Привіт, друзі. Сьогодні ми з вами поговоримо про головне. Цього разу — не про вибір мови програмування, а про підбір та збірку комп’ютера для програмування. Також обговоримо, що краще — ноутбук чи стаціонарний персональний комп’ютер.

Водночас мова піде також про операційні системи, сферу програмування, у якій ви будете працювати та збирати свій комп’ютер. І звичайно, усе це у контексті як бюджетного, так і дорогого варіантів, щоб кожен міг у цьому всьому вже почати якось розбиратись і робити певний вибір.

Мій конфіг

Я думаю, що перед тим, як давати якісь поради зі збірання комп’ютера для програміста, цілком логічним та адекватним буде розказати про агрегат, на якому я працюю саме зараз.

Збирав я свій комп’ютер приблизно роки чотири тому. Тоді я чітко визначив мету, з якою збирав свого залізного друга. Моєю метою був Windows, в основному, швидкість запуску, великий обсяг для зберігання різної інформації, звичайно ж, потужна відеокарта для сучасних ігр. Щоб я міг комфортно працювати в якомусь After Effects або Adobe Premiere та разом з тим не відчував жодних проблем під час параллельної роботи із цілою купою надважких програм. Як-от PyCharm, Eclipse, Chrome з тридцятьма вкладками та Rad Studio, VisualStudio тощо.

Певно, ви вже зрозуміли, що збирав я комп’ютер у якомусь сенсі універсальний, керуючись двома основними вимогами. На той момент це були заточка під розробку та графіку з нахилом не на моделювання.

Також завчасно скажу, що на момент збирання не всі комплектуючі були доступні на локальному ринку. А замовляти та очікувати це з eBay, доставляти через FedEx я зовсім хотів, тому деякі компоненти були встановлені як найкраща доступна альтернатива.

Ну, почнімо.

Процесор у мене intel i7 6700K, відеокарта Zotac GTX 970, оперативна пам’ять Kingston Hyperx-Fury DDR на 16 GB сумарно (дві планки — кожна з них обсягом 8 GB і частотою 2400).

Для операційних систем у мене стоїть Kingston SSD на 500GB. Але оскільки у мене встановлені одразу і вінда, і Ubuntu, довелося вимкнути fastboot за певних, відомих користувачам Убунти, причин. Від цього швидкість завантаження Вінди стала трошки тихішою, зараз це приблизно 12 секунд для Windows 10.

Для зберігання файлів я використовую як сховище два WD RED HDD, кожен по 2 терабайти.

Блок живлення Cooler Master Silent Pro M2 на 1000W. Не запитуйте, чому так багато. Просто взяв із запасом. Кулер Cooler Master Hyper T4.

І все це встановлено в материнку Gigabyte Z170X-Gaming 3. Знаю, модель далеко не найкрутіша, але мені цілком вистачає.

Обгортка — корпус Aero Cool GT-A Black, живиться від джерела безперебійного живлення iON V-2000.

Що стосується моніторів, то це LG Ultrawide 29UM58 29” у пропорції 21 : 9 з роздільною здатністю 2К та ще один мій монітор LG 42 LA 643 V 42” у пропорції 16:9 і 1080р Full HD.

І звичайно, периферія, куди без неї. Миша зараз у мене доволі простенька. Це E-Blue Mazer M642 у лаймовому забарвленні.

Клавіатура — штатівська E-Blue Mazer OPS XL Chroma Mechanical із шістьма режимами підсвітки.

Окрім цієї клави у мене є ще одна. Бездротова від компанії A4-Tech, модель я не знаю яка, там просто написано A4-Tech. Нею я користуюся тоді, коли потрібна низька посадка і тиша під час друку.

І нарешті, операційні системи у моєму комп’ютері — це Windows 10 Fall Creators Update з Bash, до речі, на борту і Ubuntu 16.04 LTS.

Якось так…

У результаті виходить так, що можна запустити цілих 30 вкладок у Google Chrome, відкрити Photoshop на другому моніторі (у мене 2 стоять, і вони екстендяться), After Effects або Vegas на першому моніторі. Потім запустити SubLime Text 3, Atom та PHPStorm одразу (хоча я не знаю, для чого це може знадобитися взагалі — LOL). Водночас ще і який-небудь Gulp з Bash для Live.

