Вже пройшов рік, як я працюю виконавцем на Freelancehunt. Перший рік виявився для мене неймовірно важливим та водночас захопливим етапом. За цей час інтерес до підробітку переріс у повноцінну роботу на фрилансі, що за рівнем доходу та залученості порівнянна зі сталою роботою на умовній фірмі/компанії. Спочатку перші замовлення, потім постійні клієнти, великі проєкти, — і ось профіль фрилансера вже наповнений успішними кейсами. Професійні можливості, що відкрилися переді мною, перевершили всі очікування. На цьому етапі велика кількість проєктів, стабільний потік клієнтів та визнання високої якості моєї роботи дозволяють відчути впевненість в обраному шляху.
Це все дає натхнення розвиватися далі, ставити перед собою амбітні цілі. Одна з таких — стати найкращим і очолити рейтинг спеціалістів упродовж першого ж року роботи на Freelancehunt. Далі розповім про свій досвід на цьому шляху, що робив і чи досягнув мети.
Важливість рейтингу
Один з ключових елементів успіху спеціаліста на фриланс-платформах — його рейтинг. Він формується переважно на основі відгуків та оцінок виконаних проєктів і впливає на розвиток кар'єри та приваблення нових можливостей. Рейтинг фрилансера є не просто числовим відображенням його успіхів, але і ключовим фактором, що визначає його майбутнє на платформі. Досягнення високого рейтингу вимагає активності, цілеспрямованості та професійності, а збереження — експертності, відповідальності та активної взаємодії з клієнтами. Проте ці зусилля цілком виправдані.
Зі зростанням мого рейтингу і збільшенням кількості успішних кейсів мені все частіше пропонують Персональні проєкти. Такі клієнти точно знають цінність якісної роботи й не шукають дешевших варіантів.

Вибір спеціалізації: чим мені займатися на фрилансі
Вибір правильної та відповідної до своїх здібностей чи професійних навичок спеціалізації — один з ключів до успіху на фрилансі. У різних категоріях різний рівень конкуренції й розміри винагороди за роботу. Це залежить від попиту на послуги, складності та специфіки сфери й часових витрат на реалізацію. Тому до вибору треба підходити серйозно.
Як я зрозумів свої сильні сторони
Розпочинаючи свій шлях у світі фрилансу, я зрозумів, що перший крок до успіху — це чітке розуміння своїх сильних сторін та інтересів. Аналізуючи свої навички та досвід, я визначив сфери, в яких я відчуваю себе впевнено та можу надавати високоякісні послуги. Мене завжди цікавив дизайн, особливо інфографіка, та створення сайтів. Раніше також цим займався, працюючи на компанію, тому для мене вибір був очевидним.
Дослідження попиту на ринку
Вибравши категорії, я почав переглядати доступні проєкти й конкурси, їх кількість і ціни, щоб зрозуміти потреби клієнтів. Також важливо аналізувати конкурентів і ринок загалом — цим я також зайнявся відразу. Найпростіший спосіб — дивитися та вивчати ставки конкурентів. Проаналізувавши цю інформацію, треба відповісти собі на запитання: «А що можу запропонувати я?».

