Колеги, всіх вітаю. Мене звати Андрій Ліпчевський, і я експерт з розробки бізнес-планів. За час своєї кар'єри мав можливість працювати з різними проєктами, яких назбиралося вже трохи більше ніж 400. Лише на Freelancehunt понад 50 успішно виконаних проєктів, і всі пов'язані з бізнес-планами.
Сьогодні хочу розповісти про один цікавий та незвичайний кейс: розробка бізнес-плану для інноваційного центру жіночого здоров'я — аюрведичні послуги, йога, медитація, масажі й косметологічні процедури.
Напрямок доволі незвичайний, враховуючи, що велику кількість бізнес-планів розробляю для IT-проєктів, під різні онлайн-платформи, Saas (щомісячна підписка) та різні формати цифровізації бізнесу. Саме тому бізнес на послугах та товарах аюрведи мені дуже зайшов. Тут була змога подумати про філософію та сенси проєкту.
Спочатку дізнаймося кілька базових речей про бізнес-планування загалом.
Навіщо компаніям потрібні бізнес-плани
Бізнес-плани замовляють з різних причин:
- для залучення інвестицій,
- отримання кредитів, грантів, акселераторів,
- партнерства,
- стратегічного планування,
- продажу бізнесу та багатьох інших цілей.
Як сказав відомий авіаконструктор Ігор Сікорський:
«Втрачені гроші — нічого не втрачено, втрачене здоров'я — мало втрачено, втрачений дух — все втрачено».
Для тих, хто не знає, Ігор Сікорський — найвідоміший конструктор гвинтокрилів, українець за походженням, який не тільки передбачив майбутнє та створив нову галузь, а ще й не побоявся створити інновації, спробувавши протестувати гіпотезу Леонардо Да Вінчі. Його приклад надихає і показує, як важливо мати добре підготовлений бізнес-план для досягнення успіху.
Чому ж стійкість та стратегічне планування можуть стати ключем до вашого успіху? За даними Exploding Topics, майже в усіх галузях промисловості середній відсоток невдач за перший рік становить 10%.
Але що стається з новими підприємствами у наступні роки?
Вражає, але у роки з 2 по 5 краху зазнають 70% нових компаній. А у довгостроковій перспективі 90% стартапів приречені на невдачу. Лише 1 з 10 стартапів здатний пережити ці випробування. Ось чому наявність добре розробленого бізнес-плану може значно збільшити ваші шанси на успіх.
Але чи достатньо цього для залучення інвестицій?
Коли ви шукаєте інвестиції від приватних інвесторів, венчурних фондів чи кредитних установ, ключове запитання, яке вам ставлять: «Чи є у вас бізнес-план?» Навіть якщо ви вже маєте пітч-презентацію, партнери все одно захочуть побачити детальний бізнес-план.
Але що робити, якщо все піде не за планом?
Бізнес-план — це не просто документ для залучення інвестицій, але й механізм для розуміння можливих викликів і підготовки до них. Робота над ним показує, що Заявник проєкту добре ознайомлений з потенційними проблемами і вже має план дій на випадок несподіванок. Така підготовка може визначити, чи ваш проєкт здолає статистику, чи приєднається до числа невдалих.

Кейс з розробки бізнес-плану
Далі детальніше поговоримо про сам бізнес-план та особливості його розробки.
Про компанію
Бізнес-план необхідно було розробити для проєкту створення інноваційного центру жіночого здоров'я, який об'єднує традиційні методи аюрведи із сучасними підходами до оздоровлення. Проєкт планується розмістити у Києві, в приміщенні площею близько 200 кв. м. Локація буде підібрана з урахуванням зручності доступу та потенціалу залучення цільової аудиторії. Розглядається варіант оренди чи пошук партнера з власним приміщенням.
За цим проєктом стоїть команда досвідчених заявників, які мають значні знання та досвід у сфері управління, маркетингу, медицини й оздоровчих практик. Цей досвід спростив процес збирання вихідних даних.
