Шість років тому web-студія, яка займалася розробкою сайтів, вирішила розробити свою систему для створення інтернет-магазинів. Це вилилося у створення нової компанії OkayCMS. Тривалий час компанія розвивала та оновлювала свій продукт і заробляла продажами ліцензій на користування ним. Та у 2021 році система OkayCMS стала повністю безплатною.

Засновник компанії Віталій Владов розповів, як створювався та розвивався продукт і чим розробники планують заробляти зараз.

Створення. Інші системи себе не виправдовували

Із самого початку web-студія займалася розробкою сайтів на замовлення. Працювали із системою ShopCMS. Згодом розробники цієї системи її закинули, і вона перестала оновлюватися. У компанії зрозуміли, що не можуть пропонувати клієнтам якісні рішення на старій системі, та почали шукати нову.

Знайшли. Заміною стала програма SimplaCMS. Вона була зручною та простою в користуванні. Але з нею також сталася подібна ситуація — її практично не розвивали. Web-студії знову довелося шукати альтернативу. І тоді там придумали створити свою систему, яку будуть розвивати самотужки.

Перший реліз системи OkayCMS відбувся у грудні 2015 року. Перша її версія була доволі схожа на SimplaCMS. Це дозволяло не переучувати програмістів.

«Тоді у нас окремо працювала web-студія та окремо розробники OkayCMS», — зазначив Віталій Владов.

Через два роки після запуску компанія вирішила випустити нову версію. На це були вагомі причини.

Версія 2.0. Замінили панель

У 2015 році, коли запускалася система, були в тренді адміністративні панелі, у яких ключові розділи розміщувалися вгорі. Це викликано тим, що здебільшого екрани комп'ютерів були невеликими, а тому працювати з боковим меню було незручно.

Так виглядала перша версія

Проте верхня панель мала свої особливості й недоліки. Додавати нові розділи на панель вгорі було складно. Горизонтальна смужка доволі обмежена на відміну від вертикальної.

«Коли ми зробили 8 ключових розділів зверху, вони всі влазили гарно. А коли ми почали їх розширяти та додавати якийсь новий розділ, це відразу створювало враження, ніби щось дороблено. Не було цілісного продукту. Наприклад, коли ми зробили розділ банерів, то не могли вивести їх на панель, а тому доводилося ховати їх у розділ дизайну. Хоча клієнт не завжди розумів, що в дизайні йому потрібно шукати банери», — пояснив Віталій Владов.

Через це розробники отримували критику від клієнтів. Рішенням було глобально переробити всю структуру панелі та зробити її більш зручною для користувачів.

Адмінка після оновлення‌‌

Версія 3.0. Оновили код

За півтора року після виходу другої версії OkayCMS розробники знову оновили систему. Причина — застарілий код.

За словами Віталія, коли запускали систему, то намагалися її зробити максимально зрозумілою, а за референси брали системи, що вже існують. Це був якісний на той час код, але через 4 роки він суттєво застарів.

Розробники, які вчили Laravel й інші сучасні техніки програмування, не хотіли приходити до компанії та працювати із застарілим кодом, оскільки вони в ньому не розвивалися б.

«Наприклад, є автомобіль «жигулі». Свого часу була хороша машина. Вона була в багатьох, і багато хто в ній розбирався. Виходили нові моделі цього автомобіля — спочатку була «копійка», потім «шістка», потім «99». Тобто машину намагалися осучаснити. Але всередині глобально все залишалося те саме. Якими б гарними не були ці нові моделі, вони не зможуть конкурувати із сучасними рішеннями. Механік, який закінчив хороші курси і рік ремонтував «жигулі», не зможе ремонтувати «тойоту». Бо там з'являється електроніка, складніші механізми. І якщо із «жигулями» могли розібратися всі, то з «тойотою» доводилося шукати прогресивних майстрів. Але ж і якість та комфорт від «тойоти» не зрівняти з якістю «жигулів», — пояснив Віталій Владов.

Він називає третю версію одним з найболючіших рішень компанії. Ключовою особливістю цієї версії є те, що вона написана на новому сучасному коді та стала модульною, а відтак — складнішою для програмістів.

Версія 4.0. Застосували нову монетизацію

Усі три версії OkayCMS монетизувалися шляхом продажу ліцензій на користування цією системою. Коштувала вона 295 доларів для одного домену. Партнери компанії могли придбати систему дешевше — за 220 доларів, а згодом і за 150. Вони могли розробляти клієнтам інтернет-магазини на платформі, а мотиваційну різницю вартості залишати собі.

Безплатна версія системи також існувала, проте у неї був урізаний функціонал.

«Маркетингово безплатна версія створювалася, щоб з неї люди рано чи пізно переходили на платну версію. Але сильно це себе не виправдало. Ті, хто йшов на безплатну версію, там і залишалися. Склалася ситуація, що ми начебто і зростаємо, але робимо це недостатньо швидко, як нам би цього хотілося», — поділився Віталій Владов.

Зараз розробники створили нову, четверту версію системи. Вона мало чим відрізняється функціонально, але її найголовніша відмінність у тому, що всі напрацювання розробників за 6 років стали для користувачів абсолютно безплатними.

На сайті компанії можна завантажити систему OkayCMS і створювати там свій інтернет-магазин. Усі інструменти безплатні.

Так виглядає OkayCMS зараз‌‌

Для монетизації свого продукту в OkayCMS зараз є три шляхи: продаж доповнень, продаж шаблонів та платна технічна підтримка.