І загалом уся конфігурація, коли запущено так багато різних програм, не грузить ПК зовсім і працює швидко, абсолютно ніяк не впливаючи на сусідні програми.

Може здатись, що 16 гігабайтів ОЗП замало. Проте, навіть якщо запустити все те, що я перерахував вище, то залишається ще близько 6-7 гігабайтів.

Що важливо для програміста

Я думаю, не потрібно пояснювати, що кожна залізячка в моїй збірці, про яку я писав вище, для програміста не суттєва та абсолютно не важлива. Той самий, наприклад, кейс або кулер — це справа, яка не потребує особливої уваги.

Для програмістів дійсно важливими пунктами є RAM, процесор, наявність SSD та опціонально кращий і більший монітор. Ось на цих пунктах ми і сконцентруємось. Далі конкретно за цими пунктами я буду давати корисні поради.

RAM (Оперативна пам’ять)

RAM або ж ОЗП (а простіше оперативка) я рекомендую брати щонайменше 8 гігабайтів. В ідеалі, звичайно ж, це 16 гігабайтів, а якщо ви збираєтеся бавитися з віртуалками, то й 32 буде замало. Частотність також краще брати вищу.

SSD чи HDD?

Що стосується SSD, то це обов’язковим не є. Але саме завдяки встановленій ОС на SSD комп’ютер буде завантажуватися секунд за 5-10. Тоді як навіть на елітних HDD це буде приблизно 15-30 секунд. Це справа не тільки швидкості завантаження системи, але й загалом запуску програм. Наприклад, ваша улюблена IDE або Photoshop стартуватиме за 5 секунд, а не за ті самі 15-30 секунд.

Можливо, комусь здаватиметься повною маячнею брати SSD для того, щоб зекономити декілька секунд, але насправді вмикати комп’ютер чи запускати IDE та йти пити каву зовсім не радує. Особливо враховуючи той факт, що на HDD ці самі програми спочатку будуть запускатися швидко, але через деякий час диск або вінда починає «тупити» і завантажуватися у 3, а то і у 5 разів довше. От тоді розумієш, що SSD — це дійсно круто.

Процесор

Тепер процесор. Це вкрай важливо. Тут головними факторами є тактова частота, кількість ядер, кількість потоків і штуки типу Turbo Boost, Hyper-Threading та інші фічі.

Якщо ви не маєте бажання паритися з підбором процесора, то беріть процесори з лінійки Skylake від intel. Вони точно не підведуть.

Ну а якщо наводити приклади загалом за процесорами, то хорошим вибором може стати i7 3632QM, i5 6400, i7 6700K та подібні. Щоправда, бюджетним серед них є лише i5 6400.

Краще не економити на процесорі. Особливо, якщо ваша мета в передусім програмування. Якщо ж вам потрібно балансувати між кодом та графікою, тоді спочатку краще вибрати відеокарту, а вже під неї добирати процесор.

Монітор

Монітор — це те, що ви будете бачити весь той час, поки перебуваєте за компом. Точніше, не сам монітор, а картинку на екрані монітора. І сама картинка, яку він видасть має бути чіткою, яскравою та приємною. За таких умов варіанти менше ніж 17 дюймів я б на вашому місці взагалі не розглядав. Краще, звичайно ж, брати монітор з діагоналлю не менше ніж 22-28 дюймів.

Що стосується пропорцій, то зараз уже в тренді розміри 21:9 або ultrawide-монітори. Це така роздільна здатність, як 2560х1080, що по суті є 2К. І дуже скоро такі монітори витіснять пропорції 16:9. Бо з такими пропорціями геть не важливо, розробляєте ви щось чи пишете код, монтуєте відео, чи в ігри граєте — в усіх кейсах це дуже зручно.

Матрицю монітора краще брати IPS. Навіть якщо ви не збираєтеся грати в ігри на своєму ПК. Звичайно, це дорожче, але якістю ви будете задоволені.

Якщо ваш бюджет необмежений або обмежений, але все одно великий, то рекомендую подивитися лінійку моніторів LG Gaming Ultrawide мінімум на 34 дюйми. Тоді ви точно будете задоволені.

Зазвичай люди шукають бюджетний варіант. І таким цілком може стати який-небудь LG 24MP59G-P на 24 дюйми,що обійдеться вдвічі-втричі дешевше за попередній.

