Завтра. Яким воно буде? Важко сказати. Сьогодні світ змінюється настільки швидко, як ніколи раніше. Людство щодня зустрічається з новими викликами. І якщо ще рік тому хтось міг стосовно глобальних всесвітніх проблем людства сказати славетне українське «моя хата скраю», то 2020 рік наочно продемонстрував всім нашу взаємозалежність.
Пройшли часи атлантів, які самотужки розумом, силою волі, бажанням та цілеспрямованістю піднімали на своїх плечах всю цивілізацію по сходинках прогресу [5, 6]. Завтра успіх чекає на того, хто усвідомлює суть і всю велич маленького слова «МИ». Обов’язковим вмінням у майбутньому буде результативна робота в колективі, яка базується на довірі та повазі до вкладу і праці кожного.
Готуючись до написання цієї роботи, натрапила на інформацію, що середній час актуальності важливої конкурентоспроможної навички скоротився від 30 років до 6. Я б хотіла тут відхилитися від теми навичок майбутнього і згадати про вічні цінності, але суті це не міняє. Конкурентоспроможна людина майбутнього має бути пластичною, стресостійкою і з невичерпним бажанням вчитися та розвиватися.
Людина майбутнього має бути розвиненою як особистість на власному рівні, на рівні невеликих громадських груп (сім’я, група, друзі, колектив), відчувати себе громадянином своєї країни та усвідомлювати свою роль на планеті. Не варто, склавши руки, чекати позитивних змін в сім’ї, на роботі, в країні чи світі. Той, хто хоче світлого майбутнього, має брати на себе відповідальність.
Для такої людини важливими вважаються три властивості.
- Перша — самоусвідомлення — в кожного в дитинстві була ситуація, коли до нашої думки не прислуховувалися. Ти хочеш з мамою, а тебе в садочок; немає апетиту, а треба їсти. Внаслідок частого пригнічування наших потреб, ми не вміємо сприймати свої потреби та враження. І можна звинувачувати у цьому когось, а можна взяти на себе відповідальність і вчитися розуміти себе та своє місце в світі. Не дарма кажуть, що найважча праця — це праця над самим собою.
- Другою ознакою є співчуття. Не показове, а справжнє, яке йде разом із бажанням зрозуміти та допомогти. Однаково щире як до близьких людей, так і до того, з ким наші погляди розходяться.
- Третя властивість — взаємозалежність. Навіть сьогодні у багатьох людей і досі з цим словом неприємні асоціації, які пов’язують його з залежністю. Мала дитина, що повністю залежить від батьків, з часом починає говорити «я сам(а)» і з цього починається її шлях до незалежності. Взаємозалежність є третьою сходинкою цього розвитку. Це об’єднання сил, взаємодоповнення, коли кожен прикладає зусилля, які приводять до спільної перемоги.
Андреас Шляйхер — творець і куратор тесту Pisa — заявив: «Раніше ми мали виховувати дітей так, щоб вони могли знайти роботу, зараз — щоб вони могли створити собі роботу». В умовах, коли будь-яку інформацію можна знайти в телефоні, забита енциклопедичними знаннями голова втрачає свою цінність. Тут важлива креативність і впевненість у власних силах. Ці здібності були недооцінені тривалий час на пострадянському просторі.
Але якщо ти впевнений у своїй ідеї і в собі, то будеш готовий до 60 відмов, до тривалого шляху поліпшення власного плану, перш ніж отримаєш фінансування для його втілення. Важливо правильно сприймати свої помилки. Так, аналізувати та виправляти, але пам’ятати, що помилка — це досвід, а досвід збільшує конкурентоспроможність на ринку працевлаштування. Великі люди роблять великі помилки, а не помиляється лише той, хто нічого не робить.
При прийомі на роботу роботодавець завтрашнього дня висуває ряд основних вимог щодо вмінь та навичок кандидата, які диктуються швидким прогресивним розвитком техніки та технологій нашого часу. Кожне з цих вмінь та кожна навичка — важливі, заслуговують поваги, значно покращують рівень процесу та результативності праці. Але навіть вони не забезпечують нам працевлаштування на все життя.
