Як наважитися перейти з роботи, яка не приносить задоволення, до зовсім іншої сфери на фриланс та успішно працювати на себе? Відповідь знає Дмитро Т. — графічний, моушндизайнер та аудіо- й відеомонтажер, який за 6 місяців виконав понад 50 проєктів на сервісі та впевнено крокує до вищих сходинок рейтингу.
Дмитро поділився своєю історією: чому вирішив перейти на фриланс, що допомогло впевнено стартувати, як налагодив перші тривалі робочі стосунки та які амбітні цілі хоче втілити. Особливо корисною його розповідь буде новачкам: Дмитро розповів, із чого починав та які кроки сприяли розвитку, а також дав кілька порад початківцям.
Про досвід та бажання стати фрилансером
До фрилансу я працював у Дніпровській міській раді в Департаменті забезпечення виконавчих органів. Умови праці та заробітна плата мене влаштовували. Але я не бачив себе у цій сфері в майбутньому, не мав перспектив для розвитку. Поки працював там, щовечора після роботи займався дизайном та монтажем як хобі, підвищував скіли.
Із часом зрозумів, що моїх здібностей вистачить, щоб повністю перейти на фриланс. І ось на початку 2024 року я звільнився, знайшов Freeelancehunt, зареєструвався, заповнив усі дані. Відразу почав шукати клієнтів, робити ставки на проєкти та працювати.
Я навіть не думав, чи вийде, чи ні. Просто сидів і робив ставки, поки не вийшов на певний рівень роботи, і напруга спала. Далі вже все було більш організовано. Я себе підігрів звільненням і відсутністю грошей 😄. Мене не цікавила жодна інша робота. Від дизайну й того, чим зараз займаюся, у мене вже тоді горіла душа. Я обрав цей шлях і не шкодую.

Про переваги Freeelancehunt
Важливо, що нічого не потрібно вкладати загалом. Є Plus, звісно, і я вважаю, що це дуже крутий інструмент, який потрібен кожному, хто хоче добре працювати. Але жодних інших вкладень не потрібно, немає дискомфорту і все зрозуміло. Тим більше це україномовний зручний сайт. Працювати тут максимально комфортно.
Перші проєкти на сервісі та секрети пошуку замовників
Як і на початку будь-якої справи, було непросто. Я робив ставки на проєкти один за одним щодня по 10 годин. Чекав, поки з’явиться новий проєкт і писав відгук. Відразу купив Plus, щоб виділятися у ставках. Думаю, це теж допомогло. Найважче було взяти перші 5-10 проєктів. Адже у тебе низький рейтинг, особливо гарного портфоліо немає, тому ти не можеш нічим, окрім слів та дій під проєктами, зачепити клієнтів. Маю на увазі пропозиції щось додати безплатно чи покращити додатково. Це було непросто. Але через 5-10 проєктів усе стало значно простіше і краще. Деякі замовники поверталися з новими завданнями. Справи рухалися вгору.
Я спробував різні формати написання ставок — і короткі, і довгі. Експериментував і просто вірив, що перше замовлення буде 100%, треба тільки дочекатися. Якщо через тиждень не було жодного замовлення, робити ставки не припиняв. Я не здавався.
Необхідно психологічно пропрацювати це в собі: повірити, що перше замовлення буде 100%, треба тільки трохи часу. У когось це день-два, у когось — тиждень, а в декого — місяць. Все індивідуально.
Жодних секретних методів пошуку клієнтів не існує. Важливо просто зацікавити клієнта. Як? Відштовхуватися від самого проєкту. Якщо замовник пише: «Мені потрібно так і так», а ти привітався і відразу пишеш: «Я зроблю так і так та можу додати ще таку чи таку річ», його зацікавлює, як це виглядатиме.
А ще тут дуже допомагає функціонал профілю Plus: коли можеш додати до ставки посилання на схожу роботу чи приклад. Так значно зручніше клієнтові, а твої шанси зростають.
Ну а ввічливе спілкування і вчасне виконання роботи — понад усе.
Про стратегію роботи, цікаві проєкти та корисні інструменти
В основному я сам шукаю цікаві проєкти. Для мене такий формат кращий, ніж персональні пропозиції, адже ти відразу бачиш завдання, аналізуєш, чи вигідно, чи зможеш виконати й скільки часу потрібно. Якщо проєкт цікавий і умови задовольняють — робиш пропозицію.
Мені дуже подобаються проєкти, які потім можна побачити десь у житті, у людному місці. Вони мотивують працювати ще більше. Запам’ятався проєкт для співака Віталія Лобача: я створював відео на великий екран як фон для концерту. Також із цікавого робив відеорекламу для американського додатка.
А ще мені подобається виконувати завдання для українських компаній. Приємно, що вони зацікавленні у вдосконаленні свого продукту й гарній рекламі.

