Продовжуємо серію публікацій для замовників про роботу на сервісі. Сьогодні розберемо ситуацію, коли проєкт опублікований, але не вдається знайти виконавця. Водночас ви бачите, що фрилансери переглядають пропозицію, але ставки не роблять. Розповімо, які можуть бути причини та як це виправити.
У цій статті детально розкриємо такі питання:
- Як правильно аналізувати статистику проєкту
- Неповне ТЗ чи некоректні умови — найчастіша причина
- Рекомендації щодо складання правильного опису проєкту
Як правильно аналізувати статистику проєкту
Перше, що потрібно зробити, — проаналізувати статистику:
- Кількість переглядів.
- Кількість ставок.
3. Скільки переглядів і ставок в інших замовників у схожих проєктах.
Наприклад, ваш проєкт переглянуло багато виконавців, але ставки зробили одиниці. Потрібно подумати, чому так сталося і що можна зробити в цій ситуації. Візьмемо для аналізу опублікований проєкт:
За 8 днів завдання отримало 108 переглядів і всього 9 ставок. Одна з можливих причин — немає навіть приблизного опису того, що замовник хоче отримати. Якщо дати виконавцям більш докладне ТЗ, вони зможуть краще оцінити свої можливості та сформувати пропозицію.
Або ось ще один проєкт:
Тут теж бачимо багато переглядів (143) і мало ставок (2). Щоб отримати більше відгуків від виконавців, замовнику потрібно було конкретизувати питання. Наприклад, вказати перелік конкретних завдань, що потребують виконання. Без цього фрилансер не може оцінити обсяг роботи, запропонувати рішення і сформувати ціну на свої послуги.
І це всього кілька з можливих прикладів, коли проєкт отримує багато переглядів (тобто ним активно цікавляться виконавці), але мало ставок. Давайте разом подивимося, що можна зробити в таких ситуаціях.
Неповне ТЗ чи некоректні умови — найчастіша причина
Уявімо реальну ситуацію: виконавець бачить у стрічці проєкт із цікавою назвою, відкриває його, читає умови і... йде. Найімовірніше, причина в такому:
- Не побачив потрібних деталей завдання. Фрилансер не може гарантувати виконання роботи та скласти конкретну пропозицію без розуміння, який результат ви хочете отримати. Наприклад, у деяких проєктах навіть не вказана тема, вимоги, приклади та бюджет.
- Маленький бюджет і завищені вимоги. Можливо, ви запропонували занадто мало, а хочете занадто багато. Подивіться на аналогічні проєкти від інших замовників. Яку вартість вони пропонують у проєктах з приблизно такими самими вимогами, як у вас? Якщо зовсім не орієнтуєтесь у вилці цін, попросіть фрилансерів запропонувати свою вартість або керуйтеся статистикою цін.
Уже розумієте, що довго шукаєте виконавця через некоректний опис завдання? Розповідаємо, як це виправити.
Рішення
Найпростіше рішення — перейняти досвід інших замовників. Для цього проаналізуйте, які проєкти публікують інші, а саме:
- який бюджет пропонують;
- як описують умови та вимоги;
- які проєкти збирають найбільше відгуків, наприклад, з більшим бюджетом на N суму чи із чіткими умовами.
Якщо ви вперше на фрилансі й навіть після вивчення аналогічних проєктів не впевнені, що зможете розробити повне ТЗ, так і вкажіть це в описі. Опишіть своє завдання та бажаний результат, а потім попросіть виконавців запропонувати вартість, дедлайни й обов'язково розкажіть, що готові обговорити всі деталі. Це дасть виконавцю розуміння, що деякі умови можна ще доопрацювати.
Ще один спосіб отримати ТЗ — замовити його розробку. Спеціалісти з відповідним досвідом допоможуть правильно сформувати завдання й описати всі умови. У результаті ви матимете докладне і чітке техзавдання, що дасть змогу отримати більше відгуків на ваш проєкт.
Невелика рекомендація від нас: формуйте максимально точну назву проєкту, щоб відсіяти нецільових користувачів. Наприклад, ось із цієї назви чітко зрозуміло, що і в якій ніші потрібно:
Відповідно, клікатимуть на проєкт цільові виконавці, які щонайменше мають досвід створення таких модулів. На другому скриншоті, навпаки, геть незрозуміло, що хоче замовник, тому фрилансери не поспішають робити ставки (їх усього 4):
Рекомендації щодо складання правильного опису проєкту
Під час опису проєкту керуйтеся невеликим чек-листом, який ми підготували:
1. Категорія. Перевірте, чи правильно вказали категорію під час публікації проєкту. Якщо ні, ви отримаєте менше відгуків від спеціалістів з релевантними навичками.
Наприклад, у цьому проєкті вказано дві спеціалізації — «Ілюстрації та малюнки», «Оформлення сторінок у соціальних мережах». Але з огляду на опис і назву, правильніше було б замінити першу категорію на спеціалізацію «Візуалізація і моделювання» і в такий спосіб зібрати більше відгуків:
2. Чітко вкажіть тематику і суть завдання. Наприклад, вам потрібно отримати додаток у сфері e-commerce, щоб продавати електричні інструменти. Опишіть, які функції мають бути доступні: особистий кабінет покупця, опис кожного покупця, фільтр тощо.
На скриншоті приклад проєкту, де замовник чітко пише: хто він, у якій сфері працює, що є зараз і що хоче отримати:
3. Вимоги. Подумайте, з яким виконавцем ви б хотіли співпрацювати та які критерії мають для вас найбільше значення. Наприклад, потрібен фрилансер зі зразками робіт у конкретній ніші або з досвідом від 3 років.
Приклад того, як замовник може вказати мінімальні вимоги до виконавця:
4. Бажаний результат. Додайте до проєкту відповідні зразки, у яких, на вашу думку, якнайкраще реалізовано всі умови.
На скриншоті видно, що замовник додав 4 приклади з дизайнами, які, на його погляд, найкраще відображають бажаний результат:
5. Дедлайн і бюджет. У будь-якому разі ви розраховуєте отримати роботу в межах певних часових рамок і маєте конкретний бюджет. Якщо не впевнені в точних цифрах, вкажіть приблизні.
Отже, варто мінімально доопрацювати опис проєкту, щоб кількість відгуків стала пропорційною до кількості переглядів.
Тепер залишається лише застосувати отримані поради та опублікувати проєкт: