Якось, мандруючи між темами на форумі Freelancehunt, я побачив свіже запитання від одного з фрилансерів. Дизайнер запитував, як можна вивести з платформи 50 гривень, що зависли на рахунку. Вивести кошти йому заважала комісія.
Я тоді ще подумав: «Чому він не хоче виконати проєкт, отримати на рахунок кошти за його виконання і тоді спокійно їх вивести?». І відповів: «Придбайте місячну підписку на Plus, а потім виведіть 50 гривень без комісії. Крім того, з Plus шанси виграти проєкти значно вищі».
Моя відповідь була щирою, але з невеликою долею жарту. Адже для того, щоб вивести ці 50 гривень без комісії, я пропонував купити підписку за 199 гривень. За деякий час мені прилетіло нове запитання: «Добре, а як Plus допоможе мені отримувати замовлення?». Продовження розмови було логічним, я переглянув профіль цього виконавця і зрозумів, що коротка відповідь навряд чи допоможе, треба поділитись досвідом.
На Freelancehunt я зареєструвався тоді, коли на цю платформу ринула величезна хвиля новачків після введення карантину і першого локдауну в Україні. Я справді вибрав не найкращий час для початку роботи фрилансером. На моєму боці був досвід — понад 17 років роботи перекладачем, і я вважав, що цього достатньо. Єдине, чого я не врахував, що багато новачків, які зареєструвалися майже саме тоді, коли і я, теж були досвідченими спеціалістами. А ще на біржі були профі, які зареєструвалися тут давно і встигли наростити серйозний рейтинг.
Я робив марні спроби взяти свій перший проєкт — їх забирали фрилансери з рейтингом і відгуками або ті, хто пропонував демпінгову ціну. Відгуків на Freelancehunt я ще не мав, а працювати за безцінь не хотів. Щодня робив ставки, розповідав замовникам про свій досвід, навички та можливості, але мої дії нагадували стрілянину з гармати по зграї горобців. У мене був заповнений профіль, резюме, додані роботи до портфоліо, пройдена верифікація, але всі проєкти проходили повз мене.
Через місяць після реєстрації я здався, розчарувався у роботі фрилансером і перестав заходити на біржу. Якраз тоді почалося послаблення карантину, з’явилися можливості подорожувати, і я продовжив працювати як гід-супроводжувач. Пам’ятаю, як розмовляв зі своїм найкращим другом і сказав йому щось на кшталт: «Тут нема чого робити. На кожен проєкт виконавці злітаються, немов голуби на просо». На той момент я навіть не здогадувався, наскільки я помилявся.
Наприкінці грудня 2020 р. у мене з’явилося більше вільного часу, і я зробив ще одну спробу. Я добре розумів, що знову обрав не найкращий час. Попереду були новорічні й різдвяні свята, а отже й менше проєктів. Проте цього разу перед тим, як почати робити ставки, я вирішив зробити аналіз свого профілю, подивитися, як оформлюють профіль і роблять ставки професіонали з високим рейтингом у моїй спеціальності, внести зміни на своїй сторінці та зосередитися не на кількості ставок, а на їх якості. І це спрацювало!
Якщо ви застрягли й ніяк не можете отримати проєкт, спробуйте скористатися порадами, які я дав у відповідь на запитання на форумі.
Що варто зробити незалежно від того, користуєтеся ви платною підпискою чи ні
1. Ім’я, фото, логін
Під час реєстрації вказуйте реальне ім’я та встановлюйте якісну реальну фотографію профілю. Навряд чи з вами захочуть співпрацювати, якщо вас звати Джек Горобець, а на фото зображений покемон. Будьте діловою людиною не лише на ділі, але й на фото. Звертайте увагу на логін. Не варто використовувати смішний логін, оскільки він буде частиною посилання на ваш профіль. Логін можна пізніше змінити, але це робити небажано, і ця послуга платна.
2. Верифікація — замовники не люблять фантомів
Обов’язково пройдіть верифікацію будь-яким зручним для вас способом. Поки ви не пройдете верифікацію, замовник не знає, реальна ви людина чи бот, і може просто не захотіти витрачати на вас час, особливо, якщо у вас ще немає відгуків. Крім того, верифікація підіймає рейтинг.
3. Обов’язково заповніть резюме. Оновлюйте його
Резюме, найімовірніше, читатимуть замовники, які пропонують великі проєкти. Подивіться на резюме 10-20 колег-конкурентів. Прогляньте резюме дизайнерів (навіть якщо ви не дизайнер). У резюме на Freelancehunt можна вставляти зображення і робити його не лише інформативним, але і яскравим! Не забувайте оновлювати інформацію час від часу, адже ви поступово здобуваєте нові знання, навички та досвід.
4. Заповніть портфоліо якісними зразками роботи. Оновлюйте його
- Обов’язково додавайте до зразків робіт зображення (навіть якщо ви пишете тексти). Зробіть скріншот. Замовник найчастіше не має часу завантажувати ваші файли та відкривати їх.
