Я — менеджер з реклами. Через повномасштабне вторгнення держави-терориста втратив роботу і був змушений виїхати з окупованої території. Коли вже знаходився у безпеці, постало питання про пошук нової роботи. Але зараз для цього не найкращі часи, тому я замислився про фриланс, оскільки маю досвід у роботі з рекламою, добре володію Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, і мої навички можуть комусь допомогти.

Перша думка щодо фрилансу:

«Мені не буде місця. Весь потік клієнтів буде йди до тих, хто давно працює на фрилансі, у кого високий рейтинг».

Але я все-таки вирішив спробувати. Зареєструвався, заповнив профіль максимально, додав у портфоліо свої минулі роботи.

Перші кроки на сервісі

Після реєстрації я максимально заповнив усю інформацію. Так зміг отримати додаткові «зірочки» від сервісу та більше довіри у замовників. Навіть якщо це ніхто не читає, усе одно замовники не хочуть працювати з «ноунеймом». Клієнт насамперед хоче бачити перед собою людину, з якою можна говорити і працювати. Тому це перше враження дуже важливе. Якісне головне фото, опис про себе і те, що ти можеш дати іншим.

Як стати ідеальним фрилансером разом з Freelancehunt
Основні правила, як стати ідеальним фрилансером. Використовуючи ці поради, ви збільшите свою цінність як фрилансер, а водночас і свій заробіток.

Далі треба братися за портфоліо, це теж дуже важливий пункт.

Де взяти портфоліо новачку

Для мене особисто це було не таке важке питання. Хоч на сервісі я тільки зареєструвався, але раніше працював з графікою й мав що показати. Хоча, з іншого боку, більшість робіт були однотипними. Оскільки я працював у виробничій фірмі менеджером, то й рекламував тільки наші продукти (обладнання): каталог обладнання, ретуш фото з обладнанням, креативи та сайт, звісно, теж з обладнанням. Тобто все на одну тему.

До цього теж щось робив «за сарафаном», але це були вже застарілі роботи, які мені не подобалися. Тому вирішив розбавити портфоліо новими роботами, а теми... А теми для цих робіт я вибирав, уявляючи того, хто може стати потенційним клієнтом: може, стоматологічній клініці потрібен логотип? Або це реклама кросівок? Так, це нереальні клієнти, але це мої реальні роботи, які показують мій рівень, мій стиль.

Це однозначно допоможе майбутньому клієнту зрозуміти, що він отримає у результаті від мене. Це покаже ваші навички і прорекламує вас як спеціаліста.

Як додавати роботи для портфоліо? Для цього я виділів 4 необхідних пункти:

  1. Заголовок. Важливо зробити зрозумілий заголовок, що чіпляє. Це перше, що побачить потенційний клієнт.
  2. Опис. Потрібно докладно описати свою роботу, що входить до послуги, що саме зробили.
  3. Хештеги. Якщо проставити хештеги, то шанс, що замовники швидше знайдуть вас у каталозі фрилансерів, зросте.
  4. Ціна. З проставленими актуальним цінами ви збережете і собі, і клієнту час.

Робимо ставки

Клієнт сам вас не знайде, поки ви новачок, тому треба активно робити ставки на проєкти, що викладаються. Добре, що є така можливість, і цією можливістю обов'язково треба користуватися, брати ініціативу у свої руки. Важливо уважно ознайомитися із завданням, реально оцінити ціну проєкту та терміни виконання. Не треба обіцяти того, що ви не здатні зробити. І, звісно ж, не писати у ставці шаблонний текст. Замовник має зрозуміти, що ви, як мінімум, прочитали завдання.

Чек-лист для фрилансера: як створити виграшну ставку
Пропонуємо чек-лист, який допоможе зробити фрилансеру виграшну ставку. Наші рекомендації підходять навіть тим, у кого поки немає високого рейтингу чи відгуків.

Перший клієнт

Моїм першим завданням стало редагування фото для комерційної фірми. Потрібно було просто вирізати об'єкти, поставити на білий фон. Це було легко для мене.

Хоча у мене не було жодного відгуку, я зміг отримати це завдання. Для цього просто запропонував замовнику зробити тестові картинки. Усього їх було понад 100. Замовника все влаштувало, ми обговорили терміни, і я отримав цей проєкт. Так у мене з'явився перший клієнт і перший дохід — 50 євро!

Після того, як я отримав оплату від свого першого клієнта, мої сумніви щодо «тут заробляють тільки ті, хто тут давно і з платним акаунтом» розвіялись. До речі, про платний акаунт. Придивившись до переваг профіля Plus, зрозумів, що він мені потрібен. Хоча я не збирався ні за що тут платити, бо економія🙂. Але оскільки на сервісі я вже заробив і без Плюсу, отже, з Плюсом зможу більше. Дивлячись на це як на інвестицію, не шкода тих грошей. Тому вже наступного місяця я був з Plus.

За що мені сподобався Plus

З мого першого досвіду я зрозумів, що дуже важливо оперативно робити ставки на проєкти. А ще важливо — виділятися на тлі інших. Бо я не один виконавець, а один з десятків, які відгукнулися. І що бачить замовник — кілька десятків схожих за ціною і терміном пропозицій. Багато хто залишає посилання на портфоліо, а тепер до кожного потрібно заходити, шукати у портфоліо роботи за схожою тематикою, повертатися назад. І так разів 40!

Не кожному вистачить терпіння, тому ваше портфоліо можуть і не побачити. І тут я бачу найважливішу, на мою думку, перевагу профілю Plus — можливість відразу до повідомлення додати одне зображення з портфоліо, яке буде доречним. Це суттєво полегшує першу комунікацію з потенційним замовником.

Тонкощі використання Plus на Freelancehunt
Зібрали інформацію про неочевидні переваги Plus, які допомагають фрилансерам ефективніше працювати на Freelancehunt та більше заробляти.

Далі — більше!

Вже маючи мізерний, але досвід, я продовжив робити ставки. Звісно, далеко не всі проєкти були моїми. Але в мене почали з’являтися нові клієнти. Я старався робити все якісно, і якщо щось не підходило за дизайном, не збігалися смаки, обговорював з клієнтом, вносив правки до отримання необхідного результату. Деяким мої роботи були дуже до вподоби, як і сама співпраця, і тоді вони зверталися повторно саме до мене через Персональні проєкти.

Чи можна заробити?

Отже, навіть зараз, у такий важкий час, новачок може знайти собі клієнтів. Попри відсутність відгуків на сервісі, високого рейтингу і немалу конкуренцію. Тож головне — діяти. Надавати якісні послуги, заробляти і, звісно, підтримувати ЗСУ!

Від редакції. Якщо вам сподобалася стаття і ви також хочете поділитися своїм досвідом, пишіть нам. Чекаємо на ваші історії!