Будь-який замовник зацікавлений, щоб виконавець правильно зрозумів мету і завдання проєкту. Від чіткого ТЗ залежить, чи отримає клієнт той результат, на який розраховує. Поговоримо про те, яких найпоширеніших помилок під час складання техзавдання припускаються замовники та як їх уникнути.

Чому важливо правильно складати ТЗ

Правильно оформлене ТЗ — це вже половина роботи. Що чіткіше і зрозуміліше записані вимоги, то краще обидві сторони проєкту розуміють, яким має бути кінцевий результат. Шанси зменшити доопрацювання і зекономити час значно зростають. А разом із цим зростає і ймовірність того, що замовник залишиться задоволений якістю роботи.

Чому потрібно детально розписувати ТЗ:

  • Для фрилансерів важливо, щоб ТЗ було написано чітко. У такому разі вони можуть зробити максимально точну пропозицію щодо суми й термінів. Досвідчені виконавці вибирають тільки ті проєкти, в яких є повне техзавдання. Якщо ви детально опишете завдання, отримаєте більше релевантних відгуків від спеціалістів, які добре розбираються в темі.
  • Що докладніше ТЗ, то зрозуміліше завдання і кращий результат. Неповне техзавдання — це завжди доопрацювання, а отже, втрата часу і нервів. Неоднозначні й розпливчасті формулювання фрилансери можуть зрозуміти по-своєму, а потім відмовитися вносити правки, адже в ТЗ цього не було. Це призведе до непорозумінь і ускладнить роботу.
  • Щоб замовник міг звірити, чи всі пункти техзавдання виконав фрилансер. Якщо виконавець зробив роботу несумлінно, можна звернутися в арбітраж і довести, що не всі вимоги були враховані.

Помилки, які трапляються найчастіше

Кожне техзавдання не схоже на жодне інше через специфіку продукту. Але є типові помилки, які трапляються в ТЗ частіше за інші. Розглянемо їх далі.

Неповний опис завдання

Описуйте деталі роботи якомога докладніше. Намагайтеся врахувати всі нюанси, щоб фрилансер зрозумів суть завдання й оцінив, чи під силу йому проєкт. Наприклад, у якому стилі, форматі потрібна робота, які сервіси, програми використовувати для виконання чи перевірки, які характеристики мають бути у продукту (максимально докладно).

Що буде, якщо не описувати завдання детально? Фрилансер візьме проєкт у роботу, а потім виявиться, що його скілів не вистачає для завершення завдання. Доведеться шукати нового виконавця або вносити нескінченні правки, щоб очікування замовника збіглися з реальністю.

Приклад неповного опису:

Водночас не вказані основні вимоги: де розміщуватимуться тексти, який стиль написання, чи є ключові слова, на якому сервісі перевіряти унікальність. Швидше за все, фрилансери пройдуть повз таку пропозицію, адже оцінити складність роботи неможливо. Замовник втратить додатковий час на уточнення деталей з кожним спеціалістом, який відгукнувся, чи зовсім залишиться без потенційних виконавців.

Ще один приклад:

В обговоренні фрилансер чітко вказав на недоліки формулювання цього завдання:

Це ще раз доводить, що відповідальні виконавці не беруться за проєкти з неповними та нечіткими описами. Крім того, цей приклад — гарне спростування міфу про ставки на проєкти «ну а раптом». Виконавець не тільки обґрунтував свою думку, а й надав чіткі коментарі, щоб замовник міг покращити опис і швидше знайти фрилансера.

Занадто довгий опис

Інший бік медалі, коли в ТЗ багато зайвих слів, текст не структурований, його складно сприймати. Це відлякує виконавців. Є ще один варіант, коли замовник вносить усі мислимі й немислимі вимоги. Наприклад, для копірайтерів: додати в невеликий текст 100500 ключів, прогнати статтю за всіма відомими сервісами перевірки, домогтися високих показників. І все це за досить скромний гонорар.

Нечіткі вимоги

Пишіть вимоги чітко і конкретно, щоб уникнути непорозумінь. Формулювання в ТЗ типу «зробіть красиво», «щоб було цікаво», «і так далі» — надійний спосіб відлякати відповідального фрилансера. Виконавець не може вгадати, який результат хоче отримати замовник. Чітке формулювання завдання допоможе фрилансеру зрозуміти, що конкретно потрібно зробити. Додайте приклади робіт, які вам подобаються, щоб виконавець на них орієнтувався.

Хочете перевірити, як це працює? Запропонуйте 10 людям намалювати дерево. Кожен намалює щось своє — хвойне, листяне, з гілками, плодами, птахами, у різних стилях. А тепер опишіть завдання докладніше: яке саме дерево потрібно зобразити, у якій техніці, стилі, кольорі, розмірі, де буде розміщено малюнок? Покажіть приклади, які подобаються.

Ось приклади завдань популярної на сервісі категорії «Логотипи»:

та

Тут замовники не тільки не надали посилання на сторінку компанії, не конкретизували нішу, а й не додали жодного прикладу, тому доведеться додатково узгоджувати деталі або все ж писати ТЗ.