Роблячи висновки з доповіді Глобального фінансового форуму Future of Jobs можна сказати, що вже за п’ять років, список основних вмінь та навичок зміниться на 35%. Це означає наступне: щоб досягнути поставленої високої планки в професійному розвитку, буде необхідно опанувати нові вміння. Для їх освоєння потрібно регулярно та наполегливо працювати над собою.
А якщо через п’ять років потому чотири з десяти навичок вже нікому не будуть потрібними? Не думаю. Простіше удосконалити чи трохи змінити навичку, ніж починати з tabula rasa. Можливо, за 5 років деякі з нижче зазначених навиків і втратять своє місце в рейтингу, але тому, хто їх опанував, вони ще довгий час будуть полегшувати роботу. Даний перелік ще цікавий, тим що демонструє важливі віяння в розвитку людини, суспільства і культури.
На Всесвітньому економічному форумі в Давосі були названі 10 найбільш актуальних професійних навичок [1].
Детальніше про кожен пункт топ-10 здібностей 2021.
1. Концентрація. Шукаючи матеріал для цієї роботи, я перечитала багато списків і лише в одному її знайшла. Можливо, концентрацію можна віднести до тайм менеджменту, або ж це вже сприймається як середня освіта і обов’язково має бути в кожного, але, на мою думку, це важливо. Не має значення, скільки часу ми витрачаємо на роботу. Головне — результат. Google підрахував що середньостатистична людина за день бере в руки телефон близько 200 разів. І кожен раз це забирає як мінімум 3 хвилини на повторне включення в процес роботи. Ми живемо в час великих швидкостей, і щодня на нас виливається потік інформації з різних джерел, яку мозок вже не встигає обробляти. І це ще не кінець. З часом швидкість буде тільки збільшуватися, тому вміння швидко відгородитися від побічних подразників, сконцентруватися на потрібному запитанні та включитися в роботу не скоро втратить свою актуальність.
2. Мислення, націлене на зростання (Growth mindset). Двадцять перше століття характеризується швидким поширенням автоматизації та роботизації, внаслідок чого багато спеціальностей відходить в історію. Якщо людина має бажання вчитися та розвиватися і постійно втілює його у життя, то втрата роботи через введення новітніх технологій їй не загрожує. Людина з таким мисленням не зупиняється на досягнутому та, досягаючи цілі, ставить перед собою нову, поступово піднімаючи планку.
3. Комплексне багаторівневе вирішення проблем що склалися (Complex problem solving). Штучний інтелект може вирішувати проблеми. Іноді навіть і ті, що непідвладні людям. Але якщо проблема є нечітко визначеною, а шлях розвитку невідомий, штучний інтелект її не вирішить, а людина може здійснити зворотне проектування розвитку, проаналізувавши результат.
4. Критичне мислення (Critical thinking). Це здатність думати ясно і раціонально. Людина з критичним мисленням може поставити під сумнів будь-яку інформацію, сприймати її без упереджень; може відділити факти від розсудів; розглянути ситуацію без емоційного забарвлення і з різних сторін. Таку людину важко ввести в оману. Критичне мислення полегшує роботу з людьми, які належать до різних соціальних груп та релігійних угрупувань.
5. Креативність в широкому значенні (Creativity). Креативність давно вийшла за межі творчих професій. На сьогоднішні це здатність знаходити нові нестандартні рішення не лише до нових проблем, але і до тих, які прийнято вирішувати певним методом, зменшуючи новим рішенням витрати часу, фінансування та робочої сили на вирішення проблеми. Знаходити нові підходи, розширювати рамки. Механічна праця все більше автоматизується і з часом роботодавці все менше потребуватимуть працівників на виконання однотипної роботи. Креативність допоможе залишатися в тренді.
6. Емоційний інтелект (Emotional intelligence). Це відносно новий термін, який швидко поширився і розглядається як один з основних навичок для керівників та лідерів. Це здатність сприймати та керувати почуттями. Як своїми, так і почуттями інших людей. Людина, в якої розвинений емоційний інтелект, краще мотивує команду на шляху до потрібної цілі. Він допомагає в критичній ситуації відмежуватися від непотрібних емоцій та прийняти зважене рішення.
