Сьогодні тільки ледачий не написав щось про коронавірус. Статті, новини, пости в соціальних мережах, інструкції як правильно мити руки і робити захисні маски з того, що є вдома. Covid-19 дійсно став своєрідною інформаційною бомбою, вибухова хвиля якої накрила всю планету. І блог Freelancehunt — не виняток.

Давайте трошки поговоримо про актуальні питання. Ні, ми не будемо торкатися відсотка смертності по країнам, симптомів захворювання, профілактичних заходів. Не будемо згадувати, хто з голлівудських зірок потрапив до лікарні. В статті ви не знайдете відповідь на питання: «Як не з’їхати з глузду на карантині у двокімнатній квартирі з трьома дітьми?».

Пропоную розглянути ситуацію з українським бізнесом, який найближчим часом може залишитися з голою дупою. І це не перебільшення. Підприємці дуже бояться коронавірусу. Точніше, не самого смертоносного захворювання, а тотального карантину, паніки серед населення, зменшення потоку клієнтів, скорочення прибутку. Велика кількість компаній відправили співробітників у відпустку, скоротили виробництво, перекваліфікувалися або повісили на дверях табличку «Зачинено».

Хтось уже кілька тижнів знаходиться у режимі «очікування», а хтось навпаки активізувався не на жарт. Але економічної кризи не уникнути. Факт!

Стаття досить об'ємна, але наприкінці на вас чекає бонус — добірка новин щодо винахідливості наших підприємців: від креативних до кримінальних. Як кажуть, залишайтеся з нами — далі багато цікавого.  

Оцінити, змиритися, відкоригувати  

В діяльності провідних бізнес-гравців українського ринку прослідковується спільна особливість — вони ретельно аналізують ситуацію і підлаштовуються під нові умови. Схема виглядає приблизно так:

  1. Інформують потенційного клієнта, що магазин або компанія працюють.
  2. Запевняють, що ніякої небезпеки для покупця немає, і він нічим не ризикує.
  3. Акцентують увагу на наявності необхідних товарів й можливості купівлі онлайн.
  4. Пропонують безкоштовну доставку кур’єром до дверей і додаткові послуги.

Давайте на прикладах розглянемо, як це реалізовують в Україні відомі бренди — рітейлери, гіпермаркети побутової техніки та електроніки, інтернет-магазини, логістичні компанії, банки, мобільні оператори, медичні центри.

Ми відкриті! З нами безпечно!  

Ще напередодні карантину торговельна мережа побутової техніки та електроніки «Ельдорадо» на офіційному сайті попередила своїх клієнтів про те, що магазини працюють, дотримуючись встановлених вимог щодо епідеміологічної безпеки. В магазинах щоденно проводиться дезінфекція, працівники дотримуються правил безпеки.    

Аналогічна точка зору і у керівництва «Фокстрот». Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 р., мережа має право здійснювати продаж засобів зв’язку, дотримуючись таких вимог: не більше 10 людей в залі, використання персоналом захисних масок, рукавичок, санітайзерів. Кожен відвідувач має можливість скористатися засобами дезінфекції всередині магазину. І вони там дійсно є.    

Якщо вірити інформації, яка вказана на сайті групи компаній «Епіцентр К», адміністрація кожного торговельного центру слідкує за санітарно-гігієнічною обробкою обладнання і станом здоров’я співробітників. На території магазинів працюють медичні пункти, транслюються інформаційні відео-ролики про методи профілактики захворювання, скасовані всі розважальні заходи, закриті дитячі майданчики.

Коротенька порада: не вірте продавцям і залишайтеся вдома, тому що в період епідемії місця з великим скупченням людей є потенційно небезпечними для вашого здоров'я.

Замовляйте онлайн

С кожним днем працюючих непродовольчих магазинів стає все менше. Населення України теж не хоче ризикувати здоров’ям через нові навушники, планшет або електричний чайник. Тому на перше місце виходять онлайн-продажі та онлайн-послуги.

