Вступ

Я довго думав щодо того, як краще написати цю роботу, та все ж вирішив обрати саме есе. Воно буде менш точним з погляду цифр, але більш точним з погляду реальної ситуації на ринку праці IT-спеціалістів та висвітлюватиме проблеми й перспективи підготовки фахівців. Оскільки я сам некваліфікований та недосвідчений спеціаліст і бачу реальну картину з погляду людини, яка бажає отримати роботу в IT-сфері.

Для цього я переглянув понад 1000 вакансій та надіслав понад 500 відгуків з бажанням працювати за цими вакансіями. Більшість з них пов’язана з розробкою, програмуванням та тестуванням сайтів і додатків. Зацікавленість була саме в цих напрямках. Тому есе написано за напрямком розробка, тестування, програмування сайтів, мобільних додатків.

Я також маю досвід у спілкуванні з певною групою людей, які теж бажають працювати в IT-сфері, але ще не працюють. Особисто я був слухачем курсів з верстання та курсів з тестування сайтів і програмного забезпечення. На підставі цих знань і досвіду в навчанні та пошуку роботи в IT я написав це есе.

Основна частина

Під час проведення реального дослідження в реальному часі протягом 15 місяців я отримав вичерпну інформацію стосовно того, що потрібно мати кандидату на актуальну вакансію на ринку праці в IT. І це болюча проблема як для шукача роботи, так і для роботодавця також.

Зазвичай портрет ідеального кандидата Front-end developer це повний набір, починаючи з HTML, CSS, JavaScript, бібліотеки jQuery, фреймворків, GIT тощо. І ще дуже довгий список знань та навичок, досвід роботи від 1 року. Але постає питання: як за 1 рік можливо отримати досвід від 1-го року в такому різноплановому наборі знань? Якщо спеціаліст опанував на курсах верстання сайтів HTML, CSS, бібліотеку jQuery, а також швидке верстання через SCSS, Sass, Gulp та інші допоміжні програми і має певні знання, то це для роботодавця дуже мало. Якщо людина витратила 2-3 або більше місяців на навчання верстанню та навчилася верстати сайти, то це ще нічого не означає. Потрібно також вміти працювати з такими CMS, як WordPress чи OpenCart, а також знати мову програмування PHP, працювати з базами даних SQL. Та найголовніше після цього всього потрібно мати комерційний досвід від 1-го року.

Але після аналізу цієї інформації постає питання: де взяти такий досвід, якщо для цього потрібно попрацювати на реальних комерційних проєктах? Також питання, де брати необхідні знання для цього досвіду. Тому це є проблемою, яку можливо вирішити за допомогою зворотного зв’язку роботодавця та потенційного спеціаліста під час навчання на IT-напрямках у ВНЗ. Щоб перспективний молодий IT-спеціаліст уже з першого курсу мав план свого розвитку, а не складав його самостійно за YouTube-каналами під час роботи, що потрібно, але не завжди відповідає кваліфікації фахівця.

Перспективним є те, що деякі IT-компанії розуміють суть проблеми підготовки IT-спеціалістів та починають працювати (а деякі вже давно активно працюють) над тим, щоб розвивати майбутніх спеціалістів самостійно. Створюють власні курси та навчають майбутніх співробітників за власними навчальними програмами. Для деяких компаній це вже стало традицією. Тому поступово на такий спосіб пошуку фахівців має перейти більшість IT-компаній для того, щоб втриматися на ринку. Бо на сьогодні ринок ІТ недоукомплектований, але вибирати немає з кого, оскільки вимоги до знань та досвіду дуже високі.

Тому, щоб вижити, компанії переходять на самостійне навчання та виховання спеціалістів. Такі спеціалісти коштуватимуть недорого в плані оплати праці, бо вони будуть розуміти, що в іншому місці роботи не отримають. Також вони будуть вдячні такому роботодавцю, бо пошукавши роботу в ІТ більше 1-го року і не знайшовши її, кожен замислюється, чи туди він рухається. А найгірше те, що потенційно якісний ІТ-спеціаліст може згаснути, так і не засяявши! Ось саме це і є однією з найбільших проблем у цій темі.  

Висновки

Провівши аналіз та користуючись реальним досвідом у спілкуванні з роботодавцями і шукачами роботи в ІТ, можу зробити такі висновки:

1. Технічна освіта — це не головне.

2. Вища освіта — це також не головне.

3. Головне — це реальний досвід. Бажано від 2-3 років.

4. Якою б великою не була потреба в IT-спеціалістах, усе одно недосвідчених беруть неохоче.

5. Наявність гарної розмовної англійської мови на сьогодні є основною рушійною силою під час прийняття рішення про приймання на роботу недосвідченого спеціаліста.

6. На ринку праці ІТ з’явилася тенденція до створення власних курсів ІТ-компаній. Адже легше вивчити спеціаліста під свої потреби, ніж знайти готового досвідченого фахівця, оскільки кадровий голод постійно зростає. Весь світ рухається в напрямку тотальної цифровізації, тому нові реалії штовхають компанії до таких кроків.

7. Якою б насиченою, якісною та актуальною не була освіта, — навіть якщо вона технічна — це не гарантує, що завтра такий спеціаліст буде комусь потрібен.

8. Ринок IT став настільки динамічним, що знання треба поповнювати постійно та якісно. Водночас це дає поштовх та можливості для самореалізації більшості кандидатів з нетехнічною освітою, але з потужним бажанням навчатися та працювати в ІТ.


Від редакції. Ця робота була надана у рамках соціального проєкту Scholarship від Freelancehunt. Якщо ви бажаєте до нього приєднатися, залишайте замовлення на сайті, за посиланням нижче.

Scholarship від Freelancehunt
Біржа фрилансу і пошуку роботи Freelancehunt оголошує грант для навчання студентам! Допоможемо молодим талантам в Україні в рамках соціальної програми Scholarship.