Фриланс в умовах війни має свої особливості. Окрім потреби у постійному професійному самовдосконаленні на спеціалістів лягає додатковий стрес, пов’язаний з адаптацією до нових, не завжди сприятливих обставин. Робота між повітряних тривог, напружені новини та багато інших обставин стають причиною того, що виконавцям складніше працювати. Це стосується як організаційного, так і психоемоційного рівнів. Тому закономірно виникає питання про те, як адаптуватися до нових умов роботи, а ще — вміти швидко вникнути в різні сфери, з якими доводиться взаємодіяти.

Розглянемо ці питання більш детально.

Які галузі замовляють послуги у фрилансерів

Попри складні умови, в яких опинився український бізнес, чимало його сфер намагаються витримати тиск обставин. Серед галузей, що зараз масштабуються та звертаються до спеціалістів, які працюють дистанційно, варто відзначити такі:

1. Будівництво, ремонт

Чимало споруд потребують відбудови після пошкоджень, зумовлених бойовими діями. Навіть законодавство, яке регулює будівельні роботи, стало більш лояльним та гнучким, дозволивши людям не чекати на отримання дозволів, якщо йдеться про зведення житлової будівлі до 2 поверхів. Окрім цього, з огляду на наближення опалювального сезону, багато власників будинків прагнуть утеплити свої домівки. Тому послуги будівельників та майстрів, які роблять фасади й покрівлю, мають великий попит і потрібні в нинішніх умовах.

2. Психологічні послуги

Як знайти нові сенси під час війни? Як пережити стреси й негаразди? На які свої сильні сторони опертися, щоб жити й працювати у нових умовах? На ці запитання намагаються відповісти кризові психологи та коучі, а їхні послуги дуже популярні. Тому чимало фрилансерів зазначають те, що зріс запит на контент та онлайн-ресурси (особливо лендінги) для різноманітних курсів, консультацій і груп підтримки.

3. Онлайн-школи та курси з різних напрямків

Чимало людей прагнуть розвинути нові навички в нових умовах, щоб краще адаптуватися до них. Це стосується як професійних знань, так і навичок, пов'язаних з іноземною мовою. Індивідуальні та групові заняття мають великий попит серед людей, які виїхали до інших країн та прагнуть поповнити свій словниковий запас, щоб добре почуватися в іншомовному оточенні.

4. Сфера ІТ

IT-сфера продовжує стрімко розвиватися, тому компанії звертаються за послугами до фрилансерів різних напрямків. Також окремі спеціалісти часто потребують допомоги інших фахівців, щоб просувати свій продукт. Наприклад, розробник чи дизайнер може потребувати послуг копірайтера або маркетолога для спільної роботи над лендінгом чи сайтом. Або ж, навпаки, копірайтер, який уже має контент, потребує технічного втілення ідеї свого сайту.

5. Одяг та взуття

Попри те, що у більшості людей знизилася купівельна спроможність, одяг традиційно належить до базових речей. Тому товари в цій сфері популярні, а отже, збільшується кількість інтернет-магазинів, які продають таку продукцію.

Вище були перелічені далеко не всі галузі, які мають клієнтів на сьогодні. Великий попит мають юридичні послуги, пасажирські перевезення, послуги в б'юті-сфері. Тому для фрилансерів добре орієнтуватися у цих галузях та підвищувати в них свою компетентність. Це забезпечить доступ до актуальних замовлень.

Як ефективно працювати спеціалістам різних напрямків

На що варто орієнтуватися розробникам, дизайнерам та маркетологам, щоб ефективно працювати у нових умовах?

Розробник

Щоб розробити якісний та ефективний сайт, треба знати не лише тонкощі IT-сфери, а й трохи людської психології. Сьогодні користувач має брак часу та не прагне, щоб його дивували спецефектами. Головне, щоб функціонал готового інтернет-ресурсу відповідав тим запитам та потребам, які має його цільова аудиторія.

Дизайнер

Якщо казати про роботу дизайнера, то тут діє той самий принцип. Уже давно пішли в небуття ті часи, коли у сфері вебдизайну можна було когось здивувати нагромадженням елементів на сайті та різними беззмістовними меню. Сьогодні актуальні такі тренди:

  • лаконічність;
  • мінімалізм;
  • функціональність;
  • простота й зручність у користуванні.

Важливо, щоб сайт був інтуїтивно зрозумілим і простим. Водночас дизайн має створювати певні асоціації зі сферою, яку представляє ресурс.

Маркетолог

Тепер перейдемо до роботи маркетолога. Тут уже дещо складніше працювати у сучасних умовах. Маркетинг дуже пов’язаний з поведінковою економікою, а її тренди зараз нестійкі та нестабільні. Війна стала стресовим фактором, який вплинув на поведінку споживачів. У перші її місяці багато сфер немовби завмерли. Зараз багато з них вийшли на стабільне функціонування, проте все одно говорити про довоєнний рівень комфорту та спокою для бізнесу неможливо. Тож деякі сфери, які насамперед спрямовані на адаптацію людей до нових умов, працюють суттєво краще, ніж інші.

