У 2023 році триває війна, яка безпосередньо впливає на стан економіки та зростання безробіття в Україні. За даними НБУ, рівень останнього — 26%. У нашій країні, як і в усьому світі, триває скорочення спеціалістів у технологічних компаніях. Український IT-ринок лихоманить: ризики мобілізації, відключення електроенергії, постійний психологічний тиск — усе це є негативними факторами під час прийняття рішення щодо подальшої співпраці з IT-компаніями в Україні.

Але є й ті, кому вдалося навіть за таких умов продовжувати зростати — це ринок фрилансу. Ділимося статистикою, згідно з якою попит на фрилансерів з нашої країни у перші місяці 2023 виріс на 84% проти минулого року.

Підсумки 2022 на Freelancehunt: як змінився ринок фрилансу
Підбиваємо підсумки 2022 року. Розповідаємо, що сталося з ринком фрилансу цього року та як війна вплинула на нього.

«Початок року відзначився черговими піками»

«Зараз ми можемо говорити про стрімке зростання реєстрацій фрилансерів на сервісі, які в пошуках роботи приходять на Freelancehunt. Вважаю за важливе зазначити, що ми підходимо до позначки у 20 000 зареєстрованих нових спеціалістів за місяць. Початок року відзначився черговими піками, які були навіть вищими за зростання у перші місяці війни», — наголошує керівник компанії Freelancehunt Валентин Зюзін.

Варто зазначити ключові фактори, які впливають на розвиток ринку фрилансу в Україні та збільшення кількості спеціалістів:

  • Більшість користувачів платформ розглядає фриланс як постійне та єдине місце роботи. У Європі та США цей показник сягає до 70%. В Україні у 2021 році, за нашими даними, він становив 56%.
  • На фрилансі працюють кваліфіковані спеціалісти. Зазвичай це люди віком 24-45 років з досвідом 2-5 років. 80% з них мають вищу освіту.
  • Це можливість для спеціалістів заробляти більше, ніж в офісі на постійній роботі.
  • Основний попит на послуги фрилансерів генерує малий бізнес. Так, у США 70% підприємців співпрацювали з віддаленими спеціалістами. 81% з них планують надалі наймати фрилансерів, а 83% погоджуються, що фрилансери дуже допомогли розвитку бізнесу.
  • ІТ, дизайн, маркетинг — найпопулярніші категорії, на які є попит серед бізнесу. Саме ці напрямки динамічно розвиваються у світі технологій.

Враховуючи війну, економічну кризу, коронавірус та інші фактори, можна сміливо говорити про різке зростання популярності фрилансу.

Як під час війни виживав ринок фрилансу
Як вижив фриланс під час війни та як змінився Freelancehunt — про це та багато іншого розповідає засновник сервісу Олег Топчій.

Чим зумовлене зростання попиту на фриланс

Кожного року бачимо зростання показників попиту. Цю динаміку можемо пояснити такими причинами:

  • Глобалізація економіки. Завдяки розвитку технологій та зростанню зв'язків між країнами, компанії та підприємці стають усе більш глобальними. Фрилансер з України може розробляти додаток для американської компанії або ж писати тексти для французької кав’ярні.
  • Комфортні умови. Спеціалісти можуть створити для себе найзручніше робоче місце в будь-якій кав’ярні, вдома чи взагалі на дворі.
  • Більше можливостей для розвитку. В офісі ви працюєте в одному напрямку чи ніші. На фрилансі маєте можливість змінювати проєкти хоч раз на тиждень.
  • Немає чітких фінансових обмежень, тобто ви самі вирішуєте, яка буде заробітна плата за місяць.

Штучний інтелект допомагає робити завдання краще та швидше, закордонні замовники пропонують ще більше цікавих проєктів, роботодавці частіше віддають перевагу фрилансерам, ніж постійним співробітникам — усе це тільки прискорює зростання попиту.

Чи може штучний інтелект замінити дизайнера
У цій статті проаналізуємо, як штучний інтелект може полегшити й покращити роботу дизайнерів, та розглянемо можливості використання AI в дизайні

Що чекає на фриланс у 2023 році

Найближчими роками наша країна може стати лідером у Європі за кількістю фрилансерів, а доля самозайнятих серед працездатного населення може досягати 15-20%. Торік у США цей показник дорівнював 39%, тому українському ринку є куди зростати. Але найголовніше те, що для цього є всі можливості.

Що ще почитати на цю тему:

Тренди українського фрилансу на 2023 рік
Freelancehunt ділиться основними трендами на ринку фрилансу України у 2023 році.