Специфіка фрилансу в тому, що тут спеціалісти залучені у кожен процес: від пошуку завдання до погодження останніх правок. Тому крім якісних hard skills їм також необхідний набір відповідних м’яких навичок. Вони охоплюють сферу організації співпраці, комунікації з клієнтами та управління своєю фриланс-діяльністю.

Про важливість цих soft skills ми вже розповідали загалом та в окремих матеріалах:

Сьогодні ж детально розберемо стресостійкість та мистецтво вирішення конфліктів на фрилансі.

Про стресостійкість на фрилансі

Ми могли б злукавити та уникнути цієї теми, але хочемо бути чесними: на фрилансі, як і на будь-якій роботі, можуть виникати конфліктні ситуації. Тому важливо:

  • зменшити ризики їх появи;
  • навчитися розв’язувати такі ситуації з мінімальними ресурсними затратами, якщо все ж вони виникають.

У цьому допоможе прокачування стресостійкості та розвиток емоційного інтелекту.

Це навички, необхідні, щоб сприймати, розуміти та коректно оцінювати емоції, як свої, так й інших людей. Саме розвинений емоційний інтелект відповідає за адекватну реакцію та збереження спокою в несприятливих умовах. А оскільки на фрилансі немає посередників, то якість співпраці на сервісі напряму залежить від вміння керувати своїм емоційним станом. Відповідна література, якісний відеоконтент та нескладні психологічні практики й вправи допомагають розвивати емоційний інтелект.

Від його рівня залежить ще одна важлива для фрилансу навичка — стресостійкість. Вона потрібна і в ситуаціях, що стосуються суто механіки роботи: помилився, щось «відвалилося», забув тощо. Але ще більше стресостійкість необхідна під час конфліктів: якщо замовник незадоволений, хоча ви все зробили відповідно до вимог, коли він висуває необґрунтовані претензії чи взагалі раптом перестав відповідати.

Дозволити втягнути себе у конфлікт — не найкраще рішення за таких обставин. Краще проаналізувати ситуацію трохи відсторонено, зберігати спокій та спробувати досягти компромісу. Саме ці вміння — аналізувати, зберігати спокій та розглядати ситуацію з різних сторін і є основними складниками стресостійкості. Тому її й необхідно прокачувати.

Як прокачати стресостійкість та зберегти продуктивність
Топ порад від психолога, які допоможуть прокачати стресостійкість, знизити психологічне напруження та адаптуватися до сучасних реалій.

Мистецтво вирішення конфліктів: поради від Команди турботи

Ніхто не знає більше про конфліктні ситуації на сервісі, ніж Команда турботи. Тому ми взяли невелике інтерв’ю у Влада, Customer Success team Lead на Freelancehunt, та попросили дати поради, що допоможуть мінімізувати ризик виникнення неприємних ситуацій.

🔔
З якими конфліктними ситуаціями на фрилансі ви найчастіше маєте справу?

Конфліктні ситуації на платформі між користувачами бувають різними та, відповідно, виникають через багато факторів. Найчастіше це:

  1. Недостатньо прозора та якісна комунікація з боку замовника.
    Буває, що замовники обіцяють нескладне завдання за адекватний бюджет, але вже під час публікації проєкту й пошуку виконавця розуміють, що проєкт насправді значно складніший. Розуміють, але залишають цю інформацію прихованою. Як результат — «підводні камені» у вигляді додаткових вимог, що з’являються вже після затвердження умов та початку роботи. Так виникають конфліктні ситуації, які призводять до арбітражів.
  2. Відсутність у виконавця релевантних навичок, щоб якісно виконати роботу.
    Перед початком співпраці фрилансер стверджує, що схожі завдання виконував неодноразово та має всі необхідні навички для реалізації проєкту. Причиною може бути бажання отримати в роботу цікавий проєкт чи назбирати відгуків. А насправді ж виконавець такими навичками не володіє та в кращому разі вже в процесі роботи намагається їх опанувати. У результаті майже у 99,9% таких випадків проєкти завершуються неуспішно через конфлікт, що виникає між сторонами.
  3. Проблема із soft skills в однієї чи обох сторін конфлікту.
    Як правило, це відсутність у сторін базових соціально-психологічних якостей, через що вони не чують одна одну і не намагаються спільно знайти рішення. Найчастіше такі ситуації виникають, коли в процесі робити виявляється, що через певні технічні особливості та/або обмеження програмного забезпечення розв'язати проблему замовника відповідно до затверджених умов неможливо. Кожна зі сторін займає конкретну однозначну позицію й не розглядає можливості її змінити на користь іншої сторони, незалежно від аргументації та об’єктивних обставин.
🔔
Як фрилансеру мінімізувати ризик потрапляння у конфліктну ситуацію?