Маркетологи мультибрендового інтернет-магазину MOYO вирішили трошки покреативити у цьому напрямку і видали таку фразу: «Вася, Оля, Николай, сиди дома… онлайн покупай!». Такий собі креатив, звичайно, але можливість купити товар з дому є, акцент на доставці та знижці до 50% зроблений.

«ПриватБанк» закликає своїх клієнтів не відвідувати відділення банку, а користуватися усіма необхідними послугами в режимі онлайн — через систему «Приват24». Сервіс доступний цілодобово, інтерфейс простий і зрозумілий. В 2019 році кількість активних користувачів перевищила позначку в 10 млн. Гадаю, що за період карантину цей показник суттєво збільшиться.

Провідний мобільний оператор в Україні «Київстар» також акцентує увагу на тому, що краще залишатися вдома. Достатньо відкрити додаток «Мій Київстар» і здійснити усі необхідні операції: перевірити витрати, змінити тарифний план, поповнити рахунок не лише собі, а й рідним. Послуги доступні онлайн, є можливість отримати відповіді на питання у консультанта.

Коротенька порада: не бійтеся замовляти онлайн, але ретельно слідкуйте за тим, щоб продавець був надійним; не дайте можливість шарлатанам спіймати себе на гачок.

Доставка

Придбати товар онлайн — лише половина справи. Необхідно отримати його на руки. Інтернет-супермаркет «Розетка» миттєво відреагував на перехід країни в режим карантину і запропонував безплатну доставку до найближчого відділення «Нової пошти». Обов’язкова умова — оформлення покупки на суму від 500 грн.

Мережа будівельно-господарських супермаркетів «33 квадратних метри» закликає користуватися доставкою замовлень додому і безпечно купувати все, що потрібно. Білченя у касці та захисній масці говорить про дотримання співробітниками магазину основних правил безпеки.

Лідер логістичного ринку України «Нова Пошта» акцентує увагу на безпечній безконтактній доставці товарів. Компанія створює всі умови для мінімізації взаємодії між людьми під час карантину.

Коротенька порада: відразу уточніть умови доставки, бо на словах завжди все гарно, а на практиці виходить інакше (безкоштовна доставка може стати платною, терміни не дотримуються, кур'єри без масок тощо).

Специфічні товари

Під час епідемії бідь-якого вірусу громадський транспорт — місце підвищеної небезпеки. В більшості регіонів України його взагалі скасували або обмежили користування (мінімальна кількість пасажирів, проїзд за наявності спеціальної перепустки). Як вийти з цієї ситуації? Правильно, ходити пішки або придбати електросамокат. Деякі магазини вже розширили асортимент такої продукції і не забули завчасно підвищити на неї ціни.

Ще одна категорія товарів, які користуються підвищеним попитом в період пандемії, — засоби особистої гігієни для дорослих і дітей, різні речовини для дезінфекції приміщень. Лінія магазинів EVA пропонує піклуватися про себе і близьких, своєчасно поповнюючи запаси рідкого і твердого мила, зубної пасти, засобів для миття посуду, прибирання та прання від провідних брендів.  

Як ми вже встигли помітити, сьогодні певна група товарів стала дефіцитною. І це не лише захисні маски, але й медичні одноразові рукавички. Інтернет-магазин «Розетка» розмістив на своєму сайті оголошення: «У нас є одноразові рукавички!», привертаючи увагу потенційних покупців і сподіваючись, що людина не лише придбає цю продукцію, а й ознайомиться з каталогом.

Що ще цікавить людей на карантині? Звичайно, їжа. «Розетка», «Нова Пошта» і «АТБ» швиденько скооперувалися та запропонували усім бажаючим спеціальні продуктові набори. Вартість кожного залежить від кількості та типу компонентів. Схема досить проста: «АТБ» відповідає за наявність товару — «Розетка» дозволяє зручно оформити покупку — «Нова Пошта» привезе додому.

А щоб було де зберігати запаси продуктів, інтернет-магазин MOYO пропонує придбати холодильник зі знижкою до 7000 грн і безплатною доставкою. Гасло акції: «Спокійно тарся — ні про що не парся!».    