- Встановіть на перші два місця найбільш вдалі роботи, оскільки саме їх бачить замовник, коли наводить мишку на іконку портфоліо у вашій ставці.
- Видаліть з портфоліо весь непотріб, який ви додали для масовки. Тут мають бути лише достойні приклади робіт.
- Регулярно оновлюйте портфоліо. Цю процедуру бажано виконувати кожні 2-3 місяці. Додавайте нові найкращі роботи та видаляйте ті, які, на вашу думку, вже не відповідають вашому рівню.
- Перевірте, як виглядає портфоліо за посиланням на ваш профіль фрілансера. У профілі роботи впорядковані по три в ряд, старайтеся підібрати колірну гаму (один ряд — один відтінок, світлий ряд, блакитний ряд тощо). Переконайтеся, що роботи в одному ряду мають однакову довжину. Портфоліо має виглядати органічно.
- Обов’язково додавайте текстовий опис до кожної роботи, встановлюйте ціну.
- Додавайте зразки робіт до кожної вашої спеціалізації. Перші кілька робіт трохи підіймуть вам рейтинг.
5. Подумайте над текстом ставок
Передивіться проєкти в історії своїх ставок. Зверніть увагу на виграшні ставки колег. Якщо вам подобається якась фраза, випишіть її. Складіть список таких фраз. На основі виписаних фраз зоробіть кілька власних шаблонів ставок для різних видів роботи. Пам’ятайте, мета вашої ставки не хвалити вас, а пропонувати шляхи вирішення завдання замовника.
Як би дивно це не звучало, у жодному разі не робіть шаблонних ставок типу «скопіював і вставив». Використовуйте необхідний шаблон як опору, але вносіть до нього зміни відповідно до особливостей проєкту замовника: привітайтеся, звертаючись на ім'я, розкажіть, скільки часу необхідно на виконання, які послуги можете запропонувати, як можна зробити проєкт кращим, які будуть етапи виконання тощо. Зустрічаєте приховані ставки? Це фрилансери потурбувалися про те, щоб їхній текст ніхто не скопіював. Ви теж так зможете з підпискою на Plus.
6. Не демпінгуйте. Так ви позбавляєте себе майбутнього
Не робіть демпінгових ставок. Ставте адекватну ринкову вартість за виконання проєкту, враховуючи вашу кваліфікацію. Ставки з демпінговими цінами в історії ваших проєктів не дозволять вам у майбутньому вийти на звичайний ринковий рівень і вище. Замовники будуть читати ваші відгуки, показувати ваші ж низькі ціни та вимагати для свого проєкту такі самі. Крім того, багато роботи за мізерну оплату із часом викличе у вас втому і ви будете демотивовані.
7. Запропонуйте клієнту бонус
Невелика безплатна додаткова послуга з вашого боку додасть вам перевагу. Це може бути додатковий варіант роботи (клієнт просив буклет А4, а ви зробили ще й А5). Або крім якісного перекладу однієї сторінки тексту ви також перевірили оригінальний текст і виправили помилки. Часто замовник навіть не здогадується про те, що вони є, і подякує вам. Зверніть увагу: ваш бонус не має вносити зміни до результату роботи згідно з технічним завданням. Якщо сумніваєтеся, чи варто його робити, запитайте дозволу замовника. Також не варто робити бонус, виконання якого забирає багато часу.
8. Робіть ставки регулярно
Не пропускайте дні без причини. Бувають проєкти, де швидкість реагування відіграє роль, хто перший — того і тапки. На день можна зробити до 20 ставок. Водночас рекомендую не розпорошуватись і робити ставки тільки на проєкти у своїй спеціалізації. Погодьтеся, дивним виглядає розробник сайтів, у якого половина виконаних проєктів — це переклад текстів, обробка відео та написання рефератів.
9. Будьте максимум часу онлайн
Завжди тримайте відкритою вкладку Freelancehunt. По-перше, якщо з’явиться новий проєкт, ви одразу побачите сповіщення у вигляді цифри на пікторгамі сайту. По-друге, клієнти часто обирають виконавця, який знаходиться онлайн, щоб швидко обговорити всі питання щодо проєкту, не чекаючи годинами на відповіді.
10. Працюйте тільки через Сейф
Кожен виконаний проєкт через Сейф буде максимально підіймати ваш рейтинг. Не пропонуйте співпрацю напряму і не погоджуйтеся, коли вам пропонує таку співпрацю клієнт, якщо ви працюєте на рейтинг. Проєкти, виконані не через Сейф, майже не підіймають ваш рейтинг у спеціалізації.
11. Будьте уважні, приймаючи умови співпраці
Не давайте обіцянок, які не можете виконати, щоб не отримати негативний червоний відгук. Уважно перевіряйте матеріал, технічне завдання, фіксуйте всі важливі моменти винятково в Робочій області проєкту, добре розрахуйте термін виконання. Якщо ви виконали проєкт згідно з ТЗ, а клієнту результат не сподобався, не погоджуйтеся закривати проєкт як невиконаний, навіть якщо замовник обіцяє написати хороший відгук і 10 зірочок за всіма пунктами. Звертайтеся до арбітражу. Невиконаний проєкт (навіть з 10 зірочками і гарним відгуком) — це завжди червоний негативний відгук.