На сайті з’явився маркетплейс шаблонових доповнень. Це речі, якими можна вдосконалити свій інтернет-магазин.

«Наприклад, якщо ви хочете інтегруватися з «Новою поштою», щоб клієнт міг бачити відділення та вартість доставки, це є в системі. Але якщо ви хочете з адмін-панелі генерувати ТТН, щоб не вносити дані до особистого кабінету, а зробити замовлення у два кліки, то таку послугу ми надаємо за гроші. Наша ключова думка щодо зміни схеми монетизації — це дати саму систему безплатно, але залишити платним маркетплейс», — зазначив Віталій Владов.

Серед доповнень також є різні системи оплати. LiqPay, наприклад, присутній у системі стандартно. А якщо клієнт хоче налаштувати іншу систему оплати, більш рідкісну, то за це доведеться заплатити.

Також придбати можна і готові шаблони магазинів. Там змінюються кольори, логотип, а вся структура залишається такою самою. Безплатним залишається один готовий шаблон, а також можливість створити сайт самотужки, оскільки код є відкритим і безплатним.

Технічна підтримка спеціалістів раніше входила до вартості ліцензій на користування системою. Зараз, коли сама система стала безплатною, техпідтримка є додатковою платною опцією.

«Будь-хто зараз може завантажити систему, зробити свій сайт та почати торгувати. Якщо виникають складнощі, можна скористатися платною технічною підтримкою. Водночас не потрібно шукати фрілансера або якусь неперевірену компанію чи спеціаліста, якого ви не знаєте», — наголосив Віталій Владов.

Команда. Розробники прагнуть розвитку

Оскільки все починалося у web-студії, кістяк команди OkayCMS склали саме її розробники. Згодом особливо вмотивовані програмісти, які працювали в студії, мали можливість добре зарекомендувати себе та перейти на цікавішу роботу до OkayCMS.

Частина команди OkayCMS

«Коли ми бачимо, що там, у web-студії, з'являється хтось сильний, ми висмикуємо його для розвитку системи. Це дозволяє додатково мотивувати розробників. Вони бачать зростання навіть у близьких рамках. Їм не потрібно змінювати колектив, ходити на далекі співбесіди. Вони знають, що коли добре працюватимуть, перейдуть умовно до іншого кабінету і будуть працювати над розвитком системи», — розповів власник OkayCMS.

Зараз у команді 8 співробітників, які працюють над створенням самої системи, та понад 15 працівників вебстудії, які можуть прийти на допомогу за необхідності.

Продавати продукт допомагають і партнери. Через зміну монетизації умови для них також змінилися. Тепер вони мають знижку до 20% на доповнення в маркетплейсі та інформацію на сайті OkayCMS про свою компанію.

Щоб стати партнером, потрібно розробити сайт на системі OkayCMS, підтвердити його на платформі CMS Magazine, після чого його додають на окрему сторінку сайту.

Окупність. Очікують на приріст користувачів і збільшення прибутку

Спершу в компанії було два власники. Один з них — Віталій Владов. Коли іншому власнику ця ідея перестала бути цікавою, Віталій викупив його частку. Для розвитку компанії сторонні кошти не залучали, а використовували власні заощадження. Зокрема, на розвиток OkayCMS акумулювали фінансові ресурси web-студії.

«За нашим задумом, зараз, коли ми стали безплатними, має зрости кількість користувачів нашої системи, бо не потрібно платити за ліцензію. Вони тепер можуть спробувати свої експерименти, створювати власні проєкти. Рано чи пізно у них це вистрілюватиме, їм потрібні будуть доповнення та технічна підтримка», — поділився сподіваннями Віталій Владов.

У компанії очікують на зростання прибутків, якого не могли досягти, використовуючи стару систему монетизації.

Поки, за словами Віталія, клієнти з острахом ставляться до нововведень — не розуміють, чому система стала безплатною та шукають підводні камені. Засновник іноді особисто в онлайн-чаті та телеграм-спільноті пояснює принцип роботи системи.

«Крім того, що у багатьох клієнтів є побоювання, не всі потенційні клієнти знають, що ми стали безплатними. Наприклад, хтось колись дізнавався про нас, але не користувався сервісом, бо він був платним. Тепер наше завдання — дійти до таких клієнтів і розповісти їм, що ми стали безплатними», — сказав Віталій Владов.

Насамкінець він навів основні, на його думку, переваги системи після кількох оновлень та змін:

«По-перше, це безплатно, а по-друге, ми зараз маємо сучасний код та зручну адмінку — клієнт інтуїтивно розуміє, куди клікати, а також скрізь бачить пояснення. Ще одне — це інтеграція із сервісами, які працюють в Україні: LiqPay, «Нова пошта». Не треба звертатися до інших спеціалістів, які це роблять. І, звісно ж, технічна підтримка».

У планах компанії — суттєво збільшити кількість користувачів та вийти на новий рівень прибутку, порівнюючи з тим, коли система була платною.

Інтернет-магазин на різних майданчиках: Instagram, маркетплейси, CMS
Щоб почати ефективно продавати в інтернеті, потрібно знати специфіку різнихмайданчиків, їх плюси та мінуси, аналізувати, які з них найбільше підходятьвашому бізнесу. Підприємці, які мають офлайн-точки, підходять до створення інтернет-магазинубільш системно, ніж новачки. Ми ж поговоримо про почат…