав про те, щоб працювати на фрилансі, але тоді це мені здавалося чимось таким незрозумілим, таємним. Після закінчення навчання я зареєструвався на Freelancehunt, але спочатку нічого не робив, бо вважав, що не зможу знайти собі замовників.
Наступного року я продовжив навчання в Києві, і там вирішив не мислити загальними стереотипами, а тестувати свої ідеї. Так я почав виконувати проєкти один за одним. Починав з найпростіших завдань на Opencart — у мене на той час вже був невеликий досвід роботи із цією платформою. Звичайно, я завжди брав тільки ті роботи, які точно міг виконати.
— Розкажіть про ваш досвід на Freelancehunt! Які проєкти ви виконували?
Практично усі мої виконані проєкти пов’язані з Opencart. Вважаю, що треба бути фахівцем у своїй галузі. Тільки якщо ви експерт у своїй сфері, ви зможете давати рекомендації своїм замовникам. Сьогодні до мене звертаються з питаннями багато людей, бо я професіонал. Спочатку треба навчитися чогось одного досконало, а потім розвиватися в інших напрямках.
— Що вас надихало? Чи була у вас якась суперідея?
На перших порах ідеї не було ніякої, а рух і розвиток були доволі нестабільні, гладкі. Це зараз я розповідаю дітям у школах про свою історію успіху та важливість розвитку в тому напрямку, який вам подобається, але на початку свого шляху я просто не знав, куди рухатись. Розвиток почався з того, що я спробував вивчати певні нові речі, розвиватися у різних напрямках. Мені дуже допомогло заняття саморозвитком і спорт. Я почав багато читати, розвивати комунікативні навички. Саморозвиток дав мені емоційну мотивацію — треба більше працювати. Також я постійно міркував про те, як я можу заробити гроші за кожну наступну годину робочого часу.
До речі, спортивні досягнення значно пришвидшили мій розвиток як бізнесмена. Ті досягнення, яки ми здобуваємо у спорті, впливають на все життя. Моя історія проста — коли я поставив собі за мету пробігти марафон 10 кілометрів, то купив квиток, щоб не було шляхів для відходу. Раніше, коли я працював, у мене не було часу на спорт, але врешті-решт я поставив перед собою цю мету. Коли почав займатись, то як завжди, спочатку нічого не виходило, але на весні 2017 року я пробіг свою першу дистанцію у 10 кілометрів.
Це відкрило мені очі на різни речі, після чого я почав виконувати будь-які завдання набагато швидше. Взагалі, нам усім потрібно розвиватися всебічно. Окрім професійних навичок важливо звертати увагу і на розвиток звичайних людських якостей. Ми можемо бути унікальними, навчитися краще дискутувати, швидше засвоювати інформацію, краще виступати перед аудиторією. Розвивати у собі можна все що завгодно, тілько робити це потрібно постійно. До речі, це і є моє натхнення та мотивація.
— Як так вийшло, що з фрилансера ви стали власником компанії?
Це було бажання вийти в офлайн, робити щось більше. Починалося все з фриланс-команди, але із часом ми стали не просто обмінюватися проєктами, а й ідеями. Так і з’явилася компанія. Але ми не є тою фірмою, яка конкурент фрилансерам, бо ми не студія. Ми команда фрилансерів — фахівців різних напрямків, які поєднані однією ціллю та ідеєю — зробити найкращій продукт для замовника.
— Розкажіть детальніше, які проєкти ви виконуєте як компанія?
Сьогодні ми виконуємо багато різних робіт. Із цього і починався мій розвиток, створення й розвиток компанії — бути фахівцем у різних галузях та пропонувати більше якісних послуг. Починалося все з проєктів на платформі Opencart, але за рахунок компанії в мене збільшилася кількість взаємозалежних послуг. Якщо раніше я виконував тільки програмну частину (BackEnd), то наразі ми як компанія можемо виконувати не тільки послуги дизайну сайта, верстки, прототипування, а й багато інших робіт.
Неможливо бути професіоналом у всіх галузях, але повертаючись до питання про компанію — ми зібралися для того, щоб робити все на найвищому рівні. Наприклад, серед наших робіт є такі, як brwmania.com.ua, teplokomfort.ua, alpha-fly.com.ua.
— Які труднощі вам доводилося зустрічати в роботі, як ви їх вирішуєте?
Іноді буває складно пояснити клієнту, що йому потрібно, оскільки іноді клієнт сам не розуміє, чого він хоче. Доводиться часто пояснювати, що коли виконати його побажання, то кінцевий результат врешті-решт йому не сподобається. Одного разу до нас прийшов замовник та каже: «Мені зробили поганий сайт, обдурили, чому я маю вам довіряти?» Ми в результаті зробили йому хороший сайт, а для себе зробили новий висновок: потрібно далі розвиватися та вивчати менеджмент.
Якщо говорити про труднощі в команді — це мотивація. Бувають такі моменти — немає бажання йти вперед. Але ми не боїмося проблем, тому я команду емоційно заряджаю. Це дуже поширена проблема. Водночас кожного разу, коли вона вирішується — це особиста перемога над собою. Колись я був фрилансером, який не знав, як починати, а сьогодні я сам замовник, у мене є своя компанія. Зробити це мені вдалося завдяки тому, що я постійно вирішував свої проблеми.
Хотів зазначити, що раніше у нас була така проблема, як пунктуальність. Це теж тренд останнього часу — багато людей, які працюють сьогодні в IT-галузі, не можуть похвалитися пунктуальністю. Ми у себе в компанії вирішили цю проблему. Зараз якщо ми не встигаємо щось зробити, одразу попереджаємо клієнта. Такі моменти бувають дуже рідко, але наші попередження допомагають клієнтам корегувати плани.
— Які поради ви би могли дати фрилансерам-початківцям?
Не слід чекати на диво, дива трапляються тільки в казках чи у фільмах (певного жанру). У реальному житті все по-іншому. Будь-яку вашу ідею можна розділити на дві категорії. Там, де ви зробили реальні кроки, і там, де ви міркуєте чи плануєте це зробити. І вся соль полягає в тому, що поки одні думають — інші беруть і роблять. Не тікайте від проблем — вирішуйте їх.
Робіть. Якщо ви будете думати, як ви це зробите, чи будете жалкувати про те, чого не зробили, ви нічого і не зробите. Тестуйте, перевіряйте свої думки. Це вже краще, ніж думати: «Що мені робити».
— Чи допомагає Freelancehunt у вашій роботі, роботі вашої компанії?
Я починав на Freelancehunt як фрилансер — вже тоді мені подобався цей сервіс, вже тоді Freelancehunt допомагав мені заробляти. Також, наприклад, ми нещодавно шукали собі тут людину в команду. Коли знайшли, попрацювали декілька тижнів та побачили, що це відповідальний фрилансер, зараз працюємо разом постійно. Крім того, Freelancehunt є надійним джерелом клієнтів для нашої компанії. Співробітники нашої компанії регулярно беруть на Freelancehunt собі проєкти. У такий спосіб вони можуть пробувати сили самостійно.
Мені подобається сервіс, на ньому постійно відбувається щось нове та корисне. Наприклад, нещодавно пройшов офлайн-семінар у Києві. Мені було цікаво побувати на такому унікальному заході. На семінарі я дізнався багато цікавих речей та познайомився з командою Freelancehunt. Зараз я тут, на сторінках цього блогу. Так, Freelancehunt ще раз допоміг мені у моєму розвитку, а я зі свого боку буду радий, якщо мої поради допоможуть читачам цього блогу.