Фрилансери знають не з чуток: головний робочий інструмент сучасної людини — мозок. Як і двигун на виробництві, він потребує експлуатації на певних умовах. З короткочасним навантаженням мозок цілком здатний впоратися, але якщо робота на максимумі стає частиною життя, — може статися професійне вигорання. Так називається стан, за якого людина відчуває не просто втому, а моральне та фізичне виснаження зі зниженням продуктивності, порушеннями сну і загального самопочуття.
У цій статті ви дізнаєтеся:
- як розпізнати, що у вас вигорання;
- які у цього стану можуть бути причини;
- які кроки допоможуть відновити сили;
- які дії варто зробити, щоб уникнути вигорання.
Фізичний та емоційний стан є найважливішими активами для життя загалом і гармонійного кар'єрного зростання зокрема. Якщо ви хочете коректно та ефективно працювати на фрилансі, відчувати силу, енергію і навіть натхнення, то ця стаття однозначно для вас.
Як зрозуміти, чи сталося з вами вигорання
Щастя тримається на балансі різних сфер життя, включно з професійною. Щоб зловити цей «дзен», варто вимкнути найбільш енерговитратні паразитні стани, які негативно впливають на вашу продуктивність. Пропоную відповісти на кілька запитань, які допоможуть зорієнтуватися, чи існує професійне вигорання у вашому житті просто зараз:
- Чи відчуваєте себе емоційно виснаженим після роботи?
- Чи знизилася ваша мотивація до роботи?
- Чи стало вам складно концентруватися на завданнях?
- Чи відчуваєте себе більш дратівливим, ніж зазвичай?
- Чи знизилася якість вашого сну?
- Чи стали ви частіше хворіти?
- Чи відчуваєте себе самотнім та ізольованим?
- Чи маєте почуття провини, коли не працюєте?
- Чи стало вам складно приймати прості побутові рішення?
- Чи відчуваєте, що ваша робота не має сенсу?
Якщо ви відповіли «так» на три або більше запитань, то варто пригальмувати, видихнути та серйозно замислитися, чи не настав час оцінити ситуацію та змінити підхід до своєї роботи.
Що призводить до професійного вигорання
Усі ми різні, але людський мозок розвивався тисячі років за однаковими правилами. Тому він схильний до дуже схожих когнітивних викривлень у всіх нас. Наприклад, у стані стресу багатьом стає складно справлятися з великою кількістю відповідальності, а в стані сильної закоханості — з концентрацією на рутинних речах, не пов'язаних з об'єктом почуттів. Саме тому є сенс придивитися до загального переліку причин, які призводять до професійного вигорання.
Можливо, щось із перерахованого з'їдає і вашу енергію:
- Ненормований робочий день. Як мама з 15-річним досвідом, поділюся своїм спостереженням: маленькі діти обожнюють ритуали. Повторювані побутові дії підказують малюкам, що буде далі. Вставши вранці, треба вмиватися, а ввечері перед сном необхідно прийняти ванну, після — зануритися у ліжко та слухати мамині казки. Усі ці «магічні» частини дня перетворюють хаотичний світ на більш стрункий і зрозумілий. А коли світ стає непередбачуваним, легко злякатися — мозок починає судомно шукати шаблон для реагування. І якщо не знаходить його — залучає цілу купу життєвих сил, щоб швидко скласти план дій. Ми виростаємо, але основні механізми реагування у нас залишаються незмінними. Якщо ви хочете розвантажити свій мозок, зробіть хоча б мінімальний графік, доповніть робочими ритуалами та дотримуйтеся його.
- Відсутність межі між роботою та особистим життям. Жити однією роботою, — точно погана ідея. Я розумію тих фрилансерів, які поки що не здобули фінансової стабільності та бояться втратити проєкт, через що дуже багато працюють, аби тільки отримати гарне завдання та зробити його ідеально. Такий підхід моментально зміщує фокус із самого життя виключно на роботу, на якій, зізнайтеся собі, контролювати все просто неможливо. Тому доведеться навчитися працювати заради життя, а не жити заради роботи. Ресурсний стан дозволяє працювати краще та продуктивніше, відтак — заробляти більше.

