Навіяно стрічкою у Фейсбуці і пригорілим короваєм на весіллі…
Особливості сучасного українського фрілансу
Не секрет, що українські реалії примушують людей шукати заробіток у будь-який спосіб. Тому фрілансерів зараз дуже багато. Їх настільки «розмножилося», що можна отримати послуги на будь-який смак. Потрібно виготовити чудернацький торт? Зліпити снігову людину? Пошити плаття із туалетного паперу? Будь ласка, ви точно знайдете когось, хто це зробить. Проте в райдужній веселці можливостей отримати все і за доступними цінами, ми інколи забуваємо, що фріланс – це така ж робота, як інші, і так само передбачає відповідальність. Дуже часто пропонуються послуги, пов’язані з їжею чи красою, що, звісно, стосується здоров’я в цілому.
Отже, спробуємо розібратися, який фріланс зараз в моді в Україні? Звісно, що мається на увазі лише нелегальний, «домашній» бізнес, що має на меті отримання прибутку, проте не має конкретного місця роботи чи офісу, не є зареєстрованим підприємством, не несе юридичної відповідальності. Умовно кажучи, це такі собі тьоті Каті з домашнім сиром, дівчатка-манікюрниці та няні на кілька годин.
Розумники
Сюди входить дуже чисельна і найбільш безпечна для здоров’я група фрілансерів. Це дизайнери, копірайтери, розробники реклами, сео-спеціалісти, налаштувальники комп’ютерів і різної техніки. По суті, це люди, які мають непогані вміння і за допомогою цього заробляють. В їхній роботі є один величезний плюс: вона не несе шкоди здоров’ю інших людей. Від того, що буде погано написаний текст, неякісно зроблений сайт — ніхто не помре. Це люди, які заробляють своїм розумом, і яких з кожним роком стає все більше.
Гуру
Дуже поширеними є майстер-класи. За останні три місяці у школі моєї доньки їх було кілька: виготовлення мила, іграшкового зайчика, мотанки, печива. Це, звісно, круто, що можна навчитися чомусь новому. І людей таких я шалено поважаю, бо вважаю, що навчити чогось інших просто мегаскладно. Більшість майстер-класів корисні і цікаві. Вони особливо подобаються дітям і жінкам. По суті, це також абсолютно безпечний вид діяльності, якщо, звісно, не з’їсти свіжоприготоване мило чи не порізати собі в процесі роботи пальці.
«Хазяєчки»
Може мене закидають помідорами, але найбільше терпіти не можу господинь, які щось печуть, варять, шкварять і за це беруть гроші. Так, люблю домашнє і визнаю, що саме це найсмачніше. Проте не можу уявити собі аби замовила в «домашньої» господині торт. Принаймні, поки не побачила б її кухню, санітарну книжку, продукти, нігті… Звісно, ми всі готуємо, але ж робимо це для себе і своїх рідних. Ми не продаємо це. А от про якість продуктів таких фріланс-господинь ми не відаємо. Ми не знаємо, якими руками вона буде ліпити марципан на торт, готувати пельмені чи пекти пиріжки.
Таких фрілансерів стає все більшє. Я знаю класні майстерні, які стали такими саме завдяки своїй хазяйці – колишньому фрілансеру, що зробила себе сама. Але там дорого і їх дуже мало. Переважно, готують красиві тортики, домашні салатики й тістечка вдома на кухні. Звісно, ні про які санітарні книги, аналізи й чеки не йдеться. То чи варто ризикувати? Тут кожен обирає для себе сам.
Богині краси
Індустрія краси в Україні в останні роки стала просто неймовірно популярною. Всі, хто вміє робити зачіски, манікюр, педикюр, нарощувати вії, фарбувати брови і тому подібне, тепер просто не мають відбою від клієнтів. Адже бути натуральною зараз не модно, а от без гарних нігтиків і «коров’ячих» вій — нікуди. Тому фрілансери — майстри з наведення марафету — працюють не лише в салонах, а й вдома. І нічого поганого в тому немає. Адже кожна жінка може обрати свого майстра, свій зручний час (часто це може бути навіть пізній вечір чи дуже ранній ранок), а ще частіше подібні майстри беруть плату за послуги меншу, ніж в салоні.
Тому фейсбук маячить повідомленнями «дівчаточка, є вільне місце на війки на 15.00» і тому подібним. Проте, мало хто задумується, де вчилась така майстриня? Чи все гаразд в неї з санітарними нормами на робочому місці? Як вона дезінфікує інструменти? І, на жаль, багато випадків, коли після татуажу розпухають повіки через занесення інфекції чи алергію, нігті після чистки покриваються грибком, а волосся після фарбування має зеленуватий (не плановано) відтінок.
