Одне з найпопулярніших питань серед програмістів: які ресурси вибрати для самоосвіти та як змусити себе навчатися. І взагалі: самоосвіта — це ефективно, чи краще обирати платні курси.

Ми поспілкувалися з досвідченими програмістами, розробниками про те, як вони навчаються, і попросили поділитися корисними ресурсами.

План статті:

  1. Валентина Дика: найкраще — комплексний підхід до навчання
  2. Олег Данкевич: помилка в самоосвіті — все заучувати
  3. Ігор Лозовський: щоб стати ковалем, потрібно кувати

Валентина Дика: найкраще комплексний підхід до навчання

Розробниця сайтів Валентина Дика навчає початківців програмування та веде свій блог.

Валентина Дика

Валентино, розкажіть, які ресурси ви використовуєте для самостійного навчання?

Я намагаюся не менше одного разу на рік підвищувати свій рівень знань. Хоча я і маю постійну зайнятість і нові завдання, але комплексний підхід до навчання краще, ніж за завданнями. Наприклад, можна одну задачу вирішити, зібравши зі шматочків або додумати по мануалу, але важливий шматок основи завжди залишається не вивченим. Тому я вважаю за краще проходити курси або читати книги, де можна гарно прокачатися з нуля до профі.

Віддаю перевагу ресурсам за типом мануалів. Наприклад для js розробки дуже добре Mozilla Development. Якщо у вигляді курсу, то дуже класний сайт w3school. Він гарний тим, що включає і теорію, і маленькі практичні завдання. Я в основному працюю з WordPress і використовую мануал від WordPress або російський аналог — сайт wp-karma.

Які soft skills важливо прокачувати програмісту?

  • Знання англійської мови. Без англійської можна застрягнути на мінімальній ставці. Таке знання, як мінімум на рівні читання документації, одна з важливих навичок. Найкраще цей скіл прокачувати практикою. Є такий жарт: «Чим відрізняється джуніор від сеньйора? Тим, що джуніор гуглить російською, а сеньйор англійською».
  • Знання мов програмування. Тільки в практиці можна їх поліпшити. Як би сумно не звучало, але на курсах дають лише теорію, яка потім забувається, якщо не застосовувати її систематично.
  • Важливо перемикатися. Наприклад, ви працюєте над завданням день, другий — і не виходить. Тут вам потрібно зупинитися і відключитися від завдання. А потім знову сісти за нього і постаратися подивитися з іншого боку. Для мене це дієво і найчастіше саме так я і знаходжу правильне рішення.
  • Вміння керувати часом. Але це у мене погано виходить. Я теж ще в процесі роботи над цим.

Моя порада: ставити собі нагадування. Коли чуєш будильник, то приходиш до тями й далі вже згадуєш над чим працюєш: над прокачуванням тайм-менеджменту або над пластичністю уваги.

Чому програмісту важливо постійно навчатися?

Сфера програмування не дає нудьгувати. Щороку не те що нові релізи мов виходять, так ще й нові мови з'являються.

На мою думку, платні курси для ледачих. Зізнайтесь собі чесно: ви ледачий? Чи буває так, що ви не доводите справу до кінця? Якщо на обидва питання відповіли «так», тоді вам показані тільки платні курси.

Особисто я вчуся, тому що мені це подобається. Це ж так круто, коли перед тобою стоїть завдання, яке відразу можеш вирішити без допомоги Google. У мене є YouTube-канал, а також курс на сайті Udemy.

Як висновок можу сказати, що судячи із запитань, які мені ставлять, початківці дуже бояться щось зламати, не туди натиснути тощо. Це, на мою думку, і є головна проблема. Адже саме на таких завданнях і проблемах, коли все пішло коту під хвіст, а у вас дедлайн за 72 години, ми і робимо значний прорив.

Олег Данкевич: помилка в самоосвіті — все заучувати

Олег Данкевич — понад 15 років працює в IT. Працював в різних нішах як маркетолог, програміст. Створив власну компанію ARI.company, співпрацює з продуктовими компаніями багатьох країн.

Олег Данкевич

Олеже, як ви організовуєте своє власне навчання? Поділіться лінками на корисності.

У вільний час переглядаю, які тенденції на ринку. В процесі пошуку інформації знаходяться книги, курси чи онлайн-співрозмовники, котрі надихають до саморозвитку.

Можу сказати, що всі веб-ресурси корисні, коли вмієш їх аналізувати. Важко обрати щось конкретне, адже технології щороку покращуються, і те, що сьогодні здається найкращим, вже завтра застаріє. Але можу порадити найпопулярніші ресурси:

  1. https://ru.coursera.org/ — велика навчальна платформа;
  2. https://otus.ru/ — хороша навчальна платформа;
  3. https://itvdn.com — ще одна хороша платформа;
  4. https://habr.com/ — всього по трішки;
  5. https://shop.byprogrammers.com/ — дуже корисно для фронтів;
  6. https://pythonprogramming.net/machine-learning-tutorials/ — дуже хороша підбірка для навчання;
  7. 22 книги для нових навичок.