- Соціальна ізоляція. Найелементарніший і найнеобхідніший тип спілкування — візуальний. Наживо розглядаючи світ, людей, тварин, ви отримуєте про життя необхідний інформаційний базис. Без цього відбувається відхилення: мозок на роботі виконує тільки певний тип завдань, а свою природну спостережну функцію — ні. Це не є нормальним для нашого виду. Важливо не просто «спілкуватися з людьми», адже, розмовляючи із замовниками чи іншими виконавцями на фрилансі, ви, по суті, спілкуєтеся. Потрібно виходити на прямий контакт: прогулюватися улюбленими стежками у парку, дивитися в різні боки та тішити свій мозок простим спогляданням, для якого він так само був створений, як і для розв'язання інтелектуальних завдань.
5 кроків до відновлення сил
Якщо ви відчуваєте, що вигораєте, не ігноруйте сигнали. Розгляньмо, що можна зробити, щоб розслабитися, відновитися та якнайшвидше повернутися до робочого настрою.
1. Визначення пріоритетів і встановлення меж. Перегляньте свої завдання та визначте, що є найважливішим. Не бійтеся відмовитися від кількох проєктів, якщо відчуваєте, що не витягуєте: набагато краще зробити частину завдань, але добре, ніж мільйон, але «так собі». А ще буде корисно встановити чіткі межі між роботою та особистим часом. Дотримуйтеся розкладу, ніби працюєте в офісі: наприклад, п'ять днів на тиждень з 9:00 до 18:00. Весь інший час – ваш. Ви можете його використовувати для прогулянок, зустрічей або навчання. А можете просто лежати на зеленій травичці та дивитися в небо. Усе це — гідні заняття, які допоможуть тримати робочий ритм.
2. Регулярний відпочинок. Вихідні потрібні. А ще потрібна відпустка кілька разів на рік і лікарняний, якщо ви погано почуваєтеся. Це не розкіш, а спосіб існування й один із засобів для більш продуманого підходу до роботи.
3. Самоорганізація. Ставтеся до фрилансу як до роботи, на яку потрібно ходити: не сидіть перед комп'ютером у піжамі, приведіть себе до ладу, зробіть улюблений напій та розпочинайте завдання. І не забувайте, що впродовж дня обов'язково має залишитися час на повноцінний обід і спілкування з колегами, яке можна замінити тією ж прогулянкою.
4. Делегування завдань. Ніхто не забороняє фрилансеру наймати інших фрилансерів для виконання якихось завдань. На Freelancehunt, який для українських фрилансерів уже став рідним за 18 років свого існування, можна створити команду й доручати завдання іншим виконавцям. Позитив тут подвійний: і вам легше, й інший фрилансер, особливо новачок, буде радий підняти свій рейтинг за допомогою рутинних і швидких проєктів.

5. Здоровий спосіб життя. Тут йдеться не про підйоми з першими променями сонця та пробудження виснажливою пробіжкою — життя в такому режимі підходить не всім. Але варто, наприклад, виключити з раціону їжу, від якої вам дискомфортно. Також потрібно спостерігати за собою: що допомагає почуватися краще, а що порушує спокій, нехай навіть фоном. А ще вкрай необхідно зробити так, щоб у вашому житті приємних і корисних речей стало більше.

Як повернутися до робочого процесу
Без поспіху, м'яко, обережно — саме так варто ставитися до себе. Тільки у дбайливо організованому внутрішньому діалозі ви зможете знайти основу для кар'єрних сходів бажаної висоти. На практиці це виглядає так:
- Зробіть паузу саме в той момент, коли відчуваєте необхідність. Дозвольте собі відкласти всі завдання в ім'я вищої мети — вашого власного комфорту.
- Дайте собі стільки часу, скільки буде необхідно. Повертатися до роботи можна у двох випадках: якщо ви відчуваєте, що готові, або у вас закінчилися гроші. Обидва варіанти — чудові мотиватори для роботи з новим запалом.
- Будуйте плани. І завжди залишайте собі невеликий часовий простір наприкінці кожного завдання на той випадок, якщо знадобляться правки.
- Мрійте реалістично. Усі розмови про «я заробляю мільйон уже зараз», коли це не так, — ще одне когнітивне викривлення. Воно не дасть тверезо поглянути на речі та завадить побудові планів. Зростайте поступово — це найприродніший і найнадійніший шлях.
- Відстежуйте прогрес. Хваліть себе за виконання завдання, великі й маленькі перемоги. А в разі невдачі проведіть аналіз проблеми, зробіть висновки та використовуйте це знання для посилення своїх робочих здібностей у майбутньому.
3 профілактичні поради, як не допустити вигорання в майбутньому
Розгляньмо кілька додаткових інструментів, які допоможуть вам утримувати баланс між роботою та особистим життям:
1. Навчайтеся. Важливо ставитися до набуття навичок не як до необхідної частини роботи, а як до звички. Якщо вам вдасться зробити жагу до навчання частиною своєї особистості, то кожна перемога в процесі стане також частиною вашої особистості, що переконуватиме вас у власній силі.

2. Полюбіть планування. Розподіляйте завдання між робочими днями, не соромлячись залишати час для відпочинку. Це допоможе впоратися з внутрішньою тривожністю, яка потребує чимало енергії.
3. Мисліть позитивно. Ще один простий, але дієвий спосіб захистити себе від вигорання. Ставтеся до кожного завдання, як до гри, у якій ви можете перемогти, якщо матимете достатньо азарту.
Висновки
Використовуючи поради та рекомендації із цієї статті, фрилансери можуть відновити сили та повернутися до продуктивної роботи. Важливо встановлювати межі між професійним та особистим життям, вчитися самоорганізації, наважуватися делегувати завдання, а також дбати про здоровий спосіб життя.
Не забувайте, що ваше фізичне та психічне здоров'я є найціннішими активами, тому ставте їх на перше місце. Розбирайтеся у симптомах вигорання, проявляйте увагу до свого самопочуття та вчасно вживайте заходів для відновлення енергії. Цей процес може зайняти час, але він точно стане цінним вкладом у ваш добробут та успіх у майбутньому.