7. Вміння приймати рішення (Decision Making) особливо важливе при роботі на керівних посадах. При цьому потрібно не лише робити правильний аналіз ситуації, але і брати на себе відповідальність за кінцевий результат не лише своєї роботи. Повна відповідальність від початку й до кінця.
8. Клієнтоорієнтованість (Service orientation). Сфера послуг активно зростає, а добре ставлення, як відомо, на вагу золота. Тут хочу приділити увагу тому, що у ХХІ столітті ми маємо можливість орієнтуватися не лише на своїх співвітчизників. Наприклад, у телефонного додатку набагато більше шансів на успіх, якщо він адаптований для людей різних країн та культур.
9. Вміння ведення переговорів (Negotiation). Уміння зрозуміло висловлюватися, бути переконливим. Чудовою новиною є те, що правильно вести переговори може навчитися кожен. Тут головне — практика.
10. Еластичність розуму (Cognitive flexibility). Когнітивна еластичність — це здатність розуму швидко перемикатися з однієї думи на іншу, а ще обдумувати декілька речей в один і той самий час.
Раніше людина, закінчивши навчання, могла все життя працювати на одному робочому місці. По суті, хтось працював з документами, хтось з обладнанням. Сьогодні і в найближчому майбутньому люди будуть працювати з людьми. Отже, для досягнення бажаного успіху нам потрібно не лише бути спеціалістом у своїй галузі, але й цікавитися, розуміти, вивчати людей, їхні можливості, емоції, поведінку та взаємовплив при сумісній роботі. Також потрібно постійно тренувати свій мозок. Більшість з вищеперерахованих навичок можна в собі розвинути [2, 3, 4]. Ми маємо культивувати в собі бажання постійно розвиватися. Кожен новий день — це шанс стати кращим. Не за сусіда чи колегу, а за себе вчорашнього.
Звісно ж, кожен роботодавець вчора, сьогодні і завтра, при підборі кадрів, звертає увагу на компетентність, фахові знання та навички. На мою думку, важливим також залишається і зовнішній вигляд. Сьогодні існує багато програм для перекладу з різних мов, або можна скористатися послугами спеціалістів, але знання мови в резюме має вагоме значення.
Не варто забувати і про стан здоров’я. Не думаю, що в майбутньому роботодавці будуть у захваті від постійних лікарняних. Це особистий вибір кожного, але сюди ж хочу віднести здорове харчування, заняття спортом, ефективне використання перериву, розмежування роботи та «домашніх» емоцій.
Так, у сучасної людини досить великий простір для самовдосконалення. Є над чим працювати. Але наприкінці хочу приділити увагу приємному, а саме — відпочинку. Українці славляться своєю любов’ю до праці, але відпочивати ми не вміли і мало хто навчився. Вже сьогодні основною робочою силою є розум, а мозок не може довгий час продуктивно працювати без відпочинку. Відпочинок має надихати на подальші досягнення. Не варто забувати, що зміна виду діяльності це теж відпочинок. Вибір великий: йога, фітнес, медитація, освоєння бойових мистецтв, уроки танцю, екскурсії, різні майстер-класи, театр, прогулянки на чистому повітрі, література на будь-який смак, концерти, ролики, байдарка, музика, велосипед… До того ж, все це можна поєднувати зі спілкуванням з близькими людьми.
Список використаних джерел.
- Робота майбутнього: 10 навичок, які будуть затребувані в 2020 році;
- Лозовой В. О., Сідак Л. М. Саморозвиток особистості у філософській рефлексії та соціальній практиці. Монографія. – Х.: Право,2006. – 256 с., с. 190
- Личность и профессия: психологическая поддержка и сопровождение / Л.М.Митина, Ю.А. Кореляков, Г.В. Шавырина. – М.: Академия, 2005. – 336 с.
- Професійний саморозвиток майбутнього фахівця: Монографія / За ред. В.А.Ковальчук. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2011. –204 с., с. 31
- Философия Платона
- 9 уроків життя від Конфуція
Від редакції. Дякуємо першій учасниці конкурсу за надану роботу! Нагадуємо читачам, у рамках якого проєкту вона створювалася. За бажанням ви можете приєднатися або розповісти про наш соціальний проєкт потенційно зацікавленим особам.
