Уявіть, що ви працюєте в комфортних умовах, керуєте своїм часом та ще й отримуєте вдвічі більше, ніж на офісній посаді. Для багатьох фрилансерів це не мрія, а реальність. Один з таких прикладів — Даміан В., який зміг кардинально змінити життя завдяки фрилансу. За 2 роки роботи на сервісі дизайнер успішно виконав 130 проєктів та співпрацював з 90 замовниками. Його історія надихає та мотивує, показуючи, що завдяки наполегливості та правильному підходу можна досягти значних успіхів.
В інтервʼю Даміан ділиться, як підвищувати продуктивність на фрилансі, що допомагає постійно розвиватися у сфері дизайну та дає поради новачкам. Про це і багато іншого читайте далі.
Шлях на фриланс та вибір платформи: «Мені сподобалися правила користування і співпраці з клієнтом»
Я цікавився дизайном та фрилансом давно, ще під час навчання в університеті. Коли почалася війна, зрозумів, що щось потрібно змінювати. Але страх був досить великим, оскільки ніхто з друзів і знайомих не працював на фрилансі, і я не знав, що тут на мене чекає. На попередній роботі я ніяк не розвивався як особистість та кар’єрно також, хоча проявляв ініціативу. Вирішив, що потрібно щось змінювати й наважитися на цей крок.
Розглядав багато платформ на той час. На Freelancehunt був зареєстрований років 5 тому, коли раніше вже цікавився фрилансом. Я подумав, що це ніби натяк, що тут краще почати працювати. Побачив гарні відгуки в інтернеті. А от щодо інших платформ відгуки були не дуже хороші. Також мені сподобалися правила користування і співпраці з клієнтом — спочатку людина резервує кошти на платформі, а потім уже розпочинається робота.
Знайти першого клієнта допомогла наполегливість
Я був новачком, тому першого клієнта знайти було важко. Страшно було братися за роботу, бо я не знав, виконаю це завдання чи ні. І що буде далі — чи напишуть поганий відгук й інші клієнти боятимуться до мене йти. Але в той час я робив максимальну кількість ставок щодня, а кому можна було писати — писав в особисті щодо співпраці. Міг шукати зранку до вечора.
Для першого клієнта, якщо не помиляюся, потрібно було розробити дизайн сітки в Instagram. На ставку замовник не відповів, тому я написав йому в особисті. Побачив завдання, накидав приблизний макет того, як це буде виглядати, і надіслав. Клієнтові сподобалося, й ми почали співпрацювати. Думаю, що якби не моя наполегливість, то замовника шукав би довше.
Десь місяць-два я витрачав багато часу, щоб знаходити клієнтів. Робив портфоліо, надсилав варіанти, якщо це швидке завдання: або коротко прописував, як буду діяти, або надсилав приблизний макет. У більшості випадків це спрацьовувало. Замовникам, напевно, подобається, що є наполегливість, і якщо це зроблено красиво й у відповідному стилі, тоді їм підходить ваш варіант.
Моя дружина зараз розпочинає роботу на сервісі, але їй важче, бо вона приділяє цьому менше часу. Загалом я їй пояснював, що під кожен проєкт краще писати унікальну пропозицію. Якщо ж це проєкт типу «Потрібно зробити банер. Деталі — після вибору виконавця», тоді можна написати стандартний текст. Якщо замовник детальніше описує проєкт, то краще написати термін виконання, чому варто вибрати саме мене тощо. Треба індивідуально дивитися на кожен проєкт.
Переломним моментом, коли знаходити клієнтів стало трохи легше, напевно, стала кількість відгуків. А їх стало більше завдяки тому, що з’явилися постійні клієнти, які зверталися регулярно.
Мені здається, що переломний момент — це кількість проєктів, портфоліо та кількість відгуків. Якби в портфоліо було 5 проєктів і 20 відгуків, мені здається, замовник не міг би побачити мій стиль і якість роботи повною мірою.
Заробляти удвічі більше, ніж на попередній роботі, я став десь через пів року. Напевно, допомогли наполегливість і моє велике зацікавлення цією сферою. Перші 2-3 місяці майже ніякого заробітку не було, це були завдання 2-3 рази на тиждень. Але я розумів, що зараз щось та заробляю, це надихало розвиватися.
Вважаю, що найважливіше — це наполегливість і щоб подобалося те, що ви робите.