Периферія

І периферія. Для програміста абсолютно не має значення, яку клавіатуру використовувати. Буде вона дорога чи бюджетна — не важливо. До речі, доволі часто буває так, що клавіатура за 5 доларів у рази більш комфортна, ніж за 100. Зазвичай обирають між A4-Tech, Logitech i Microsoft.

Особисто я останнім часом беру A4-Tech, і цілком задоволений цим вибором. Особливо їхніми бездротовими моделями. Працюють вони навіть на відстані 7 метрів від комп’ютера, під’єднуються за допомогою нано-ресивера, а двох батарейок вистачає на 3-4 місяці. Та це мій особистий вибір, я надто не люблю дроти.

Загалом для програміста цікавим варіантом буде механічна клавіатура з низькою посадкою. Чим вона нижче, тим тихіше та комфортніше працювати з клавіатурою.

І не забувайте про російський (а якщо є український, то ще краще) алфавіт на клавішах. Якщо не буде російської розкладки на кнопках або ви не володієте друком наосліп, вам буде досить важко орієнтуватись і виникне багато проблем.

На ноутбуках, зазвичай, проблем з посадкою немає. Та й з алфавітом також. А от для стаціонарного компа таку клаву доведеться пошукати.

Запам’ятайте! Ніколи, чуєте, ніколи не беріть урізану клавіатуру! Просто тому, що сьогодні вигідніше звикати до повного варіанту клавіатури, аніж до урізаного.

У решті випадків приємним бонусом для програміста може стати підсвітка клавіш, медійні кнопки та наявність керуючої клавіші Fn. Власне кажучи, ще клавіша Windows теж буде приємним бонусом.

Ноутбук чи ПК?

Єдине, що я на сьогодні пропустив — це ноутбуки та відеокарти. Тут усе дуже просто.

Різниця між стаціонарним комп’ютером та ноутбуком полягає рівно у двох факторах.

По-перше, це мобільність. Ноутбук можна носити із собою. По-друге, це ціна. Ноутбуки зазвичай в 2 рази дорожчі, ніж такі самі за характеристиками стаціонари.

Проте мобільність потрібна не всім і не завжди. Якщо ж ви все-таки надаєте перевагу ноутбукам, то вимоги залишаються такими самими. Хіба що зверніть увагу на те, щоб не брати моделі з дисплеєм менш за 17 дюймів, особливо з урізаними клавіатурами. І звичайно ж, не забудьте про рюкзак для лептопа, щоб можна було його переносити не в руках, тому що це небезпечно.

Ще ви маєте розуміти, що постійно в мережі ноутбук тримати не можна, інакше батарея здохне вже через рік-два.

Цодо вибору між MacBook та простими ноутбуками. Тут знову ж таки все дуже просто.

Якщо ви збираєтеся вивчати та займатися здебільшого front-end розробкою й у вас є можливість купити новий Макбук, тоді беріть його.

Якщо вас цікавить розробка під iOS, MacOS, цілком логічно буде придбати ноутбук або комп’ютер від Apple. Це чи не єдиний вибір для цього напрямку.

Для розробників ігор найкраще підійдуть звичайні ноутбуки з Віндою. Водночас вони мають бути високопродуктивними.

Для back-end програмістів згодяться звичайні лептопи, оскільки переплачувати за Маки не бачу особливого сенсу.

І для решти варіантів звичайний ноутбук буде найкращим вибором порівнянно з Макбуком.

Відеокарта

Про відеокарту я теж нічого не скажу просто тому, що конкретно для програміста вона не дуже потрібна. Але й занадто економити на цій залізячці не варто. Бо FPS у певних WebGL-додатках може дуже розчарувати. Ну або на якихось сайтах з тонами ефектів.

Для ноутбуків краще не брати щось менше ніж NVidia GT 740. Для стаціонарів — теж щось не менше ніж NVidia GTX 950 чи 960 або таких самих моделей старіших серій.

Продукцію AMD я взагалі не розглядаю, оскількі «перебуваю у таборі зелених». І я зараз не про політику. Думаю, поціновувачам AMD буде не складно знайти аналоги. Тим більше, що їх усі та скрізь порівнюють, проводячи чисельні бенчмарки з приводу й без.

На цьому, мабуть, усе. Я розказав, що хотів, про конфіг комп’ютера для програміста. Увагу я акцентував на головних моментах, тому вважаю, що тепер вибір для вас буде більш легким та правильним.