Завдання та цілі проєкту
Замовник поставив завдання: зібрати в одному документі всі дані про відкриття нового проєкту для подальшої презентації потенційному інвестору. Основна мета бізнес-плану — переконати інвестора у перспективності проєкту.
Обрали та прописали основну групу клієнтів — це люди, які цікавляться здоровим способом життя, аюрведою, йогою та саморозвитком. Широкий спектр клієнтів: від молодих професіоналів, які прагнуть знизити рівень стресу, до людей старшого віку, які шукають поліпшення свого фізичного здоров'я. Додаткова аудиторія: туристи, шукачі нових оздоровчих та релаксаційних методик. Можливість приймати відвідувачів з різних куточків світу, де центр може стати місцем культурного обміну та глобального оздоровлення.
Обрали місцеперебування, умовні параметри приміщення під оренду та узгодили необхідну інфраструктуру: обладнання, ремонт, меблювання, техніку. Ці дані лягли в основу початкових разових інвестицій.
Створили перелік операційних щомісячних витрат, що включало список необхідного персоналу та доповнювало розуміння основних послуг.
Специфіка послуг:
- Поєднання аюрведичних процедур, медитації, йоги, масажів і косметологічних послуг для всебічного оздоровлення.
- Індивідуальний підхід до кожного клієнта, включно з розробкою персональних програм здоров'я та оздоровлення.
- Регулярні семінари, майстер-класи, та лекції з аюрведи, здорового способу життя та саморозвитку.
- Створення спільноти однодумців, де клієнти можуть обмінюватися досвідом та підтримувати один одного у шляху до здоров'я.
- Використання виключно натуральних, екологічно чистих матеріалів та продуктів.
- Сприяння сталому розвитку та збереженню довкілля через екодружні практики.
Реалізація проєкту
Процес розробки бізнес-плану включав кілька етапів:
- Насамперед ми склали список питань щодо досвіду команди проєкту, щоб продемонструвати їхні компетенції. Також було важливо визначити цілі проєкту та чітко зрозуміти, до якої точки ми прагнемо дійти. Детально розглянули перелік основних послуг проєкту, необхідне обладнання, розмір приміщення під оренду та бюджет на ремонт.
- Одна з важливих складових — створення фінансової моделі проєкту. Це мав бути не просто Excel, а таблиця, що дозволяє вносити правки в майбутньому.
- Перенесли всі дані в основний документ у форматі Word, а потім розробили переконливий документ для інвестора, який демонструє гнучкість проєкту та дозволяє вносити зміни надалі.
- Етап фіналізації — дзвінок через Google Meet чи Zoom з можливістю продемонструвати екран для мозкового штурму на предмет вичитування та думок про посилення документа.
Попри те, що я як експерт виконав усю технічну роботу, треба розуміти, що розробка бізнес-плану — це командна робота із замовником.
Попереду ще багато роботи, оскільки бізнес-план — це лише перший крок. Пошук потенційного інвестора чи партнера — велика робота. Крім того, презентація документа та переконання перспективності теж на плечах Заявника проєкту. Інвестор оцінює не лише бізнес-план, але й команду проєкту, досвід, компетенції, які дозволять реально запустити проєкт та вийти на точку беззбитковості й окупність.
Результат
Замовник отримав бізнес-план на 54 сторінки у форматі PDF та Excel, а також доступ до загальної теки проєкту через Google Docs.
Додатково створили Pitch Deck презентацію на 12 слайдів через Canva. Цей пакет інвестиційних документів дозволив не лише переглянути весь проєкт з різних боків, але й підготуватися до перших етапів перемовин з потенційним інвестором.
Підібʼємо підсумки
Розробка бізнес-плану для проєкту — цікавий та корисний досвід. Цей проєкт демонструє, як важливо мати добре підготовлений бізнес-план для досягнення успіху.
Інструменти, які використовували під час виконання проєкту: текстова частина Chat GPT, Google Docs, Word, Excel, Canva для презентації, генерація зображень (Midjourney, Ideogram, ChatGPT), перевірка гіпотез через VenturusAI.
Якщо ви також плануєте реалізувати свій проєкт, пам'ятайте, що ретельне планування та підготовка — ключ до успіху.