Проте якщо ви випадково вказали занижену ціну, невірний термін виконання і прийняли умови — робіть усе можливе, лізьте геть зі шкури, але виконайте завдання так, щоб клієнт був задоволений. Пізніше, вже після завершення проєкту та обміну відгуками, ви можете повідомити, що ціна/терміни були помилковими і наступний такий проєкт буде дорожчим.
12. Запросіть постійного клієнта на Freelancehunt
Якщо ви довго не можете взяти проєкт через відсутність відгуків, запросіть на платформу свого постійного замовника й попросіть оформити одне із завдань тут. Так ви і відгук отримаєте, і завдання виконаєте.
Як Plus допоможе отримувати замовлення
(за умови, що ви прислухаєтеся до рекомендацій, які я описав вище)
1. Ви зможете приховувати ставки
Ваш удосконалений і персоналізований текст ставки побачить тільки замовник, а отже ніхто не зможе скопіювати.
2. Зразок роботи з портфоліо у ставці
Ви зможете додавати одну зі своїх робіт з портфоліо, яка найбільше підходить до проєкту, прямо до ставки. Пам’ятаєте, я наголошував, щоб кожна робота у портфоліо мала завантажене зображення? Клієнту достатньо буде зробити один клік, щоб побачити зразок вашої роботи.
3. Схожий виконаний проєкт у ставці
Ви зможете додавати один з раніше виконаних подібних проєктів просто до ставки. Клієнт за допомогою одного кліка побачить схожий проєкт і відгук про вас. Крім відгуку клієнт побачить і ціну, за яку ви виконали проєкт, тому якщо ви демпінгували... Ви вже самі знаєте, що буде.
4. Ставка стає більш помітною
Текст вашої ставки, ім’я і фото будуть виглядати більшими порівняно зі звичайними ставками. Навіть якщо ваша ставка прихована.
5. Зростання рейтингу
За умови підключення профілю Плюс ваш рейтинг збільшиться на 5%, але не менш ніж 100 фліків. Це хороший старт.
6. SMS-інформування, push-сповіщення.
Про перемогу в проєкті вам буде надходити SMS. А щоб не пропустити нове повідомленні в листуванні, ви можете увімкнути push-сповіщення в браузері — це дуже зручно.
7. Ви зможете виводити гроші без комісії
Без коментарів. Тепер ви знаєте, як можна вивести навіть 50 гривень 😉.
8. Нотатки та чорний список
Ви зможете писати свої нотатки в профілях фрилансерів і замовників. Якщо вам не подобається працювати з певним замовником, ви одразу побачите свою нотатку і не будете витрачати час на ставку. Крім того, зможете додавати користувачів, з якими не хочете спілкуватися, до чорного списку.
9. Дві додаткові категорії спеціалізації
Ви зможете додати ще дві категорії спеціалізації. Разом їх буде чотири. Це допоможе отримувати повідомлення у стрічці про нові проєкти одразу в чотирьох категоріях. Крім того, рейтинг зростатиме у кожній із чотирьох категорії в міру виконання проєктів.
10. Відстеження статистики переглядів
У вас буде доступ до статистики переглядів вашого профілю. Ви побачите, хто переглядав ваш профіль (фрилансери та замовники). Якщо це був замовник, у проєкті якого ви зробили ставку, можете йому написати через особисті повідомлення (якщо вони відкриті), подякувати за перегляд профілю та поговорити про проєкт.
11. Продовжуйте підписку із зароблених грошей
Найприємніше — продовжувати підписку на Plus, сплачуючи за неї з уже зароблених грошей на Freelancehunt! Завжди продовжуйте підписку, навіть коли робите паузу в роботі на фрилансі. Це дозволить зберегти позиції в рейтингу та компліменти від замовників.
Я перерахував не всі можливості, які надає Plus. Їх значно більше, і вони теж чудові: більший розмір вкладень, підпис у ставках, закладки та автоматичні скриншоти робіт з водяним знаком у портфоліо та інші фішки, які допоможуть скоротити рутинну роботу і звільнити час для більш корисних та цікавих справ.
Висновки
Можливо, хтось із читачів подумає, що цих пунктів дуже багато та їх складно виконати. Насправді, деякі з них треба зробити лише один раз, а деякі повторювати час від часу. У жодному разі не слід кидатися виконувати все одночасно.
Я рекомендую скопіювати їхні заголовки, роздрукувати і встановити на видне місце. Виконані рекомендації позначайте галочкою. Із часом уся ця інформація стане для вас звичною.
Залиште місце на листку, щоб доповнювати цей список своїми спостереженнями, адже змінюється світ, ринок, тенденції, вдосконалюється платформа Freelancehunt. І хтозна, можливо, саме ви познайомите нас усіх з новою версією порад для успішного старту.
Від редакції. Якщо вам сподобалася стаття і ви також хочете поділитися своєю думкою із читачами, пишіть нам. Чекаємо на ваші історії!