Коротенька порада: не панікуйте, не купуйте товари, які вам не потрібні, лише тому, що так зробив сусід, не переплачуйте за ходові товари — шукайте вигідні пропозиції.

Чим зайнятися вдома?

Фрілансери не задають собі таке питання, а ось люди, котрі звикли працювати в офісі, під час самоізоляції потроху сходять з глузду. Щоб мінімізувати дискомфорт, «Розетка» пропонує витрачати час на приємне і продає домашню техніку зі знижкою до 45%.

В «Ельдорадо» нам пропонують облаштувати офіс вдома, придбавши ноутбук, монітор, МФУ та оргтехніку. Звичайно, на пільгових умовах і з безплатною доставкою. Але перед покупкою бажано порівняти вартість вибраного обладнання з пропозиціями інших магазинів, щоб знайти золоту середину.

«Цитрус» також переймається тим, як ми будемо проводити вільний час вдома, і закликає нас пограти в комп’ютерні ігри. Гасло: «Розважуха, щоб не їхала кукуха!». Продаються ігрові консолі, приставки, шоломи віртуальної реальності, джойстики, ігрові комп’ютерні миші. Доставка — 1 копійка.    

Відомий в Україні книжковий інтернет-магазин Yakaboo пропонує нам… Що? Так, книжки. На сайті створений цілий розділ, який пояснює клієнту, що доставлені книжки — це безпечно. Детально описується процес формування посилки, є ілюстративні відео і фото.

Коротенька порада: якщо ви вже багато років працюєте вдома, мої поради вам не потрібні; якщо ви — офісна людина, повірте, навіть в однокімнатній квартирі можна організувати зону комфорту.  

Додаткові послуги під шумок

Враховуючи таку важливу особливість українського суспільства, як відсутність зайвих грошей у значної частини населення країни, більшість продавців продають товари з можливістю оформити безвідсотковий кредит. Деякі навіть об’єднали дану послугу з темою чистоти.

Оскільки багато хто з нас користується послугами «Нової Пошти», компанія вирішила піти назустріч клієнтам і запропонувала безплатне зберігання посилок до кінця карантину. Спочатку кінцевою датою було 3 квітня, зараз це 24 квітня.

Медичні центри створюють безоплатні гарячі лінії, куди можна зателефонувати в зазначений час і проконсультуватися відносно коронавірусу. Кваліфікована інформаційна підтримка — досить важливий момент, але насправді це своєрідний маркетинговий хід.

Коротенька порада: користуйтесь лише тими послугами, які вам потрібні; навіть, якщо компанія пропонує вам щось безплатно, пам'ятайте, що це маркетинговий виверт.

Приклади з життя, або Обіцяний бонус

Я кожного дня слідкую за новинами рідного міста, країни, в якій живу, і взагалі планети. Іноді навіть цікавлюсь тим, що відбувається за її межам (за межами Землі). Але останнім часом відомості про коронавірус майже витіснили усе інше. Я скористався цим і підібрав для вас низку новин за темою: «Український бізнес і коронавірус».  

Перед вами ТОП-7 підприємницьких цікавинок:

Сьоме місце. Офлайн вмирає, тікаємо в онлайн.  

Шосте місце. Не слухаємо нікого, працюємо як і раніше, порушуємо закон.

П’яте місце. Різко піднімаємо ціни на ходові товари, доки паніка не вщухла.

Четверте місце. Терміново міняємо кваліфікацію, доки не пізно.

Третє місце. Виготовляємо контрафактну продукцію і продаємо, доки не впіймали.

Друге місце. Вкрадемо щось у сусіда, той все одно на карантині.

Перше місце. Ввімкнемо хитрунчика і будемо доказувати, що праві.  

Дата написання статті: кінець березня — початок квітня. На даний момент ситуація неоднозначна, але український бізнес і економіка похитнулися. Звичайно, ще мало часу пройшло, щоб робити якісь висновки. Подивимось, що буде далі…

ГОЛОВНА ПОРАДА: незважаючи ні на що, залишайтеся людьми!