Як Plus допомагає ефективно працювати
Також я систематично купував Plus. Там було видно компліменти, які також деяких замовників приваблювали, бо вони про це писали й залишали такі самі.
Серед фішок найбільше подобається можливість приховати ставку. Також те, що можна прямо додавати роботу зі свого портфоліо. Це класно, адже замовник відразу бачить, чи були якісь схожі проєкти.
Також користуюся статистикою переглядів. До речі, про цю фішку дізнався через якийсь період після того, як підписався. Це цікаво, оскільки я бачу, чи замовник заходив у мій профіль та розглядав мене як потенційного виконавця, коли я залишив ставку. Можна проаналізувати, що не доведено до кінця чи йому могло не сподобатися. Також було цікаво бачити, які фрилансери заходять до мене на сторінку.
Детальніше на цю тему:

Переваги фрилансу — зручний графік, приємні замовники, професійний розвиток
- Почну із часу. Спочатку я весь час приділяв фрилансу, а зараз склав графік, за яким працюю. Це великий плюс.
- Ще один великий плюс — я сам обираю людину, з якою співпрацюватиму. Якщо розумію, що мені не подобається людина чи те, що вона робить, можу відмовитися. Тоді замовник знайде виконавця ближче за духом.
- Також це розвиток, адже я можу розвиватися щодня. Як особисто, так і розвиваючи свій бренд. Тут немає рамок. Можу, наприклад, вивчити якусь іншу спеціалізацію та додати її до портфоліо. Якщо я графічний дизайнер, можу вивчити UX/UI і стати тут ще й UX/UI-дизайнером.
На відміну від штатної роботи, де в мене була тільки одна конкретна робота і я не міг ніяк розвиватися, фриланс — просто рай.

Про організацію робочого дня — як підвищити продуктивність
Починаю роботу о 10-11 годині. Спочатку виконую завдання, які вже маю, а тоді роблю ставки. В інший час працюю над залученням нових клієнтів.
Старі та постійні клієнти — це добре, а нові клієнти — ще краще, оскільки це нові погляди на вашу роботу. Якщо працюєте з постійними замовниками, це вже якась стандартна робота. А нові клієнти можуть зробити правки чи зауваження, які наштовхнуть вас на вивчення чогось нового.
Загалом я працюю з 10-11 години до 18:00 — це звичайний день, якщо немає великого завантаження. У цьому проміжку годинку виділяю на прогулянку, обід, перепочинок чи вивчення нової інформації. Люблю дивитися відеоуроки, щоб стежити за тенденціями в дизайні. На попередній роботі міг працювати з 10:00 до 21:00. А тут сам собі складаю графік.
Порада стосовно організації робочого простору та часу — можна розбити день на кілька частин. Спершу виконання завдань, якщо вони є, а якщо ні — у цей час робити ставки. Після цього можете виконати якусь роботу для портфоліо, щоб його оновити, адже це потрібно робити регулярно. І не забувати про відпочинок та перезавантаження. Адже пошук клієнтів і робота над портфоліо дуже виснажують. Також не варто забувати про work-life баланс.
Але якби я на початку шляху не перевантажував себе, активно працюючи над пошуком клієнтів і портфоліо, то не був би, напевно, там, де є зараз. Тому ті, хто на це витрачає менше часу, зазвичай на нижчому рівні за розвитком у дизайні ніж ті, хто витрачає більше часу.
Що ще почитати на цю тему:

Найкраще навчання — це практика
Я навчався на завданнях, які виконував. Це була як поліграфія, так і, наприклад, веббанери. У всьому є свої правила та критерії, яких я спочатку не знав і дізнався вже в процесі роботи.
Мені колись сказали, що найкраще навчання — це практика. Коли ти щось робиш руками, це краще, ніж просто прочитати та запам’ятати.
Наприклад, з початку я не знав, що потрібно використовувати мокапи. Коли замовник бачить, як виглядатиме логотип чи банер у житті, це надає йому десь 80% впевненості у тому, як це працюватиме. Цьому я також навчився вже у процесі.
Щоб чомусь навчитися, потрібно дивитися відео, туторіали, читати книжки. Я використовую декілька ресурсів для надивленості, бо вважаю, що це найважливіше для дизайнера. Адже без надивленості не знатимеш трендів, які цінують клієнти. Ось мій вибір:
- abdz.do — можна глянути як на брендинг, так і UI/UX.
- Designspiration — шукайте натхнення чи приклади за кольором.
- Creative Review — сайт із цікавими кейсами та статтями до них.
- awwwards — вау-сайт із цікавими кейсами та чудовим дизайном.
Книжки для натхнення:


Як фрилансерам будувати довгострокові стосунки із замовниками: «Важливо, щоб була довіра»
- Важливо, щоб була довіра. Буває, що клієнт може зникнути на день-два. Треба не реагувати на це жорстко, типу: «Ау, де ви? Куди зникли?» Бувають різні ситуації, інколи і фрилансери зникають на один день, а клієнт спокійно очікує. Є ж терміни, які ви обговорили. Якщо цей термін, звісно, вийшов, на сайті можна звернутися до арбітражу. Але найперше — це довіра.
- Також потрібно дотримуватися певної межі стосунків, розуміючи, що це все-таки твій клієнт, а не друг. Має бути баланс — можна і пожартувати інколи, а не просто обговорювати суто робочі моменти. У мене є багато постійних клієнтів, і я ніколи не підганяв нікого, давав час подумати. Якщо, наприклад, клієнт каже, що із цим логотипом йому треба «переспати» ніч, я не підганяв, навіть коли час завдання минув.. Зате точно знатиму, що робота подобається і клієнт задоволений.
- Комунікація. Якщо порівняти з попередньою роботою, де я бачив людей, то тут я бачу тільки текст. Потрібно правильно навчитися читати. Адже ми не знаємо, з якою інтонацією писав клієнт, тому не потрібно надумувати, що він написав , наприклад, якось жорстоко чи з агресією. На фрилансі потрібно навчитися правильно читати. Це теж про комунікацію.

Про перспективи — розвивати все, що довкола тебе
Тут є куди розвиватися. Хочу зробити особистий бренд, можливо, якусь мініагенцію. У Вінниці, де я живу, цього не так багато, маю на увазі «фізичні» агенції. Думаю, це було б дуже добре, адже у нас дизайн роблять компанії з поліграфії. Знаючи рівень цього дизайну, дивлячись на банери й вивіски, хочеться трохи змінювати це, розвивати своє місто візуально в плані реклами та дизайну. Я зараз також співпрацюю з деякими ресторанами, кафе в нашому місті, трохи змінюю їх реклами з тих стандартних, що зробили в поліграфії.
Треба розвивати все, що довкола себе, і себе також.

Поради новачкам на фрилансі: «Треба бути наполегливим»
Не потрібно нічого боятися. Треба бути наполегливим і розуміти, що будь-яка поразка — це нова сходинка в житті та кар’єрі. Без них ніхто не виросте як особистість і як бренд. Без поразок не буває нових досягнень.
Потрібно також шукати себе, пробувати щось нове. Якщо не підходить — змінювати й не боятися цього. Добре, коли є підтримка, бо після поразки людина може закинути роботу, сумніватися, чи не помилилася. Але це сходинка, на яку потрібно вибратися і яка веде на зовсім інший рівень.
Це найважливіше — не боятися робити щось нове.
Треба розвиватися. Можливо щось не вийшло через незнання, а не тому, що це не твоє. Це той страх, який мені заважав перейти на фриланс. Це ніби чорний квадрат, у який я зайшов, а там просто новий всесвіт.
Дякуємо Даміану за цікаве інтервʼю. Бажаємо багато замовників та продуктивної роботи на сервісі.