Як здатні допомогти шаблони сайтів

Коли йдеться про розробку інтернет-ресурсу, дуже добре допомагають готові шаблони сайтів. Вони розроблені для найбільш топових сфер бізнесу та здатні стати відображенням актуальних ідей.

Часто клієнти не мають запиту на те, щоб замовляти інтернет-ресурс з нуля, особливо, коли у них обмежений бюджет. Тут допомагають готові шаблони, які розроблені відповідно до тематичної специфіки сайтів.

Це хороший вибір і для спеціалістів, які мають виконати роботу недорого та якісно. Такі шаблони відчутно сприяють та значно спрощують процес. Багато варіантів подібних шаблонів можна побачити на сайті TemplateMonster.

Чек-лист, як фрилансеру бути ефективним у нових умовах

Мабуть, це одне з найпопулярніших запитань, яке об’єднує більшість спеціалістів IT-сфери як технічного, так і гуманітарного напрямку. Тож пропонуємо до вашої уваги чек-лист, який допоможе розібратися.

1. Звузьте спеціалізацію до тих сфер, які сьогодні найбільше потребують ваших послуг.

Це допоможе уникнути розпорошення сил та енергії, а також дасть змогу сфокусуватися на базовому.

2. Підпишіться на оновлення кількох топових ресурсів з новинами у цих сферах.

Іноді фрилансери не сприймають цю рекомендацію, думаючи: «Навіщо мені так занурюватися, якщо для мене ключове — знати свою галузь?» Проте розуміння трендів тих основних сфер, до яких належать ваші клієнти, допомагає вам спілкуватися з ними «однією мовою». На етапі пресейлу, коли йдуть переговори за проєктом, а вам потрібно продати свою послугу, така обізнаність може зіграти вирішальну роль.

3. Робіть менше дій, але щоб вони були правильними та цільовими.

Закон Парето, коли 20% зусиль дають 80% результату, дуже популярний у бізнесі. Цьому принципу роботи прагнуть навчитися спеціалісти, які помічають, що схильні до перепрацювання та розпорошення зусиль.

4. Дбайте про свій психологічний стан.

Хоча ця рекомендація не стосується компетентності, вона впливає на працездатність. Втомлена людина стає менш уважною, вона працює повільніше, їй стає складніше відновити у пам’яті потрібну інформацію. Тому дуже важливо берегти сили, обмежувати в часі перегляд тривожних новин, спілкуватися з людьми, які підтримують.

Як зберегти продуктивність на фрилансі під час війни
Топ-6 рекомендацій від психолога для Freelancehunt, як впоратися зі стресом та залишитися продуктивним в умовах війни. Продуктивність на фрилансі.

А якщо все-таки довелося працювати з незнайомою сферою…

Найкраща ситуація тоді, коли фрилансер може обирати проєкти за своєю вузькою спеціалізацією, як це було описано вище. Та іноді буває так, що доводиться підлаштовувати свої навички під ринок та працювати з темами, у яких ви маєте небагато досвіду. Що ж робити в такому разі, якщо вам, приміром, довелося працювати з проєктом про садівництво, а вузькоспеціалізованих знань ви у ньому не маєте? Ось кілька рекомендацій:

  1. Знайдіть ключові онлайн-ресурси сфери, ознайомтеся з її тенденціями.
  2. Правильно вибудуйте комунікацію з клієнтом та поставте йому кілька питань, пов'язаних з тим, як подати фахову інформацію галузі у зрозумілий для аудиторії спосіб.
  3. Подивіться результат роботи колег-фрилансерів зі своєї сфери на сайтах, які знаходяться в топі. Наприклад, як виглядає дизайн популярних ресурсів про садівництво чи які акценти копірайтеру зробити в контенті.
  4. Попросіть клієнта показати ресурси компаній-конкурентів, які подобаються, щоб знати, від чого відштовхуватися.
  5. Домовтеся про поетапну роботу над проєктом, щоб клієнт міг корегувати результат на проміжних етапах. Це допоможе додати потрібної гнучкості до робочого процесу та вчасно вносити поправки.

Хоча ці рекомендації виглядають простими, вони допомагають суттєво полегшити робочий процес.

Підводячи риску…

Отже, робота фрилансерів у часи війни дійсно змінилася. Ринок став більш непередбачуваним та динамічним. Однак є вагомий орієнтир — виживають ті сфери, які допомагають людям краще адаптуватися до нинішніх умов. Вище ви можете ще раз переглянути їх перелік.

Разом з тим, важливо вміти відточувати навички у власній спеціалізації та не намагатися бути експертом у всьому. Дійсно, вміння швидко орієнтуватися в новій тематиці — гарна навичка, але не менш важливо правильно вибирати галузі та тематики, у яких ви хочете поглибити знання.