Щоб мінімізувати ризик потрапляння у конфліктну ситуацію, фрилансеру потрібно дотримуватися таких правил, співпрацюючи із замовниками:

  1. Пам’ятати, що замовники — не спеціалісти, й саме тому вони звертаються по допомогу до виконавців. Найчастіше клієнти на фрилансі не мають необхідних навичок, щоб самостійно оцінити завдання та знайти спосіб реалізувати його у найкращий спосіб.
  2. Вести листування та будь-які інші комунікації із замовниками, дотримуючись правил ділового спілкування. Замовники на фрилансі — такі ж люди, такі ж люди, як і клієнти у будь-яких інших сферах. Вони завжди очікують, що фрилансери як спеціалісти поводитимуться максимально коректно, професійно та ставитимуться з повагою. Тому необхідно уникати будь-якої провокаційної та образливої риторики.
  3. Проговорювати в листуванні РО всі деталі майбутньої співпраці ще до резервування коштів замовником. Правильна комунікація на етапі узгодження умов, а також додаткові запитання з боку фрилансера щодо майбутньої співпраці — це майже 100% гарантія відсутності будь-яких складнощів у процесі роботи.
  4. Не брати в роботу проєкти, які не відповідають вашим навичкам та спеціалізації. Залиште їх фрилансерам, які здатні реалізувати такі проєкти й закрити потреби замовників на всі 100%. Задоволені клієнти повертаються на фриланс з новими завданнями, і може саме їх вам доручать виконати наступного разу.
🔔
Чи можна уникнути негативних наслідків, якщо конфліктна ситуація все-таки виникла?

Уникнути негативних наслідків можна насамперед за допомогою коректних комунікацій та дипломатії. Якщо ж під час співпраці з’ясовується, що є ймовірність не втілити вимоги замовника на всі 100%, то найкраще рішення — ввічлива ділова пропозиція розглянути альтернативні варіанти. Звісно, за умови, що такі варіанти є. А також наявності переконливих аргументів щодо того, чому роботу неможливо виконати на затверджених раніше умовах.

Якщо ж цей варіант з якихось причин клієнт не прийме, залишається ще один вихід. Це завершення співпраці з поверненням коштів замовнику без відгуків та арбітражу.

Такий емпатичний та водночас професійний підхід дозволить зберегти рейтинг на платформі, уникнути негативного відгуку, а також залишить замовника задоволеним взаємодією з вами та сервісом загалом.
🔔
Чи може арбітраж мати негативні наслідки для подальшої роботи фрилансера на сервісі?

Програний фрилансером арбітраж не просто може мати негативні наслідки для його подальшої роботи. Він 100% матиме їх, оскільки:

  1. Рейтинг такого виконавця знизиться.
  2. На сторінці профілю користувача відображатиметься негативний відгук, який може насторожувати потенційних замовників.
  3. Профіль виконавця систематично потраплятиме адміністрації на додатковий аналіз у рамках планових перевірок, спрямованих на виявлення недобросовісних користувачів.