Аналіз потенційної зайнятості та доходу
На ринку фрилансу є замовники з різними потребами й бюджетом на них. Комусь потрібно дешево і швидко, а для когось головне — якість. Це необхідно враховувати, аналізуючи, які саме послуги пропонуватимеш і скільки часу займає виконання тих чи тих завдань. Так можна прорахувати, скільки приблизно можливо заробляти. Також для орієнтування буде корисним розділ сайту зі статистикою цін.
Робота над особистим брендом
Коли вже маєш перші успіхи, час попрацювати над особистим брендом. Вважаю, що такий підхід допомагає отримувати в роботу складніші та дорожчі завдання. Для цього треба приділити увагу оформленню свого резюме та портфоліо. Також потрібно створити власну стратегію якісної комунікації з клієнтом: чітко уточнювати потрібні деталі та лаконічно і зрозуміло пояснювати, чим саме ти можеш бути корисним.
Продовжую розвиватися
Я не боюся експериментувати та розширювати свої горизонти, навчаючись нового й вдосконалюючи навички, стежачи за трендами у своїй сфері. Для цього дивлюся контент блогерів з англомовного сектору, читаю профільну літературу та стежу за роботами експертів у галузі.
На які проєкти орієнтуватися
Є одна річ, яка є спільним знаменником для всіх амбітних виконавців — це обмеженість у часі. Тому вибір того, чим заповнити свій робочий час, дуже актуальний. На мою думку, це вибір між багатьма дешевими й простими замовленнями та малою кількістю дорогих проєктів. Обидві стратегії мають свої переваги й недоліки, і кращий варіант залежить від конкретної ситуації спеціаліста: специфіки напрямку, пріоритетів, бажаного рівня доходу, особистих цілей, обставин та стратегії розвитку. Далі розглянемо обидва варіанти.
Багато дешевих і простих замовлень
Наприклад, обробка фото для інтернет-магазинів, каталогів компаній. Такі завдання стабільно додаються замовниками, не вимагають високого рівня професіоналізму, але й ціна відповідна.
Переваги:
- Накопичення досвіду: багато «малих» завдань — це накопичення досвіду та покращення навичок.
- Постійний потік роботи завдяки великій кількості дешевших замовлень.
- Розширення портфоліо: виконуючи багато проєктів, ви поповните портфоліо, що корисно для зацікавлення нових клієнтів.
Недоліки:
- Тривалі часові витрати за низької фінансової вигоди: деякі завдання з невисокою оплатою можуть потребувати багато часу.
- Висока конкуренція: у категоріях з дешевшою роботою конкуренція може бути вищою, тому потрібно більше зусиль для отримання нових завдань.
Небагато дорогих, але великих проєктів
Такі проєкти вимагають творчого підходу і складніші для реалізації, але й краще оплачуються.
Переваги:
- Великі гонорари: дорогі проєкти забезпечують більш значущий дохід.
- Акцент на якість: з меншою кількістю проєктів у роботі ви можете приділити більше часу кожному, щоб забезпечити високу якість та гарантувати позитивний результат співпраці.
- Більше часу на розвиток: коли проєкти не займають весь ваш час, маєте змогу вчитися, вдосконалюватися, щоб покращити якість роботи та збільшити попит на свої послуги.
Недоліки:
- Ризик затримок: дорогі проєкти можуть бути складнішими та займати більше часу, що збільшує ризик затримок та конфліктів через дедлайни.
- Менше стабільності: невелика кількість дорогих проєктів не гарантує стабільного доходу, особливо якщо один із проєктів не вдасться.
Мій досвід
Починаючи свій шлях на фрилансі, я вибрав перший варіант, адже розумів, що без відгуків і рейтингу навряд чи отримаю в роботу проєкт з великим бюджетом. І саме з малими легкими проєктами я зміг будувати успішний, привабливий для клієнтів профіль.
Більше про мої перші кроки на фрилансі у статті:

Із часом отримав можливість робити більший акцент на проєкти, які потребують більше компетенції та коштують значно дорожче.
Поради для виконавців
Щоб стати топ-1 на фриланс-платформі, виконавець повинен бути не лише професіоналом своєї справи. Йому також потрібні навички ефективної взаємодії з клієнтами та активна позиція щодо власного розвитку. Ось кілька порад, які можуть допомогти вам стати вагомим спеціалістом на фриланс-біржі:
1. Вивчайте ринок та визначте свою нішу.
Аналізуйте попит на ринку та вибирайте категорії, де ви можете найкраще проявити себе. Зосередьтеся на тих нішах, де є висока конкуренція, але також є високий попит на ваші навички.
2. Будуйте ефективний профіль.
Створіть профіль, який вразить клієнтів: додайте якісне фото, докладний опис навичок і досвіду, портфоліо робіт. Використовуйте ключові слова, які відображають ваші навички та ринковий попит.
3. Ставтеся до роботи відповідально.
Виконуйте проєкти якісно та вчасно. Задовольняйте вимоги клієнтів і вдосконалюйте свою роботу на основі отриманих відгуків.
4. Працюйте над підвищенням своєї ефективності.
Покращуйте свої навички та вивчайте нові технології. На основі відгуків аналізуйте, як ще можна покращити свою роботу.
5. Активно користуйтеся платформою.
Беріть участь у форумах, обговореннях, читайте блог та соцмережі, користуйтеся Plus. Просувайте свій профіль за допомогою рекламних опцій, які пропонує платформа.
Щоб стати топ-1, потрібен час, терпіння та регулярні зусилля. Важливо постійно вдосконалювати свої навички, ефективно взаємодіяти з клієнтами й оновлювати стратегію розвитку.
Рік потому
Кар’єрний шлях на фрилансі у кожного виконавця різний. Він залежить від багатьох факторів: пріоритетів стосовно зайнятості, стратегії розвитку, цілей. Конкуренція також грає важливу роль.
Щодо мого шляху — пріоритетною була і залишається інфографіка. Конкуренція у цьому напрямку трохи нижча за середню, якщо проаналізувати кількість виконавців, але й вимагає більше навичок, порівняно із суміжними категоріями. Мені завжди був цікавий цей напрямок і кожне завдання я виконував із захопленням та щирим інтересом. А щодо моєї цілі — так, я очолив список виконавців і став топ-1 у категорії «Інфографіка», хоча і не за 1 рік, а пізніше приблизно на місяць.