Суперскладних завдань поки не було. Хіба такі, що потребують більше часу. Наприклад, монтаж відеоролика на YouTube про спонсорство війни — компанії, які досі працюють на Росію.
Мені в роботі дуже допомагає ШІ. Хто б що не казав про ризики втрати роботи через AI, насправді це цінні інструменти, які полегшують роботу, дозволяють виконувати її швидше та ефективніше.
У цьому контексті важливо, по-перше, знати, що хочеш отримати в результаті, а по-друге — якісно пропрацювати промпт.
Мій топ ШІ-сервісів для роботи:
- Microsoft Designer — для створення зображень.
- ChatGPT — для генерування сценаріїв, промптів, рекламних оферів чи ідей.
- ElevenLabs — для озвучування роликів.
- Luma AI — для створення відео та анімування статичного зображення.
Досвід побудови довгострокових взаємин з клієнтами
Вчасно здавати якісно виконану роботу — це база. Але для побудови довготривалих ділових стосунків на фрилансі дуже важлива комунікація. Треба знаходити спільну мову із замовниками, але не перегинати, зберігаючи діалог діловим.
Більше про це у матеріалі:

Проте треба також мати й відстоювати свої межі. Є клієнти, які бачать, що ви зробили щось безплатно, щось додали, і починають цим користуватися. Тому необхідно тримати професійний рівень та не піддаватися.
Якщо ж ситуація починає виходити поза ці межі, то я кажу, як є: що маю інші замовлення, тому фізично не встигну і мені це невигідно. Тоді клієнт, якщо йому справді подобається рівень роботи, а не приємні бонуси чи вигідна ціна, погоджується на умови. Якщо ж ні, — знаходжу замовника, який цінуватиме якість понад усе.
Це важливо: не треба «триматися» за клієнта, який знецінює вашу роботу. Краще його відпустити. На його місце прийде інший, який платитиме справедливо.
Поради новачкам: які навички важливі та як уникнути помилок
Щоб стати успішним фрилансером, треба мати дисципліну. Ти сам собі директор, тому дуже важливо контролювати процес, дотримуватися графіка. Якщо ніхто не контролює і сам не маєш дисципліни, то продуктивність буде мінімальною.
Не менш важливі комунікативні навички, щоб вести ефективні перемовини з клієнтом. Проте вони покращуються безпосередньо в процесі роботи. Також треба оформити зручне робоче місце та взяти за правило на час роботи відкладати телефон. Це дуже впливає на сконцентрованість й ефективність.
Топ-3 поради початківцям:
- Не здаватися і не слухати нікого. Дослухатися до порад досвідчених людей у цій сфері, а поради інших, хто далекий від фрилансу, ігнорувати. Віра в себе. Потрібно завжди вірити в себе.
- Не знецінювати свою працю та не знижувати вартість роботи. Якщо є можливість, то навіть варто завищувати вартість.
- Щоб горіла душа до того, що робиш. Йти не через гроші, гнучкий графік чи щось типу цього, а тому, що це подобається.
Головна помилка всіх новачків — вони здаються, якщо відразу не виходить. Якщо ти цим палаєш, то працюй на максимум і довіряй своєму вибору. У цьому плані важливо вміти надихатися. Я для цього використовую:
- Freepik — чудовий сайт для розвитку надивленості та пошуку матеріалів для роботи.
- Envato — ще краща платформа для тих самих завдань.
- Англомовний YouTube — основний ресурс та нескінченне джерело інформації для розвитку в будь-якій сфері.
Про переваги фрилансу, виклики та плани на майбутнє
Переваги фрилансу для мене в тому, що є необмежені можливості для розвитку. Безліч шляхів для цього:
- Хочеш — через кілька років, коли вже буде багато досвіду, створи свою компанію.
- Хочеш — вчи людей цьому.
- Хочеш — автоматизуй роботу, щоб самостійно робити тільки мінімальні моменти й бути менеджером.
Вільний графік — величезний плюс. Потрібно кудись їхати чи захворів — не дуже переймаєшся, бо сам вирішуєш. Якщо є термінова робота, треба її зробити. Але тут теж важлива комунікація: можна попросити клієнта зачекати кілька днів, вказавши причину чи обставини.
Як таких складнощів за час моєї роботи на фрилансі не було. Єдине — конкуренція. Ти розумієш, що є багато спеціалістів того самого напрямку.
Але конкуренція була завжди й усюди, тому її боятися не варто. Якщо ти знаєш, у чому ти кращий, то про конкурентів навіть не треба замислюватися.
Виклики були, коли почалися вимкнення електроенергії. Ну і ще у зв'язку з тим, що треба адаптуватися під цей режим роботи. Коли ти тривалий час працював у штаті, а потім почав фрилансити, то адаптуватися непросто.
У планах є розширення: найняти кілька людей, щоб виконувати більший обсяг роботи. Якщо через роки, то навіть створити власну компанію. А загалом — покращувати свої навички. Фриланс — це така робота, що потрібно щодня вчитися, розвиватися, адже з’являється багато нового. Треба бути в ресурсі й вбирати цю інформацію, розвиватися як особистість та як спеціаліст у своїй справі. Прагну зростати й досягати більшого.
Дякуємо Дмитрові за цікаву та змістовну розповідь. Зичимо тримати впевнений темп та з легкістю досягати амбітних цілей на фрилансі!