Розкажіть, які навички ви особисто підтягнули самотужки?

Я намагаюся концентруватися на взаєморозумінні з клієнтами та інвесторами, вивченні нових мов, 24/7 бути на зв'язку та отримувати задоволення від процесу роботи. Моя мета: працювати з різними нішами, ставити для себе щоденні завдання і ніколи не здаватися.

Програмістам взагалі потрібна самоосвіта, чи варто виключно вчитися на платних курсах?

Самоосвіта — це найкращий варіант, на мою думку. Але якщо ви лінуєтесь, тоді потрібні курси, і необов'язково платні. В онлайні вже давно все безплатне. Помилкою в самоосвіті, на мою думку, є той момент, коли ви все завчили. Має бути розуміння бази, вибір конкретного напрямку, і після цього нові завдання підведуть вас до експертного освоєння мови.

Особисто я на початку мав бажання стати фінансово незалежним, але поступово це переросло в бажання допомагати іншим здійснювати їхні мрії, тому я маю мотивацію приділяти увагу самоосвіті.

Яка ваша мета у професії, чого хочете досягти?

Я з тих людей, які вкладають ентузіазм, час та кошти в проєкти, які із плином часу були та будуть затребуваними на ринку. Варто залишитися задоволеним процесом та досягнутими результатами.

Професія — це стиль вашого життя. І тільки вам обирати та будувати, якою вона буде.

Ігор Лозовський: щоб стати ковалем, потрібно кувати

Ігор Лозовський

Ігор Лозовський займається програмуванням понад 30 років. Розробляв драйвери під операційну систему Windows, починаючи від Windows 95/98, Windows NT 4.0 і до сучасних версій.

Ігоре, що вас мотивує до саморозвитку у програмуванні та які навички ви особисто підтягнули самотужки?

Зазвичай я знаходжу для себе роботу, для виконання якої треба вивчити саме те, що мене цікавить. Тобто, я намагаюсь зробити так, щоб за моє навчання мені ще й заплатили. Майже всі мови програмування, якими я володію (щось біля десятка) та всі інструменти розробки я опанував самотужки в процесі роботи. Так само і з теоретичною підготовкою.

Зазвичай, як це не банально, шукаю нову для мене інформацію в Google. Це початкова точка більшості моїх пошуків ресурсів. Мабуть, ще додам Youtube. Там зараз багато освітнього контенту на будь-яку тему.

Розкажіть, як самостійно прокачати hard skills та soft skills?

Щоб стати ковалем, потрібно кувати (французьке прислів’я). Я брав, наприклад, двотомник Ахо/Ульмана з розробки компіляторів — і вивчав. Просто тому, що мені це було цікаво. Потім я брав Borland C++ 1.0 (це було давно) і намагався написати якийсь простий компілятор. Для власного задоволення. А потім мене знаходив замовник, якому було потрібно розробити інтерпретатор для його власної мови керування базами даних.

Стосовно soft skills важко відповісти. Мабуть, треба шукати таке середовище, яке буде стимулювати їх розвиток. Soft skills — це насамперед навички спілкування, поводження у групі, взаємодії з іншими, якщо я правильно розумію це поняття. Можна спробувати туристичні походи, заняття спелеологією, альпінізмом. Там вам доведеться взаємодіяти з людьми в екстремальних ситуаціях. Або ви впораєтесь та будете розвиватися, або вас виженуть. Якщо ви захоплюєтесь музикою, можна спробувати грати в ансамблі, виступати на публіці. Останнього я не робив, тому не впевнений, але також може спрацювати.

На вашу думку важливіше самоосвіта чи платні курси?

Для мене було б дуже самовпевнено говорити про те, що потрібно програмістам взагалі. Програмісти — це люди, а люди дуже різні. Особисто мені потрібна самоосвіта. Мій спосіб життя — це постійно чомусь вчитися. Робити те, чого не робив раніше. На платних курсах я вивчав англійську (дуже давно) та швидкочитання (також дуже давно) і мені це було корисно. Але більше платних курсів у своєму житті не пам’ятаю. Цілком може бути, що якби я пішов на платні курси, наприклад, зі створення сайтів, то не пошкодував би. Але я цього не робив, тому оцінити не можу.

Взагалі самоосвітою займаюсь для задоволення. Мені це просто приємно, тому роблю те, що мені подобається, як у навчанні, так і в професії в цілому.


Матеріал був підготовлений до спецпроєкту «Прокачай навички!»

Прокачай навыки, или Soft & hard skills для успешной работы в IT
Приветствуем всех фрилансеров на нашем проекте! Объявляем о начале новогоспецпроекта на Freelancehunt под названием: «Прокачай навыки!». В его рамках выпознакомитесь с успешными представителями по разным IT-направлениям и не только,получите рекомендации от топов, узнаете ближе о внутренней кухне …