Правильна комунікація з фрилансером значно підвищує ймовірність того, що ви отримаєте очікуваний результат. Зібрали універсальні рекомендації про те, як правильно спілкуватися з виконавцями на Freelancehunt. Рекомендуємо взяти їх до уваги, щоб уникнути ситуацій, коли підсумок співпраці виходить не зовсім таким, яким ви його уявляли спочатку.
Фіксуйте умови та вимоги
Навіть якщо ви провели докладне і тривале обговорення деталей, радимо тезисно підбити підсумок ваших домовленостей. Це дасть змогу ще раз переконатися в тому, що ви правильно одне одного зрозуміли. Які нюанси тут варто уточнити ще раз:
- дедлайни;
- формат здачі роботи;
- ваші індивідуальні побажання;
- порядок здачі роботи, наприклад, чи потрібно попередньо відправляти проєкт на узгодження;
- приблизний графік, коли ви будете на зв'язку для уточнення деталей.
Якщо у виконавця виникнуть запитання, він зможе відразу їх поставити, а на вас не чекатимуть неприємні сюрпризи згодом через непорозуміння.
Про те, як правильно узгоджувати умови проєкту з фрилансером, читайте в цій статті:

Заздалегідь обговорюйте нюанси
На жаль, жоден фрилансер ще не може похвалитися soft skill у вигляді читання думок. Те, що для вас може здаватися очевидним, для інших — ні. Тому завжди проговорюйте всі нюанси:
- Хочете отримати попередній результат роботи — скажіть про це і домовтеся, коли та в якому обсязі фрилансеру потрібно його надати.
- Дуже важливо отримати роботу в обумовлені дедлайни й зовсім немає можливості їх переносити навіть у разі форс-мажору — проговоріть цей нюанс.
- Для вас принципова оперативна відповідь і зв'язок із виконавцем у будь-який час — обговоріть це заздалегідь.
- Якщо ви працюєте за певним графіком і, наприклад, після 18:00 недоступні — попередьте про це. Так фрилансер знатиме, що всі важливі питання потрібно встигнути вирішити до зазначеного часу.
Краще витратити 5 хвилин на те, щоб проговорити письмово якусь деталь, ніж потім витрачати в 10 разів більше часу і зусиль на те, щоб внести правки.
Дайте зрозуміти, як саме будете оцінювати роботу
Для кожної спеціальності існують свої критерії оцінювання, проте в будь-якому разі в кожного замовника завжди є індивідуальні запити. Сформулюйте їх і донесіть до виконавця. Так у нього з'явиться чіткий орієнтир у роботі, а ще він зможе краще зрозуміти ваші очікування та взяти відповідальність за їхню реалізацію.
Краще показати, ніж сказати
Ми знаємо, що в 90% випадків краще показати, ніж сказати словами. Спробуйте зібрати хоча б кілька прикладів робіт і пояснити, що вам тут подобається чи не подобається. Фрилансер наочно побачить, який результат ви хочете отримати.
Давайте коректний зворотний зв'язок
Проблеми з комунікацією часто починаються саме на етапі зворотного зв'язку. Сказати просто «Мені не подобається» або «Переробіть›» — далеко не найвдаліше рішення, якщо хочете, щоб виконавець почув вас і оперативно вніс правки. Користуйтеся такими рекомендаціями:
1. Оцінюйте проєкт, а не людину.
Ви приймаєте конкретну роботу, тому вся ваша критика має будуватися на отриманому результаті, а не на людських якостях. Виконавець побачить конструктивний фідбек і швидше зробить як треба.
2. Давайте зворотний зв'язок у рамках ТЗ.
Ваш зворотний зв'язок має бути тільки в рамках завдань, обумовлених у Робочій області проєкту. Якщо ви не домовилися про анімацію спочатку і цього не було в ТЗ, то вимагати її після — неконструктивно. Виконавець може звернутися в арбітраж і виграти його. Правильне рішення в такому разі — уточнити, чи можна додати щось і як це вплине на вартість проєкту. Так ви дієте тільки в рамках домовленостей, що буде чесно для обох сторін.
3. Говоріть з виконавцем без емоційного підтексту.
Так, ми вас розуміємо — даєте розгорнуте ТЗ, пропонуєте адекватну ціну, ставите дедлайни із запасом, а в підсумку отримуєте взагалі не те, що потрібно. Перші секунди емоції вирують і так хочеться розповісти виконавцю все, що ви про нього думаєте.
Проте емоції не допоможуть розв'язати питання позитивно. Якщо розумієте, що зараз не можете дати конструктивну критику, відкладіть діалог. У вас є 3 дні на те, щоб прийняти роботу чи відправити на доопрацювання.
Так ви дасте фідбек без емоцій і виконавець зрозуміє, у чому проблема. Тому він швидше і легше зробить те, на що ви розраховуєте.
4. Давайте тільки конструктивну критику.
«Погано», «жахливо» — це все оцінні судження, що не мають жодного конструктиву. Може виявитися, що під «погано» ви мали на увазі лише не такий дизайн кнопок, один абзац у тексті, не ту тезу в рекламній кампанії. Тому чітко пояснити фрилансеру, що не так і чому ви вважаєте, що має бути інакше, — ваш пріоритет.
Так виконавець зрозуміє, що конкретно вам не подобається, і зможе швидко виправити помилки.
Про те, як замовнику діяти в різних ситуаціях, якщо виникають питання під час співпраці з фрилансером, читайте у статті:

Будьте ввічливими
Правило «хто платить, того й музика» у цьому випадку не працює. Фрилансер насамперед професіонал, який допомагає вам вирішувати конкретне завдання. Тому завжди дотримуйтеся базових правил ділового етикету, проявляйте повагу.
Якщо враховуватимете ці рекомендації, зможете збільшити свої шанси на отримання очікуваного результату в обумовлені терміни та з мінімумом правок.
Опублікуйте проєкт і на практиці перевірте всі наші рекомендації!