У наступному прикладі не вказана ні програма для роботи, ні формат кінцевого результату, ні сфера застосування:

До того ж зауваження фрилансера в обговоренні під проєктом стосовно правил сервісу як ніколи влучне, як і коментар щодо ТЗ:

Нереалістичні терміни

Ще одна поширена помилка, коли замовник просить реалізувати завдання терміново чи виставляє нереальні терміни, орієнтуючись виключно на власні відчуття. Йому здається, що тут роботи всього на годину. Насправді майже завжди це означає, що потрібно набагато більше часу. Фрилансери воліють обходити такі проєкти стороною. Оцінюйте терміни реально. Ставте дедлайн із запасом, щоб за необхідності можна було спокійно внести правки й доопрацювати проєкт.

Також рекомендуємо великий проєкт розбивати на кілька етапів. По-перше, ви зможете контролювати хід роботи, вносити правки й зауваження на проміжних етапах. І тоді неприємних сюрпризів вдасться уникнути. А по-друге, якщо виконавець не впорається із завданням, буде час на пошуки іншого спеціаліста.

Усні домовленості

Усе, що сказано усно, неможливо проконтролювати. Якщо виникнуть суперечки та розбіжності, ви не зможете довести, які саме вимоги до роботи в завданні були. Тільки письмове ТЗ гарантує, що обидві сторони правильно зрозуміли одна одну. Якщо щось озвучено усно, відразу фіксуйте це в письмовому вигляді. Обидві сторони мають підтвердити, що однозначно розуміють вимоги.

Правила та нюанси узгодження умов проєкту з фрилансерами
Для вдалої співпраці на Freelancehunt необхідно правильно узгоджувати умови проєкту. Розкажемо, чому це важливо і які нюанси потрібно обговорити.

Рекомендації щодо складання техзавдання

Що конкретно додавати в ТЗ, залежить від типу і категорії проєкту. Загальні рекомендації допоможуть правильно скласти техзавдання:

  • Якщо ви не знаєте, як писати ТЗ, перегляньте відкриті проєкти у вашій категорії. Візьміть за основу приклади техзавдань і складіть опис зі своїми вимогами.
  • Зверніться до фрилансерів по допомогу в складанні ТЗ.
  • Опублікували проєкт, але вирішили доповнити технічне завдання чи внести у нього правки? Ви можете це зробити, але тільки до того, як отримаєте першу ставку. Якщо є вже хоча б 1 відгук на проєкт, можна опублікувати оновлення опису, але початкове ТЗ змінити не вийде.
  • Чи отримує проєкт достатньо відгуків? Якщо у вас багато переглядів, але мало ставок, варто замислитися. Перевірте, чи докладно написано ТЗ, чи вибрано правильну категорію і теги.
Як збільшити кількість відгуків на проєкт
Сьогодні розберемо ситуацію, коли фрилансери переглядають опублікований проєкт, але ставки не роблять. Розповімо про причини та як це виправити.
  • Щоб отримати на 80% більше відгуків, ви також можете активувати послугу Преміум. У цьому разі проєкт буде позначений зірочкою і на 2 дні закріплений вгорі списку.
Як отримати більше ставок на проєкт — секрети Freelancehunt
На сервісі є 3 опції, використовуючи які ви отримаєте більше ставок на проєкт від провідних спеціалістів Freelancehunt. Розповідаємо докладніше.
  • Ціна роботи. Вкажіть її під час публікації проєкту, щоб фрилансери відразу могли зорієнтуватися, чи підходить їм пропозиція. Якщо ви не знаєте, скільки коштує така робота, нічого не вказуйте. Виконавці запропонують свою ціну у відгуках.
  • Пишіть реальні терміни виконання проєкту. Не на вчора. Якщо є можливість, залишайте тиждень на форс-мажори. У вас буде час на правки й у підсумку роботу отримаєте вчасно.
  • Описуйте завдання максимально докладно. Використовуйте конкретику, а не якісні характеристики.
  • Уточніть, навіщо вам продукт, де буде використовуватися, з якою метою, хто ЦА, як будете оцінювати результат.
  • Додавайте відповідні приклади робіт, на які виконавець може орієнтуватися. Можете додати й ті, які не подобаються. Зразок, як не треба робити, теж важливий.
  • Структуруйте текст, розбийте на смислові блоки. Таке завдання простіше сприймати й посилатися на певні пункти під час обговорення.
  • Коли все готово, подивіться збоку — чи буде ТЗ зрозумілим виконавцю.

Згідно з результатами проведеного опитування замовників, більшість клієнтів готові платити фрилансерам за написання техзавдання. Це справді хороше рішення в ситуації, коли проєкт великий і складний чи коли потрібен дуже детальний опис завдання, а замовник не розуміється на цьому напрямку досконало. Проте у фрилансера варто попросити приклади складених ним аналогічних ТЗ, щоб оцінити його професійність і розуміти, за що збираєтеся заплатити кошти.

Сподіваємося, що ця стаття допоможе вам правильно складати ТЗ і отримувати більше релевантних відгуків від фрилансерів. Бажаємо продуктивної роботи на сервісі!