Тому найкраще рішення для виконавця, який планує ефективно працювати та постійно заробляти на фрилансі, — емоційна стійкість, дипломатія та уникнення арбітражних розглядів і негативних відгуків.

Як розвивати емоційний інтелект і покращувати стресостійкість: корисні ресурси та книги

Найважливіше тут — робити хоч щось. Одна прочитана книга не допоможе, як і десяток, якщо не практикувати викладені в них поради. Проте систематична робота й корисні маленькі звички неодмінно допоможуть покращити емоційний інтелект. І хоч першопричиною цієї роботи буде потреба професійного зростання, краще розуміння себе та внутрішній спокій стануть приємними бонусами. Пропонуємо кілька корисних і цікавих джерел, з яких можна розпочати цей важливий шлях.

Онлайн-ресурси та застосунки

YouTube-канал психотерапевтки Любові Прудеус

Спеціалістка має понад 8 років досвіду проведення індивідуальних консультацій, працює в багатьох напрямках, проходила навчання у культових психотерапевтів — Irvin Yalom, Mate Gabor, Nancy McWilliams. Її відео доступні, легкі й водночас інформативні та «інсайтні». На каналі можна знайти відповідь на будь-які питання, пов’язані з емоціями, проявленістю, самореалізацією, страхами тощо.

У контексті теми статті радимо до перегляду відео про стрес і стресостійкість:

Застосунок для медитацій Svitlo

Цей додаток для турботи про ментальне здоров’я розроблений клінічною психологинею Надією Браницькою. Він складається з корисних статей, курсів та аудіокерованих вправ (медитацій) для самодопомоги, розслаблення, заспокоєння, зниження рівня стресу, підвищення концентрації, розвитку вмінь краще розуміти свої емоції. Тести допоможуть розібратися, із чого розпочати, а сповіщення — лагідно вбудувати корисні ритуали у ваше повсякдення. Приємний голос та красива українська ідеально доносять до свідомості слухачів корисний терапевтичний контент.

Є безплатна версія та можливість підписки для доступу до всіх медитацій, курсів і їх офлайн-версій. Крім того, Svitlo є й у форматі «для бізнесу», щоб ваша команда завжди була в ресурсі.

Книги

Емоційний інтелект

Емоції впливають на кожну сферу людського життя. Особливо, на реалізацію, стосунки з іншими та досягнення бажаних успіхів. То чи не краще таки розібратися з емоціями, навчитися розпізнавати, опрацьовувати їх і навіть керувати ними? Це все і мається на увазі під словосполученням «емоційний інтелект». І жодної суперечності в ньому немає. Розкласти все по поличках з науковим підходом і легким викладом зміг Деніел Ґоулман у книзі, що майже 20 років залишається бестселером у всьому світі.

Емоційний інтелект

Стійкість: тяжко виборена мудрість для ліпшого життя

Ця книга особливо актуальна у наш непростий воєнний час. Її автор — колишній «морський котик» Ерік Ґрейтенс, який прагнув допомогти своїм побратимам та іншим воїнам адаптуватися до життя поза полем бою. У книзі він розповідає, як проживати біль, повернути собі здатність співчувати, віднайти своє покликання і самостійно збудувати своє щастя. Ці питання актуальні для більшості людей, незалежно від досвіду, тому й книга знайде відгук у кожному серці.

Якщо ви не знаєте, як звестися після падіння, знайти всередині себе мужність, щоб рухатися вперед, — прочитайте. Жодна книга — не панацея, але прочитання дарує емоції, що сприяють усвідомленню та розумінню важливого для людини в конкретний період.

Підсумуємо

Як бачимо, на фрилансі розвинений емоційний інтелект та стресостійкість особливо важливі. По-перше, тому, що тут відповідальність спеціаліста вища, бо він поєднує кілька ролей. По-друге, тому, що це необхідно для налагодження довгострокових робочих стосунків з клієнтами, а відтак — стабільності та досягнення бажаного рівня доходу.