От я щиро не вірю, що моя знайома — бухгалтер, провчившись від сили 2-3 місяці, раптово стала крутим майстром з перманентного макіяжу і може вдома робити дівчат красуньками. І при цьому вона використовує доволі небезпечні предмети, які мають бути стерильними та й елементарні правила медицини і першої допомоги мають бути вивчені. Та чи так це? Адже мені одного разу під час стрижки перукар порізала брову і мило подмухала на місце з якого текла кров. Звісно, це був мій останній досвід обслуговування у цій майстерні.
Такі майстри можуть занести інфекції, навіть заразити вас небезпечними хворобами. А пожалітися на них нікому. Та й довести, що саме вони винні у вашій біді чи недузі нереально. Адже фрілансери не дають чеків.
Тому тут краще все ж звертатися до професіоналів, які працюють офіційно. З власного досвіду скажу: колись (за порадою подруги) прийшла на стрижку до майстра «на дому». Вона працювала в коридорі, на кухні в неї щось булькотіло, поряд розгулював чоловік в самому спідньому. Проте найгірше мені стало, коли побачила чорний від бруду гребінець, яким майстриня чесала мені волосся. Хотілося втекти відразу, якраз із зачіскою наполовину. З того часу – лише офіційні місця, де наводять красу. Хоча й там, звісно, гарантій немає.
Народні (і не дуже) майстри
От те, що зараз на ще одному піку популярності у фрілансерів – це хенд мейд. Є люди, які зробили це своєю роботою і вже не можуть називатися фрілансерами, лише справжніми бізнесменами. Тут фантазія безмежна: вишивка, в’язання, виготовлення іграшок, весільних прикрас, декорування, пошиття сумок з джинсів чи лахміття, плетіння з соломи, виготовлення резиночок, віночків, гризунців. Усе це просто заполонило інтернет-простір, а також різноманітні виставки та навіть ринки. У Луцьку регулярно відбуваються ярмарки хенд мейду, який ціною рівняється зі збитим літаком. Там є дійсно гарні речі.
Добра половина моїх знайомих наче подуріли: вони розмальовують кружки, роблять цифри з паперу на день народження, фігурки з повітряних кульок, вишивають бісером сорочки чи картини, малюють портрети різними техніками, варять мило, виготовляють блокноти. І це, мабуть, добре. Проте, головне, аби все це було гарно. І за милим словосполученням «ручна робота» ви не отримали відверту дурницю.
Круті продавчині
Ще один просто неймовірно популярний вид заробітку – це торгівля. Тепер торгують всі. А надто цим захоплюються мами в декреті, сумуючі домогосподарки, дівчата, які аж дуже активні або ті, кому банально треба гроші. Хтось продає власні речі, проте тут ліміт все ж вичерпний. Але більшість активно працює по системі дропшиппінгу, збираючи замовлення, «ростовки» і забиваючи всю мою стрічку у фейсбуці повідомленнями про те, що дешевше купити плаття можна лише у них. Правду кажучи, я не зовсім розумію усіх цих схем торгівлі. Проте знаю лише, що таких фрілансерів багато. Торгівля в інтернеті – це як вірус, який вражає багатьох, проте перш ніж користуватися послугами таких продавців, треба кілька разів добре подумати, все перевірити.
Боги маркетингу
Сюди можна віднести представників мережевого бізнесу, різних косметичних компаній, пірамід, всіляких «глобусів» та тому подібного. Це ті люди, які фрілансують і хочуть втягнути якомога більше людей у свою роботу. Просто тримайтесь від них подалі, бо вони-то може й заробляють, а от ви можете попасти на гачок, який витягне з вас кошти, сили й нерви. Подібного «добра» гуляє багато Інтернетом, ходить по вулицях і роздає каталоги. Будьте обережні з такими людьми і пам’ятайте, що будь-які бізнеси «з нуля», фінансові піраміди, прибутки від продажу косметики неможливі без того аби самому спочатку щось не купити або не вкласти певну суму коштів. Тому краще таких фрілансерів обходьте десятою дорогою.
Фріланс – це можливість реалізуватись кожному. От, скажімо, вчора ви просто були жіночкою, що добре жене самогон, а сьогодні ви вже фуд-фрілансер. Ще вчора вас називали просто продавчинею власних квітів, а вже сьогодні ви фрілансер-декоратор-садівник. Головне, в цьому фрілансерському хаосі не загубити себе, свою совість і робити те, що любиш, добросовісно і чесно. Тоді ви будете мати клієнтів, попит, гарну репутацію. Адже фрілансером може бути кожен, бо все ж це не професія, а покликання душі.
І наостанок, величезною перевагою фрілансу у будь-якому прояві є нагода людям з обмеженими можливостями ним займатися. Наприклад, у Луцьку хлопець на інвалідному візку варить мило різної форми, робить свічі та натуральну косметику. Є люди, які вишивають, роблять прикраси на голівки дівчаткам та вирощують квіти.
За це фрілансу особлива подяка!